hcampian

Clubul distrusilor si accidentatilor

Recommended Posts

On 12/26/2017 at 6:33 PM, akebono said:

Probabil ma ajuta cei 20ani de mers la sala, incapatanarea si rezistenta la durere crescuta in timp. Totusi, sunt atent si incerc sa nu exagerez, practic ma opresc din efort cu o marja de siguranta pe care o apreciez eu. Nu am de unde sa stiu daca este bine sau nu, cert este ca ma simt bine date fiind conditiile.

Spre deosebire de muschi (si oase), ligamentele si tendoanele nu-s vascularizate direct deci se refac foarte greu.

Idea de baza la culturism ii sa rupi (cate putin) muschii ca acestia sa se refaca mai puternici. Dar muschii se refac in cateva zile, pe cand la ligamente ii vorba de luni/ani.

Nu cred ca ai vreo scurtatura. :(

Dupa ce scapi de inflamatie poti face miscare care sa mareasca fluxul sanguin in zona, dar nu cred ca-i idee buna sa faci exercitii de forta.

Nu-s doftor dar pot spune cu siguranta ca in momentul de fata "sucks to be you".

• Like 1

@MLADEN, ce spuneam eu este de rezistenta la durere, adica am dezvoltat un grad de imunitate la durerea de moment. Am spus asta pentru ca am fost intrebat daca "te doare". In rest este asa cum spui din toate punctele de vedere :(. Cel mai greu este ca nu stiu ce va urma. Mi-e tot mai bine de la o zi la alta dar gandul ca va trebui sa o iau aproape de la zero dupa operatie ma incearca greu. Si mai am o mare problema eu: rabdarea. Probabil va trebui sa invat acum cum se face.

Ca sa inchei intr-un ton de gluma: mi-am dat seama cat de mult influenteaza o dezvolare echilibrata a intregului corp in cadrul exercitiilor de forta. Neputand sa apas in piciorul drept in pamant prea bine, impinsul de la piept pe banca a scazut cam cu 20kg. Am reusit totusi azi 2x140kg intr-o forma aproape corecta, practic nu prea am cum sa ma misc pe banca sub bara. Imi propusesem 1x165 inainte de Craciun, ramane pe alta data :).

Ce am vrut sa spun ii ca avand rezistenta marita la durere nu poti evalua bine cand incepi deja sa fortezi.

Iar cand incepi sa simti ceva, tu deja ai trecut de mult de pragul cand trebuia sa te opresti.

• Upvote 1

în urmă cu 6 ore, MLADEN said:

Spre deosebire de muschi (si oase), ligamentele si tendoanele nu-s vascularizate direct deci se refac foarte greu.

Idea de baza la culturism ii sa rupi (cate putin) muschii ca acestia sa se refaca mai puternici. Dar muschii se refac in cateva zile, pe cand la ligamente ii vorba de luni/ani.

Nu cred ca ai vreo scurtatura. :(

Dupa ce scapi de inflamatie poti face miscare care sa mareasca fluxul sanguin in zona, dar nu cred ca-i idee buna sa faci exercitii de forta.

Corect. I-am mai spus nu o data lui @akebono sa renunte la exercitiile de forta, care nu aduc nimic bun, la din contra. Am impresia ca am vorbit cu peretii. Si chiar imi pare rau.

• Upvote 1

Hai sa facem si haz de necaz. Akebono - daca chiar se ajunge la cutit, poate ceri ceva mai special :) 

25994893_1938011892881329_20915452528591

• Upvote 1
  • Sad 1

Imi permiteti sa nu gust gluma asta...

Chiar dac-o fi influentata de umorul englezesc.

1 hour ago, Traveller said:

I-am mai spus nu o data lui @akebono sa renunte la exercitiile de forta, care nu aduc nimic bun, la din contra. Am impresia ca am vorbit cu peretii. Si chiar imi pare rau.

Hmm, in cazul de fata chiar sunt uimit de reactia ta. Crezi ca-mi place sa postez aici in loc de impresii de la tura? Exercitiile de forta chiar sunt ce mi-a ramas acum. Ar trebui sa ma resemnez si sa ma apuc de table?

Nu in ultimul rand ai facut un X mare cu rosu pe un segment destul de larg din ceea ce inseamna sport. Practic in viziunea ta orice atlet altul decat unul piele si oase si care face orice altceva decat sa alerge distante de-si calca pe limba este un dement. Imi pare rau ca ti-ai racit gura de pomana si refuz sa ma conformez. Chiar nu ma asteptam ... poti sterge ultimele posturi sa nu carecumva sa dau si altora idei proaste.

