hcampian

Clubul distrusilor si accidentatilor

Recommended Posts

Bine v-am gasit!!

Skoda Velo Challenge 2!

Inventar: mana stanga luxata din incheietura, mana dreapta entorsa la incheietura si dest mare luxat (cica ar cam trebui ghips da' nu pot sa conduc asa ca pas!), coasta fisurata, nas taiat (de cozorocul castii..mdea..cica sa mai porti casca..glumesc!) genunchi stang belit, coapsa dreapta cu un hematom de cca 30cm/4 cm (de la pipa).

A da..si orgoliul terfelit.

cica 2 - 3 saptamani am voie doar sa lustruiesc bicla.

Si am uitat sa va spun ca fara casca nu mai postam acum aici. Sunt ele mai scumpe dar isi fac treaba. Acum imi cumpar alta tot giro.

Intru si eu in acest club.

Cupa Emmedue Sport - sosea 50km

Primii km de coborare, cazatura in arbusti, tufisuri si ce mai era pe partea stanga a drumului, din cauza unui viraj la dreapta neabordat corespunzator.

Fractura la un deget de la mana, hematom la un picior si zgarieturi peste tot.

Sunt in a 4-a saptamana de concediu medical si deja nu mai rezist sa stau in casa.

Deci mare atentie pe coborari in viteza fie ele si pe sosea. Eu unul sper sa imi fi invatat lectia.

Numai bine!

Adrian

Sebaflorea , in cate luni te intorci pe bicicleta dupa fractura de clavicula?

Eu fac doua luni si peste 2 saptamani as vrea sa ies la o tura mica. Unii spun ca doar dupa 6 luni e recomandat sa te urci din nou pe ea, e adevarat?

@seba: bine ai revenit printre noi si te asteptam in tara!

@madalin: pot sa-ti raspund si eu, ca si eu am avut o clavicula rupta acum vreo douazeci de ani.

Mie mi-a pus medicul doar o esarfa, sa ma ajute la pastrarea miinii intr-o pozitie oarecum stabila (la 90grade). In primele zile (trei-patru), cind coboram scarile, simteam cele doua bucati cum se ciocneau intre ele (aveau "joc"). Dupa citeva zile, fenomenul a incetat.

Cred ca dupa vreo sase saptamini (maximum) m-am urcat pe bicicleta, dar cu mare grija sa nu cad.

E drept ca dupa vreo sase-sapte luni, in iarna, am luat o cazatura zdravana la schi, bineinteles pe acelasi umar si m-am dur direct la radiografie, credeam ca s-a rupt dinnou. Nu se rupsese, dar capacitatea de efort a osului cred ca a revenit dupa mai mult de un an.

Deci, daca poti fi atit de atent incit sa nu cazi, du-te linistit. Daca nu, mai astepta.

Salutare gigi am sa te anunt prin 20iulie. sibe adevarat eu am inceput sa joc fotbal aici abia dupa 12 saptamani si atunci cu grija sa nu ma lovesc.....mai mult feream coastele. Apoi aibsa simti singur cam cand e totul bine. Dar cam asa e 3-4 lunim Baga calciu.

Eu fac doua luni si peste 2 saptamani as vrea sa ies la o tura mica. Unii spun ca doar dupa 6 luni e recomandat sa te urci din nou pe ea, e adevarat?

Urcă-te pe biţiglă şi pedalează 10-15 min. Dacă nu te deranjează vei putea pedala şi ore întregi (măcar din punctul de vedere al claviculei)

am tot citit p-acilea si vad ca multi sunt cei care au pupat asfaltul.. deci, + 1 si de la mine :D din pacate..

