Recommended Posts

Acum sper sa reusesc sa o "restaurez" si sa-i redau imaginea pe care o merita si asta cat mai repede, pentru ca incep sa ma manance talpile!

O sa pun poze cu fiecare schimbare, si sper sa ne si vedem la o intalnire!

Ghidonul, pozele si amalgamul acela de piese strica bicicleta, asa ca ocupate cat de repede de ea. Am asteptat cu nerabdare pozele, crezand ca voi vedea rosul specifil De Rosa, dar cum a mentionat si domul Emil, nu e cea mai fericita alegere ca si culoare, desi imi place, mai ales ca este un cadru atat de rar. Acum si sarac si cu pretentii :)). Sa o stapanesti sanator si ai mare grija de ea !;)

Pe langa ghidon cauta sa schimbi shimano 600 cu ceva campa nu de alta dar e pacat asa frumusete de cal sa nu il imbraci pe masura .Un DE ROSA merita investiti de calitate

Intradevar,un cadru ca asta merita o echipare de top gen campa C-Record cu jante campa shamal insa asta inseamna investitii de peste 1000 E lejer.

Chiar daca nu e vorba de o cursiera vreau sa va spun ce inseamna un bisnitar adevarat. Am hotarat sa renunt la mtb-ul meu, un Cube Analog model 2009, in favoarea unui ciclocross, astfel ca vineri (24 mai) am postat anuntul cerand 1400 de lei pe el. In mai putin de 12 ore am primit zeci de telefoane de la oameni mai mult sau mai putin hotarati. Sambata seara pe la ora 20.00 ma suna un nenea care vorbeste tare frumos la telefon, ma intreaba cate ceva despre bicicleta, ii explic ca furca avea niste pete de rugina si in mai putin de doua ore vine cu masina de la Bucuresti sa o ia dupa ce ne-am inteles la 1300 de ron. Omul (chelios si cu putina burtica) se vedea ca nu prea are treaba cu bicicleta dupa inaltimea la care m-a pus sa ii cobor saua si dupa felul cum s-a urcat si mergea pe ea. Dupa ce imi spune ca a fost mare ciclist in tinerete desi nu e cu mult mai batran ca mine si ca batea toata tara in lung si-n lat (vechea placa pe care o aud mereu de la multi zmei), incheiem tranzactia, imi primesc banii ceruti si ii urez drum bun lui si nevestei cu care venise. A doua zi dimineata , cautand un ciclocross, dau de Cube-ul meu pe acelasi bazar unde il aveam si eu postat dar mult mai scump, la 1900 de ron:

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/mtb-cross-country/bicicleta-mtb-cube-analog-disc-129437?ref=bazar_lista . Omul i-a curatat rugina de pe furca (cel mai probabil cu smirghel pt. ca se vede ca a zgariat-o mai rau), i-a facut alte poze si iata bicicleta "aproape noua".

Ce imi pare mie rau nu e ca am dat-o destul de ieftin pt. ca mi s-a pus pata pe un ciclocross ci faptul ca am dat-o unui bisnitar ordinar cand puteam sa o dau unor baieti care chiar o meritau!

• Upvote 2

Nu stiu....cred ca exagerezi un pic, chiar daca nu sunt de acord cu fenomenul.

Ai cerut un pret, l-ai primit.

Ai vandut pe un site unde stiai ca nu vin numai "baieti buni". Puteai sa o vinzi pe marketplace cu specificatia "numai membrilor cu minimum 1 an vechime", daca vroiai sa fii selectiv.....

Ce-ar fi trebuit sa faca omul ala(?), pune-te in locul lui.

Ce-ar fi trebuit sa faca omul ala(?), pune-te in locul lui.

Despre ce vb. noi aici, pe tot forumul asta? Despre afaceri sau pasiune?

• Upvote 2

Deocamdata vorbim orice, numai despre cursiere clasice, nu. Despre fatpul ca ai facut o afacere, fara pasiune.

Intrebarea era: De ce nu "(ai vandut-o) Puteai sa o vinzi pe marketplace cu specificatia "numai membrilor cu minimum 1 an vechime"?

Si: "ce-i reprosezi omului care a cumparat-o?"

Ma mir ca in Germania nu se cunoaste valoarea si dupa cum stiam eu si chiar am fost acolo intr-un orasel se merge cu bicicletele la greu au toate conditile si sunt buni cunoscatori .E clar ca bikla daca a avut scaun de copil a intrat pe mana unor neghiobi ,e pacat asa ceva sa ajunga pe mana unor idioti .

Bine ca saraca a avut un end fericit

Da din pacate sunt foarte multi indivizi falsi ciclisti ,vorba ta o arunca cu ...am fost mare ciclist etc dar de fapt sunt smecheri de targ .Iar la Dirtybike fara suparare dar sunt niste poame niste corbi care asteapta victime sa le inhate.De acea este bine sa gandesti bine pretul pe care il ceri nu de alta dar care castiga bani munciti cinstit tare rau ii cade o treaba ca asta .Dar ce sa faci nu toti ne pricepem la negustorie si intodeauna la o vanzare cineva pierde asta este viata .

Nu fi trist poate a fost o lectie buna si pentru tine sa fi altadata mai evreu .

Hai sanatate si poate recuperezi la ciclocross

• Upvote 1

Ma mir ca in Germania nu se cunoaste valoarea si dupa cum stiam eu si chiar am fost acolo intr-un orasel se merge cu bicicletele la greu au toate conditile si sunt buni cunoscatori .E clar ca bikla daca a avut scaun de copil a intrat pe mana unor neghiobi ,e pacat asa ceva sa ajunga pe mana unor idioti .

