Recommended Posts

Alte inscriptionari: cadru, furca, tija sa, foaie mare; cuvetaria este de asemenea Scapin

4.JPG12.JPG

6.JPG

• Upvote 1

Sa inteleg CRK ca ai m-ai pofti la un cal? Scapinul asta care i-ti face cu ochiul insa este departe de tevile tale reynolds 531c .Nu intodeauna ce arata frumos este si m-ai bun . De la AELLE la 531 c e diferenta ca  dintre cal si magar .

aici are dreptate Emil, dar frumusetea...

Da, ma, Emile, da' e frumoasa coz!

Si stii cum e, zice cineva din familie: "mai pune-ti pofta-n cui!"

• Upvote 1

Nu sunt un mare cunoscator dar cred eu fara a gresi ca italieni in materie de frumusete de inventivitate sunt the best. Nu acelasi lucru putem constata si la carbon unde frumusetea, lucratura pare a fi identice .Calitatea carbonului difera desigur dar ce facem cu partea artistica .Apoi a m-ai disparut si identitatea lor ,unele biciclete le puteai cunoaste de la o posta .Absolut calitatea nu se discuta dar parca ceva din farmecul bicicletelor de altadata lipseste .Poate batranetea mea ma face sa gandesc asa cine stie dar eu asa simt .

numai bine

Fără să fiu vulpea în fața strugurilor "acri", nu pot să nu le asociez cu truck art-ul din subcontinent :))

http://en.wikipedia.org/wiki/File:El_Gouna_Bus_R01.jpg

Eh, colonii....fac si ei ce are valoare in metropola dar din vopsea si tabla de aluminiu!

Totusi, barocul englezesc e seducator cand e aplicat pe tevi Reynolds!

Nu acelasi lucru putem constata si la carbon unde frumusetea, lucratura pare a fi identice .Calitatea carbonului difera desigur dar ce facem cu partea artistica .Apoi a m-ai disparut si identitatea lor ,unele biciclete le puteai cunoaste de la o posta .Absolut calitatea nu se discuta dar parca ceva din farmecul bicicletelor de altadata lipseste .

Probabil atunci bicicletele aveau o fata si un caracter individual si distinct. In ziua de azi majoritatea au farmecul si caracterul unor covrigi facuti din acelasi aluat, prajiti in acelasi cuptor, in aceasi forma, cintariti pe acelasi cintar digital, testati in acelasi wind tunnel si vopsiti de acelasi zugrav.   

• Upvote 1

Da superbe bikle intradevar aproape nici nu sti pe care ai alege.De aia multi dintre noi ne-am pomenit cu o droaie de fiare in casa si cu neveste suparate  :)) .Apoi si aspectul greutati  are si ea o explicatie foarte interesanta intr-un articol de Shelton Brown [frame materials for the touring cyclist] unde el arata ca excesul de greutate ofera in schimb mult confort ,iar greutatea in minus se concretizeaza in special la urcat pante etc. Asa se intampla si cu acest Vitus care la -m facut la 8600gr asteptam sa se intample ceva extraordinar ,dar nici pomeneala tot in acelasi timp fac traseele mele iar find in Bucuresti nu prea am pante de urcat .In schimb simt si in burta rigiditatea aluminiului  . Pentru amatorul de rand fratilor batranul otel ramane cel m-ai bun prieten care nu te va dezamagi niciodata .Doar sa ai grija de el sa il ungi sa il ti si pe el saracu la caldura iarna .Nu cere mult pentru cati zeci de ani si cati propietari ii serveste cu credinta 

Este interesanta si comparatia care o face despre titan ,aluminiu ,otel in acelasi articol .Despre carbon spune ca are potential dar inca nu a dovedit durabilitate ,certitudine ,incredere,iar buba lor este unde metalul se combina cu fibra de carbon [capetele furci,la head set etc] .Toate astea merita sa le studiezi inainte de a da o caruta de bani m-ai ales ca fratilor suntem amatori si nicodata nu trebuie sa uitam acest lucru .Probabil ca tehnologia carbonului a avansat iar SHELTON parca a decedat prin ani 2000 si multe aspecte de carbon nu m-ai sunt valabile in zilele actuale .Dar sa nu uitam ca la otel nu te poti pacali dar la carbon calitatea este greu de verificat si cum noi cautam ceva m-ai ieftin  X_X