• Sad 1

Eu ma refer la faptul ca ai exagerat cu exercitiile de forta.

Orice exagerare, fie ca vorbim de forta, de viteza, de anduranta, este o greseala.

In cazul tau, a fost vorba de forta. Ca si bicicleta tot pe post de exercitiu de forta o foloseai.

Parerea mea de rau e sincera. Opinia ca ai trecut de limita unde organismul cedeaza mi-o pastrez.

Trebuie sa te opresti si sa faci ce iti mai permite acum organismul.

Aici nu am un raspuns, probabil o sa descoperiti impreuna, tu si cei care te trateaza si te ajuta in recuperare.

• Upvote 3

@akebono Ridici o problema importanta.

Incep sa cred ca, uneori, ca sa faci sport ar trebui sa ai reteta.

• Upvote 3

@akebono poți încerca să mergi cu niște bete de drumeție dacă tot simți ca nu mai poți face nici o mișcare. Tot stai pe la munte. Cu ele nu te mai sprijini în picior asa de mult. Îți lucrezi și brațele mai mult. Pui și o genunchiera înainte. Urci muntele cu ele și tot cu ele cobori după ce le mărești dimensiunea. Bineînțeles că faci ceva ușor.

1 hour ago, Traveller said:

Opinia ca ai trecut de limita unde organismul cedeaza mi-o pastrez.

Cum ai ajuns la concluzia asta? Pe ce te bazezi cand mi-ai pus diagnosticul?

Nu pun diagnostice de la distanta. Ma bazez pe tot ceea ce ai scris tu despre tine, de mai multa vreme incoace.

Tu nu ai mobilitate normala si fara durere in articulatia genunchiului, plus ca te pregatesti de interventie chirurgicala, si tot eu trebuie sa dau explicatii? :)

• Upvote 2

Eu unul as face o mare pauza cu sportul. In niciun caz n-as ridica greutati pe piciorul ala. Mi-e sa nu rupi si altceva p-acolo si sa fie mai rau. Cica lenea si statul degeaba n-a omorat pe nimeni... ;)

Devine tot mai interesant, acum nu am nici mobilitate, cum ai dedus asta? :). Ar fi interesant pentru mine sincer, sa ma mai joc putin cu tine sa vedem ce informatii mai ai. Sa te contrazic ar fi doar sa ofer distractie amatorilor de popcorn.

Probabil ai o aversiune profunda fata de orice alt tip de activitate decat cele care-ti plac, altfel nu-ti pot intelege setea de reprimare. Dar asta este problema ta.

Eu nu am povestit cum am suferit acest accident pentru ca nu am considerat relevant dar si pentru ca modul stupid in care s-a intamplat este egalat doar de simplitatea faptului in sine. Ca sa intelegi ca nu este o problema de lipsa de mobilitate si nici de oboseala prematura a articulatiilor, evenimentul s-a desfasurat astfel: stateam in picioare, pasiv activitatii in sine (mosh-pit/pogo/wall of death). Ma oprisem sa beau o apa, articulatiile erau incalzite bine, la fel si spiritul de activitatea respectiva. Stateam asadar in picioare si priveam. Din lateral o alta persoana a venit gramada direct in piciorul meu si mi-a bagat genunchiul cu totul inauntru. A fost neintentionat, evident, motiv pentru care nu-i port pica. La randul sau a fost impins de altii. A fost genunchiul meu, altfel putea fi clavicula sau teasta lui. Un pas sa fi fost mai in fata, as fi putut flexa genunchiul insa a venit perpendicular pe axa.

Da, probabil am nevoide de operatie! Ti-ai argumentat perfect diagnosticul. Probabil si nefericitii aia de mor calcati de masina au exagerat cumva la viata lor si ... nu aveau mobilitate. Esti inteligent, omule! Mai strange cateva like-uri, metoda "i've told you so" functioneaza. Daca-mi spuneai sa nu ma duc la distractie mi-ai fi fost de mai mult ajutor.

Iti urez mers pe jos placut.

@akebono înțeleg cum e să suferi și sa nu îți cadă bine unele aspecte, nu e deloc placut. Am trecut și eu prin asta si eram ușor mai irascibil fata de familie. Deși ei nu aveau nici o vina.