Bine ca saraca a avut un end fericit

Sper incet sa o transform in ceea ce a fost canva, dar o sa dureze putin, oricum si asa cum este acum, merge impecabil, o adevarata placere...

Chiar am inceput sa caut componente campa, cat despre jantele campa shamal....sunt destul de piperate si pe deasupra si greu de gasit

La final cand va fii gata, iarna va atarna de peretele din living deasupra televizorului!

Cauta sa afli despre model care pare ani 85-90dupa cablu frana spate si la jante sunt Mavic open la 120ron bucata foarte reusite si usoare la magazinele Giant  .La roti si in special la cea de spate cauta calitate maxima adica un butuc record pe rulmenti sau chorus cu caseta de 9 viteze merge perfect la furca ta de spate de 130mm. Nu baga campa record pe conuri si bile nici nu se apropie de cele pe rulmenti .Ma opresc aici si scuze daca ma bag  mai mult decat este cazul dar ma ametit rau DE ROSA, care sunt foarte putini care se pot lauda cu asa ceva .Pe e-bay se gasesc dar la ce preturi stit si voi .

Astept cu nerabdare stiri despre BIJUTERIE

O intrebare asa de dimineata: monoblocurile (butucul pedalier) pt cursierele de otel sunt universale? Ma refer aici la diametru, filet (pas eng/ita), la lungime si tip (cap patrat, octalink, BB cup) sau acestea din urma depind de angrenajul pedalier?

Pare stupida intrebarea dar presupun ca nu se faceau zeci de mii de tipuri pe vremea aceea.

Dar si pe vremea aia exista doua standarde de filet: normal (BSA) si italienesc.

Eu zic ca daca a dat cu smirghel pe furca 5 minute poata sa-si puna ce adaos vrea! Glumesc, desigur.

Preferatul meu e asta:

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cursiera-bicicleta-triathlon-triatlon-600-duraace-roti-alu-fir-aria-italy-129431

vs.

http://ubuntuone.com/7HMWreMzOLWAhltdeslQ49

Oare ce i-a facut de i-a dublat valoarea? 

A pus-o pe dirtbike si asta, fiind foarte greu, a dublat valoarea bicicletei :)

si a adus-o in Bucuresti... e pret de capitala nu de zona defavorizata...

Da din pacate sunt foarte multi indivizi falsi ciclisti ,vorba ta o arunca cu ...am fost mare ciclist etc dar de fapt sunt smecheri de targ .Iar la Dirtybike fara suparare dar sunt niste poame niste corbi care asteapta victime sa le inhate.De acea este bine sa gandesti bine pretul pe care il ceri nu de alta dar care castiga bani munciti cinstit tare rau ii cade o treaba ca asta .Dar ce sa faci nu toti ne pricepem la negustorie si intodeauna la o vanzare cineva pierde asta este viata .

Nu fi trist poate a fost o lectie buna si pentru tine sa fi altadata mai evreu .

Hai sanatate si poate recuperezi la ciclocross

Intr-adevar, nea Emil, pe forumul ala se invart cei mai multi si perversi indivizi majoritatea care nu au absolut nicio treaba cu bicicleta oricare ar fi ea.

Ma simt putin nevoit sa explic celor care fac pe desteptii la tastatura: nu am mare lucru ce sa ii reprosez aluia, am inteles ce este el si ce reprezinta bicicleta pt. el. Eu am vrut sa va arat cum procedeaza un bisnitar ordinar, cu numere de Bucuresti. Ba mai mult ma simt putin vinovat ca, cerand un pret destul de mic, crezand ca asa am bun simt, am incurajat bisnitareala cu biciclete cand puteam sa i-o dau unuia din copiii care m-au sunat disperati ca vor bicicleta dar deocamdata nu au toti banii.

Dar bineinteles, e al dracu' de simplu de la tastatura sa vii cu idei inutile si sa pui intrebari critice!

• Upvote 2

Cauta sa afli despre model care pare ani 85-90dupa cablu frana spate si la jante sunt Mavic open la 120ron bucata foarte reusite si usoare la magazinele Giant  .La roti si in special la cea de spate cauta calitate maxima adica un butuc record pe rulmenti sau chorus cu caseta de 9 viteze merge perfect la furca ta de spate de 130mm. Nu baga campa record pe conuri si bile nici nu se apropie de cele pe rulmenti .Ma opresc aici si scuze daca ma bag  mai mult decat este cazul dar ma ametit rau DE ROSA, care sunt foarte putini care se pot lauda cu asa ceva .Pe e-bay se gasesc dar la ce preturi stit si voi .

Astept cu nerabdare stiri despre BIJUTERI

Nu este nevoie de sa va cereti scuze! Ma bucur nespus de tare pentru fieca sfat si idee! Eu inca nu cunosc prea bine producatorii de piese "adevarati", pentru mine pana acum cateva luni, shimano era "the best".

Multumesc. Din toate tipurile de filet, doua erau mai uzuale si la fel si in ziua de azi.

Da dar important este ca strangerea si desfacerea este diferita intre cele doua filete ,nu de alta dar multi gresesc si nestind ce filet este strang in loc sa sa desfaca si cand este si cu rugina sa vezi blesteme :))

Dang tot peugeot px10 este asul tau la Bianchi doar cele cu tevi MAX SI EL-OS sunt pentru vanatori de comori

Asa este Emil, tot PX10 reprezinta atul meu. In acest moment sunt in cautare de manete pentru shimbatoare Simplex Super LJ, dar greu de gasit.

Deaocamdata ma bucur de acest micut Bianchi :)