Am si eu  de curand un KTM

Poat sa identifice cineva modelul si anul?

post-15431-0-39283500-1369217172_thumb.jpg

post-15431-0-37140100-1369217178_thumb.jpg

post-15431-0-36337300-1369217182_thumb.jpg

Salututare tuturor, nu sunt un biciclist foarte inrait, dar dupa ce am citit posturile vostre si am vazut ce biciclete aveti, cred ca in aceasta vara voi deveni. Intamplator de anul trecut sunt un mandru detinator de o bicla De Rosa SLX, pe care am adus-o din Germania. Bicicleta nu este intr-o stare excelenta momentan, dar nici foarte rea.

Cat de curand o sa pun si niste poze sa va face-ti o idee mai buna. "Batranica" are nevoie de un ghidon de cursiera, asa cum ar trebui sa poarte, momentan fiind instalat unul nepotrivit, si de o pereche de anvelope, cele de acum fiind intr-o stare jalnica.

As vrea sa va intreb pe voi (eu fiind incepator), ce fel de ghidon sa-i montez, si ce anvelope imi recomandati, timand cont si de faptul ca bugetul nu este extraordinar pt moment.

Despre "Batranica"?

De Rosa SLX, nu stiu inca anul fabricatiei, cred ca este de la inceputul anilor '90

Roti: Campagnolo Lambda Strada, butuci Schimano 105 (usor descentrate)

Schimbator Schimao 106, schimbator foi Schimao 106

Clesti frana Sachs new succes

Mentionez ca bicicleta seamana foarte bine cu cea postata de Purix, are doar semnatura "ugo de rosa" si eticheta columbus slx.

Bun venit!

Te asteptam cu poze.

Maine sper sa reusesc sa incarc niste poze, si poate saptamana viitoare sa-i pun anvelope, ghidon si ghidolina, asa o sa arate mult mai bine si poate o sa am si timp sa o scot la ture mai lungi. Momentan ma invart cu ea pe langa casa pe distante foarte scurte.

Bicicleta asta cred ca plange amar in sinea ei dupa ghidonul de curse pe care-l avea odata......

Hei de mult nu am vazut un cal de calitate .Un SLX si De rosa este ceva de vis dar asa este cere niste corecturi urgente.Este ca si cum ai avea un cal de rasa si cu copite roase .Pe langa ghidon cauta sa schimbi shimano 600 cu ceva campa nu de alta dar e pacat asa frumusete de cal sa nu il imbraci pe masura .Un DE ROSA merita investiti de calitate

Sa te bucuri de ea

Nu ma satur de bikla asta frumoasa rau, poate culoarea nu este ce-a mai reusita dar o bijuterie .Eu intodeauna am visat la un DE ROSA rosie cu furca cromata si cu tevi Columbus SL. As fi curios cum ai reusit sa pui mana pe asa ceva deoarece am prieteni care povesteau ca nu prea mai gasesti ceva de calitate in Germania

O seara placuta

Calitate adevarata. Felicitari!

PS: schimba ghidonul cat mai repede!

Multumesc pentru urari...., ghidonul este urgenta maxima, si poate curand si trecerea la campa. Bikla are o poveste destul de trista cred. O am de la un prieten care sta acola( Nu este roaman), el a luat-o dintr-un targ, aproape in starea care se vede. Mai avea legat de ea si un scaun de copil, motiv pentru care semnatura de pe seat tube este distrusa si vopseau zgariata. Pret? Sincer nu stiu! Prin urmare la penultima vizita in Germania, inainte sa plec ma intrebat daca vreau o bikla, ca el si-a cumparat alta si oricum rotiile astea erau prea subtiri pt el. El nu a stiut ce-mi da, eu nu am stiut ce primesc! Cum vorba zice "prost sa fii noroc sa ai! " iata am venit cu o bikla superba! Dat fiind faptul ca avea si scaunel de copii, si shimao 600 linia de echipare si daca mai punem si cauciucurile coapte de trecerea timpului, cred ca ultimii proprietari nuu prea se pricepeau la biciclete, cu atat mai putin la cele clasice.