Recommended Posts

putin off topic: am nevoie de  1 set de coliere care fixeaza pe cadru cablurile. unde pot gasi asa ceva?

7BBB16C0-A259-428D-A9E6-E466352D376C.jpe

Pe cel mai celebru site de vanzari cauta cuvantul ''coliere'' in sectiunea ''sport\biciclete'' 

Vei gasi unele Huret.

Nu stiu ce parere aveti voi insa mie mi se pare o tampanie sa nu putem pronunta numele site-ului. Ca doar nu-i Bata-l-crucea...

Eu le-am frecat cu toate draciile si nu am reusit ,aluminiu mai ales daca nu este protejat cu grund si vopsea prinde cu timpul un fel de cocleala care eu cel putin nu l-am biruit niciodata .Daca reusesti ceva sa i-mi spui si mie .

Am cumparat o pasta la 15 ron scrie "polierecreme" pe ea si e foarte buna.Eu am frecat cu o carpa insa cu un biax cred ca ar iesi mult mai bine:

8497740482_9f1dc5ed87.jpg8496637479_c31af01d3c.jpg

putin off topic: am nevoie de  1 set de coliere care fixeaza pe cadru cablurile. unde pot gasi asa ceva?

7BBB16C0-A259-428D-A9E6-E466352D376C.jpe

Dia _Compe  http://www.sjscycles.co.uk/dia-compe-cable-clamps-prod27772/ au mai multe culori sau Genetic ,dar parca Dia-Compe sunt mai finisate...

Atentie si la diametrul cadrului tau.Se vand la bucata,nu la set.

• Size: 25.4, 28.6 or 31.8mm
  • Weight: 4 grams
  • Material: Stainless Steel

CIMG7299.jpg

Multumesc pentru sugestii.

Vali, se pare ca aceasta crema a dar un rezultat foarte bun. Unde poate fi gasita?

Cam asa arata acum dupa ce am desfacut-o toata si am curatat butucii,cuvetele,schimbatoarele,franele,etc.(vaselina noua),curatat pinioane,polish pe toate piesele de metal inclusiv pe spite,jante si butuci apoi am schimbat cablurile frana/schimbatoare;schimbat fondurile de jante,camerele si cauciucurile cu unele noi Schwalbe Lugano crem cu aspect clasic,pedale cu ratrape noi,lant nou shimano,suport bidon nou cromat,etc :

8500528912_39ed73321e_c.jpg8499426449_1295286365_c.jpg8499427717_495874c353_c.jpg

Sper sa va placa :)

• Upvote 6

Noua ne place, da vezi sa nu-ti placa si tie prea mult incat s-o pui langa Zefir, parca asa ii spune daca nu ma-nsel :-J

Da, Radio portabil Zefir 7 tranzistoare facut de Electronica :))

salut, unde ai gasit pasta asta de slefuit "polierecreme"? au iesit bine clestii. 

Salut! 

Am o cursiera de otel echipata complet cu Shimano 105 Golden Arrow. De la un timp, pinionul mic (cu filet interior - pt. uniglide) a inceput sa arunce lantul. Am verificat alinierea cu derailleur-ul spate. Buna. Am crezut ca lantul e prea uzat si l-am schimbat. Si cel nou sare de pe pinionul mic. Celelalte pinioane merg perfect cu ambele lanturi chiar si atunci cand pedalez ridicat din sa. Daca cineva stie sau a avut o astfel de problema, il rog sa ma ajute sa o rezolv. Nu stiu daca ea provine strict de la uzura pinionului (care, sincer sa fiu, nu mi se pare foarte mare) sau de la felul in care derailleur-ul spate livreaza lantul pe pinion (sau cum il tine de intins...). In ultima instanta ma gandesc la uzura foilor, care au fost destul de forjate in ultimii 35 de ani.

Daca este cineva care are idee despre sursa acestei bube si e dispus s-o impartaseasca, il rog sa-mi dea un sfat.   

Te salutam pentru alaturarea la acest forum.

Acest topic este pentru prezentarea cursierelor vechi, deci te asteptam sa ne  prezinti cursiera in cauza, iar pentru probleme tehnice avem un topic separat 

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/forum/72-transmisii-foi-lant-pinioane-monobloc-pedale/

Salut! 

