hcampian

Clubul distrusilor si accidentatilor

Recommended Posts

"Dom' Semaca! Nu te-am tradat! Am fost adus aici cu forta!"

Nu imi explic foarte bine cum si de ce, dar si eu sunt de ieri cu un genunchi belit. Intindere? Lovitura?

Dupa simptome pare a fi bursita sau intindere de ligament patelar.

Aveam planuri pentru zilele astea dar cum abia merg, o sa stau in compania "Clubul Biciclistilor Ologi"

:((

"Dom' Semaca! Nu te-am tradat! Am fost adus aici cu forta!"

Nu imi explic foarte bine cum si de ce, dar si eu sunt de ieri cu un genunchi belit. Intindere? Lovitura?

Dupa simptome pare a fi bursita sau intindere de ligament patelar.

Aveam planuri pentru zilele astea dar cum abia merg, o sa stau in compania "Clubul Biciclistilor Ologi"

:((

Tape it, MeBe', tape it! (www.kttape.com) Vezi p-acolo-sa niste filmulete. Tape gaseasti la farmacia lu' Nea Pompiliu, medicul nationalei de fotbal; au o varianta albastra care e si putin imbibata cu un antiinflamator cu eliberare lenta. Farmacia e pe sos chitilei undeva pe stanga cum mergi spre capat.

Are baba genuchiera de compresie. luat si anti'flamator. Stat cu cracu sus, relax( ~X(), un pic de gheata.

Faza e ca in cazuri d-astea durerea este buna. Daca e insuportabila ii mai dai la moaca, o mai reduci la limita suportabilului, dar e buna ca spune unde-i limita si ce doare trebuie evitat.

Numa ca vezi tu, chestiile astea fac niste buba la cap, niste spume si nervi ca in loc sa dai, stai. Si pentru starea asta mentala nu exista tape nici la Pompilica...

Imi vine sa iau gardu la sex cu sutu, de nervi, si inteleg pe fiecare care este in aceeasi situatie, cu o roata pusa pe caramida :((

Ba, adevaru' e ca saptamana asta am auzit si citit numa' nenorociri, cazaturi, accidente, clavicule... Azi am coborit cota cu viteza cu care 445 a urcat-o. La sine m-am dat jos. Nu mai risc nimic, incerc s-o las mai moale, bicicleta asta parca ne ia mintile la toti. Noi dam bani multi pe ele si ele ne dau de ne-au julit.

A, sa nu uit; azi pe cobararea de la cota era sa-mi cada un copil in cap. Facea si el dh si gresise traseu',, aluneca si el taras... Aia dilii fraticule!

• Upvote 2

Citisem topicul asta cu ceva vreme in urma si speram sa nu apuc sa acriu pe aici, dar iata ca ghinionul face sa intru si eu in clubul distrusilor si accidentatilor.

Nu stiu cu am reusit, dar la Prima evadare am cazut la o viteza destul de mica fix pe umarul stang si rezultatul e o clavicula rupta cu deplasare si ceva fragmente pe acolo. M-am operat si cred ca am luat o decizie buna ca m-am simtit neasteptat de bine dupa interventie (fara dureri, ameteli, greturi si altele). Nu ma doare nici acum nimic si deja sunt acasa. Am facut dimineata radiografie si arata f. bine osul pus la loc. Partea proasta e ca tre sa astept vro 2-3 luni pana sa ma pot da iar pe bicicleta. Ma duc sa-mi iau trainer si probabil peste 2-3 saptamanni o sa incep sa pedalez pe el sa nu-mi pierd tot antrenamentul pana m-oi urca iar pe mtb.

Am cazatura mai veche, cam e 1 luna, in palma, din cauza SPD-urilor. Cred ca s-au snitzelit putin tendoanele care vin de pe antebrat, spre palma, ca ori de cate ori ma urc pe bicla, ma cam doare. Grip-urile nu-s tocmai comode, si manusile nu au gel.

De luat iau Artrostop RAPID. Puterea ursului inca nu, dar daca ajuta la recuperare, iau si caca de prepelita. Nu vrea sa compromit sezonul agravand o tendinita sau ceva asemanator.

