hcampian

Clubul distrusilor si accidentatilor

Recommended Posts

In Bucuresti poti merge la http://www.inrmfb.ro/ Cred ca poti sa rezolvi cu trimitere de la dr. de familie. Daca vrei o sala unde poti sa lucrezi sub indrumarea unui kineto bun, lucreaza cu cei care fac recuperare dupa operatie la coloana, imi spui si iti dau detalii pe privat.

ma bag in club cu o palma vanata in urma unei trante stupide la plecarea de pe loc in rampa prea mare si nu am nimerit placuta in a doua pedala a intervenit dezechilibru si poc pe o parte soc maxim in palma m-a protejat manusa dar de 3 zile ma doare ai ai ai

Mi-am patit-o si eu din pacate... Sunt putin offtopic tinand cont ca m-am accidentat la alergat: am prins o piatra uda sub picior, care a alunecat spre interior chiar in momentul in care schimbam greutatea pe piciorul respectiv. Pe moment am crezut ca a cazut cerul pe mine de durere, iar senzatia era atat de acuta incat am crezut ca e fractura deschisa si deja ma uitam dupa sange. Am avut noroc ca mai eram cu cineva si m-a putut duce de urgenta la spital. Cum nu sunt prea rezistent la durere, era sa lesin de 2 ori: o data pe drumul pana la masina si o data la spital cel mai probabil din cauza aerului acela inchis. La spital, la sectia de ORTO, bineinteles ca a trebuit sa stau o ora IN PICIOARE, pana cand mi s-a facut iar rau si un binevoitor mi-a cedat locul sau. Nepasarea doctorilor m-a facut sa imi dau seama ca nu am nimic atat de grav si asa a si fost: entorsa de gradul 2, 10 zile cu piciorul in ghips si un 'bax' de anti-inflamatorii.

Cei care au mai trecut prin asa ceva imi pot spune si mie in ce consta recuperarea usoara si cam cat ar trebui sa stau departe de...trainer?

3 entorse la un picior, eu zic ca dupa cel scoti din ghips, vreo o luna sa stai linistit si dupa aceea sa te apuci de exercitii de recuperare.

si mai e regula sa stai cu piciorul mai sus cu 10 cm decat inima, cat il tii in ghips.

Mi-am patit-o si eu din pacate... Sunt putin offtopic tinand cont ca m-am accidentat la alergat: am prins o piatra uda sub picior, care a alunecat spre interior chiar in momentul in care schimbam greutatea pe piciorul respectiv. Pe moment am crezut ca a cazut cerul pe mine de durere, iar senzatia era atat de acuta incat am crezut ca e fractura deschisa si deja ma uitam dupa sange. Am avut noroc ca mai eram cu cineva si m-a putut duce de urgenta la spital. Cum nu sunt prea rezistent la durere, era sa lesin de 2 ori: o data pe drumul pana la masina si o data la spital cel mai probabil din cauza aerului acela inchis. La spital, la sectia de ORTO, bineinteles ca a trebuit sa stau o ora IN PICIOARE, pana cand mi s-a facut iar rau si un binevoitor mi-a cedat locul sau. Nepasarea doctorilor m-a facut sa imi dau seama ca nu am nimic atat de grav si asa a si fost: entorsa de gradul 2, 10 zile cu piciorul in ghips si un 'bax' de anti-inflamatorii.

Cei care au mai trecut prin asa ceva imi pot spune si mie in ce consta recuperarea usoara si cam cat ar trebui sa stau departe de...trainer?

Când citesc ce scrii mă gândesc la trecut...am trecut prin multe coincidențe, dar și diferențe. Accidentarea mea, la fotbal. Timp de așteptat la spital: vreo 3 ore, pentru că alții erau mai mici și aveau ”prioritate”, eu fiind mare pot aștepta (deși nu toți aveau afecțiuni majore). Abia când a venit o prietenă de-a tatălui meu și s-a dat drept mama, s-a uitat medicul și la mine spunând: ”Pai, dacă mama ta lucrează aici de ce nu ai spus din timp ca te-aș fi luat imediat”...

Ceea ce vreau să te întreb, concluzia (entorsă de gradul 2) a tras-o uitându-se la tine cum calci, ușoară palpare, sau printr-o radiografie?

