hcampian

Clubul distrusilor si accidentatilor

Recommended Posts

Și are asa dimensiuni de mari, cum spunea mladen?

Și are asa dimensiuni de mari, cum spunea mladen?

Nu am putut edita. Am văzut acum ce dimensiune are pedala.

Buna ziua.Am reinceput pedalarea,intre timp am schimbat si bicicleta ,acum am un Scott Spark 940 pe 29,marimea M,am 178 cm.Saua este cea pe care am mai folosit-o inainte.Am urmatoarea problema:imi amorteste mana dreapta destul de tare,inclusiv pe coborare(forestier),inainte aveam aceasta problema dar foarte putin ma deranja iar pe coborare deloc.Am coborat ghidonul cat de jos am putut,aceasta sa fie problema?Multumesc.

Te sprijini in mâini. Poate fi șaua înclinată în fața sau bicla prea lungă. Da sau mai in fata, in faza inițială, si apoi scurtează pipa. Ar fi utila si o poza cu tine pe bicla

• Upvote 2

O sa mut saua mai in fata,revin cu impresii,multumesc.

On 5/14/2017 at 8:50 PM, tzunoi said:

Te sprijini in mâini. Poate fi șaua înclinată în fața sau bicla prea lungă. Da sau mai in fata, in faza inițială, si apoi scurtează pipa. Ar fi utila si o poza cu tine pe bicla

Am dat saua mai in fata si ridicat putin (era nasu cam jos) si e mult mai bine.Multumesc.

Ma bucur ca ai rezolvat. Spor la pedelat

Reporting back :(.

Ruptura de LIA (ligament incrucisat anterior), dezinsertie proximala si fisura de medial menisc grad 2-3. Interventie chirurgicala probabil undeva in februarie. Skiul este out probabil doua ierni, bicicleta la fel iarna asta si probabil pana in toamna viitoare. Imi voi continua activitatea la sala, dar evident nu voi mai putea face geno, presa, indreptari. Probabil presa cu un singur picior va merge.

Cel mai stupid este modul in care s-a intamplat: eveniment social, metal music, pogo, o imbranceala laterala pe care nu am vazut-o, doar am simtit-o. S-a terminat abrupt pt mine.

• Sad 4

Reporting back :(.
Ruptura de LIA (ligament incrucisat anterior), dezinsertie proximala si fisura de medial menisc grad 2-3. Interventie chirurgicala probabil undeva in februarie. Skiul este out probabil doua ierni, bicicleta la fel iarna asta si probabil pana in toamna viitoare. Imi voi continua activitatea la sala, dar evident nu voi mai putea face geno, presa, indreptari. Probabil presa cu un singur picior va merge.

Cel mai stupid este modul in care s-a intamplat: eveniment social, metal music, pogo, o imbranceala laterala pe care nu am vazut-o, doar am simtit-o. S-a terminat abrupt pt mine.
Fuck... La mosh pit sa te avariezi asa... Nasol!

Sent from my Moto G (5) using Tapatalk

37 minutes ago, MLADEN said:

Nasol.

Nu purtai casca?  :P

Nah șefu', nu casca e problema, problema e ca la MTB se cade mai des. N-am vazut soseliști accidentati la mosh pit, mountain bikeri in schimb... :)) 

• Haha 2

MTB-isti nu au timp de viata sociala... le ia mai mult mult sa-si curete bicicleta asa ca nu mai ajung la mosala.

• Like 1
  • Haha 4

Doua saptamani si aprox 40% masa musculara pierduta din cvadricepsul drept. Inca este inflamat si nu se indreapta :(. Cu dureri am reusit sa dau pedala peste cap pe trainer cu saua mai sus decat normal. Stiu ca pare ceva banal insa pasii sunt foarte mici. Daca va fi nevoie de interventie chirurgicala o iau din nou de la zero.

2_E1_C30_A9-_F08_A-403_D-_BE94-_D12944_E

Craciun fericit si multa sanatate!

• Upvote 1

3 hours ago, akebono said:

. Cu dureri am reusit sa dau pedala peste cap pe trainer cu saua mai sus decat normal. Stiu ca pare ceva banal insa pasii sunt foarte mici. Daca va fi nevoie de interventie chirurgicala o iau din nou de la zero.