Am facut progrese mari :). Am luat trainer, dar va sta in cutie pana mi-o da verde doctorul sa fac miscare de orice fel. Care va mai dati pe trainer, e greu sa mergi (chiar si usor) cu o mana, sau e imposibil?

Poti sa mergi si fara nici o mana, dar nu in regim de forta.

Am facut progrese mari :). Am luat trainer, dar va sta in cutie pana mi-o da verde doctorul sa fac miscare de orice fel. Care va mai dati pe trainer, e greu sa mergi (chiar si usor) cu o mana, sau e imposibil?

Poti merge linistit. Astia de la sosea, dupa operatie, in 4-5 zile sunt pe trainer. O sa poti sa ti bulanele si inima cat-de-cat in forma. Nu se compara cu soseaua sau padurea, deci revenirea ti se va parea un pic dificila. Eu am experimentat iarna asta cat a fost zapada si am reusit sa nu scad ca in alti ani cand o luam de la zero.

Sanatate si refacere grabnica!

In luna februarie mergand cu bicla la lucru, am alunecat cu roata fata pe o portiune de gheata(25 km/h), rezultatul fiind: genunchi lovit rau(abia acum s-a vindecat), ghidonul lovit dantura, zburat doi dinti si masele(7000 ron reperatia) si hainele rupte si ele.

zburat doi dinti si masele(7000 ron reperatia)

7000 de lei noi, adica 70 de milioane de lei vechi? Atatia bani ai dat? :|

:) Pai depinde ce si-o pus omul, ca doar un implant bate pe la 5-600 Euro.

Ce naiba sa mai....vorba lui goitta: "Noi dam bani multi pe ele si ele ne dau de ne-au julit."

Eu nu circul iarna din cauze de frig si alte probleme.

Doamne fereste, nasol rau. Nu stie nimeni cine e? Sper ca nu e dintre cei de pe forum, nu ca ar fi mai putin tragic.

As putea sa ma inscriu si eu in clubul asta, dar trag speranta ca o sa treaca de la sine si n-o sa mai am motiv.

Intrucat am cursiera si imi place sa urc, m-am apucat sa ma catar numai cu foaia mare, ridicat in picioare si tragand tare de pedale. Din aceasta cauza m-am ales cu o durere in spatele genunchiului drept, durere pe care am experimentat-o la piciorul stang intreg anul 2010 si pe care o capatasem in urma Primei Evadari. Anu' asta am fost puturos si n-am mai facut exercitii de incalzire dimineata si inainte de tura, caci ma ardeau prea tare picioarele ca sa mai pierd vremea cu asa ceva.

De durerea precedenta am scapat cu exercitii de kinetoterapie, dar p'asta noua mi-e cam lene s-o tratez la fel :-<

Poate ca daca n-o bag in seama se oftica si pleaca...

Nu o lasa chiar asa.Asa am facut si eu de la o simpla cazatura cu rolele.Ehh,lasa ca trece ea.Dupa 1 an de la cazatura a inceput sa ma doara,dupa 2 saptamani am ajuns pe masa de operatie...

Imagini cu accidentul de pe Bucium http://www.bzi.ro/bi...to-video-288942

Curba în care s-a produs accidentul are vreo 120 de grade și este foarte periculoasă nu pentru că nu ai vizibilitate din cauza pădurii ci pentru că începe larg și se termină brusc foarte strâns.

Viteza cu care te încadrezi în curbă și cu care ești confortabil ajunge să fie la final prea mare (și odată angajat în curbă nu prea mai poți frâna semnificativ și nici să schimbi trasa).

Mi s-a intâmplat de câteva ori să mă fure curbă, uitând că "se termină drumul brusc" și am ajuns să mușc din linia continuă (într-o zonă în care mașinile de pe contrasens accelerează pe urcare mușcând și ele din linia continuă).

Singura diferență a fost că la momentul respectiv n-au fost mașini pe contrasens... Victima accidentului a căzut în curbă dar asta e un detaliu (dacă redresa tot era împinsă pe contrasens).

Explicația oficială este excesul de viteză și neatenție însă sunt și alți factori care cred că se pot ajusta.