pe scurt, faceam un traseu superb.. am plecat din Maneciu, am urcat si am trecut de Tabla Butii (cum ziceam, superba zona, superbe peisajele).. am inceput coborarea.. prima parte a fost hard, cu pietre, cu santuri, frumos ..am ajuns la o rascruce, ne-am regrupat si am luat-o cu totii la vele spre masini, mai aveam cca 25 km.. panta super lejera, drumul forestier drept, fara gropi, fara bolovani, pe ici pe colo cate un ochi de apa.. eh, la trecerea printre doua tentative de balti d-astea am facut ceva -Dracu stie ce- ca bicicleta a luat-o in dreapta si eu am zburat in stanga..

eram total reaxat, pesemne si ceva obosit dupa atat urcare, ideea e ca nu eram concentrat si atent..asta a fost..

asta s-a intamplat acum 7 saptamani..

concluzia care am tras-o: stai tot timpul focusat si concentrat indiferent cat de usor e traseul, oricand poti sa sari in cap.. :bici-4:

rezultatul:

- fractura de clavicula..

- omoplatul cica a fost fisurat; la inceput a fost singurul element ce m-a durut, asta chiar din momentul in care zaceam pe jos prin padure.. ulterior, dupa prima saptamana nu m-a mai deranjat pana in clipa de fata..

- cateva coaste torsionate..

- soldul m-a durut si el pret de cateva ore, s-a dovedit ca il zguduisem nitel, nimic mai mult..

- juliturile de rigoare; de mentionat decat cea de pe mana stanga care in 10 zile deja era cicatrizata frumos. recomand cu caldura unguentul neopreol, spalat putin rana inainte cu apa oxigenata sau rivanol si uns de 2-3 ori pe zi; contine ulei de peste si nu lasa coaja sa se intareasca si sa se rupa aiurea. =D>

- si nu in ultimul rand: am spart casca ..deci, cei ce merg fara casca.. mai ganditi-va un pic! ;)

asa aratam la 5 zile de la cazatura (cu orteza pentru clavicula):

Imagine postată

bun, mai departe, primele 3 saptamani au fost crunte.. dormit numai pe spate, nefacand mare lucru ziua somn prea mare nu aveam, dupa 5-6 ore de somn ma trezeam si ma mutam in sufragerie la teve sau laptop..

asezatul la orizontala si ridicatul au fost crunte.. trebuia sa execut o intreaga serie de miscari datorita atat omoplatului cat si coastelor.. usor usor am reusit sa ma folosesc de "o ancora" facuta din doua cordoane de halat de baie (sfat primit de la MBZ) pe care o agatam de piciorul drept si ma trageam cu mana dreapta..dar tot ma durea tot toracele cand ma ridicam din pat..

medicamente n-am luat decat movalis in primele zile, neavand dureri pe perioada zilei am mai luat seara inca 3-4 zile dupa care am incetat sa mai iau.

dupa vreo 2 saptamani jumate am inceput sa fac exercitii usoare de recuperare.. deja orteza ce am purtat-o simteam ca-mi blocheaza circulatia (sau ceva de genu asta) in zona umarului afectat si, cu acceptul medicului, am trecut la o orteza suport pentru umar.. dupa 7-8 zile in care am facut exercitii, durerile in zona coastelor a inceput sa se accentueze, totul culminand cu o miscare efectuata prost cu mana dreapta (adica aia intreaga) care s-a soldat cu o durere acuta pe moment si o inflamare a zonei :(

am lasat-o mai usor cu exercitiile pana acum cand vad ca mi s-a redus consistent durerea din zona coastelor (am bagat si un pic de gheara dracului intre timp)..prefer o refacere fara sa-mi fortez organismul..

efectele vizuale in momentul de fata sunt unflatura din zona fracturii si lipsa totala a musculaturii in zona unde a presat orteza pentru clavicula. se observa in fotografia de mai jos.. fragmentul din deltoidul stang care "e prins" de partea superioara a claviculei e aproape inexistent..(in realitate se observa mult mai clar diferenta).

Imagine postată

• Upvote 1

Insanatosire grabnica!Nu e foarte nasol, dar poate sa te sece refacerea.Si articulatiile + fractura de clavicula pot sa te enerveze o perioada pana iti revii cu totul.Mie mi se pare ca iti merge bine recuperarea.Keep it up!

