Recommended Posts

stiti cumva daca fonturile diferite de scris giant indica varsta sau piata pt care au fost facute?

Salut, sunt nou pe aici asa c va rog sa nu ma luati prea tare, am o cursiera Legnano stie cineva cam intre ce ani s-ar putea integra,

Momentan doar poza asta o am cu ea, imi place la nebunie forma si nu as vinde-o pentru nimic... :D

https://picasaweb.google.com/lh/photo/Wq06dzctNl46t1CEwJ6tKtMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

Nu ai reusit sa inserezi poza

Last Edit: acum merge link-ul

Din pacate eu nu reusesc sa-mi dau seama din poza ta, care nu este foarte clara.

Poate te ajuta daca cauti aici cate ceva http://www.classicrendezvous.com/Italy/Legnano/serial_numbers.htm http://www.classicrendezvous.com/Italy/Legnano/Legnano_main.htm

Din pacate e greu de descifrat ce cod poate avea, i-am facut o poza acum la munca fiind.

https://picasaweb.go...852129855159650

Nu e inca pusa la punct, timp si bani sa am de ea si sper sa iasa ceva frumos.

Multumesc pentru site-uri!

O intrebare: nu am orificiile pentru a imi putea pune un suport de bidon ce imi recomandati sa fac?

O intrebare: nu am orificiile pentru a imi putea pune un suport de bidon ce imi recomandati sa fac?

Prinzi un suport de bidon cu doua bride de plastic (soricei) sau cauti un adaptor pentru downtube sau cu quick release sau cu prindere de/sub şa.

P.S.La DX plata Paypal, transport gratis, livrare 2-4 sapt.

Sunt nou posesor de batranica ;) , dar intru in posesia ei saptamana viitoare (spre sfarsit), asa ca pentru detalii si poze trebuie sa asteptati.

Asa cum am promis va arat si noua mea jucarie.

Deocamdata o poza cu ea la primul contact, dar promit sa deschid un topic separat in care sa o prezint asa cum merita

Imagine postată

Prinzi un suport de bidon cu doua bride de plastic (soricei) sau cauti un adaptor pentru downtube sau cu quick release sau cu prindere de/sub şa.

P.S.La DX plata Paypal, transport gratis, livrare 2-4 sapt.

Multumesc frumos pentru sfaturi.

"dang 123" frumoasa jucaria, rotile tale sunt cumva Mavic ? Merita tinute avand in vedere asfaltul pe care suntem nevoiti sa mergem ??

"dang123" frumoasa jucaria, rotile tale sunt cumva Mavic ? Merita tinute avand in vedere asfaltul pe care suntem nevoiti sa mergem ??

Da sunt Mavic. Cu privire la intrebarea ta nu stiu ce sa-ti raspund, astazi am incalecat prima data o cursiera ;)

se pare ca nu sunt decat vreo 10 oteluri mai vechi pe forum in rest numai carboane

Sigur sunt mai multe, asa ca asteptam sa le prezentati.

O sa postez si eu bicla mea cu toate ca nu e gata Imagine postată

Cea mai batrana dintre batranele mele.

Cadrul nu stiu ce firma e; il apreciez undeva sfarsitul anilor 70 dar e f. posibil sa ma insel. Se vede emblema pe furca, in partea superioara.

Mai am de schimbat cercurile cu altele campagnolo; echiparea fiind completa campagnolo nuovo record cu putina personalitate - brat pedala editie speciala :) (din pacate nu am setul)

post-11315-0-50179900-1336380242_thumb.jpg

post-11315-0-32612200-1336380256_thumb.jpg

post-11315-0-09465600-1336380330_thumb.jpg

Wow aia e editia aniversara campagnolo, din ce am inteles celalalt brat nu este la fel? oricum superba pe pipa vad ca scrie Scapin, marca foarte buna de altfel.

Celalat brat nu este la fel pt. ca nu am setul. De asemenea nu am nici capacele de protectie; m-as bucura daca as reusi sa obtin un set.

Pipa are in capat sigla 3t.