Urcarea de pe Bucium e de departe cea mai frecventată urcare din zonă, potențialul de noi accidente e ridicat. Curba respectivă nici nu are un marcaj de periculozitate (când începi să cobori Buciumul scrie pe un panou coborâre 2km periculoasă însă doar în curba aia poți lua țeapă (e după mai bine de 1km de semn) - în rest ține de experiența de a aborda curbe pe coborâre).

Nu e singura curbă în coborâre periculoasă (mai știu una la ieșirea din Aroneanu) și mă întreb dacă nu e o problemă de proiectare? Adică șoselele n-ar trebui să fie făcute pentru șoferi de TIR cu minim 20 de ani experiență, chiar și în țări cu complex de inferioritate ("da' ce, ești prost, nu știi să mergi cu atenție?!"). Adică poți să mergi pe gheață și să nu cazi însă e o chestiune de statistică

PS: vreau să evit suspiciunea de exagerarea realității - am fost pe Transfăgărășan și Transalpina de mai multe ori (nu e mare realizare), am coborât agresiv, n-am avut probleme și nici nu mi-am luat țepe pe coborâre (sunt coborâri sincere, nu te mint)

Edited by e404rror

Am uitat să precizez că victima nu a fost identificată, dacă puteți să ajutați la identificare - bărbatul avea 1.85 m, 110 kg, aproximativ 25 de ani și mergea pe o cursieră focus albastră.

Am cazut si eu!mergeam prin oras, regulamentar pe banda 1, chiar pe mijloc,nimeni pe tot bulevardul.N-aveam viteza foarte mare.Aprox 25 la ora.Mi-a sarit in fuga o baba de pe trotuar, probabil turmentata de soare, direct in fata.A trebuit sa fac o eschiva, sa franez brusc... Rezultatul, ceva piele ramasa pe sosea.Julituri si tumefactii si pe genunchi si pe cotul stang.Sange siroind pe picior in jos pana am ajuns acasa, de se uita lumea la mine.Plus un grip rupt, care arata de parca l-au mancat soarecii.

Anyway, acum sunt mai bine...Ce e important de stiut si ce ar trebui sa ia aminte cineva care inca nu a cazut ....cel mai bun lucru dupa o cazatura cu julituri e sa te speli cu apa si sapun.Prima si prima oara, chiar daca curge sange.Uimitoare puterea de desicare a sapunului obisnuit.uitasem lectia asta din facultate, mi-am adus-o aminte acum!

Dupa aia, puteti dezinfecta cu ce vreti voi si face pansamente compresive +/- gheata sau altceva care sa tempereze inflamatia!

Am cazut si eu!mergeam prin oras, regulamentar pe banda 1, chiar pe mijloc,nimeni pe tot bulevardul.N-aveam viteza foarte mare.Aprox 25 la ora.Mi-a sarit in fuga o baba de pe trotuar, probabil turmentata de soare, direct in fata.A trebuit sa fac o eschiva, sa franez brusc... Rezultatul, ceva piele ramasa pe sosea.Julituri si tumefactii si pe genunchi si pe cotul stang.Sange siroind pe picior in jos pana am ajuns acasa, de se uita lumea la mine.Plus un grip rupt, care arata de parca l-au mancat soarecii.

Anyway, acum sunt mai bine...Ce e important de stiut si ce ar trebui sa ia aminte cineva care inca nu a cazut ....cel mai bun lucru dupa o cazatura cu julituri e sa te speli cu apa si sapun.Prima si prima oara, chiar daca curge sange.Uimitoare puterea de desicare a sapunului obisnuit.uitasem lectia asta din facultate, mi-am adus-o aminte acum!

Dupa aia, puteti dezinfecta cu ce vreti voi si face pansamente compresive +/- gheata sau altceva care sa tempereze inflamatia!

Pentru rani e foarte buna si betadina.Daca aveti in casa,dupa apa si sapun,asta e cea mai buna.

Mai e ceva foarte nasol si sper ca toti sa tina minte de aici.El nu purta casca...sper ca numarul acestor oameni aproape inconstienti sa se reduca pe zi ce trece.