Am o cursiera de otel echipata complet cu Shimano 105 Golden Arrow. De la un timp, pinionul mic (cu filet interior - pt. uniglide) a inceput sa arunce lantul. Am verificat alinierea cu derailleur-ul spate. Buna. Am crezut ca lantul e prea uzat si l-am schimbat. Si cel nou sare de pe pinionul mic. Celelalte pinioane merg perfect cu ambele lanturi chiar si atunci cand pedalez ridicat din sa. Daca cineva stie sau a avut o astfel de problema, il rog sa ma ajute sa o rezolv. Nu stiu daca ea provine strict de la uzura pinionului (care, sincer sa fiu, nu mi se pare foarte mare) sau de la felul in care derailleur-ul spate livreaza lantul pe pinion (sau cum il tine de intins...). In ultima instanta ma gandesc la uzura foilor, care au fost destul de forjate in ultimii 35 de ani.

Daca este cineva care are idee despre sursa acestei bube si e dispus s-o impartaseasca, il rog sa-mi dea un sfat.   

A mai fost problema asta ,deci pinionul mic este uzat si find cel mai mic lantul il acopera cel mai putin si este normal sa sara.Ori schimbi pinionul ori mergi pe el cand lantul prinde o oarecare uzura 

numai bine 

Va salut. Am facut si eu o trecere de la un MTB Kona, la o "batranica" construita si semnata de Giovanni Losa, schimbare pe care nu o voi regreta :)

Echipare Shimano 105 Made in Japan, Otel Columbus GARA

Urmeaza sa-i schimb ghidolina cu una rosie, Cinelli Bubble si cauciucurile tot Schwalbe Ultremo ZX cu dungi rosii.

Salutare si spor la pedalat.

post-12931-0-84416400-1365335458_thumb.jpg

post-12931-0-29260400-1365335506_thumb.jpg

post-12931-0-50819700-1365335577_thumb.jpg

In ultimul timp am lucrat la un proiect pe care l-am definitivat dar care cel putin o perioada imi va fi inutil:post-14415-0-58106200-1365340336_thumb.jpg asa ca ma gandesc sa o dau.

Va salut. Am facut si eu o trecere de la un MTB Kona, la o "batranica" construita si semnata de Giovanni Losa, schimbare pe care nu o voi regreta :)

Echipare Shimano 105 Made in Japan, Otel Columbus GARA

Urmeaza sa-i schimb ghidolina cu una rosie, Cinelli Bubble si cauciucurile tot Schwalbe Ultremo ZX cu dungi rosii.

Salutare si spor la pedalat.Desi nu are niste tevi grozave dar faptul ca este italianca si se vede dupa fata ta ce mult i-ti place de ea asta conteaza cel mai mult

Sa ai numai bafta cu ea

Revolt eu zic ca din Moserul ala iesea un singlespeed de top ,proectul tau prezentat ce este ?O bikla de oras ? Eu in opinia mea pentru oras cumparaturi etc nu vad sensul sa ai dubla foaie schimbatoare si alte chesti .In oras singlespeed sau fixie este ideala pentru oras deoarece foarte rar Revolt in oras vei folosi placa mare angrenaj ,pinioanele mici de la blocul pinioane .Dar poate nu am inteles eu bine ce functie are aceasta bikla

sanatate

Emil, depinde de oras. Poate in Bucuresti merge un fixie, eu nu prea cunosc acel oras,

insa in Montreal este destul de greu de utilizat o bicla cu o unica viteza.

Eu, de exemplu, pt. faptul ca lucrez in varful dealului din centrul orasului, utilizez pentru a ajunge la serviciu cele doua platouri

(52-39) si minim 3-4 pinioane.

Iar la intoarcerea spre casa, e o adevarata placere combinatia platou mare-pinion mic.

Da corect pentru traseul descris de tine retrag cele spuse de mine ,in Bucuresti si in special in orasele cu zone plate acolo singlespeed este rege.

Daca tot ai pomenit de MONTREAL cateva cuvinte cum in ce fel si cum se merge pe acolo cu biklele. 

sanatate 

Dl.Emil, nu am modificat Moserul, acesta a fost alt proiect al meu, o cursiera cu ghidon drept, am probleme cu spatele , dar din pacate am vandut-o astazi...