Recommended Posts

bisnitar inteleg, tepar de ce? vad ca produsul e nou

nu mai suntem pe vremea lui ceasca sa fie preturile la linie

cine nu casca ochii, casca portofelul, in rest nu vad nimic rau. mai ganditi si voi inainte sa scrieti

Asta e si ideea acestui topic, sa ajute la cascat ochii si sa incerce sa reduca numarul de ”fraieri”! E ceva rau? Daca vezi in tramvai o femeie cu portofelul la vedere ii atragi atentia (politicos) sau treci mai departe zicandu-ti ”daca e fraiera, sa fie furata, ce-mi pasa mie, eu sunt atent la portofelul meu!”?

@purix

Gand la gand cu bucurie!

PS.

Bisnitarul nu e si el tot un tzepar?

Pai nu pre este,bisnita este cand cumperi un produs,iti pui si tu un comision si il vinzi mai departe....pe cand tepar este cand vinde un produs stricat si el de fapt il prezinta bun...(cu defecte ascunse).

nu pentru ca daca bisnitarul ar fi un tepar ar trebui inchise toate magazinele din tara. eu nu stiu nici unul care sa vanda in pierdere.

ce mi se pare mie aiurea e ca lumea sta la pomana in fata calculatorului si asteapta sa primeasca bicle vintage la 200 de lei.

ah, ca vrei sa faci educatia cumparatorului e altceva nu inteleg de ce te iei totusi ce cel ce cere dublu. Poate i se pare lui ca atat valoreaza, la fel cum tie ti se pare ca nu merita mai mult de 100 de lei

nu prea am vazut pana acum pe nimeni vehiculand o grila cu preturi la biciclete clasice

• Upvote 1

Faza cu lantul e ridicola intr-adevar. Eu am luat un set de butuci Gian Robert de la tipul din Brasov, noi nouti la cutie cu 60 de lei. In Bucuresti se gasesc, inclusiv la celalalt nene, cu peste 250 de lei. In schimb, nenea ala care vinde lantul cu 100 de lei e destul de de treaba (desi pune niste preturi...); am luat cateva chestii de la el si am negociat destul de convenabil pana la urma.

bisnitar inteleg, tepar de ce? vad ca produsul e nou

nu mai suntem pe vremea lui ceasca sa fie preturile la linie

cine nu casca ochii, casca portofelul, in rest nu vad nimic rau. mai ganditi si voi inainte sa scrieti

Am o cunoștință care a luat teapa cu un produs de la stimabilul domn, dupa aceea i-a dat ignore la mesaje iar la telefon nici măcar nu a recunoscut ca a cumpărat ceva de la el, cica îl confunda, frumos !

bisnita este cand cumperi un produs,iti pui si tu un comision si il vinzi mai departe...

Cu mențiunea că bișnițarul cumpără dacă poate chiar toată marfa existentă pe o anumită piață și o revinde cu suprapreț pe aceeași piață de unde a cumpărat-o. Adică exact ce fac unii compatrioți ai noștri de cînd lumea cu biletele de intrare, pe vremuri la filmele cu Piedone, astăzi la meciurile Stelei. Adică impune un monopol.

Bișniță înseamnă monopol, iar monopolului este neetic atît pe piața energiei, a softurilor, cît și a biletelor la film, la meci sau pe piața Tohan-urilor ruginite.

P.S. Eu știam că cei care vînd cu adaos/comision se numesc comercianți și plătesc impozit pe profit. Bișnița se impozitează ?

• Upvote 3

Cred ca termenul mai potrivit ar fi "samsar". La fel procedau si samsarii de cai. Tesalau calul un pic, il aratau clientului pe partea dreapta deoarece calul era chior pe stanga si il vindeau cu pret dublu sau triplu. Intre timp caii s-au schimbat, iar samsarii au procreat.

Nu cred ca bisnita inseamna monopol.....sau nu inteleg ce vrei sa zici. Bisnita se face de catre pers fizice,nu de buticari, ca asa si aia cumpara acadeaua cu 7 bani si o vinde cu 1,5ron.....si nu se mai agita nimeni atat.