Iti trebuie pauza,nu mai face efort si poate ai noroc sa-ti treca si fara operatie(daca nu e rupt complet ligamentul,si ca sa te incurajez,dureaza 2-3 luni minim pana sa incepi usor -usor sa te recuperezi)Eu am patit de la alergare "genunchiul alergatorului"arata cam ca al tau de umflat si a tot recidivat pana am facut pauza complet la alergare cateva luni si apoi nu a mai recidivat.Muschii se refac imediat cu steroizi :P    am glumit isi vor reveni relativ repede dupa ce te vindeci.

Sarbatori fericite si stai calm,asta a fost sa fie si acum cu rabdare trebuie s-o depasesti.

10 hours ago, akebono said:

Doua saptamani si aprox 40% masa musculara pierduta din cvadricepsul drept. Inca este inflamat si nu se indreapta :(. Cu dureri am reusit sa dau pedala peste cap pe trainer cu saua mai sus decat normal. Stiu ca pare ceva banal insa pasii sunt foarte mici. Daca va fi nevoie de interventie chirurgicala o iau din nou de la zero.

Am patit si eu ceva asemanator. Am ramas si eu socat cand am vazut ce inseamna lipsa de miscare care duce la diminuarea masei musculare(dar nu neaparat a fortei!). Dar asta isi revine cu timpul. Ce e important acum, e sa faci o pauza si sa te gandesti ce vrei sa faci. Daca e complet rupt ligamentul, recomandarea mea e sa mergi cu RMN-ul la un medit ortoped bun, care sa confirme/infirme daca trebuie operat genunchiul sau nu. Comfirmarea asta depinde foarte mult de ceea ce vrei sa faci in continuare. Vrei sa alergi la maratonul Ciucas ? Vrei sa dansezi step ? Vrei sa mai schiezi(unde genunchii sunt cei mai solicitati...a.k.a ligamentele alea presupuse rupte) ? Atunci sunt cele mai mari sanse sa fie o operatie. Daca vrei doar sa pedalezi(ca o miscare doar pe o singura axa si nu soliciti prea tare ligamentele incrucisate) si sa te plimbi pe jos....atunci mai poti duce si fara operatie. Dar doar daca nu sunt complet rupte.

Se rezolva, cu rabdare(multa!!!!) dar se rezolva! Asa ca fii fara grija!(da, suna cam "usor de zis", dar o spune pesimistul din mine pe chestiile astea) :)

Craciun fericit si insanatosire grabnica! :) 

Multumesc baieti! Ligamentul anterior este complet rupt, cel lateral este usor intins, lucru confirmat de RMN. Am fost la doi ortopezi pana acum, ambii mi-au spus aceeasi poveste si au incercat sa verifice stabilitatea genunchiului atat cat i-am lasat eu, ca mai incordam muschii de teama sa nu-mi faca piciorul ghem. A ramas ca ne vedem la inceput de ianuarie, sa insist muscular cat pot (fara sa fortez, insa eu cam fortez) si vom decide atunci. Am citit cam tot ce s-a putut citi. Operatia nu se face la cald pentru ca si grefa are de suferit daca exista inflamatie local. Stiu ca se poate trai bine mersi fara acel ligament daca exista stabilitate in genunchi si daca stilul de viata este adaptat. De asemenea aceasta operatie nu se recomanda peste 50 ani, iar intre 40 si 50 parerile sunt distribuite. Mie nu mi-e teama de operatie, stiu ca voi face fata recuperarii insa ce-mi displace profund este ca un tendon bun va fi donor de grefa. Din ce am citit in timp muschiul respectiv va suferi iar riscul de recidiva este cu 40% mai mic in cazul in care s-a facut operatie decat fara. 40% nu suna foarte incurajator.

40% suna mult mai bine decat o proteza pentru intreg genunchiul, dupa ce ai spart complet meninscul la schii(cazul in care nu faci operatia si te avanti pe partie si se intampla un accident).  Chiar si la inot poti simti cum mai sare genunchiul la o miscare mai brusca. 

Teoretic se poate prelefa o grefa de la un donator(a dead body), dar aici intervin alte complicatii. Sau sa existe ceva "suplinitor" creat din celule stem. La cea din urma am auzit de la un prieten care s-a operat la Tg. Mures, dar nu bag mana in foc, pentru ca discutia a fost in treacat si demult(plus ca nu mai prea tin minte ce probleme a avut exact, ceva oarecum mai diferit), dar cred ca pot face rost de numarul doctorului daca te intereseaza.

