Coste Vlad

Suplimente de care am putea avea nevoie

Recommended Posts

Buna tuturor,pentru ca voi m-ati primit fain in comunitatea voastra eu doresc sa imi pun cunostintele in folosul vostru.

Lucrez la o fabrica de suplimente pentru sportivi si am experienta necesara ca sa va ajut sa alegeti suplimentele de care aveti nevoie si poate sa faceti unele schimbari in meniul de zi cu zi.

Cei care vor asta sa lase inaltime lor greutatea lor si frecventa si durata antrenamentelor(pe o saptamana) , ce suplimente folosesc acum (daca folosesc) si cam ce mananac iar eu o sa incerc sa va ajut sa va imbunatatiti performantele sportive doar facand unele ajustari meniului pe care il aveti.

O zi buna !

• Upvote 1

Cred ca un supliment care nu ar trebui sa lipseasca din meniul zilnic este Glutamina, ea este esentiala pentru refacere si ajuta la evitarea supra antrenamentului sau intrarii corpului in catabolism.

Un alt supliment pe care il recomand este carnitina deoarece dorim sa avem un transport eficient al energiei in muschi si dorim sa protejam muschii inimii.

Firma la care lucrez are un pachet de suplimente pentru ciclisti daca pot posta aici poza...sa nu se considere spam sau ceva...

Cele vandute de el/seful lui bineinteles. $-)

Nu intentionez sa fac reclama aici ... daca as dori sa fac intentionat as cumpara un spatiu pt baner. Eu doar doresc sa ajut si impreuma cu cei de aici sa invat si eu lucruri noi.

• Upvote 1

Nu intentionez sa fac reclama aici ... daca as dori sa fac intentionat as cumpara un spatiu pt baner. Eu doar doresc sa ajut si impreuma cu cei de aici sa invat si eu lucruri noi.

"Io" sint taran si maninc ca la tara ... de toate dupa sezonggg

@ vlad coste :

Ciclismul nu e sport de forta. Poate fi sport de anduranta (pentru amatorii "avansati" sau semi-profesionisti).

Pentru majoritatea celor care intram aici pe forum, e mijloc de plimbare, recreere, turism, "microb".

Vreau sa zic, deci, ca suplimentele pe care le iau culturistii nu prea au ecou la biciclisti.

Sigur, mai ne re-hidratam, mai luam un izotonic/energizant, dar de baza raman o bere, o ciorba/ friptura la tura cu prietenii :P, de-astea...

• Upvote 9

Deci ajuta-ne cu bere...

Eu cred ca Aminoacizii de care am amintit mai sus sunt esentiali...nu pentru forta cat pentru refacere .

• Upvote 1

Eu cred ca Aminoacizii de care am amintit mai sus sunt esentiali...nu pentru forta cat pentru refacere .

Asa e... si glutamina si carnitina pot fi utile. Credeam ca o sa incepi cu "ultra mass 3000 care merge foarte bine alaturi de exxxtreme gainer etc" :)

@ vlad coste :

Ciclismul nu e sport de forta. Poate fi sport de anduranta (pentru amatorii "avansati" sau semi-profesionisti).

Pentru majoritatea celor care intram aici pe forum, e mijloc de plimbare, recreere, turism, "microb".

Vreau sa zic, deci, ca suplimentele pe care le iau culturistii nu prea au ecou la biciclisti.

Sigur, mai ne re-hidratam, mai luam un izotonic/energizant, dar de baza raman o bere, o ciorba/ friptura la tura cu prietenii :P, de-astea...

Corect e:

Ciclismul e un sport de anduranta. Forta poate fi importanta pentru un anumit tip de ciclist.

_Mersul pe bicicleta_ este pentru majoritatea celor care intram aici pe forum un mijloc de plimbare,recreere,turism etc.

Degeaba cauti suplimente alimentare daca meniul tau este compus din paine cu gem sau cu margarina sau alte cele :)). in primul rand trebuie o alimentatie sanatoasa dupa care pt rezultate mai bune se completeaza cu suplimente alimentare. Suplimentele nutritive sunt mai mult decat necesare in orice sport dar asta numai daca alimentatia ta zilnica este una pe masura.

• Upvote 1

Degeaba cauti suplimente alimentare daca meniul tau este compus din paine cu gem sau cu margarina sau alte cele :)). in primul rand trebuie o alimentatie sanatoasa dupa care pt rezultate mai bune se completeaza cu suplimente alimentare. Suplimentele nutritive sunt mai mult decat necesare in orice sport dar asta numai daca alimentatia ta zilnica este una pe masura.