Dacă mîine vrei să mergi la meci și constați că toate biletele s-au vîndut, dar de fapt le-a cumpărat unul anume, împreună cu frate-său și cumnate-său (cu toții persoane fizice), și doar de la ăia mai poți cumpăra bilet, dar la preț triplu (iar ție îți arde buza să vezi meciul), este sau nu monopol ?

Este. Doar că la nivel mare se cheamă monopol, iar la nivel mărunt bișniță.

Asadar, cred ca sunt numai cateva domenii/situatii/cazuri in care bisnita poate impune un pseudomonopol. Rare in zilele noastre, dupa parerea mea.

Altfel, este numai un comert obisnuit adresat oamenilor neinformati sau mai putin informati.

• Upvote 2

Emil, eu joc si tenis din cand in cand si bineinteles sunt un impatimit al bicicletei, sau mai binezis al bicicletelor, pt ca am mai multe. Trebuie sa recunosc ca uneori ma supara durerile lombare, insa am observat ca pe masura ce ma antrenez mai mult, aceste dureri nu mai sunt atat de acute. Ideea e, cum bine spuneai, sa nu pedalezi pana la prabusire :)

Va salut si multumesc pentru felicitari. Saptamana viitoare astept sa-mi vina comanda si pe la sfarsitul saptamanii cu siguranta va fi echipata. Am sa pun atunci poze noi.

Oare oamenii sunt informati corect ca iaurtul "Casa Buna" de la Danone e 95% plastic? Ca reclama (mincinoasa) sustine altceva? Nu protesteaza nimeni ca milioane de oameni sunt pacaliti.

Totusi discutia nu era nici despre anunturi mincinoase, nici despre bisnitari ci despre "vintage". Daca aici pe forum nu cadem noi de acord pe un singur inteles, de ce sa avem pretentia sa-i invatam pe altii?

Vintage (din engleza, preluat din franceza unde insemna altceva) insemna anul de fabricatie al vinului. Acesta se trecea pe dop numai in cazul in care acel an era considerat un an bun iar vinul nu mai trebuia innobilat cu recolta uni alt an. Asadar vintage nu inseamna "vechi", un vin vintage din 2000 nu e "mai putin vintage" decat unul din 1999. Practic, un vin vintage desemna un vin de calitate

Termenul a inceput sa fie preluat de marketing pentru alte domenii. Poate ca si Botezatu are o colectie de chiloti cu elemente vintage, cine poate stii? In acest caz, nu e iarasi vorba de ceva "vechi" in sine, ci de elemente de stil prezente in artefacte noi. Si in moda, vintage desemneaza un stil din anii care au trecut dar care nu a iesit din moda. Nu este acelasi lucru cu retro, care inseamna ceva iesit din moda prezentului. 

Observ ca se discuta foarte mult ca si cum vintage = second hand, orice e deja folosit devine vintage.

Ori, toalele hippie ale parintilor, Trabantul sau Dacia 1100 care ruginesc in fundul curtii, fierataniile (ex-biciclete) de la ghenele din Vest reciclate de "intreprinzatorii din Est" nu sunt vintage, ci putem sa le spunem retro, ca sa fim draguti.

Vintage e un Colnago Master de pe ebay pe care il iei cu 500$ cu echiparea originala bine intretinuta si pe care poti sa-l vinzi si peste 5 ani tot cu aceeasi suma (+inflatia sa zicem), ceea ce il desemneaza si ca fiind ceva colectionabil. 

Am ales exemplul cu Colnago Master pentru ca e o serie care se fabrica si astazi. Este un exmplu bun pentru ca e vorba de un model clasic care nu s-a demodat nici astazi. Un cadru nou trece in 2013 de 2000 de euro. Prin 2007 erau 1600 euro. 

Achizitionat acum, va fi vintage peste 30-40 ani, dar va fi poate 350 eur. 

Si ne intoarcem la ordinea zilei:

- unii publica anunturi sforaitorare. E musai sa ia cineva atitudine? 

