Coste Vlad

Suplimente de care am putea avea nevoie

Recommended Posts

mie la 16 ani imi spunea toata lumea: "ia bah si mananca ca esti piele si os" acum la 30 imi spun: "dar cat mai ai de gand sa te ingrasi, bah grasnule"

Morala: ai grija ce-ti doresti! 16 ani - 75 kg, 30 ani - 110 kg (astea la inaltimea de 1.82-1.84m)

• Upvote 1

mie la 16 ani imi spunea toata lumea: "ia bah si mananca ca esti piele si os" acum la 30 imi spun: "dar cat mai ai de gand sa te ingrasi, bah grasnule"

Morala: ai grija ce-ti doresti! 16 ani - 75 kg, 30 ani - 110 kg (astea la inaltimea de 1.82-1.84m)

Mie mi se pare ca 75kg la 16 ani e cam mult...ca sa nu zic foarte mult.

Edit:Atat are tata la 43 ani...

Cred ca toata discutia asta e din start "pe langa". Doar din cifre (X ani, Y metri inaltime) nu se poate deduce nimic. A mai zis cineva mai sus, se ia in calcul si un metabolism, vreun factor psihosomatic (stres spre exemplu, sau o depresie, etc.), vreo disfunctie a unui organ (colecist lenes, alt exemplu), grupa sanguina, nivelul de activitate, ore de somn, mediu, alimentatie, etc.

Te stresezi mult prea tare in loc sa te bucuri de tine. Ori, anturajul e de asa maniera incat ti-a intrat asta f tare in cap. Poti sa cresti masa musculara si fara suplimente chimice. Cum spunea Frank, "ca la tara". Stiu ca suna demodat si aiurea dar eu:

- aveam 92 kg cand mancam "fast fud", beam cola, fumam destul de mult si nu dormeam cu noptile..ce sa mai zic de sport..pierdusem pentru cativa ani legatura cu "domeniul" asta

- 85 de kg de cand nu am mai mancat "fast fud" si am eliminat: prajeli, cola, carne tocata de provenienta comerciala, cantitati insemnate de dulciuri, croissante si alte pateuri

- 85-87 kg de vreo 2 ani si, de cand am revenit la normal ( zic io) cu mersul pe munte (iar) si bicicleta. Doar ca greutatea nu s-a vazut pe "burti". Deci... mananca asa cum au mancat ai tai si bunicii tai acum ani buni (atat cat de poate in prezent, evident) si lasa la o parte trendul asta "profi" de batoane/geluri/suplimente/shake-uri...e doar un trend.

Evident,poate ma insel. Nu am nimic cu initiatorul, intentiile lui sunt,probabil foarte bune.

Mie mi se pare ca 75kg la 16 ani e cam mult...ca sa nu zic foarte mult.

la 1.82m 75kg sunt foarte ok, pe vremea aia eram si sportiv, ca sa zic asa, sticlismul nu se pune.

Daca esti prea slab mergi la sala. Trebuie sa ai 5-6 mese pe zi : 3 principale si 2 secundare(fructe sau suplimente nutritive). cautati suplimente bogate in carbohidrati. Cea mai rapida metoda sa castigi in greutate este sa consumi lapte nu o cana ci un litru. trebuie sa mai ai in vedere cum stai cu vascularizarea pt.ca daca venele tale sunt de marimea acelor in grosime va trebui sa faci mult cardio.

cel mai important este sa te apuci de sala si sa te tii de antrenamente iar intr-un an vei scapa de problema asta iar la 30 de ani vei avea mari sanse sa devii un grasan ;)

Buna ziua.Va urmaresc de mult timp (5-6 luni) din anonimat iar acum am vazut acest topic si m-am gandit ca merita sa fac un cont.

Am 170cm,50 kg(stiu,foarte slab) si fac sala de 1 luna.Mananc de toate (3mese/zi) dar nu se pune nimic pe mine (muschi sau grasime).Ce suplimente ar trebui sa cumpar ca sa iau si eu in greutate?

Multumesc pentru raspunsuri.

Sincer eu cand am avut nevoie sa iau in greutate am folosit un gainer. Cel mai vandut din Romania este Total Mass 4200. Este apreciat pentru ca este un complex de carbohidrati cu proteina de calitate si vitamine cu minerale + ca contine creatina carea ajuta la o mai buna hidratare a celulei musculare. Eu il recomand cu incredere.

