Recommended Posts

http:// bicicleta-clasica.blogspot.ro

Ha, ha, ha ... ce gluma buna facusi stimate coleg co-forumist.

http:// bicicleta-clasica.blogspot.ro

Ha, ha, ha ... ce gluma buna facusi stimate coleg co-forumist.

ma bucur ca-ti place!

Nu zic ca nu-mi place ... bicicleta. Doar ca e cam micuta pt. mine. No offence!

Si ca sa nu fiu off-topic imi dau si eu cu parerea: bicicleta pe care o calarim spune cate ceva despre propria noastra persoana dar nu esentialul.

Nu pot sa nu fiu de acord cu colegul @sorin7sorin si nici nu pot sa nu-l inteleg pe colegul @dang123.

Ce e important e ca pedalam cu totii, unii pe slx-uri, altii pe carboane, putini pe titane, scandium-uri sau alte alea. Cand mai ciocanim cate o "menerala" dupa tura, nu mai tine nimeni cont ca unu a venit pe pinarello si altu pe tohan. Daca stau sa ma gandesc nu stiu cine ar putea sa ma convinga ca Romanica este o tara cu traditie in ciclism. Si atunci de unde cunostinte, educatie, tehnologie ...  de unde clasicism ?

Noi abia ne obisnuim cu efortul. Nu avem rezultate notabile in domeniu.

Cu toate astea, spiritul conteaza si disponibilitatea de a pedala. Ca e vintage sau ultraechipata e mai putin interesant, poate doar pentru cei care vor sa infieze si ei pui de elefant prin sri-lanka sau aiurea.

Mai e o chestie cu astia, marea majoritate au o chestie cand plaseaza un anunt: "numai pentru cunoscatori". Adica cum dracu' vine asta, daca nu ma pricep n-am voie sa ma bag, sa intreb ce si cum, de ce costa atat?!

Imi pare rau ca ai patit-o, @dany86, stiu cum e sa fi ”inselat”.

Chestia cu ”numai pentru cunoscatori” face parte din arsenalul tzepuitorilor si se numeste ”flatarea fraierilor”. Evident, un cunoscator isi da seama de ce cuprinde anuntul, nu e cazul sa fie tras de maneca, in schimb, cine nu se pricepe si vede un astfel de anunt are senzatia ca a dat peste o chestie valoroasa si rara, asa, ....ca pentru cei ce se pricep. Si da banul crezand ca ia ceva bun. In plus, ezita sa puna intrebari, ca sa nu se faca de rusine ca nu este cunoscator.

Am mai spus-o pe aici, inainte de 1989 tziganii care vindeau inele de aur fals isi agatau la fel fraierii: ”Hai sa-ti arat un inel adevarat, ca te vad priceput si baiat smeker!” Dupa 89 faceau si cu ceasuri asta.

Pai spune titularu`: in stare foarte buna de functionare. Adica, vorba lu` sorin ... "merge treaba" ca unsa ... :)))

Eu inteleg sa ceri bani multi pe un Masi 3V,pe un cinelli supercorsa sau pe mai stiu eu ce colnago master cu nu stiu ce tevi gilco sau etc.. si echipare Campagnolo C-record dar nu sa ceri pe o fieratanie ruginita sau revopsita cu echipare RX100 uzata si sa mai pui si " cursiera de competitie", " pentru cunoscatori","echipare de top suntour",etc... Ma mai uit din cand in cand pe anunturi si ma doare capul ce mizerii de biciclete si ce preturi cer cei care le vand.

Eu inteleg si sa ceri o caciula de bani pentru niste fiare ruginite. Daca poti sa prostesti pe cineva, pe bani desigur, de ce sa n-o faci? Ca la alba-neagra. Asta are, asta n-are, asta-i aia marcatoare. Intotdeauna vor fi multi naivi si o armata de sacali care vor profita de cei naivi.

http://www.निषिद्ध/biciclete/cursiere/cursiera-schwinn-cro-moly-4130-a125651513

”Bicicleta este de provenienta americana si a stat mai bine de 5 ani (poate si mai mult) in garajul unui batran. Ea trebuie unsa cu putina vaselina. Am testat-o si merge foarte bine, este manevrabila si nu are joc la butuci. Are si un suport pentru ciclometru.