- unii asteapta fenomenul invers, sa fie "angrosistul" fraier si sa-i vanda Cinelli la pret de Tohan. Poti sa-i iei omului placerea? Sa-i interzici sa aiba noroc? Poate asteapta sa dea un tun sau sa puna odata in viata mana pe ceva ce nu-si permite. Sa-i dam in cap?

- unii vor sa faca "ordine" in piata online, second-hand si reiau mereu discutia pe subiectul asta. Ei nu sunt nici colectionari, nici pasionati, dar mor (teoretic) de grija altora. Cert e ca doar reusesc sa faca publicitate gratuita unui anumit gen de comert, de tip "fii tu destept, arde-l pe fraier". 

Aproape lipseste categoria de baza, a pasionatilor autentici. Adica aceia care isi achizitioneaza de placere sau pentru colectie cu adevarat o piesa vintage, oferind pretul pietei, fara sa puna accentul pe targuiala. 

Tuturor celorlalti care vor sa stie daca bicicleta din dotare (sau in stadiul de prospect) e sau nu e vintage. Pentru ce e relevant sa fie vintage? Creste valoarea de re-vanzare? Creste self-esteem-ul? Devine accesoriu de purtat (si aratat) asa cum au ajuns astazi ceasurile de mana in buna parte? Schimba cu ceva asta scopul initial de utilizare?  

• Upvote 5

Ai dreptate cumva si am inteles aluzia. Dar daca cineva intreaba, eu nu pot sa nu-i raspund, e defect profesional.

pentru persoanele care nu stiu am gasit un site englezesc unde se pot gasi cursiere vintage la preturi cat de cat ok , nu stiu daca e ok sa postez aici linkul dar daca nu e ok ROG UN ADMIN sa il stearga :http://www.retrospectivecycles.com/page/showroom/

Poate ar fi bine sa facem un topic separat in care sa trecem site-urile de afara cu "oteluri" si acolo sa dezbatem diverse clasice care pot fi interesante pentru noi

Poate ar fi bine sa facem un topic separat in care sa trecem site-urile de afara cu "oteluri" si acolo sa dezbatem diverse clasice care pot fi interesante pentru noi

da, cred ca ar fi o ideee buna

Totul are o logica! Si anume:

A merge cu bicicleta e din ce in ce mai cool

Numarul hipsterilor (adica fostii emo) e in crestere

Hipsterii nu merg decat pe biciclete "vintigi"

Bicicletele "vintigi" se scumpesc!

Cu menţiunile că:

* A merge cu bicicleta nu e numai cool ci un impuls firesc pentru orice om, deci hai să nu deplângem faptul ăsta.

* E firesc să fii atras de ceva cu istorie şi patină.

* Nu înseamnă că eşti hipster dacă îndeplineşti cele două chestii de mai sus.

* Cei care vor să cumpere ceva gata restaurat şi curăţat e firesc să plătească în plus. Alternativa e să petreci câţiva ani învăţând despre biciclete. Câţi ani aţi petrecut fiecare dintre voi făcând asta? Nu poţi avea pretenţia să facă asta absolut toată lumea.

Cu mențiunea că bișnițarul cumpără dacă poate chiar toată marfa existentă pe o anumită piață și o revinde cu suprapreț pe aceeași piață de unde a cumpărat-o. Adică exact ce fac unii compatrioți ai noștri de cînd lumea cu biletele de intrare, pe vremuri la filmele cu Piedone, astăzi la meciurile Stelei. Adică impune un monopol.

Asta este definiţia bişniţei, concentrarea artificială a ofertei într-o singură mână, moment în care poate se dicta preţul.

Problema cu abordarea lor este că nu vorbim de produse esenţiale ci de lux; că nu e unica sursă; şi că dacă ridici destul de mult preţul ajungi să concurezi cu produsele noi, ceea ce e stupid.