Ma inscriu si eu in clubul acesta , la mine s-a intamplat din prostie si inconstienta.

Cu toate ca stau in Boldesti-Scaieni am reusit intr-o coborare de pe Seciu sa parasesc carosabilul intr-o curba si sa intru in decor.http://imageshack.us...51693572710.jpg

Cum coboram eu frumos de pe Seciu pana in acea mica urcare este o curba care pare foarte usor de luat de sus asa ca vazand ca nu vine nici masina din fata am zis ca am loc destul sa intru si pe contrasens ca sa iau curba si sa urc acea panta cu un efort minim. Pana in curba aveam 60 km/h , am franat pana la 50 km/h convins ca pot lua aceea curba cu lejeritate. Cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, m-am trezit in curba cum incep sa parasesc asfaltul , pur si simplu nu am mai avut timp nici sa clipesc ca m-am trezit cu cursiera mergand pe niste gloduri care mi-au zdruncinat zdravan creierii. Sincer, am crezut ca la primul impact cu pamantul cursiera ma va arunca , insa din fericire a mers vreo 10 metri pana roata din fata s-a infundat intr-o groapa si m-am trezit ducandu-ma taras pe tampla pe iarba.

Dupa ce m-am dezmeticit si au venit cei doi baieti cu care coboram mi-au aratat ca in drumul meu facut taras cu capul am ratat miraculos 2 bolovani , ca sa numai zic si de acel stalp care l-am vazut doar in acea poza si pe care il puteam lua in brate.

Incidentul s-a petrecut acum 1 luna si jumatate , am avut un noroc incredibil tinand cont ca nu purtam casca pentru ca mi-am zis ca daca e sa dea o masina peste tine sau sa patesti ceva grav tot mori si o consideram inestetica , insa acum privesc altfel lucrurile.Dupa ce m-am dezmeticit si au venit cei doi baieti cu care coboram mi-au aratat ca in drumul meu facut taras cu capul am ratat miraculos 2 bolovani , ca sa numai zic si de acel stalp care l-am vazut doar in acea poza si pe care il puteam lua in brate.

Atentie mare la aceea curba , am fost al 5-lea "norocos" pe anul asta care a intrat in decor acolo potrivit politiei.

Urmari: julituri pe tampla dreapta si genunchiul drept si o frumoasa fractura de clavicula dreapta.

In mod incredibil roata din fata nu este absolut deloc optata, desi ma asteptam sa se faca praf , in schimb cadrul din otel s-a indoit la imbinarea dintre furca si acesta

Asa arata la o saptamana dupa accident : http://imageshack.us...6/dsc02654b.jpg/ si asa dupa 4 saptamani de stat in acel pansament: http://imageshack.us...dsc02653cr.jpg/ .

Sunt multumit de cum s-a lipit , dpv estetic arata destul de urat pentru ca mi-a ramas osul iesit ,dar nu am de ce sa ma plang.

Nu am facut recuperare , am facut doar exercitii acasa si pot spune ca am deja aproape 80% din mobilitatea de dinainte.

Acum pot da si BAC-ul linistit, nemaifiind ispitit de a da o tura cu bicicleta.

Multa minte si sanatate celorlalti accidentati!

Pai asa incepe......venit acasa pentru un concediu de 2 saptamani...dor de bicicleta, dor de catarari si coborari in viteza.......bicicleta noua, in a doua zi de concediu vorbesc cu adi un prieten de pedale si de viata........hai sa dam un paltinis,

inceputul e frumos dupa 1 an 3luni fara bicicleta am urcat fara sa ma opresc!!!! Bun acum hai la vale cea ce mie imi place si cobor cbiar bine, dar dupa aceasta perioada si bicicleta noua si su cu 10kg mai mult.......ce fac? la pruma panta dupa izvorul de la paltinis......bum pe jos ....habar nu am ce am facut.

Rupt clavicula si 1 coasta in fata si spate.

Asa am stat 2luni acasa in concediu. in pat la 45 grade sa nu stranut sa nu tusesc.

Cel mai.....nasol concediu.

In iulie am sa vin casa si am sa dau la pedale iar, dar mai usor la vale.

Spor la pedale si arentie.