Merci.

Asa e, pe langa alte rupturi de pe aici a mea nu e una foarte grava :D ..ideea e ca am sperat sa revin rapid pe bicicleta, lucrurile chiar decurgeau bine in sensul asta, numai ca a aparut aceasta durere/inflamare intercostala pe care nici n-am cum s-o grabesc.. Oricum, in weekendul asta incerc o plimbare, sa vad cum mi-o fi..

Sanatate multa si recuperare rapida la toti distrusii de p-acilea! :nerabdator:

Eu am tot 7 saptamani de la fractura de clavicula si de la operatie (ca m-am operat a doua zi de la cazatura).

Imi pot folosi mana stanga normal pt toate activitatile exceptand ridicat de greutati mai mari de 1-2 kg (nu am incercat, doctorul a zis sa mai astept cu greutatile mari).

Inca am brosa ce fixeaza clavicula in pozitie (e ca un cui introdus prin mijlocul osului) si ajunge pana sub piele in capatul in care iese din os. A fost pusa asa sa poata fi scoasa usor si fara alta operatie (o sa scap de ea peste 2 saptamani) si asta inca ma jeneaza in anumite pozitii mai extreme ale mainii - gen ridicat mana vertical in sus si dus palma dupa ceafa spre urechea opusa. Merg pe trainer in casa sprijinindu-ma normal pe ghidon 40-50 min fara probleme. Ultima data am resimtit usoare dureri dupa antrenament la o zi, dar nu ceva grav. Probabil as putea merge si pe afara pe bicicleta, dar mai astept 2-3 saptamani sa fiu sigur si sa-mi mai recapat din forta din umar. Se pare ca 4-5 saptamani de imobilizare a umarului sunt destul de dezastruoase pentru musculatura si tendoane. Daca recuperarea mobilitatii a fost usoara si neasteptat de rapida (deh, am avut noroc ca am fost in concediu la mare si apa a ajutat f. mult la capitolul asta), recuperarea fortei se pare ca-i mai de durata. Se vede atrofierea muschilor si cu ochiul liber, cum fac exercitii mai multe sau putin mai dificile intr-o zi, cum am dureri asemanatoare cu o febra musculara in ziua urmatoare (nu f. mari, dar se simt). Sper ca dupa inca 2-3 saptamani de exercitii sa nu mai simt dureri musculare ca si cum as trage de fiare, desi nu trag :)).

Cred ca cel putin pana nu se fac 3 luni de la operatie nu voi merge pe off-road, ci doar pe sosea sau chestii ce nu implica socuri mari. Asadar, mai am vro 4-5 saptamani pana o sa ma dau pe poteci prin padure... :(

E o decizie inteleapta sa mai astepti un pic pana sa iesi pe afara. Deocamdata nu e sudat ca lumea si musculatura s-a atrofiat. Gandeste-te ca,afara, poti sa dai de o situatie in care sa ai nevoie sa faci o miscare brusca sau sa franezi agresiv,si sa nu te poti baza pe mana cu pricina,ceea ce ar duce,in cel mai bun caz la o fortare si in cel mai rau la inca o cazatura. Stiu ca e nasol sa fie soare afara si sa nu poti iesi,dar priveste problema pe termen lung.

Eu stiu foarte bine ce inseamna atrofierea muschilor si tendoanelor. Am stat aproape imobilizat in pat (ma duceam doar la baie) timp 1 an si inca 6 luni cu mobilitate redusa, si recuperarea a fost (si este in continuare) foarte anevoioasa. Rezistenta am recuperat-o relativ usor dar forta ,nu. In cazul meu ,probabil,este si faptul ca am slabit in greutate destul de mult (acum am 77 kg ,de la 88kg in ianuarie)..

Eu am tot 7 saptamani de la fractura de clavicula si de la operatie (ca m-am operat a doua zi de la cazatura).