Singurul mod în care poate funcţiona (şi bănuiesc că ceva-ceva funcţionează dacă ei continuă s-o facă) este dacă ai cumpărători naivi şi ignoranţi. Naivitatea ca naivitatea, dar ignoranţă e firească. Nu toată lumea se informează înainte să cumpere, e valabil în orice domeniu.

• Upvote 1

Nu ai cum sa impiedici asa zisa bisnita ,eu am cunoscut multe persoane bune cunoscatoare in domeniu si au acumulat din diverse piete multe piese si cadre vintage .Ei profita nu neaparat de naivitate sau de necunoastere ci pur si simplu din cauza neputintei de a cumpara acele piese ,cadre de pe piata noastra foarte saraca .Unde ai de ales este alt ceva dar la noi intodeauna va exista acest fenomen .Pur si simplu stau pandesc au rabdare si te frig pentruca nu ai de unde.Si apoi sa fim corecti fiecare dintre noi nu poate spune ca suntem fair play intodeauna .Daca este sa analizam in profunzime fenomenul asa zis de bisnita pai sunt foarte multi in oala asta ,chiar da pe afara de plina ce este .Managementul asta aparut dupa 89 cu smecheri de afara care au profitat de naivitatea noastra ,bancile ,creditele ,facultatile ,si terminand cu asa zisi oameni de afaceri si politicieni si tot sistemul asta nemernic oare ce este ? Asa ca mici bisnitari de piese ,bikle etc sunt mici copii pe langa fenomenul in sine .Toti hulesc pe tigani care fura si fac si dreg pe afara dar va intreb cu ce sunt mai buni politicieni si alte sarle bine imbracati si fireste domni care au dus o tara in faliment .Cine oare este mai de acuzat un domn NASTASE sau un oarecare bisnitar de piese care poate zic eu castiga si el o paine cu asa zisa bisnita .In concluzie nu vreau sa fac pe lupul moralist dar de multe ori vedem o pungasie mica dar nu vedem ce-a ce ar trebui de vazut

O seara placuta si scuze daca am jignit fara voia mea pe cineva

Salut ! Îmi amintesc de un documentar filmat într-un cătun din Africa. Acolo cel mai tare era un individ care era singurul dotat cu telefon și fax și cerea pentru o convorbire echivalentul a trei euro. Cam așa se întâmplă și pe plaiurile mioritice subbananiere, unde nu găsești mai nimic de calitate, nu găsești un cadru de single speed, de pistă, un amărât de lanț Campa, piese de schimb pentru modele mai vechi. Au apărut și pe la noi componente dar la prețuri aproape dublu ca'n vest.

• Upvote 1

Subscriu si eu cu o bicicleta Titan, cadrul italian se pare, chiar am incercat sa aflu mai multe dar nu prea  am  gasit informatii despre tevi, cert e ca tot cadrul este cromat sub vopsea  (care este destul de zgariata), iar din decals nu se mai intelege mare lucru. Doar inscriptia Titan exclusiv. 

Echiparea e aproximativ Shimano 600 Arabesque, pinioanele Suntur 14-32, se misca ecelent, are 10,3 kg cu pedalele actuale , niste SR cam grele. Am schimbat cauciucurile cu Schwalbe Stelvio Plus, cele vechi imi dadeau un sentiment de nesiguranta, desi nu erau foarte uzate, gresat si cam atat. Astept sa se inmoaie o sa Brooks professional si o montez si pe aceea.

post-6034-0-33330100-1366026111_thumb.jpg

• Upvote 1

Foarte misto!

Si eu am una cu cadrul cromat in totalitate si apoi vopsita partial (mai putin furcile). Dezavantajul e ca vopseaua sare foarte repede.

Nu scrie nimic pe dropouts?

Foarte misto!

Si eu am una cu cadrul cromat in totalitate si apoi vopsita partial (mai putin furcile). Dezavantajul e ca vopseaua sare foarte repede.

Nu scrie nimic pe dropouts?

Campagnolo :-))

Daca are dropouts campa inseamna ca este ceva de calitate pacat ca nu sti calitatea tevilor dupa mine cel mai important lucru la o bicicleta 

sanatate