Recommended Posts

Iar concluzia era ca personalitatea unei biciclete este determinata in primul rand de manufacturare, geometrie si componente si doar in al doilea rand de calitatea tevilor!

În sfîrșit, concluzia pe care nu voiam să o formulez eu. :)>-  E clar că dragostea se măsoară în "forme" și "priviri", nu în "țevi în secțiune" :X

• Upvote 2

O bicicleta daca e sa fie frumoasa E!...daca nu, nimic nu e. E doar o bicicleta cu care ajungi din punctul A, in punctul B...sau, e buna de naveta

E z a ct !!! =D>

• Upvote 1

Se pare ca nu am convins pe nimeni cu tevile :(( ,ce sa faci frumusetea este no 1 se pare .Asa este pana la urma ce i-ti place tie nu trebuie sa placa la toti .

Pe mine ma vrajit mereu tevile ,tiu minte odata la un tur al Romaniei cand toata lumea vinea si se falea cu ce avea si el am vazut o bicicleta din pacate nu mai stiu marca si avea tevi KL COLUMBUS .Atata m-am uitat si am cerut voie sa o cantaresc din ochi ca propietarul avea niste banuieli asupra mea :-W 

Asa este frumusetea joaca rolul principal la o bicicleta dar asta pentru amatori .Pentru profesionisti zic eu are un rol secundar ,chiar si marele EDDY la interesat frumusetea cand sa lasat de ciclism si a facut o fabricuta de biciclete .Sigur a fost o treaba si de frumusete la acele biciclete dar si acolo fratilor a fost o mica diferenta si nu de frumusete si de calitate .Este vorba ca De Rosa ia facut primele modele de biciclete in fabricuta lui ,ei acele modele sunt si cele mai reusite si sunt sigur ca nu din cauza frumuseti

Adevarul este mereu la mijloc ,o femeie frumoasa poate fi o pacoste la pat ,asa si bicicleta nu tot ce este frumos este si cel mai bun .

Toti prieteni mei i-mi hulesc batrana bicicleta Diamant ,ca este urata ca este depasita ca arata ca o baba si toti ma sfatuiesc sa duc pupaza la targ

Dar eu stiu ca saraca batrana doamna ascunde o frumusete interioara pe care multi nu o vad .Tevi de foarte buna calitate [reynolds]piese Renak care i-si fac datoria dupa peste 40 de ani .Si in final folosesc si argumentul cel mai tate .Pe batrana mea urata bikla Diamant nu o fura nimeni ,asa cum si femeia frumoasa e greu sa i-ti apartina doar tie .Am glumit desigur si asta pentru ca argumentele sa fie presarate si cu atat de necesarul UMOR

• Upvote 1

e4c3.jpg

Uploaded with ImageShack.us

nl0v.jpg

Bianchi e din 1953 si e o replica a bicicletei lui Fausto Coppi

Azi am cotrobait pe net si am gasit bicla lui Coppi: http://italiancyclingjournal.blogspot.ro/2010_10_01_archive.html

E ca a colegului Felice doar ca are o semnatura si o poveste in spate :P

As adauga si la ce pret o fi acel Bianchi ,si eu am vazuto undeva expusa dar din pacate nu i-mi aduc aminte unde

In tinerete am avut o suma de bani si urmaream ceva mai de soi ,si cum pe vremurile alea era cam greu am apelat la cluburile de atunci si un mecanic la Dinamo avea o bicicleta Fausto Coppi foarte veche spunea omul ca era editie limitata si avea poza lui pe head tube .Nu am cumparato ca era foarte grea peste 11 kg .Regret ca nu am avut inspiratia sa o cumpar dar asta este .stiu insa ca Bianchi a lui Fausto Coppi este expusa undeva la muzeu iar a lui Pantani un model de alumniu Bianchi 8 kg sa vandut pe bani multi de tot .

Salutare! Am si eu o cursiera Waldo cumparata recent cu Jante Ambrosio Olimpic Champio pe baieu. Problema este ca baieurile pe care le-am gasit pe internet in magazine erau de la preturi de 80 lei in sus. Imi poate cineva va rog sa imi recomande de unde as putea cumpara baieuri ieftine. Preferabil pe la un 50 lei? ca bugetul e limitat. Daca nu, poate e cineva interesat de un schimb pe schimb cu aceste jante si sa imi dea unele pe cauciuc normal tot de aceeasi dimensiune?

Salutare! Am si eu o cursiera Waldo cumparata recent cu Jante Ambrosio Olimpic Champio pe baieu. Problema este ca baieurile pe care le-am gasit pe internet in magazine erau de la preturi de 80 lei in sus. Imi poate cineva va rog sa imi recomande de unde as putea cumpara baieuri ieftine. Preferabil pe la un 50 lei? ca bugetul e limitat. Daca nu, poate e cineva interesat de un schimb pe schimb cu aceste jante si sa imi dea unele pe cauciuc normal tot de aceeasi dimensiune?

