hcampian

Clubul distrusilor si accidentatilor

Recommended Posts

Pantofii de ciclism îi las mai largi, nu strâng tare cureaua, dar tot mă doare glezna după câte o tură. Cum lucrez de acasă, nu prea umblu mult încălțat, iar de durut mă doare când sunt încălțat și stau jos, nu când umblu.

Mă doare mai mult când stau întins în pat, doar în vreo 2 poziții nu mă doare, din care una e statul cu glezna atârnată pe lângă pat. :)

@@mihaitintea: a trecut ceva timp, cum te mai simti cu clavicula?

Sunt in a 6-a saptamana de la o fractura de clavicula medie 1/3 cu deplasare (clavicula scurtata cu 1 cm, capetele incalecate), am purtat chinul ala de orteza in 8 pana acum o saptamana, simt ca s-au sudat cele 2 capete si nu mai am durere in acea zona. Insa in continuare simt ca bratul cu pricina este un pic amortit si mai rece decat celalalt. Dupa cateva ore de stat in picioare simt ca omoplatul imi trage de coloana si incepe sa ma doara in zona dintre coloana si omoplat, cat si sub omoplat.

A mai trecut altcineva in afara de Mihai prin asa ceva? Sfaturi?

update: mi-a dat medicul niste vitamine pentru sistemul nervos si s-au mai ameliorat amortelile, le simt mai putin, dar mi-e frica ca vor reaparea dupa ce termin cu "vitaminele". Am adaugat si radiografia din saptamana 4

post-19126-0-39734700-1465717334_thumb.jpg

Edited by adrian1323

Salut.Am avut si eu clavicula rupta cu deplasare,dar mie mi-au pus o placuta prinsa cu 7 suruburi.Nu am avut probleme cu amorteli insa ,dupa 1 luna de imobilizare ,a trebuit sa fac recuperare pentru umar.

Nu prea inteleg cum o sa ti se sudeze osul.Pare incalecat.

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

Nu prea inteleg cum o sa ti se sudeze osul.Pare incalecat.

Din ce am studiat eu, se sudeaza si asa incalecat, daca oasele sunt la o distanta de maxim 2 cm. Problema e sa nu preseze pe ceva, mai ales ca pe sub clavicula circula nervi, o vena si o artera. Mersi pentru informatie si kilometri multi, fara alte evenimente :)

Salutare.

Intru si eu in club cu o treaba serioasa: fractura trohantero-diafizare stanga. Pe romaneste, femurul fracturat in 4 bucati, sus, in apropierea colului femural.

S-a intamplat in coborare pe un forestier pietros, blocat roata spate si derapat pe lateral, ghinionul facand sa aterizez cu zona soldului pe o piatra ascutita din drum.

Acum am o tija de 400mm prin interiorul femurului care, impreuna cu un surub de 125mm (plus alte surubele), tin oasele aliniate pentru a se putea suda corect.

Se spera ca voi putea merge in 3 luni si ma voi recupera complet in 6.

Vor urma 2 operatii de scoatere a "ferului", una peste 2 luni si alta in 18 luni.

Era sa intru si eu in club :-) am scapat doar cu o julitura pe antebrat :-)

Coborat pe un forestier, dupa pauza lunga... Viteza prea mare, trecut prin sant mare, urcat pe baza unei stanci :-) julit antebrat, coborat prin sant mare, mers mai departe:-)

Era sa intru si eu in club

Adica esti in afara discutiei, nu?

• Upvote 1

Sa inteleg ca o escoriatie de vreo 5cm patrati nu se pune? :-)

Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

Calcul ochiometric :)

Cam cum cred eu că au fost reacțiile... "Post nou la distruși! " "Oaaaa, s-a rupt mumus!" Click pe ultimul post! Big fâââsss! "Doar s-a julit oleacă..."

• Upvote 1

:)))))))))  Am fost prea mandru, am zis ca de ce sa las jos saua... ca merge si asa... uite ca nu merge... Si ma bucur ca nu am patit-o, ca se putea termina urat. Scuze ca nu m-am lovit mai tare  :(

• Upvote 1

Cam cum cred eu că au fost reacțiile... "Post nou la distruși! " "Oaaaa, s-a rupt mumus!" Click pe ultimul post! Big fâââsss!

Exact feeling-ul asta l-am avut. Propun ca la distrusi sa nu posteze decat cei cu oase rupte sau cu minim 1 luna de ingrijiri medicale. Si poze ca dovada.

Cu alte cuvinte sa posteze doar cei din liga mare :)  Eu sunt de acord, si sper sa nu postez aici never!

Buna! indraznesc sa ma evidentiez si eu cu o fractura de clavicula (printre altele...) - acum sase saptamani la Macin MTB, din care deja cinci imobilizata in orteza de umeri (bleah).