Aici pot sa te contrazic...cred ca cine are o alimentaie foarte bine pusa la punct nu are nevoie de suplimente...eu cred ca ele sunt pentru oamenii care nu au destul timp si bani ca sa manance ca un profesionist insa clar si meniul trebuie sa tinda spre unul mai bun.

Totul depinde de pierderi.Daca pierderile de apa, energie ,minerale etc etc sunt foarte mari nici cea mai buna alimentatie nu te poate reface in 24 de ore...Bine ..nici cele mai bune suplimente nu o pot face ,dar macar speri ca te ajuta cu ceva.De baza ramane o dializa buna ,si o perfuzie ca la mama acasa.

• Upvote 1

Buna ziua.Va urmaresc de mult timp (5-6 luni) din anonimat iar acum am vazut acest topic si m-am gandit ca merita sa fac un cont.

Am 170cm,50 kg(stiu,foarte slab) si fac sala de 1 luna.Mananc de toate (3mese/zi) dar nu se pune nimic pe mine (muschi sau grasime).Ce suplimente ar trebui sa cumpar ca sa iau si eu in greutate?

Multumesc pentru raspunsuri.

Ce suplimente ar trebui sa cumpar ca sa iau si eu in greutate?

la mine a functionat f bine, dupa ce veneam de la bere la 2 noaptea, ma opream la shaorma de la apaca, bagam una mare de vita cu de toate. NU iesi asa de ieftin, dar efectul este garantat.
  • Upvote 5

Inseamna ca tre' sa-mi schimb saormeria, ca eu bag de cateva ori pe saptamana uriase cu de toate de la Kogalniceanu pe la orele alea, cu bere la activ, si am un BMI si mai pacatos ca al lui @Georgescu Marius. :D La genul asta de tonaj, toti doctorii pe care i-am luat eu la intrebari au vrut sa vada daca am paraziti interni; sfatul meu ar fi sa schimbi intai o parola cu medicul de familie, sa-ti faci niste analize.

Am fost la medicul de familie,m-a trimis sa fac nu stiu ce analize tot pentru paraziti interni,n-am avut nimic,m-am intors la medic mi-a zis sa iau niste pastile cu usturoi pentru pofta de mancare (chiar daca mananc ca un spart toata ziua...) si vad ca nu ajuta la nimic.Acum,pentru sala,iau niste batoane pentru masa musculara,tot nimic...Prima data am vrut sa iau creatina dar am inteles daca incepi,trebuie sa le iei toata viata ca,daca te lasi de sala,te "dezumflii" ca un balon.

@Chiperiu: ce varsta ai?

22, respectiv 1,86 si 59 de kile la ultimul cantar. Chiar ma pregateam sa zic ,,vezi ce-ti spune @Coste Vlad cand o sa constati ca vreo cateva laboratoare sustin ca n-ai nimic", ca fix asa am patit si eu. Mai sunt vreo cateva chestii de luat in calcul - un metabolism, o latura psihosomatica si-asa mai departe - dar nu se prea ocupa ai nostri cu asa ceva.

pai ai 16 ani si esti slab. nu vad de ce te vaiti. Burta se face dupa ce te insori in prealabil.

• Upvote 1

A, pai se schimba datele problemei. Parerile sunt impartite in privinta suplimentelor pentru cei care inca mai sunt in crestere; ii las pe cei mai priceputi sa-ti spuna ce si cum, dar teoria zice ca e bine sa incepi de la o alimentatie completa si un program de exercitiu fizic care sa ti se potriveasca; eu mananc toate prostiile, asa ca nu pot sa zic ca m-as apuca sa introduc si alte cele deocamdata.

le: si ce zice @hipopotanu. Nu inteleg de ce, (na, sunt si io mic) dar am o gramada de cunoscuti proaspat casatoriti, destul de subtirei din constructie, care au inceput sa-si faca rezervor de bere pe fata. :D

Eu am 16...O sa incerc sa iau Mass Gainer (sper ca nu fac reclama) sa vad daca ajuta la ceva dar intai sa vad ce zice si dl. Coste Vlad.

Nu vreau burta...La 16 ani si 1,70 ar trebui sa am vreo 60-65kg.

Sper ca faci si exercitii specifice pentru cresterea masei musculare, altfel cam arunci cu banii degeaba.