22, respectiv 1,86 si 59 de kile la ultimul cantar. Chiar ma pregateam sa zic ,,vezi ce-ti spune @Coste Vlad cand o sa constati ca vreo cateva laboratoare sustin ca n-ai nimic", ca fix asa am patit si eu. Mai sunt vreo cateva chestii de luat in calcul - un metabolism, o latura psihosomatica si-asa mai departe - dar nu se prea ocupa ai nostri cu asa ceva.

Sincer nici eu nu cred ca ai nimic insa exista 3 tipuri de metabolism si tu esti un ectomorf . Noi sponsorizam un baiat care participa la competitii de fitness si el creste extrem de greu in kg insa sunt multe aspecte de care daca tii cont poti sa te dezvolti bine. Eu cred ca ar trebui sa iti daci o analiza de t3 si el o sa fie putin marit insa asta nu e nimic rau. Cred ca daca intri intr-o perioada serioasa de pregatire poti creste cu pana la 20% in greutate. Incearca sa bei multa apa pentru a hidrata bine celula musculara si incearca sa ridici nivelul carbohidratilor. Eu recomand daca doresti sa consumi si un supliment nutritiv. Mie mi-a mers foarte bine cu total mass 4200 insa tu poti incerca si gainere de la alte firme. Daca vrei putem vb mai multe pe privat ca sa nu incarcam topicul prea mult.

Daca esti prea slab mergi la sala. Trebuie sa ai 5-6 mese pe zi : 3 principale si 2 secundare(fructe sau suplimente nutritive). cautati suplimente bogate in carbohidrati. Cea mai rapida metoda sa castigi in greutate este sa consumi lapte nu o cana ci un litru. trebuie sa mai ai in vedere cum stai cu vascularizarea pt.ca daca venele tale sunt de marimea acelor in grosime va trebui sa faci mult cardio.

cel mai important este sa te apuci de sala si sa te tii de antrenamente iar intr-un an vei scapa de problema asta iar la 30 de ani vei avea mari sanse sa devii un grasan ;)

Nu imi place sa ma contrazic insa parerea mea e ca laptele in cantitati mari nu este recomandat. Plus ca el ingroasa pielea si daca o sa cresti repede in greutate risti sa te umplii de vergeturi. Sponsorizez sportivi de talie mondiala si in timp am acumulat ceva informatii...insa e doar o parere.

Eu am 16...O sa incerc sa iau Mass Gainer (sper ca nu fac reclama) sa vad daca ajuta la ceva dar intai sa vad ce zice si dl. Coste Vlad.

Poti incerca si nu cred ca faci reclama ... de la ce firma e? Oricum...cred ca trebuie sa ai mare grija la hidratare si incearca si o creatina care te va ajuta sa hidratezi mai bine muschii si sa cresti sinteza de proteina. Pt. alte sfaturi putem vb in privat sa nu incarcam topicul.

Daca analizele v-au iesit bune atunci eu zic sa lasati suplimentele si sa va bucurati de tinerete.

Suplimentele nutritive nu au efecte negative si nu cred ca iti afecteaza tineretea este ca si cum ai manca un anumit produs in cantitate mai mare insa suplimentele izoleaza exact ce ai tu nevoie din acel aliment.

Georgescu Marius - 3 mese pe zi e foarte putin. Eu cand ma antrenez serios mananc de 7 ori pe zi. 3-4 mese mancare si 2-3 mese suplimente. Si cu mari eforturi trec de 70kg. La 1,70m un barbat trebuie sa aiba 70kg indiferent de varsta. Iar o femeie 60kg...

Coste Vlad - nu mai fa posturi consecutive.

La 1,70m un barbat trebuie sa aiba 70kg indiferent de varsta. Iar o femeie 60kg...

Io am 1,75m si 60kg 8-|

Georgescu Marius - 3 mese pe zi e foarte putin. Eu cand ma antrenez serios mananc de 7 ori pe zi. 3-4 mese mancare si 2-3 mese suplimente. Si cu mari eforturi trec de 70kg. La 1,70m un barbat trebuie sa aiba 70kg indiferent de varsta. Iar o femeie 60kg...

Coste Vlad - nu mai fa posturi consecutive.

Imi cer scuze admin...cum pot raspunde la toti o data ?

