Recommended Posts

Asa am si eu o gramada de fiare si culmea am ajuns la concluzia ca nu sunt diferente intre ele .

Daca ai putea sa mergi cu ochi inchisi, fratilor indiferent de calitatea tevilor nu realizezi diferente  intre ele

Diferenta intre bikle o simti doar daca ai de comparat otel cu aluminiu sau carbon .

Întru-totul de acord !

Dar asa sa tot aduni fiare in speranta ca ce ?

Dar pasiunea, pasiunea cui i-o lăsăm ? :X

Un coleg de serviciu zice odată cînd mă vede: "Iată-l pe cel care își schimbă bicicletele ca pe ciorapi". La care l-am corectat: "Te înșeli, ciorapii mi-i schimb mai rar" =))

Cadrul Motobecane deja l-am vandut(am pus anuntul pe dirtbike si in juma de ora s-a vandut) si o sa incep sa mut piesele pe Chesini dar mai am nevoie de jante argintii clincher,monobloc pe filet italian 36x24 tpi cu 70mm si o tija de sa 27.2mm + surubul care se prinde in cadru ca sa stranga tija de sa.

Sper sa iasa un SSP frumos si usor de oras: 

8671805280_76b3dd48f0_z.jpg

Doamne ce fac italieni astia ,ce bijuteri .Da un remarcabil cadru specific italian .Problema ca SSP este de oras dar asa ceva daca indraznesti sa faci si niste cumparaturi poate naste suparari mari .Pentru cumparaturi la magazine ,piete etc e periculos sa te afisezi cu asa ceva. Eu am un Diamant cu port bagaj si 2 genti si care dupa 40 ani arata parca ar scrie pe el ....nu ma fura ca nu merita   :))

Asa este pana la urma pasiunea nu se discuta si in viata asta scurta e bine sa faci tot ce i-ti face placere ,dar intodeauna pasiunea la uni reprezinta si un castig o meserie iar la alti doar o manie periculoasa plus certuri in familie .Am avut un prieten foarte bun care ajunsese ca din cele doua camere una sa fie exclusiv numai pentru bikle .Sotia lui si frumoasa  :)) care dorea cu totul alt ceva pana la urma la lasat si acuma amicul regreta pasiunea exagerata a lui .Sotia sa dus cu altul cu copil cu tot .El a ramas cu mari regrete parasit de toti. Nu e bine sa fi egoist si sa ti cont si de cei din jurul tau ,altfel regretele in viata sunt tardive . Va dau si un exemplu la ce spuneam anterior cu fostul ciclist care zic eu este deosebit de realist .Are o bikla un Favorit special [model 75]cu tevi reynolds si a bagat calitate maxima in roata spate adica janta mavic 32 spite cu butuc campa record pe rulmenti si grup campa record de 9 vit .In rest doar o sea foarte comoda din piele [tot favorit ] roata fata la interesat doar sa fie usoara cu 24 spite si merge bikla brici . Piesele celelalte nu l-au interesat in mod deosebit ci numai motorul adica roata spate .

o zi placuta va doresc si spor la pedalat 

Dl Emil, cu toate ca am grave probleme cu spatele astazi nu am rezistat tentatiei de a poseda o semicursiera Favorit, un adevarat barn-find, o sa revin cu poze pt sugestii.

Astemptam niste poze desi eu zic ca tare te-ai grabit cu Diamantul ala care culmea era de curse iar asa ceva la noi in tara nu prea a fost .Referitor la spate cauta totusi sa consulti un medic sa te duci la bai si sa faci ceva ,e pacat .Nu stiu ce varsta ai dar am vazut acum gimnastica MC KENZIE s-au cum il cheama pe doctorul ala ,si eu am ceva probleme m-ai ales ca joc si tenis .Am facut cateva exerciti dupa net si poti incerca si tu dar numai dupa ce ai un verdict de la medic adica de ce anume suferi la spate .

Hai sa aud ceva de bine cu spatele

Stie cineva unde gasesc un surub pt prinderea tijei de sa ? Ca acesta:

SeatpostClanpBolt%20.jpg

Ca lungime are pe undeva pe la 21mm:

8691515795_dd4ef2579c_z.jpg

Am trecut eu astazi pe la Decatlon Berceni si se pare ca nu au avut asa ceva. 

Am trimis un mail catre magazin, sa vedem ce raspunde. Banuiesc ca sunt mai multi intetresati de un astfel de surub.