Nu prea gasesti la pretul ala....niste baiueri destul de low end pleaca de la 100 ron

De ceva vreme am intrat si eu in posesia acestei cursiere Kotter, dar cineva o modificase din cursiera in ceva de oras prin schimbarea ghidonului si ergopowerelor Dura-ace cu ceva Sram Attack pe 8 viteze si a angrenajului Dira-ace cu ceva Shimano pe 3 foi. Am reusit sa fac rost de ergopowerele Dura-ace pe 8 si dde un angrenaj Shimano 600...am gasit si Dura-ace dar momentan nu mai am bani pentru asta. Cadrul este Columbus SLX

In acest moment, in afara de angrenaj, pipa, ghidon si butucul fata care e campa Record, echiparea e Dura-ace.

fpmc.jpg

• Upvote 2

Multumesc Adrian. Acum mi-am dat seama ca sunt la limita sau chiar nu se integreaza perfect in vintage asa ca mai postez o cursiera Carlos vintage 100%.

Este de asemenea in lucru...adica mai trebuie sa fac ceva modificari la componente.

Momentan are Campagnolo gran sport dar va avea Campa Super record sau record...sunt pregatite ambele dar nu m-am hotarat inca. Cadrul este de asemenea Columbus dar fiind mai vechi nu scria ce fel da cursiera are 10 kg fix asa cum este.

npsj.jpg

5cml.jpg

De ceva vreme am intrat si eu in posesia acestei cursiere Kotter, dar cineva o modificase din cursiera in ceva de oras prin schimbarea ghidonului si ergopowerelor Dura-ace cu ceva Sram Attack pe 8 viteze si a angrenajului Dira-ace cu ceva Shimano pe 3 foi. Am reusit sa fac rost de ergopowerele Dura-ace pe 8 si dde un angrenaj Shimano 600...am gasit si Dura-ace dar momentan nu mai am bani pentru asta. Cadrul este Columbus SLX

In acest moment, in afara de angrenaj, pipa, ghidon si butucul fata care e campa Record, echiparea e Dura-ace.

Aici am gasit eu detalii despre cursierele Kotter: http://www.rennrad-news.de/forum/threads/albuch-kotter-kult.40365/

Bicla mea de toate zilele este tot un Kotter din teava Columbus TSX pe care l-am modernizat cat am putut pentru a ma bucura de binefacerile unei bicle moderne incercand insa sa pastrez aspectul vintage.

Acum am rulmenti peste tot, transmisie 3X9, frane dublu-pivot, ghidon cu drop anatomic, care insa sunt combinate cu schimbatoare pe cadru, sa Brooks Professional, roti clasice

Am bagat si eu de seama :)...da ce mai conteaza de unde e vantul cand doar te plimbi si nu faci performanta cum e cazul meu.

Aici am gasit eu detalii despre cursierele Kotter: http://www.rennrad-news.de/forum/threads/albuch-kotter-kult.40365/

Bicla mea de toate zilele este tot un Kotter din teava Columbus TSX pe care l-am modernizat cat am putut pentru a ma bucura de binefacerile unei bicle moderne incercand insa sa pastrez aspectul vintage.

Acum am rulmenti peste tot, transmisie 3X9, frane dublu-pivot, ghidon cu drop anatomic, care insa sunt combinate cu schimbatoare pe cadru, sa Brooks Professional, roti clasice

Eu avand mai multe cursiere, de la clasice la Full Carbon, nu ma intereseaza asa de mult performantele si incerc sa le fac asa cum au fost ele. Unde vad poze cu a ta?

Am si eu 2 cursiere pe care m-am straduit sa le fac asa cum au fost (la una mai am putin de lucru) si asta-i activitatea care imi place cel mai mult, eu fiind un iubitor al bicicletelor, nu al ciclismului.

Insa Kotter-ul este cel cu care ma dau cel mai des si mi-am dorit sa am cate ceva din binefacerile unei bicle moderne pe un cadru de otel de buna calitate, pastrand imaginea de ''vintage''

Promit sa fac poze cat mai curand.

Si eu astept sa vad tevi Tsx columbus ,si nu prea inteleg daca iubesti bicicletele de ce nu si ciclismul.Poate nu ai avut ocazia sa vezi un concurs in Turul Romaniei si zic eu daca asisti la tot spectacolul oferit nu pot crede ca nu ti-e drag si ciclismul

sanatate

Asteptand sa vedem TSX-ul, va prezint eu Colnago foarte rar, editia Roger de Vlaeminck:

DSC_0531.JPG

Din pacate mai am de lucru la echipare, dar toate la timpul lor :)

catalog.jpg