Io am 1,75m si 60kg 8-|

Acum am 1,73m si 68kg si toti prietenii imi spun ca sunt prea slab. Oare tie ce ti-ar spune?

Imi cer scuze admin...cum pot raspunde la toti o data ?

Foloseste butonul "Multi Quote". Apasa-l la toate posturile la care vrei sa raspunzi, apoi inserezi raspunsurile intre citate.

Eu , care m-am luptat cu kg in plus de cand ma stiu, innebunesc cand vad copii din-astia care sunt haraziti de la D-zeu sa fie slabi si sanatosi si ei vor sa se ingrase'.

La 16 ani, cu niste sport regulat si niste mese echilibrate mai multe, mai regulate si mai sanatoase ca si continut, rezolvi imediat problema catorva kg. Am cativa prieteni care in perioada in care baga sala si suplimente serioase gen Animal Pack se unfla ca niste bodyguarzi, iar cand se intampla ca timpul sa nu le mai permita sala si alimentatia de care vorbeam se desumfla ca un balon spart. Cum spuneau si altii mai sus e foarte greu sa pacalesti metabolismul, sa-l schimbi iar in majoritatea cazurilor rezultatele sunt slabe.

Mai exista si situatia in care poti deveni uscat... cu burta. Asta chiar e nasol! Asa ca, vorba Hipopotamului, aveti grija la ce va doriti!

• Upvote 2

Sincer eu cand am avut nevoie sa iau in greutate am folosit un gainer. Cel mai vandut din Romania este Total Mass 4200. Este apreciat pentru ca este un complex de carbohidrati cu proteina de calitate si vitamine cu minerale + ca contine creatina carea ajuta la o mai buna hidratare a celulei musculare. Eu il recomand cu incredere.

O sa incerc intai total mass 4200 si daca vad ca nu merge,o sa-l incerc pe cel care l-am gasit eu.Am vazut ca acesta (4200) este si mai ieftin.La 4,5kg e 120lei,cel care vroiam eu la 4,5kg e 220 lei.Nu vreau sa bag multi bani chiar de la inceput asa ca o sa incep cu al tau.

Multumesc pentru raspuns.

Eu , care m-am luptat cu kg in plus de cand ma stiu, innebunesc cand vad copii din-astia care sunt haraziti de la D-zeu sa fie slabi si sanatosi si ei vor sa se ingrase'.

La 16 ani, cu niste sport regulat si niste mese echilibrate mai multe, mai regulate si mai sanatoase ca si continut, rezolvi imediat problema catorva kg. Am cativa prieteni care in perioada in care baga sala si suplimente serioase gen Animal Pack se unfla ca niste bodyguarzi, iar cand se intampla ca timpul sa nu le mai permita sala si alimentatia de care vorbeam se desumfla ca un balon spart. Cum spuneau si altii mai sus e foarte greu sa pacalesti metabolismul, sa-l schimbi iar in majoritatea cazurilor rezultatele sunt slabe.

Mai exista si situatia in care poti deveni uscat... cu burta. Asta chiar e nasol! Asa ca, vorba Hipopotamului, aveti grija la ce va doriti!

Cei care se umfla asa rapid si dupa is iar uscati nu folosesc doar suplimente...de obicei acele persoane de bopeaza cu unele forme de testosteron care dau retentii mari de apa. Suplimentele se comporta ca mancarea...daca o vreme mananci mai bine iar dupa o lasi mai moale ori te mai ingrasi ori slabesti in functie de geneticul tau.

NU ASOCIATI SUPLIMENTELE CU SUBSTANTELE ANABOLIZANTE !

O sa incerc intai total mass 4200 si daca vad ca nu merge,o sa-l incerc pe cel care l-am gasit eu.Am vazut ca acesta (4200) este si mai ieftin.La 4,5kg e 120lei,cel care vroiam eu la 4,5kg e 220 lei.Nu vreau sa bag multi bani chiar de la inceput asa ca o sa incep cu al tau.

Multumesc pentru raspuns.

Am uitat sa va intreb: Total Mass 4200 contine pastile sau sunt prafuri?

Mi-am gasit singur raspunsul: Se recomanda utilizarea de 3 ori pe zi a 1-2 masuri dizolvate ( o masura are 40 g) in 250 ml lapte degresat sau apa, cu 1 ora inainte de antrenament, dupa antrenament si o portie seara la culcare.

Multumesc oricum!