Ce îți recomand e sa ai multă răbdare. Foarte multă. Eu nu am avut și nu te mint, regret. Însă am fost la recuperare chit ca aveam impresia uneori ca merg degeaba. Dreptate am avut, dar asta pana am dat de un tip kinetoterapeut bun. Contează foarte mult omul care îți este alături. E și dușman și prieten și tot ce vrei tu. Trăgea de mine de simțeam că mă rupe in două. Poate l-am și înjurat uneori de durere, dar am tot respectul pentru el și nu cred ca o să îl uit prea curând.
Altfel, chiar dacă poate nu e pe placul tău, toate recomandările colegilor sunt spre ajutorul tău.
Bafta la recuperare! Și repet, ai răbdare cu tine, e muncă de durată.
Ca o paranteză : un amic s-a operat la inima, iar după 3 săptămâni era la gagici, țigări, alcool, iar mie mi-au recomandat 9 luni de recuperare :)

6 minutes ago, Mookyama said:

Ca o paranteză : un amic s-a operat la inima, iar după 3 săptămâni era la gagici, țigări, alcool, iar mie mi-au recomandat 9 luni de recuperare :)

Da, chestii simple(gagici, tigari, alcool), dar probabil nu are voie bicicleta. In general, te omoara mai repede :))

E o gluma, sper ca s-a inteles asta.

1 hour ago, akebono said:

evenimentul s-a desfasurat astfel: stateam in picioare, pasiv activitatii in sine (mosh-pit/pogo/wall of death). Ma oprisem sa beau o apa, articulatiile erau incalzite bine, la fel si spiritul de activitatea respectiva. Stateam asadar in picioare si priveam. Din lateral o alta persoana a venit gramada direct in piciorul meu si mi-a bagat genunchiul cu totul inauntru. A fost neintentionat, evident, motiv pentru care nu-i port pica. La randul sau a fost impins de altii. A fost genunchiul meu, altfel putea fi clavicula sau teasta lui. Un pas sa fi fost mai in fata, as fi putut flexa genunchiul insa a venit perpendicular pe axa.

Off topic: curiozitate de femeie, in trup de barbat - la ce concert s-a intamplat asta? In Rockstadt sau prin alta parte ?

Nu, nu in Rockstadt. La un eveniment privat de vreo 150 pers, insa cu multa lume amatoare de muzica buna. Practic ne stiam om cu om.

18 hours ago, akebono said:

Exercitiile de forta chiar sunt ce mi-a ramas acum. Ar trebui sa ma resemnez si sa ma apuc de table?

Dap.

2018 sigur iti va fi un an mort ceea ce priveste sportul. Dar nu-ti spune nimeni ca ii sfarsitul, ci sa fi realist si sa-ti faci planuri pentru 2019, 2020, 2021... etc...

"Wishful thinking" ii ok, ii chiar foarte bine ca incerci sa-ti pastrezi moralul ridicat, dar unele lucruri nu le poti schimba doar prin gandire pozitiva. Doar te vei amagii degeaba.

Asta vara am avut o tranta cu bicicleta. Prima impresie in timp ce stateam intins pe spate a fost: "ha!, n-am patit nimic"... dar dupa cateva momente am simtit o jena la umarul stang. Nu durea tare, dar dupa felul durerii mi-am dat seama ca nu-i de bine,... dar am sperat sa nu fie clavicula. Speranta s-a dus pe p**a in momentul cand m-am ridicat in picioare si am miscat umarul, se misca prea liber, clar ii rupta clavicula. Asta este, stiam ca odata si odata o sa intample (din nou), dar acu speranta nr. 2: calvicula sa fie rupta doar intr-un loc... daca tot voi pierde cel putin restul verii, macar sa nu fie nevoie sa ma operez, ca atunci s-a dus tot anul... Ajung la spital, mi se face radiografie, o intreb pe radioloaga daca fractura ii doar intr-un loc. Da ii,... super! o veste buna... dar ii rezervata sa dea mai multe detalii, ops... asta nu-i bine. Ajung la medic, fractura laterala, imi recomanda operatia. Ok, o sa vad cand ma intorc in tara (eram in Austria). Concluzia experientei vizitei intr-un spital din Austria: cand se spune ca suntem cu 50 de ani in urma vestului se cam subestimeaza. De aici speranta nr. 3 (oarecum): la ce conditii au astia, nici nu ar fi recomandat altceva.