Pentru mine 40% este foarte putin avand in vedere ca un soc mai mic decat cel initial este foarte probabil. Da, este mai mult decat 0%, :(. Oricum sunt statistici, care nu au nici o relevanta in momentul decisiv.

Treaba cu cadaver este foarte riscanta, se practica in US insa ca sa minimizeze riscurile, procedura implica iradierea grefei. Procedura ii afecteaza proprietatile considerabil.

Multumesc de oferta, deocamdata mai astept.

Salut, Meri crismas si La multi ani!

Atentionare (rezultata dupa ce am aspectat ce a iesit): luati-va floricele si o bere, o sa aveti nevoie :)

@akebono imi pare rau de ce citesc despre genunchiul tau. O sa iti spun in cateva cuvinte cum a fost cu al meu, poate te ajuta ceva. Atentie, povestesc asa cum le-am aflat si eu, pentru ca la sfarsit vei vedea ca a fost altceva decat la inceput:

Am executat o "triada nefasta" la piciorul stang (LIA rupt, ligament colateral intern rupt, menisc rupt), la schi, in 6 februarie. Ultima coborare, inainte de a pleca acasa.

Doctorul de la partie (Bansko, Bulgaria) mi-a imobilizat piciorul si m-a trimis acasa. Pentru ca sunt viteaz, a doua zi mi-am dat jos atela si am sofat pana la Bucuresti (de fapt a trebuit sa fiu viteaz, ca altfel masina nu mergea singura...).

In urmatoare saptamana am fost la trei doctori si am facut si un RMN. Toti cei trei doctori au avut recomandare de operatie. Ba mai mult, unul m-am programat peste doua zile la operatie. Era medic sportiv. Ma rog, inca este. Consulturile au fost exact cum ai spus tu (facut piciorul ghem, testul sertarului...) si concluzia clara: operatie. Dar numai pentru LIA si menisc, deoarece ligamentul colateral intern s-a vazut clar ca era doar extrem de intins. Doi doctori au avut disponibil si RMN-ul, care, in opinia lor le-a confirmat decizia. In opinia lor, deoarece doctorul care interpretase RMN-ul a scris negru pe alb: "LIA desirat". Atunci era clar: in stanga os si insertia ligamentului, in dreapta os si insertia ligamentului iar intre ele nimic. Trei oameni au vazut asa: doi doctori si moa. Unul nu: cel care a interpretat RMN-ul.

In economia finala a accidentarii m-am ales si cu ceva bun dupa aceasta saptamana: o luna cu piciorul imobilizat. Care a condus la revenirea la forma initiala a ligamentului colateral.

Pauza publicitara. Acu-i momentul de WC, luat alta bere, verificat facebook. Revenim imediat :)

Singura mea problema era ca in acel an ma inscrisesem la Paris-Roubaix pentru amatori, dupa o nehotarare de cinci ani. Si cursa era pe 11.04. Deci ideea de operatie nu-mi suradea.

Drept pentru care, la inceputul lui martie, m-am dus la o doctorita pentru recuperare. Si cucoana aceasta mi-a spus "te fac sa alergi cursa, dar dupa aia promiti ca te operezi, deoarece te vei simti asa de bine cu piciorul ca nu vei mai vrea sa te operezi".

Si m-am apucat de recuperare. 20 de sedinte de fizio-kineto-terapie, a 2,5 - 3 ore zilnic. Am inceput cu diversi curenti electrici pe muschi si exerciti usoare. De exemplu, in fata spalierului atingeam cu virful piciorului fiecare treapta. Am vrut sa fiu erou si m-am repezit la a treia treapta si cucoana mi-a spus: "parca vroiati cu bicicleta... pai atunci faceti ce va zic eu. prima treapta". Si asa catinel, am ajuns la a cincea treapta. Intr-un final, am ajuns la bicicleta stationara, dupa doua saptamani de curenti, masaj, si altfel de exercitii. Cu bicicleta a fost simplu. Cu saua sus, pentru a nu indoi piciorul. Si cinci minute. Apoi am crescut progresiv si am si coborat saua. Dupa patru saptamani de curenti si exercitii, cucoana a zis: "gata, puteti alerga, dar atentie sa nu cadeti. Ne vedem dupa cursa. Si ar fi mai bine sa ploua, o sa aveti genunchiul mai relaxat". In gandul meu: "cucoana 52 km pe pavate cu ploaie, doar o minune ma salveaza de cazatura".