Suplimentele nutritive nu au efecte negative si nu cred ca iti afecteaza tineretea este ca si cum ai manca un anumit produs in cantitate mai mare insa suplimentele izoleaza exact ce ai tu nevoie din acel aliment.

Dupa mintea mea,daca analizele sunt bune inseamna ca organismul este echilibrat. Acceptand (de dragul discutiei) ca suplimentele sunt perfect sanatoase stresul constant de genul : "sunt prea slab,ce sa fac? " sau " ia uite cum arat ,sunt piele si os,trebuie neparat sa fac ceva,dar ce ,ca nimic nu merge?! ", in mod sigur nu face bine.

Plus ca ,in cazul lor, problema se pune ca la 16 (sespectiv 22) de ani,adica nu exista decat ACUM. Nu se gandeste nimeni (cum nu gandeam nici noi) ce o sa fie peste cativa ani (10-15-20). ACUM sa arat cel mai bine ,daca se poate cu 20 kg de muschi pe mine (nu conteaza ce se intampla cu ei cand nu-i mai lucrez si cat o sa ma chiunui sa dau jos 20 kg mai tarziu).

Am un exemplu in familie : taica-miu se incadra ,cand era tanar ,la capitolul "scobitori". Are (avea,ca s-au mai tasat oasele) 195 cm inaltime si ,dupa spusele lui si din poze,in jur de 75 kg. Acum are 145 kg.

Asa ca aveti grija ce va doriti ca s-ar putea primiti mai mult decat puteti duce.

Cand e vorba de raportul inaltime/greutate, sunt o groaza de formule.

Cea mai vehiculata este BMI (body mass index, indice de greutate corporala) = G(kg) / I (m)2

Sub 18.5 - subponderal

18.5 - 25 - normal

25 - 29.9 - supraponderal

Peste 30 - obez

BMI are insa si niste limitari :

- la sportivii de performanta (mai ales cei cu masa musculara foarte bine dezvoltata) poate supraestima procentul de grasime corporala

- la persoanele care, datorita unor boli, au pierdut masa musculara, subestimeaza grasime corporala

Asa ca se mai asociaza si cu masurarea circumferintei taliei : factor de risc peste 40 tzoli (100 cm) la barbat, peste 35 tzoli (87.5 cm) la femeie.

La ciclisti (mai ales daca au profil de cataratori) am citit (http://www.cptips.com/climb.htm) ca s-ar recomanda sa te incadrezi asa :

• masa corporala (in livre) sa nu depaseasca dublul inaltimii (in tzoli).
Sa fii supraponderal, la orice varsta, e un semn de avertizare si greutatea trebuie tinuta sub control.

Sa fii subponderal, mai ales cand esti tinar si in crestere, poate fi o problema numai in cazuri patologice clare. "Programele de ingrasare", cu sau fara suplimente, sunt inutile si chiar daunatoare. Dupa 30 de ani metabolismul scade oricum (necesar de calorii maxim 1800 la barbat, 1600 la femeie) si greutatea va tinde sa creasca mult mai usor, daca aportul caloric nu este adaptat (si cumpatat).

Celor care, avand ei din constructie un metabolism degraba arzator de calorii :P, au o masa corporala considerata de tertzi "prea mica", le adresez felicitari si sa stea linistiti. Pur si simplu "ard prea repede".

• Upvote 1

Revin la motivul pentru care am creat acest topic. Eu lucrez in aceasta indrustri si sincer stiu si dedesupturile ei. Doresc sa-i ajut cu informatii pe toti cei interesati. Pentru ca si eu ca si nou venit pe forum am fost primit bine si ajutat de cei de aici.

Cei care vor sa ma ajute eu postez aici nelamuririle mele http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/13091-buna-tuturorsper-sa-ma-primiti-si-pe-mine/

Gumele alea cu glucoza sunt interesante.

Cat de masticabile sunt ? Pot fi plescaite pe bicicleta ?

Lucrez la Nutritech, o fabrica din Bucuresti si colaborez cu mai multi sportivi. Asta este gama de sportive pe care noi o recomandam ciclistilor,ea ar putea fi extinsa si la un izolat proteic si un gainer. Daca e problema ca am pus poza sa o stearga un admin, eu am pus doar ca sa fie clar unde lucrez si de ce as putea sa ajut cu sfaturi pe cei de aici.

Imagine postată