Dupa cum spuneam, imi pare rau ca nu stiu ce productie este cadrul. Mi-ar parea bine sa recunoasca cineva sigla si sa-mi spuna :)

Pana la sfarsitul anului era bucati; atunci m-am hotarat s-o transform in cursiera ceea ce n-a fost usor caci deraiorul meu nu putea fii atasat; imi lipsea fix piesa de legatura; apoi m-am chinuit un pic sa gasesc lant dar in final imi place f. mult ce-a iesit; are valoare sentimentala f. mare pt. mine.

Si mie imi plac foarte mult si mai sunt destui aici pe forum la fel. Ar fi bine sa stabilim si de unde, ce perioada, ar putea sa inceapa categoria vintage si daca putem sa ii spunem si altcumva deoarece cred ca se fac uneori confuzii si se amesteca lucrurile.

Sunt citeva concepte folosite aici "dupa ureche". Ca atare, nu poate fi vorba de un topic despre biciclete "vintage".

In primul rand clasic este una, vintage altceva. O "clasica" presupune mai mult un standard de excelenta al unei perioade, un reper, ceva care face istorie. Vintage e un termen mai generos, se refera in primul rand la vechime dar presupune si aceea calitate dovedita incat sa fie demn de a fi colectionat. Un Magellan, o Merida, un DHS nu vor fi nici peste 50 de ani "vintage".

As saluta cu respect sa avem printre noi pasionati si posesori de biciclete vintage dar un minim de conditii trebuie indeplinite.

- in primul rand posesorul trebuie sa cunoasca modelul, anul de fabricatie, echiparea initiala, detalii

- bicicleta trebui sa fie echipata ca iesita din fabrica, reconditionata daca e cazul, dar piesele uzate trebuie schimbate tot cu aceleasi componente initiale (in cazul in care se mai gasesc)

- bicicleta trebuie sa aiba si culorile initiale, daca e cazul sa fie revopsita, dar refacuta in aceleasi culori

- considerand data curenta, trebuie considerat vintage numai ce are deja o vechime de aproape 30 de ani, hai sa zicem ca ultim an de fabricatie 1985

Cred ca numai Raleigh si Giant de mai sus se incadreaza la categoria Vintage. Nu orice vechitura sau struto-camila vechi-nou inseamna piesa vintage de colectie.

Cand s-ar respecta conditiile de mai sus, putem vorbi si de o valoare a acestor exemplare.

• Thanks 1

Corect, "clasic" are legatura cu stilul, "vintage" cu varsta! E drept, diferenta intre "vechi" si "vintage" e data de o valoare variabila (echipare de top, numar redus de exemplare, participare la evenimente sportive etc).

Personal, as merge ca data limita la 1992, 20 de ani parandu-mi-se suficient pentru o industrie care se dezvolta extrem de rapid.

20, 30 ani...1985, 1991...clasic, vintage: greu de stabilit.

Piesele vechi, echiparea initiala, numar redus de exemplare, numar redus de exemplare care au supravietuit, participare la evenimente sportive de top, toate astea fac ca si Rossin-ul sa se inscrie in aceasta categorie.

http://rossinproject.blogspot.com/

Corect, "clasic" are legatura cu stilul, "vintage" cu varsta! E drept, diferenta intre "vechi" si "vintage" e data de o valoare variabila (echipare de top, numar redus de exemplare, participare la evenimente sportive etc).

Personal, as merge ca data limita la 1992, 20 de ani parandu-mi-se suficient pentru o industrie care se dezvolta extrem de rapid.

cel putin la prima vedere,e usor de facut confuzie.Oricum,indiferent ca e "clasica" sau "vintage",daca este bine intretinuta,zic eu ca este de admirat

• Upvote 1

sunt de aceeasi parere cu nicuvasile - sa vedem toate fiarele, struto-camilele care sunt, iar cei cunoscatori in ale vintage-ului daca vor descoperi unul adevarat il vor face remarcat si pt cei mai necunoscatori in domeniu. Presupun ca nu va deranja pe nimeni denumirea elevata a topicului

iar mie poate-mi da cineva un indiciu ce firma e cadrul. As vrea sa-i fac autocolantele....

Sa inteleg ca a mea e o vechitura fara valoare, pe care nu ar fi trebuit sa o postez ??

Sa inteleg ca a mea e o vechitura fara valoare, pe care nu ar fi trebuit sa o postez ??

posteaz-o,ca nu pierzi nimic ;)

grea e limba asta romana

scrieti in engleza, poate va intelegeti mai bine :)