Am alergat cursa, nu am cazut si m-am intors la doctorita. Zice: "cum e?". "Bine, parca n-am nimic". "Io v-am zis. Sus pe masa". Mi-a facut piciorul ghem, a tras si intins de el si mi-a recomandat sa ma operez in septembrie, ca sa fie mai racoare cand o sa stau in pat. Pana atunci mi-a mai recomandat sa fac exercitii pentru intarirea musculaturii de deasupra si de sub genunchi, ca sa-mi fie mai usor la recuperarea de dupa operatie. 

Ca urmare, toata vara am alergat 4300 km.

Ultima pauza publicatara. Stiti voi bbt (baie, bere, telefon). Va asteptam sa reveniti :)

In toamna m-am prezentat la doctor, pentru operatie. Si pentru ca paranoia functioneaza, m-am dus la unul din primavara si la un altul (la inceput si astuia i-am aratat RMN-ul din primavara si mi-a spus ca-i LIA rupt). Si am facut si un RMN. Si acum vine faza tare: ambii doctori, dupa ce m-au consultat "manual"  fara sa se uite la RMN-ul din toamna, au decis ca genunchiul nu este de operat. Si motivul a fost clar: genunchiul se comporta ca un genunchi normal. Dupa care s-au uitat pe RMN. Iar acolo, intre insertiile explicite de ligament pe os din stanga si dreapta imaginii se vedea frumos un firicel, cam cu jumatate de grosime fata de un LIA normal, despre care au spus ca este noul meu ligament.

Singura explicatie gasita a fost ca la "desirarea" ligamentului acesta s-a lungit si s-a pozitionat (nefast) intre planurile de RMN, de aceea nu a fost vazut. De ei, ca doctorul care a interpretat RMN-ul a spus "desirat" si nu "rupt".

Concluzie: operatie pentru LIA nu, ca am jumate de LIA acolo si ar trebui taiat, operatie pentru colateral nu ca a revenit la loc, operatie pentru menisc, nu ca nu se comporta ca unul rupt. Sa ma mai duc la consultatii daca am probleme cu el. Si gata cu sporturile care necesita pivotari (deci inclusiv schi). Unul din doctori mi-a recomandat sa merg cu pedale platforma si nu cu SPD.

Ce s-a intamplat de atunci: schi nu (am incercat, dar genunchiul a protestat la primul viraj. L-am intrebat pe unul din doctori despre o orteza care se prinde de genunchi si de clapar si mi-a spus: "da, e buna, nu o sa strigati la fel de tare de durere cand se duce genunchiul..."), greutati nu (cand le ridic si calc pe piciorul stang simt; ca urmare, cumparaturi mai multe plase cu mai putine-n ele), trebuie sa nu rasucesc piciorul necontrolat si nici sa nu-l pliez sub 90 grade la voia intamplarii. Dar bicicleta da. Doar sosea, mtb nu.

Cred ca din povestea asta (proiectata pentru cateva cuvinte, iti inchipui cum era daca imi propuneam sa o spun de-a fir a par...) trebuie sa iei in calcul ca recuperarea sa o faci sub recomandarile unui doctor. Fizioterapia este formidabila. De fapt iti lucreaza muschii cand tu nu poti. Dar iti da doar o mana de ajutor. Mai sunt exercitiile, care trebuie luate gradual, deoarece prea puternice pot afecta ce este lezat deja. Si apoi in mod constant bicicleta. Dupa operatie, de la cap.

Iti tin pumnii. Succes!

P.S. Fie-mea zice ca ar fi interesant sa documentezi recuperarea dinainte si dupa operatie (tipuri de exercitii, dificultate, progrese obtinute), pentru ca sigur va mai citi un accidentat aceste postari.

