Recommended Posts

Peugeot gold special este opera de arta pe lângă hidoșenia asta!

• Upvote 1

On 7/9/2017 at 2:16 PM, Chris 71 said:

Dupa seria de pe drop out corespunde cu Raleigh din acei ani respectiv 1973 unele nu contin litera de acea banuiesc doar ca e grand sports or super sports

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk

1956 resilion hubs. ...ia priviti aici ce am gasit eu azi

Cred ca la 10 € am facut un deal bun emoji12.pngfd7a05fbf4288869fc99dd4464a4dfa6.jpg54f75182f5d41920a307dc6bc75e37b6.jpg579e97811d0b02782d9246c322613808.jpgd5ff9f8ffbdae45b263ba90c84010b8c.jpg

sunt gata, ai apucat sa i cureti?

Toamna asta sper sa reusesc sa reconditionez italianca din imagini. E un Basso Gap din 83-84 din cate imi dau seama. Echiparea e campa entry, din nou din cate am reusit sa aflu de pe net. Nu ma pricep deloc la identificat componentele campa.

Are jante mavic ma40 foarte putin folosite si butuci tot campa. Defapt intreaga bicicleta pare sa fie aproape noua Ce e ciudat e ca nu are nici un fel de sticker sau sigla inafara de cele stantate pe pipa si pe seatstays desi vopseaua pare a fi originala.

De mers merge super, mai greu pana ma obisnuiesc cu pozitia. Obisnuit cu mtb nu credeam ca o sa pot sprinta pe distante scurte cu 50km/h

Ce o sa ii fac? Cat mai putine posibil. O curatare/lustruire/gresare ca la carte, ghidolina noua, camasi noi la frane si doua cauciucuri. Vreo idee cu ce se lustruieste bine cromul?

ARagy8A.jpg

6ap32uO.jpg

P6E8qjA.jpg

XTC3Ex1.jpg

Cadrul ăla a fost revopsit cel puțin o data!

Ce mărime are, 62?

Piesele sunt Campagnolo Victory și deși nu e vârf de gama pare o linie completa (inclusiv tija de sa)  ceea ce mie îmi place mult. 

On 9/17/2017 at 16:50, PVN10 said:

Cadrul ăla a fost revopsit cel puțin o data!

Ce mărime are, 62?

E marimea 60. Abia dupa ce am cercetat atent am observat ca la chainstay unde se imbina vopseaua cu cromul se observa putin linia de revopsire. Oricum, cine a facut operatiunea a facut-o destul de bine.

E marimea 60. Abia dupa ce am cercetat atent am observat ca la chainstay unde se imbina vopseaua cu cromul se observa putin linia de revopsire. Oricum, cine a facut operatiunea a facut-o destul de bine.
Primul drive test e4a30ca337d86d8b0c627c6686b79f15.jpg

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

• Upvote 3

Frumoasa, intr-adevar.

Si paharul pare sa fi fost ales cu grija :P pentru ca se potriveste cu gumele.

On 02.10.2017 at 10:57, sorin7sorin said:

Felicitari

în urmă cu 4 ore, frant_ro said:

Frumoasa

Multumesc. Nu e chiar in forma finala dar am vrut sa o scot pe drum pana vine zapada. Caut o pipa mai inclinata si niste pedale campagnolo pista. Nici cu gumele nu stiu daca sa le pastrez sau sa iau altele cu negru in loc de albastru.

Nu-mi dau seama cum ar veni cu gume negre...ar trebui sa iei poza asta si sa le colorezi in photoshop sa vezi cum dau.

Sa nu dai banii degeaba pe ele si sa nu-ti placa cum arata.

E posibil sa se potriveasca avand saua si ghidolina negre, dar ma gandesc sa nu se "inchida" prea tare.

On 29.09.2017 at 7:41 PM, rhuudas said:

Primul drive test e4a30ca337d86d8b0c627c6686b79f15.jpg

Cine a gaurit furca pt frana?

un ghidon de pista neaprat cu pipa inclinata de care vorbeai.

în urmă cu 10 ore, atelier Honda said:

Cine a gaurit furca

Daca te referi la faptul ca acum cu furca gaurita nu mai are valoare pe piata nu-mi pasa. E ceva ce imi doream de mult si nu am sa o vand prea curand.

în urmă cu 15 ore, frant_ro said:

sa nu se "inchida" prea tare.

Asa ma gandeam si eu 

• Upvote 1

7 hours ago, rhuudas said:

Daca te referi la faptul ca acum cu furca gaurita nu mai are valoare pe piata nu-mi pasa. E ceva ce imi doream de mult si nu am sa o vand prea curand.