Gata, am folosit destul topicul in regim off!

PS: daca mai stie altcineva daca putem gasi surubul si la alte manzine din tara (altele decat Decathon), asteptam un semn.

:))  Dane,doar doua si un cadru.Cea albastra ruseasca am vandut-o unui prieten si acum am ramas cu Bianchi-ul si un cadru Chesini iar de curand am luat un Motobecane Profi-Team cu columbus Cromor echipare full  shimano 600 tricolor insa l-am luat pentru piese pentru ca din pacate e marimea 60-61 si eu vreau sa-mi fac un single speed cu cadrul chesini.Deja l-am desfacut tot si vreau sa iau butucii,cuvetele,manetele de frana si clestii,ghidonul si angrenajul toate shimano 600+saua Mundialita si sa le trec pe cadrul Chesini care e columbus SL si e marimea mea 58.Vreau sa-mi fac un SSP usor pe la 8-9kg.Asa arata Motobecane: 

8680516846_94758dbfbd_z.jpg8680517950_3bb04e730a_z.jpg8679412863_b675044eb0_z.jpg8680524282_bcb8a87c12_z.jpg8682356752_2ff9cd5df3_z.jpg8680527498_eb4f22f1ee_z.jpg

Oooof,Doamne...frumos e-pacat ca vrei sa il "ciopartesti"-daca era marimea mea si il vindeai,te "scapam" eu de el

o intamplare frumoasa expusa pe un forum dedicat masinilor clasice :

Azi am fost martorul si fericitul intrus al unei "minuni " convingándu-má cá acestea existá chiar si in zilele noastre !!!
Am fost sunat la telefon de un localnic -zidar de meserie -care lucreazá cu o echipá de oameni la transformarea unui fost magazin mixt sátesc din provincie, la 150 km de loacatia mea .-a intrebat dacá má intereseazá douá biciclete Turist ( urmasul Sputnikului ) ?
Era deja cát pe ce sá-i zic sá má lase-n pace , cá nu am nici timp nici bani ptr noi achizitionári, cánd a incheiat convorbirea noastrá cu fraza : Altfel le aruncá in container peste moloz !
Atunci am tresárit rugándu-l sá-i aducá niste poze fácute cu telefonul, si máine dacá sunt intr-adevár demne de salvat, vom reveni asupra subiectului :
Pozele de mai jos spun totul : Douá biciclete Turist (sub acest nume au fost comercializate Sputnikurile rusesti in Ungaria ) nevándute rámase in stoc dupá vinderea imobilului, care timp de 22 de ani a rámas in proprietatea statului, fiind privatizatá doar sápt trecutá, noul proprietar, urmánd sá facá modificárile aferente.
Conform relatárii omului meu,  in spatele unui panou de pfl aceste douá semicurse noi, putin lovite, dar complecte cu far, dinam, portbagaj, anvelope rusesti.Una chiar are si vitezometrul original de fabricá.(aceasta fiind o optiune la vrtemea aceea.)
Lipsá : gentuta de scule, si pompa de aer.In rest nimic.
Sunt stupefiat si mirat cum de nici unul din muncitorii aflati in echipá nu a fost nici mácar putin miscat in sensul s-o ia cu el, cá asa cum le-am primit eu gratis, asa le putea lua oricare dintre ei.Ei au rás, chiar si de bucuria mea cánd mi-au vázut ochii cát dovlecii, si mutra miratá , scepticá ....cum se pot gási asemenea bijuterii (ptr unii fier vechi )la 20 de ani de la oprirea comercializárii acestor produse ????
Multumesc pe aceastá cale tuturor circumstantelor norocoase cá au ajuns la mine, si le multumesc zidarilor carte l-eau gásit si adus páná la urmá la mine acasá contra unui bax de bere ....sá le fie de bine.

O piesa noua, Scapin Columbus Aelle , full Campagnolo Gran Sport

1.JPG

• Upvote 1

Zic c-ar fi buna de mine. 58?

Noroc de faptul ca nu mai am unde sa le bag. Da-mi place!

LE: ii statea mai bine cu o pipa argintie?

si eu sunt adeptul celor argintii, dar asta e gravata cu SCAPIN

10.JPG

Sa inteleg CRK ca ai m-ai pofti la un cal? Scapinul asta care i-ti face cu ochiul insa este departe de tevile tale reynolds 531c .Nu intodeauna ce arata frumos este si m-ai bun . De la AELLE la 531 c e diferenta ca  dintre cal si magar .