• Upvote 3
  • Like 1

Salut@akebono, tot citesc povestea ta si o sa incerc sa iti descriu experienta mea cu o ruptura de LIA, la varsta de 17 ani, operata la 3 luni post accident la o clinica privata din Brasov (nu dam nume).
Din punct de vedere al recuperarii si al "increderii" pe care o am in picior pot sa spun ca sunt 99,9% acolo, am ramas doar cu un usor disconfort legat de efortul intens inceput fara incalzire.
Legat de ce spuneai tu de autogrefele tendinoase, multe studii arata ca in cazul grefelor Hamstring exista o reconstructie a tendonului, urmand traiectul vechiului tendon, exercitiile de flexie activa a gambei pe coapsa stimuland acest proces.
In plus mai exista tehnica de tip BPTB (tendon patelar) in cazul in care doresti o recuperare si mai rapida si fara o pierdere temporara de putere la flexia gambei.
Concluzionand, punctul meu de vedere este ca in cazul unei persoane active care doreste sa se intoarca la vechile activitati sportive fara nici o limitare, ligamentoplastia este de ales.
In plus, tratamentul conservator este grefat de o incidenta mai mare a afectiunilor degenerative comparativ cu populatia general. Studiile legate de incidenta afectiunilor degenerative la ligamentoplastii sunt in curs, dar din ce se pare, ar fi comparativa sau usor mai mare fata de populatia generala.
In rest, eu iti urez multa sanatate si bafta in a reveni in forta pe bicla.

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

• Upvote 2

#fainscris @raz_on_bike
Chiar dacă nu e despre ceva plăcut. (nu vreau să-mi imaginez cum va fi când mi se vor lua jucăriile de tot. Că o să vină și vremea aia. Genunchii mei sunt varză încă de pe vremea liceului - baschet jucat pe suprafețe dure și... dezavantaj major: detentă foarte mare, deci aterizări dure și solicitante. Acum e o feerie sonoră când fac genuflexiuni, cârâie "ca naiba". Pe undeva e amuzant. Nu și la schi.)
@akebono, sănătate și să te recuperezi cu bine!
(chestia aia de spinare încă te așteaptă, sper să reușesc să ajung să livrez personal undeva prin ianuarie/februarie.) 

• Upvote 1

@raz_on_bike@Alegz30, multumesc mult de incurajari si mai ales de experientele voastre, practic de pareri ale oamenilor care au trecut prin asta am nevoie, desi nici un caz nu este la fel ca celalalt. In aceste doua saptamani am facut progrese mari, de 5 zile am renuntat la orteza. Fizioterapie nu am facut in perioada asta, nu am avut unde. Kinetoterapie fac dar pe cont propriu, suplimentar de ce mi-au recomandat medicii. Practic pot sa fac exercitii cu greutati usoare, din sezut in plan axial. Greutatile sunt mai mici semnificativ, dar este si normal. Nu am nici un fel de durere insa mobilitatea genunchiului este afectata tare, am reusit insa sa pot pedala pe trainer timp de 40 min (m-am plictisit) cu o cadenta de 70rpm. Nu pot indrepta genunchiul si nici nu pot flexa piciorul mai mult de 110grd, insa suficient cat sa pot da pedala peste cap cu saua mai sus cam 5cm.

Probabil ma ajuta cei 20ani de mers la sala, incapatanarea si rezistenta la durere crescuta in timp. Totusi, sunt atent si incerc sa nu exagerez, practic ma opresc din efort cu o marja de siguranta pe care o apreciez eu. Nu am de unde sa stiu daca este bine sau nu, cert este ca ma simt bine date fiind conditiile.

@MaC®, multumesc!

PS: Am invatat sa citesc RMN-uri, sunt specializat pe cele de coloana vertebrala si genunchi pana acum :).

• Upvote 1

@akebono spui ca rotești pedalele cu seaua mai sus. Sa înțeleg ca nu te doare atunci?

Dupa cum spuneam doare la primele rotatii, insa este mai degraba rezistenta la mobilitate decat durere. Nu este ceva acut ca o intepatura, mai degraba ca un stretching. Genunchiul este inca umflat si probabil "materialul" de acolo opune rezistenta flexiei. Dupa acele cateva rotatii merge tot mai bine, urmand sa nu mai simt nimic pe perioada cat pedalez, lejer sau cu presiune.

Azi, in zona de flexie 100-10 grd pot trage destul de bine. Nu pot sa-l duc la 0grd si mai jos de 100grd apar dureri pe interiorul genuchiului. Noroc ca am la sala un smith unde pot regla cursa.

10559833-196_A-4_DB4-8_FC5-_DAC7_CE75_C6