Cert este ca, desi fractura este fara deplasare si corect alineata, chiar daca usor incalecata, calusul necesar consolidarii se cam lasa asteptat. Iar eu, evident,mi-am epuizat toate rezervele de rabdare si doctorii ortopezi pe care sa-i consult fara alt rezultat decat sfaturi care se bat cap in cap.

Drept pentru care apelez la cei care au trecut printr-o experienta similara si au avut norocul sa beneficieze de asistenta unui medic sportiv care sa inteleaga nevoia noastra de recuperare rapida si completa si dorinta de a reveni pe bicicleta asap. A trecut aproape vara...:((

Deci, imi puteti va rog recomanda un medic care sa ma diagnosticheze corect in ce privese stadiul de consolidare si sa ma ajute repede si bine cu recuperarea?

Nu prea e in regula sa dau sfaturi medicale "de pe net", dar uite cum sta treaba:

http://www.ortopedumar.ro/fractura-de-clavicula/

In orice caz, tu trebuie deja sa incepi recuperarea functionala, cu miscari ale cotului si pumnului.

Orteza ca lumea ai avut?

Formarea intarziata a calusului e posibila, si daca ea nu are loc nici dupa 3 luni probabil se impune interventie chirurgicala pentru consolidarea celor 2 fragmente.

• Upvote 1

o fractura de clavicula

Imi pare rau sa aud, sper sa te recuperezi curand si bine.

• Upvote 1

Mai, dar ce clavicule fragile aveti. Cea mai nasoala cazatura am avut-o cand am sarit la jmecherie si am aterizat dupa rampa pe roata din fata de la vreo 3 metri inaltime. M-am flecit de pamant asa tare ca bicicleta a mai sarit din pamant cam un metru juma si urma sa cada peste mine cu rotile in sus. Nu stiu cum m-am smucit sa ma feresc.

Rezultatele?Luxatie nasoala la mana dreapta, fractura dubla la incheietura stanga, degetul mare era undeva prin palma, si din cauza contuziei ( fara casca ) am vazut cu pureci cam 3 ore. Bicicleta nu a avut nici pe dracu. La spital am aflat ca 3 din 5 degete erau dislocate impreuna cu ceva carpiene si bucatile rupte din radius si ulna. Doctorul mi-a spus ca daca nu reuseste sa mi le puna la loc manual, ma interneaza si imi umple mana de suruburi. A fost meserias si am scapat fara sa ma faca Luke Skywalker. 4 saptamani in ghips apoi fasa. Am primit o maimuta de spuma sa ma joc cu ea pana imi revin tendoanele, deci pot spune ca o luna m-am tot jucat cu maimuta :)) . Cel mai nasol era cu stersul la fund o mana rupta si ailalta luxata =)) . Macar mi-am revenit complet si nu am absolut nici o problema cu incheietura.

In alta ordine de idei, un tovaras a dat cu roata intr-o groapa mai adanca pe drum si i-a pleznit clavicula...

multumesc pentru raspuns celor "on topic"..daca mentionez si cele 4 coaste rupte si pneumotoraxul care m-a tinut in spital o saptamana cu tub in pleura, adiacente la clavicula de care vorbeam, poate trezesc putin respect pentru cazatura si oasele mele fragile :)

...si da, am orteza ca lumea. i da, de asta mi-e teama,am inteles ca neformarea calusului e o forma de artrita :(

Si stiu ca trebuie sa incep si recuperarea, Exact asta e intrebarea: cum si cu cine, ca sa fie bine? ca netul da solutii statistic valabile si si nepersonalizate..

.

am inteles ca neformarea calusului e o forma de artrita

Nu, faci o confuzie aici, nevindecarea unei fracturi se numeste pseudartroza:

http://www.doctorortoped.ro/general/afectiuni/general/pseudartroza-neconsolidarea.html

Vorbeste cu @MaC® despre ortopedul care l-a tratat pe el.

• Upvote 1

Pai tinand cont de de cat de nasoala e problema eu recomand recuperarea cu gimnastica medicala. Ajuta enorm mai ales la problemele cu coaste/spate/clavicule/umeri unde e greu sa te recuperezi singur, exercitiile fiind complexe. O sa dureze cateva luni si mai tarziu o sa trebuiasca sa faci exercitiile acasa. Eu m-am recuperat din niste probleme in 3 ani reusind sa scap de taierea cutiei toracice. 

Eu zic să stai potolit anul ăsta. Ce ai pățit tu e destul de grav și e de preferat să lași oasele să se așeze cum trebuie. Îți spun asta din perspectiva lupului moralist. Și eu am fost tânăr și neliniștit, coaste fisurate care abia s-au sudat pentru că aveam mâncărimi în partea dorsală și nu puteam sta locului deloc. Rezultatul după mai bine de 20 de ani ar fi dureri la schimbare de vreme și sensibilitate dacă mă lovești de sus în jos pe umărul stâng. (de genunchi, vetebre, ficat, pancreas nu mai pomenesc, că-s din alt film [emoji14] )

• Upvote 1