In Romania medicul recomanda la fel, fractura laterala => operatie. Dar... pare se ca fractura nu a afectat ligamentele (nu stiu numele lor) asa ca exista sanse sa se vindece si fara operatie, dar risc...

Am avut de ales: Ma operez si devin functional destul de rapid, dar dupa vreo 6 luni trebuie sa ma operez din nou, iar tot timpul asta trebuie sa fiu cuminte (sa nu pic din nou), plus riscurile standard asociate operatiilor.

Sau stau cuminte mai intai o luna sa vad daca nu se lipesc bucatile de bunavoie, si daca nu, ma operez.

Tinand cont ca nu am nevoie de mobilitate perfecta la umar si oricum in timp clavicula se va remodela, am riscat si nu m-am operat.

Trei saptamani am stat in pat (cu plimbari ocazionale pana la bucatarie si la baie) si am avut noroc ca s-au lipit bucatile. Dupa inca o luna-jumate am reinceput sa merg cu bicicleta...

Conditia fizica care era si asa deficitara inainte de cazatora, s-a dus complet pe apa sambetei. Dar cat timp sunt functional, o pot reface, deci asta nu-i problema.

Revenind la tine, ii corpul tau, ii riscul tau, ii decizia ta.

Daca as fi in situatia ta, sigur nu as alege sa fac exercitii de forta. Mai degraba as merge pe la kinetoterapeuti ca sa-si dea si ei cu parerea.

• Like 1

în urmă cu 17 ore, akebono said:

Iti urez mers pe jos placut.

Multumesc, o sa iau in considerare sfatul, e foarte bun! :)

N-o să te mai deranjez cu opiniile mele. Nu sunt bune și le mai pui și la inimă, le iei foarte personal.

Păcat.

Ce-i asa de mare pacat @Traveller? Tu ai inceput cu darea de verdicte din varful degetelor. Doar pentru ca practic un sport care tie iti displace profund ai concluzionat ca m-am distrus in mod constient singur si ca accidentarea (despre care nu aveai habar) mi se trage de la lipsa de mobilitate si prostia indelungat acumulata. Este greu sa ai bun simt sa recunosti ca ai concluzionat patimas. Este greu cand reputatia te precede.

Am inteles ca esti medic, daca vine unul la tine lovit de masina ii spui din capul locului ca este din vina lui datorita lipsei de mobilitate? De unde stii tu ce mobilitate am? Chiar te rog sa-mi explici acest lucru. Daca ai aruncat o vorba in vant, astept sa recunosti asta. Da, ai dreptate, am luat-o foarte personal.

@MLADEN multumesc. Imi pare rau de accidentare si sper sa fie buna decizia luata.

@All, multumesc de sfaturi si incurajari.

Domnilor @akebono    @Traveller   Eu cred ca e pacat sa se ajunga la cearta asa din senin,ce-i drept vorba marxistului "contradictia izvor de progres" dar acum nimeni nu castiga din  discutiile astea. 

Ca parere personala akebono nu ar trebui sa le iei asa ca de la dusmani parerile colegilor de pe aici, pana la urma chiar faptul ca cineva si-a exprimat o parere tot inseamna ceve fata de cel care doar a citit sau nici macar atat.

Din cauza frustrarii cauzata de accidentare apare si irascibilitatea dar poate totusi incerci sa iei si partea folositoare din tot ce ai primit ca raspuns de pe aici chiar daca unele nu suna bine(timp lung de recupreare.pauza ,etc)baietii ti le-au spus cu sinceritate.

Pe traveller nu il cunosc personal,nici pe tine(akebono) dar imi pare pacifist si de buna credinta in sfaturile lui si nu trebuie blamat pentru ce zice.

Eu iti doresc insanatosire grabnica si fara operatii,meniscul nu e spart deci merge si neoperat iar la tendoane mai vezi cum se comporta.

• Upvote 1

@Traveller Nimeni nu e profet in satul lui.

Akebono stie ce trebuie stiut si va face ce trebuie mai devreme sau mai tarziu.

@akebono Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Sper sa te insanatosesti grabnic. Oricum, atunci cand ai dubii legate de opinia oricui ar fi, mai cere o opinie si citeste ce s-a scris pe tema respectiva. Din pacate, spre binele tau, trebuie sa te descurajez sa continui pe calea pe care pari a merge. Stii cum se spune: “cainele moare de drumul lung si prostul de grija aproapelui.” dar nu ma pot lauda ca as fi prea destept.

• Upvote 2