Cred ca cel putin pana nu se fac 3 luni de la operatie nu voi merge pe off-road, ci doar pe sosea sau chestii ce nu implica socuri mari. Asadar, mai am vro 4-5 saptamani pana o sa ma dau pe poteci prin padure... :(

de ce ai ales operatia?

eu am bagat o plimbare lejera prin parc..15-20 min pe bicla, 15-20 min pe langa ea.. sunt ok dar de offroad nu se pune problema deocamdata, deocamdata o sa ma limitez la asfalt, pe cat posibil fara socuri puternice in ghidon..

Pai am ales operatia ca asa a recomandat doctorul. Stiu ca sunt multe cazurile in care se rezolva si fara. Citind destul de mult despre fracturile de clavicula si tratamentul lor, pot spune ca sunt 3 situatii:

1. E o fractura simpla, cu deplasare mica sau deloc, reductibila si care se va suda fara probleme cu orteza

2. Fractura cu deplasare mai mare sau ceva complicatii, care poate fi rezolvata chirurgical sau cu orteza, in functie de preferinta pacientului si sfatul doctorului

a) cu orteza fractura se poate suda bine sau prost, pot sau nu sa apara complicatii dupa, poate sa nu se sudeze daca intre timp se deplaseaza fragmentele

b) cu operatie, in general nu sunt probleme, altele decat efectele secundare ce apar uneori sau riscurile de infectie, anestezie generala.

3. Fractura deschisa, cominutiva, ce afecteaza nervi sau vase de sange, etc, in care caz nu se poate decat cu operatie

Eu m-am aflat in situatia 2, si am ales varianta b.

Fractura mea era cu deplasare mai mare de 2 cm, cu un al treilea fragment + niste aschii de os ramase. S-ar fi sudat, dar cu riscuri si cu siguranta ramanea mai scurta. Asta mi-a zis doctorul si m-a lasat sa aleg daca vreau sau nu operatie. A zis ca daca ma operez, o sa-mi puna bucatile din os aliniate cum trebuie, leaga si acel fragment de os si se va face cu fixare intramedulara, ce nu va implica si o a doua operatie pentru scoaterea "hardware"-ului.

Dupa ce-am citit pe net ulterior operatiei, si avand in vedere cum ma simt si cum functioneaza acum mana + faptul ca osul stang e la fel ca ala drept si nu am vreo disfunctionalitate, nu regret deloc ca am facut operatia. Pe moment, singurul efect secundar ce inca isi face simtita prezenta este o zona de piele amortita mai jos de operatie. E ceva frecvent, la unii dispare in timp, la altii ramane. Nu ma deranjeaza, e ok. Probabil ca m-ar fi deranjat mai rau o galma pe os + un umar mai scurt pe o parte care in timp ar fi cauzat probabil si ceva afectiuni la coloana pe motive de compensare a pozitiei dezechilibrate a mainii.

Oricum, important nu e cum ne vindecam, cu operatii sau fara. Ceea ce conteaza e sa ne refacem complet, sa putem continua cu pedalatul. Eu aseara am facut un antrenament cu intervale pe trainer timp de 40 minute si am tras destul de tare. Nu am avut dureri nici in timpul antrenamentului si nici dupa. Probabil ca as putea merge pe strada fara probleme acum, dar mai astept ca oricum am treaba de facut si peste o sapt si ceva imi scot si brosa metalica din os, deci voi fi mai safe si mai linistit ca nu risc sa indoi vro tija in mijlocul osului :).

mda.. cred ca ai luat decizia potrivita.. bafta cu restul de recuperare! :)

la mine nu a fost asa mare deplasarea segmentelor iar medicii (doi la numar) mi-au recomandat sa apelez doar la orteza, fara interventie chirurgicala.. ce-i drept, nu-mi prea place ca osul a creat o protuberanta dar (cica) cu timpul se mai atenueaza, oi trai si oi vedea.. dar eram curios sa stiu care a fost motivul pentru care ai ales operatia.

