Recommended Posts

Asa cum am spus revin cu mai multe detalii si poze ale Rossin-ului:

Cadru tevi Columbus.

Echipare completa Shimano 600 (mai putin pedalele, Shimano 105)

Ghidon Cinelli

Sa Turbo

Roti Mavic MA40

Imagine postată

Imagine postatăImagine postată

Imagine postatăImagine postatăImagine postată

Imagine postatăImagine postatăImagine postată

Vopseaua e originala? Parca e prea lucioasa in comparatie cu stickerul Columbus, dar si poza e prea mica si poate vad eu prost.

Cred ca este originala. O sa ma vad cu Horia si cred ca el o sa-si dea seama.

iar mie poate-mi da cineva un indiciu ce firma e cadrul. As vrea sa-i fac autocolantele....

Logoul de pe furca seamana cu cel de la Somec dar nu este chiar identic, stiu ca am mai vazut undeva ceva asemanator. Daca mai are ceva scris pe seatstays, la prinderea din spate a cadrului, fa o poza si la tot ce ar mai fi scris pe el. Si sub butucul pedalier ar mai trebui sa fie ceva.

a si cadrul pare revopsit, dar revopsit bine tu l-ai vopsit sau l-ai luat asa?

Logoul de pe furca seamana cu cel de la Somec dar nu este chiar identic, stiu ca am mai vazut undeva ceva asemanator. Daca mai are ceva scris pe seatstays, la prinderea din spate a cadrului, fa o poza si la tot ce ar mai fi scris pe el. Si sub butucul pedalier ar mai trebui sa fie ceva.

Sigla se regaseste si in partea de sus a seatstays si pe tija de sa. Am sa mai pun poze. In partea de jos, unde se prinde angrenajul nu e nimic; cel putin nimic evident - e o piesa de plastic petru ghidajul cablurilor - care nu stiu cat de "originala" e.

Intru si eu in club cu o batranica, dar care inca se mentine bine(si inca cum:D). Pozele sunt facute ieri si destul de in graba, nu au iesit prea bine si imi cer scuze pentru asta.

am tot cautat pe net,sa aflu mai multe info despre modelul meu de "batranica"....so,din cate se pare,ar fi fost fabricata in '78-'79 (Cilo,model Ovomaltine)

Intru si eu in club cu o batranica, dar care inca se mentine bine(si inca cum:D). Pozele sunt facute ieri si destul de in graba, nu au iesit prea bine si imi cer scuze pentru asta.

Foarte frumoasa....ceva detalii despre ea?

imi plac f mult cursierele astea vechi dar pozitia ghidonului mi se pare ca-i strica tot aspectul ;), + faptul ca este incomod pt cei incepatori

Foarte frumoasa....ceva detalii despre ea?

Desigur, este o cursiera italieneasca, marca Carraro, mai multe detalii nu prea stiu despre cadru. Nu stiu anul de frabicatie, dar daca e sa ma iau dupa piese, cred ca se situeaza undeva prin anii '75-'85. Vopseaua este originala, cu cateva zgarieturi(bineinteles). Iar ca piese bicicleta prezinta o combinatie de Campagnolo, Ofmega, pinioane Regina Corsa, ghidon si pipa 3ttt, completandu-se una pe alta destul de bine. Singurul lucru din "proiectul" asta de reconditionare a fost inlocuirea peremurilor pe baieuri cu unele Mavic pe clincher. Dar cam atat, In rest a ramas aceasi.

Astept sa se insenineze vremea si sa ies la ture !

imi plac f mult cursierele astea vechi dar pozitia ghidonului mi se pare ca-i strica tot aspectul ;), + faptul ca este incomod pt cei incepatori

La inceput intr-adevar, este destul de incomod, dar dupa ce te obisnuiesc vezi si avantajele si numai ai treaba.

Vad ca aveti cu ce va lauda. Cand voi termina ruseasca mea o Ucraina de prin '75 o sa o postez aici dar mai am un pic!

are cineva o roata spate cu Shimano 600 cu care nu mai are ce face?as avea nevoie....contra cost,evident

Am si eu o nedumerire cu privire la janta de pe fata.

In momentul in care sprintez este sansa mai mare sa se descentreze roata?

din cate stiu eu,nu.eu am "reusit" sa descentrez roata pt ca am luat o groapa pe coborare la 35 km/h +

Am si eu o nedumerire cu privire la janta de pe fata.

In momentul in care sprintez este sansa mai mare sa se descentreze roata?

Pana sa se descentreze roata fata din cauza unui sprint , explodeaza butucu spate , se rupe lantul sau crapa pedalele :)) ( presupunand ca ai putea sa sprintezi in asa hal )

Multumesc pentru raspunsuri oricum am avut si eu o patanie cu un Pegas Camping cand s-a "pierdut" frana fiind frana de lant sau cred ca asa se numeste. Am intrat cu 15-20 Km/h cu ea intr-un stalp, roata de fata a suferit o modificare extrem de mica...surpriza pentru mine!

Cristi, incearca sa nu mai fii offtopic. Exista alte topicuri in care poti purta astfel de discutii.

Oarecum ontopic:

Unde as putea sa gasesc niste "camasi" pentru manetele de frana - model ca in poza? Este vorba despre manete dura-ace.... '80's

Imagine postată

Oarecum ontopic:

Unde as putea sa gasesc niste "camasi" pentru manetele de frana - model ca in poza? Este vorba despre manete dura-ace.... '80's

Încearcă pe ebay. Eu am găsit, dar doar pentru 105, nu pentru dura-ace.

Uite aici un topic despre, dar puțin diferit, ei vorbesc de manșoane non-aero. Tu ai nevoie de aero.

• Upvote 1

Ma mandresc si eu cu o cursiera oarecum Vintange, Atala Tre Valli de prin 83'.

post-8469-0-31747200-1337756160_thumb.jpg