Pe forumurile de la americani si pe Craigslist, bicicleta se vinde cu preturi peste 400USD.”

Eu inteleg sa ceri bani multi pe un Masi 3V,pe un cinelli supercorsa sau pe mai stiu eu ce colnago master cu nu stiu ce tevi gilco sau etc.. si echipare Campagnolo C-record dar nu sa ceri ...

Vezi ca pe linga Masi, Cinelli, Colnago, ... mai exista o gramada de biciclete vechi si foarte vechi - adevarate raritati si bijuterii - a caror valoare este identica sau depaseste valoarea unei biciclete specificate de tine. Arunca un ochi pe la Classic Rendevous.

Pentru asa ceva Dursley Pedersen as deschide usor portmoneul.

• Upvote 2

Daca vreti cursiera "professionala", uitati aici:

http://www.निषिद्ध/biciclete/cursiere/cursiera-professionala-guadrini-campagnolo-chorus-a125527081

Cere nici mai mult, nici mai putin de 1.099E.

L-am intrebat care este justificarea pentru pret si mi-a zis ca "doar jantele costa 700E pe ebay".

• Upvote 1

Clesti Delta cu 150E!!! Scump, alaturi (la Targu Mures) sunt 40E! Tot astazi|!

Culmea, chiar acesti clesti au ajuns la acel pret....

Pai nu a fost nici o licitatie,omul i-a pus la vanzare la 160ron si in aceasi seara i-a si vandut.I-am ratat la mustata :(

Concluzia mea : exista biciclete sau componente care sunt cu adevarat adevarat piese de colectie (exemplu cu clestii de frana) pentru care fiecare isi creaza grila de valori , dar gasirea lor, din pacate, este aproape imposibila in Romania, dar in schimb piata este plina de fieratanii cu teava de "calorifer" care se gasesc intr-o plaja prea mare de pret, iar aici discutia poate continua.

Fiecare bicicleta, care este expusa la adevarata ei valoare, o sa-si gaseasca, probabil, un nou propietar care nu-si permite sau nu doreste sa investeasca decat o suma minima,dar care ,din punctul meu de vedere, face o greseala deoarece investitia care se face pentru a deveni functionala o sa-i ridice costul la niste preturi care o fac sa se apropie de bicicletele din gama de mijloc, pe care le putem gasi deja funtionale la niste preturi acceptabile.

Pai nu a fost nici o licitatie,omul i-a pus la vanzare la 160ron si in aceasi seara i-a si vandut.I-am ratat la mustata :(

Nu Vali, a fost licitatie, pana a 2-a zi la pranz a primit oferte care au ridicat pretul la 150E (cel putine asa a sustinut vanzatorul)

Acest aspect l-am mai intalnit si la alte vanzari, pentru care pretul cerut era mai mic decat valoare lor reala.

N-am stiut,eu i-am vazut pe निषिद्ध la 160 ron.

Va salut. Am facut si eu o trecere de la un MTB Kona, la o "batranica" construita si semnata de Giovanni Losa, schimbare pe care nu o voi regreta :)

Echipare Shimano 105 Made in Japan, Otel Columbus GARA

Urmeaza sa-i schimb ghidolina cu una rosie, Cinelli Bubble si cauciucurile tot Schwalbe Ultremo ZX cu dungi rosii.

Salutare si spor la pedalat.

asteptam poze cu ea echipata si felicitari pentru achizitie

Toata problema este aceasta ”adevarata valoare” a unei piese sau biciclete! Or, asta se poate afla numai prin licitatie, dar una deschisa. Ceea ce pe lancearmstrong.com/foundation nu se face niciodata, stiu bisnitarii de ce.

Un exemplu: 

http://mercador.ro/oferta/vand-lanturi-argintii-noi-marca-everest-pt-model-vechi-cursiera-IDt6AU.html

vs.

http://piese-bicicleta-vintage.blogspot.ro/2013/02/lant-everest-pt-cursiere-vintage.html

Care e ”adevarata valoare”? Si de ce vanzatorul 2 nu-si pune produsul si pe mercador, desi se afla pe cam toate siturile de vanzari in rest?

Pt ca e un bisnitar si un tepar ? :)

Eu când dau de asta imi vine sa ii dau foc la sandrama cu prostiile lui supraevaluate!