Iti dai seama ca ideea de operatie m-a speriat putin la inceput (mai ales ca au zis ca se poate si fara). Dupa ce-am mai vb cu cei doi doctori de acolo, m-am lamurit ca de fapt operatia e o varianta mai buna. Eu aveam si alte probleme de rezolvat dupa accident la 1 saptamana si la 2 saptamani unde aveam niste obligatii contractuale cu niste oameni, si unde chiar daca mana stanga era imobilizata, faptul ca dreapta era mobila si fara alte chestii care sa mi-o tina blocata (gen orteza aia in forma de 8), m-a ajutat. In plus, nu am avut dureri deloc (nici dupa operatie, nici pana in prezent). Nu stiu daca in situatia in care osul se mai misca pe acolo pana se suda scapam asa ieftin fara durere. Nu am luat nici macar un algocalmin pt durere. Singurele probleme aparute au fost niste carcei ce mi se puneau prin muschii bratului (datorita imobilizarii cred, se apucau sa se contracte ca prostii, cam la o sapt dupa operatie). Pe aia i-am rezolvat cu mydocalm si au disparut.

dupa entorsa urata (3 saptamani de stat in ghips) cam cat tre sa astept pana sa biciclez? pot sa urc direct transu?

dupa entorsa urata (3 saptamani de stat in ghips) cam cat tre sa astept pana sa biciclez? pot sa urc direct transu?

Nu direct. Baga mai intai rulaj si vezi cum merge treaba. Ai destul timp pana la intalnire, s-o iei usor, mai un plat , mai un deal mai mic. Dupa orice necaz d-asta toti doctorii recomanda reintoarcerea treptata la miscare.

Am patit-o si eu azi...Nu chiar asa de rau cum au patit-o baietii de mai sus,dar oricum e nasol.Eram pe Oltenitei,pe trotuar,veneam din parcul Tineretului.Baietii care merg pe acolo stiu foarte bine ca bordurile sunt cam inalte (cam 10-15 cm inaltime).Eu,avand prietena langa mine,nu m-au lasat hormonii sa cobor frumos,pe langa bicicleta,asa cum fac deobicei.Am cobor incet,cat sa nu dau prea tare cu spatele de sosea.Cand sa cobor si cu roata spate,m-am oprit in loc si am cazut ca o vaca intr-o parte,pe piciorul stang.Nu stiu cum am cazut dar am venit cu piciorul cred ca stramb pentru ca de acolo pana acasa am pedalat mai mult cu un picior.Acum vad ca m-a mai lasat durerea,sa vad maine la sala cum e...(avand in vedere ca am picioare maine in program).Mi-e frica totusi sa nu fie cumva vreo entorsa,ca ala sunt.De umflat nu s-a umflat,e putin rosu.Vedem maine [-O< .

.(avand in vedere ca am picioare maine in program).

Esti mortal !

In alta ordine de idei, lasa-le-ncolo de trotuare, mergi pe carosabil sau daca nu, potoleste Doamne Iarta-ma, hormonii....

Esti mortal !

In alta ordine de idei, lasa-le-ncolo de trotuare, mergi pe carosabil sau daca nu, potoleste Doamne Iarta-ma, hormonii....

De ce sunt mortal? :)) Am spus ca am picioare,asta inseamna ca daca maine nu ma doare glezna => problema a trecut.

Hormonilor chiar nu am ce sa le fac :P

Am o veste buna si doua vesti rele...

Vestea buna e ca pot merge la sala :D si pot biciclii in continuare <:-P.

Vestile proaste sunt:

1) atunci cand merg ma doare.

2) s-a cam umflat.

pustiule mai treci si tu pe la o biblioteca, in cazul ala stiai de la ce e umflatura.

Vestea rea: maine s-ar putea sa faci picioare, carand un ghips dupa tine.

Nu ca e rupt ceva, dar in anumite cazuri se recomanda ghipsare la anumite entorse.

numa' bine iti doresc. "prostia se plateste" e o chestie care o aflam fiecare dintre noi pe propria piele.