Asa ma gandeam si eu 

nu este vorba de valoare de piata este vorba de cum era ea facuta si pt ce era facuta. este pacat sa strici un tommasini cand te poti da cu orice fixa cu frana fata prin oras. 

este practicabil Velodromul Dinamo.

nu este vorba de valoare de piata este vorba de cum era ea facuta si pt ce era facuta. este pacat sa strici un tommasini cand te poti da cu orice fixa cu frana fata prin oras. 
este practicabil Velodromul Dinamo.
Am înțeles ce spui dar nu sunt din București și în vitrina nu vreau sa o țin . Și mai mult eu nu sunt purist , dar asta nu înseamnă că am ceva împotriva cuiva care este. 9b9f9886df9c341df06425d45eff0c7d.jpg

• Thanks 1

Bidon pentru suport ca acesta se mai găsește?

f5e1c882e79ac5201926b3779c9ce578.jpg

On 9/17/2017 at 4:03 PM, Gold Special said:

Piesele sunt Campagnolo Victory și deși nu e vârf de gama pare o linie completa (inclusiv tija de sa)  ceea ce mie îmi place mult. 

manetele de frana nu sunt victory. Este un grup care si mie imi place

Ergopowerele de la un grup Athena cu ce alte manete/ergo de la alt grup s-ar putea înlocui? Preferabil maneta sa fie identica. Nu găsesc decât foarte scumpe pe eBay și de cele mai multe ori maneta nu are dungile respective, care seamănă cu C Record.
As putea pune C Record oare? Caseta are 7 pinioane. Poate îi lipsește un pinion, nu îmi dau seama cât ar putea duce pe spate schimbătorul din maneta, 7 sau 8.

Mersi!

3bf973c54e8542cc9881dcee6e2df8cf.jpg4b96bdcd3a72ea169791585642e3f0f9.jpg8c8133b1a9319a9d4639f86ee6fc2c37.jpg

Up :)

On 09.10.2017 at 16:30, Mookyama said:

Ergopowerele de la un grup Athena cu ce alte manete/ergo de la alt grup s-ar putea înlocui? Preferabil maneta sa fie identica. Nu găsesc decât foarte scumpe pe eBay și de cele mai multe ori maneta nu are dungile respective, care seamănă cu C Record.
As putea pune C Record oare? Caseta are 7 pinioane. Poate îi lipsește un pinion, nu îmi dau seama cât ar putea duce pe spate schimbătorul din maneta, 7 sau 8.

Din cate vad din poze ai butuc shimano 7 viteze (posibil sa ma insel) cu ultimul pinion care se infileteaza pe caseta. Deci daca asa stau lucrurile nu poate fi vorba de 8 pinioane initial, in teorie poti folosi orice maneta campagnolo de 8 viteze deoarece la shimano 7 viteze distanta intre pinioane e 3,15 mm iar grosimea unui pinion e de 1.85 mm iar la campagnolo 8 viteze distantele sunt 3,1 si 1,9. Daca aduni suma e egala deci repet in teorie ar trebui sa mearga pentru ca lantul parcurge aceeasi distanta. 

Grupul e Athena, cu ergopowere, adică ceva mai nou pe bicicleta în discuție, însă roata de pe spate este luată de pe o altă bicicletă care are un schimbator spate Shimano (DuraAce), cu schimbator clasic, pe cadru. Și merge la fel de bine sau cel puțin asa mi se pare mie și pe un grup și pe altul. Ambele sunt cu 7 pinioane. Spațiul acela imens la pinion ul mic m-a dus nițel în eroare, lasand loc de interpretare pentru un ochi neavizat.

Eu as vrea sa schimb manetele acelea ca arată nasol. Problema e cu ce aș putea să le schimb? Ar merge ergopowere de 8v?

*De asemenea, am văzut că sunt manete de Athena, dar și C Record, cu aceleași dungulițe pe manetă, în diagonală.

Tu vrei să schimbi doar shifterul, deci îți pasă doar de cât cablu trage la fiecare click (cable pull). Distanța dintre pinioane, grosimi, sume, toate irelevante în contextul ăsta.

Nu am găsit cable pull-ul pentru ergopowerele de 7, va trebui să îl măsori singur (demontezi cablul de la deraior și faci semn cu un marker pe el între două poziții); vei putea folosi orice shifter pentru cel puțin 7 viteze cu cable pull cât mai apropiat de cel curent (primul tabel).

l.e. Dacă ai cablul expus pe sub top/down tube poți măsura direct acolo, important e să marchezi precis pe el.

• Like 1

Tocmai voiam sa iti trimit si eu articolul ala postat mai sus de @otsdr, e cam singurul pe care l-am gasit care sa fie atat de complet si detaliat cu privire la compatibilitatea intre diversele manete, schimbatoare si pinioane aparute pe piata.

Îl știam și eu tabelul, mulțumesc frumos de link, e mai complet. Salvat.

Problema e alta : eu vreau să schimb cu totul manetele, arată nasol așa. Plus ca s-a abuzat de ele, detaliu omis de către vânzător, atât ca imagine, cât și ca defect. Pe lângă tija de șa blocată și butucii muci. Să tot iubești vânzătorii...

Problema e ce model de la Campagnolo ar fi compatibil cu ergopowerele astea, mai exact cu schimbătoarele și numărul de viteze. Eu vreau sa pun alte ergopowere, alte cabluri, alte... sa îi fac o revizie completa și să o pun pe picioare.

17 minutes ago, otsdr said:

Tu vrei să schimbi doar shifterul, deci îți pasă doar de cât cablu trage la fiecare click (cable pull).

6 minutes ago, Mookyama said:

Problema e alta : eu vreau să schimb cu totul manetele, arată nasol așa.

Eu cred ca voi doi vorbiti exact despre acelasi lucru.