Sincer, la mine nu cred că a fost mare lucru (eu n-am avut parte de radiografie, a fost doar o inspecție viziuală și o palpare (a unui medic de vreo 30 ani - deci nu avea o carieră de zeci de ani în urmă ca să poată da verdicte imediat))

Intai am trecut printr-o "usoara" palpare, apoi printr-o gluma esuata a doctorului care ma intreaba "ma da' ce esti asa palid? ti-e rau?". Dupa aceea am fost trimis la radiografie, ca doamna doctor de acolo mai-mai sa tranteasca cu mine de toti peretii ( e o doamna ce p... ei ). Apoi a trebuit sa astept iar ca sa intru la "camera de ghips" si sa fiu iar luat la misto de cadrele medicale " ce ai ma de mergi asa?" si sa astept vreo 15 minute ca sa se uite cineva pe radiografia mea...

Cel mai probabil ghipsul il voi da jos la unul din spitalele private din oras si voi insista sa mi se mai faca un control pentru orice eventualitate. Nu de alta, dar din nepasarea/neatentia unora poti ramane cu probleme din ceva initial banal.

@hipopotanu: mersi de sfaturi. Piciorul il tin sus atata timp cat stau in pat, din pacate am o groaza de invatat pentru facultate si majoritatea timpului trebuie sa il petrec la birou...

Nu iti mai povestesc ce si cate am avut dar ultima a fost urata rau. Gradul 3 cu fisura de talus nedescoperita la prima radiografie ci abia peste 1 saptamana de dureri greu de suportat. Dupa ghipsul de 3 saptamani (l-am tinut doar 2) l-am scos cu manuta mea in baie, la apa calda si m-am masat cu Lasonil. Trebuie sa faci asta o saptamana de doua ori pe zi, apa calda si pe urma Lasonil sau altceva cu heparina. Dupa 1 saptamana m-am dus la snowboard. Ma durea dar de la saptamana la saptamana a fost mai bine. Ideea este sa incerci sa iti intri in normal cat mai repede. Nu sa-l fortezi din prima dar nici sa il menajezi prea mult. Daca nu esti vreun gen mega precaut o sa isi revina totul de la sine. Succes

Eu am probleme la ambii genunchi (LIA la stangul , probleme cartilaj la dreptul).

Pentru Kinetoterapie va recomand cabinetul Dnei Adriana Serban (0749 100 009)

Poate cineva sa-mi explice putin cand anume se fac exercitiile Williams si cand  McKenzie?Astept o parere  ca apoi va zic si ce stiu eu.

dupa cate stiu eu se fac dimineata,inainte de masa, pentru a putea "bascula" anterior bazinul mai usor control mai bun asupra peretelui abdominal...oricum la cel putin 3 ore de la o masa!buna intrebare .... de Williams sunt aproape sigur ca dimineata se fac!

La mine e ceva mai grav, am hepatita C si urmez tratament pe baza de interferon si ribavirina ( acelasi cacat ca si chemoterapia). Partea proasta e ca nu mai am voie sa fac efort (nu am voie alcool, grasimi etc, dar astea sun minore) pana nu termin tratamentul in luna octombrie. Am totusi noroc ca la mine tratamentul nu a dat si efecte adverse (daca citesti prospectele medicamentelor o iei la fuga), singurele chestii deranjante e ca obosesc foarte repede, nu mai am forta, iar hemograma e in balarii, dar o tin sub control cat de cat din alimentatie si alte medicamente.

Din fericire, am facut viremia de curand si a iesit negativa (deci virusul nu mai este prezent in sange) , mai urmeaza una la sfarsitul tratamentului si inca una la 6 luni de la termibarea tratamentului, daca si ele sunt negative sunt vindecat!

Eu sunt optimist, oricum viata merge inainte!

Baieti, parasesc clubul!

AM SCAPAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ultima viremie cea de la 18 luni (cea mai concludenta) a iesit negativa, uha!

PS. Acu' raman cu jenuchele, da' asta e apa de ploaie, joi ma operez :)

• Upvote 3

Felicitari, sanatate! Te felicit pentru atitudinea pozitiva pe care am observat-o mai mereu in demersurile tale pe-aici.

PS: ai grija de "jenunche"

Dai de baut!!!

Dau! Poate ne intalnim la PE sa plecam de pe ultimul loc cu berea la purtator!

• Upvote 1

Ma bucur pentru tine. Fiind vorba de hepatita C... lucru MARE! Multa sanatate si de-acu' incolo :) !

:-bd

Bravo!!!

(mie cea mai nasoală parte mi s-a părut aia cu "n-am voie alcool, grăsimi..." :D)

Repară-ți și genunchiu și ești bun de însurătuare ;))

sigur gasim noi ceva... 

sigur gasim noi ceva...

Tu ții cu ursu' ?

cu puiu` de urs mai exact. 

Stati ca am intrat iar in club. 

Deci: am cazut la schi. un deget dat usor peste cap. Aratatorul mai exact. nimic grav, doar ca nu il mai pot indoi de tot. La 3 zile dupa scripturi am fost la doctor. Radiografie - totul ok. Doftorul zice sa il bandajez si sa il ung cu diclofenac. Cred ca am o luna de zile si tot nu ma pot baza pe el. nu il pot indoi de tot. Ma doare. si mai e si umflat idiotul. 

Vreun sfat, vreo parere? vreo solutie?

Io mi-am dat peste cap (90 grade) un deget mic, acum vreo 15 ani, jucând baschet noaptea. (Deștept de numa', mă rog.) Când am văzut cum arată, am tras io de el la loc înainte ca organismul să sesizeze durere și să se umfle. Dislocarea a rezolvat-o doctorul a doua zi la spital, da' ruptura musculară doar timpul. L-am ținut ușor curbat într-o „atelă” de aluminiu modelată într-o poziție relaxată. Acum nu-l pot îndrepta la fel ca celelalte degete.

Din ce povestești, sună similar cu accidentarea mea. Oasele-s ok, dar mușchii sau tendoanele alea au fost forțate și trebuie să-și revină.

Oare aici să postez sau într-un topic dedicat special cu înjurături rataților care nu se uită în oglinzi? 

Se dă cazul următor:

- intersecția Calea Călărași cu  Mircea Vodă, exact în dreptul bisericii Sf. Mina. Sens: Spre Unirii dinspre Călărași.

- viteza: aproximativ 22 km/h că abia se pusese verde...

- motivul..sfânta ușă deschisă în față. Ultima mașină parcată pe dreapta, Dacia papuc cu spatele acoperit (= 2 oglinzi). Se face depășirea regulamentar pe partea stângă. Cam în momentul când ajung în dreptul stopului stânga al mașinii ușa se deschide la maxim. Frânare puternică, dat peste cap cu tragere de ghidon spre stângă pentru evitare...

- mă întind pe tot asfaltul...

SCUZA? NU TE-AM VĂZUT...AL DRACULUI CĂ MIC MAI SUNT...dar mașina din spatele meu la 5 metri? Aia tare mică e...

CONCLUZIE: TOT RESPECTUL PENTRU FEMEILE CARE CONDUC PRUDENT.

Pagube fizice:

- genunchi drept 

2013042617132263.jpg

- gamba stanga

20130426171337866.jpg

- cot stang

20130426171353179.jpg

- cot drept

20130426171402562.jpg

- umar - spate

20130426171655392.jpg

Pagube materiale:

- furcă distrusă
- frână față
- manetă stânga
- 1 spiță de pe roata față
- cameră fată
- cameră spate
- ochelari zgâriați
- vopseaua din partea superioară a top tube s-a cam crăpat...la prima vedere nu parte îndoit ca la Spitnik...

20130426154311744.jpg

Tocmai ce fusesem la service și schimbasem furca...Cineva a vândut-o cu suflet rău :(

Tare rau imi pare cand aud astfel de intamplari.

Eu am o vorba (anul trecut am avut doua cazaturi pe cursiera in oras, la prima trei coaste fisurate, la a doua nu m-am mai dus la radiografie....da' ma durea mai tare): nu poti sa faci omleta fara sa spargi ouale.

Bine ca nu e mai rau, fiarele se repara.

De anul asta am inlocuit cursiera pentru naveta la serviciu cu ceva mai potrivit, o hibrida. Frane V, astea fac diferenta in oras, dupa parerea mea. Si lipsa tentatiei de a merge foarte tare.

Insanatosire grabnica!

Ce să rezolv cu poliția? Găseau ei motiv să-mi dea amendă...că până una alta, pistele sunt interzise, drumurile publice sunt interzise. Welcome to Bucharest...