Recommended Posts

Banii nu au fost o problema,fostul proprietar si-a cumparat saptamana trecuta un Pinarello de peste 8000 euro.iar cadrul am inteles ca e dintr-un aliaj mai usor si mai rezistent decat aluminiul.Am sa o verific pe cantar electronic.

@@andreibelcic :-))) DA, inca mai e comoda, dar e cam terminata de viata...

Ar trebui alta , poate o schimb vara asta!

Oricum si-a facut "Datoria"  dupa aproape 6 ani! Am incercat sa merg si cu sei mai putin comode si am zis ca arunc bicicleta in sant si merg pe jos de durere prin zona posteriorului...

Cea mai dureroasa experienta a fost pe cursiera tot vintage a unui amic, de am zis ca nu mai ajung acasa(m-am si luat cu altul ce avea chef de plimbare in ziua aia). Pana sa-mi dau seama pe unde ne aflam , deja era prea tarziu, si cu toate ca am tot oprit pe la baruri si terase la un suc/apa minerala , tot nu mai puteam de durere...

Nici nu mai concep bicicleta fara sa cat mai lata  cu gel si eventual cu ceva suspensie in tija de sa sau chiar la suportii seii , dintr-un polimer moale!

Poa' sa fie si cursiera de 8000 euro, tot sa de-asta i-as pune!

Si eu as lua sa d-asta daca as sta cu posteriorul pe sa. Dar eu stau cu subtioara piciorului si nu sunt chiar asa lat acolo. In rest, bicla ta e foarte practica dar nu arata prea bine. Sau invers.

Banii nu au fost o problema,fostul proprietar si-a cumparat saptamana trecuta un Pinarello de peste 8000 euro.iar cadrul am inteles ca e dintr-un aliaj mai usor si mai rezistent decat aluminiul.Am sa o verific pe cantar electronic.

Regret să te dezamăgesc, dar cadrul e din oțel Partea bună e că e oțel Columbus matrix/

Sa va prezint ultima achizitie : 13600432453_7a1eaf58dc_c.jpg13600771404_3f3b63f0dd_c.jpg

Rossin Racing Team-Columbus SLX  echipare c-record generatie '94

Ergopowere C-record 8x2 viteze

Frane Delta generatia a-5-a cu 5 prinderi

Roti Campagnolo Vento 16 hpw 16 spite aero

Butuci C-record

Angrenaj 53/39 C-record

Pinioane 13-26 Record

Monobloc rulmenti cu carbon Record

Schimbatoare fata/spate C-record

Tija sa C-record 27.2mm

Cuvete C-record

Ghidon ITM italia

Pipa 3ttt aero

Sa selle italia Turbo

Pedale wellgo M163 pe rulmenti 210gr

Lant kmc X8 1/2x 3/32

Ghidolina microfiber alba perforata

Anvelope continental ultra sport

• Upvote 4

Furca pare un pic indoita spre spate.

Unde sunt ratrapele?

Ma bucur ca a fost doar o iluzie optica. Ar fi fost pacat sa fie busita.

Bicla arata foarte bine dar o strica pedalele. Chiar daca ratrapele iesisera din uz de vreo 2-3 ani, ar arata mai bine decat platformele astea. Plus ca poti pedala si cu incaltari normale, spre deosebire de Look. Nu-ti trebuiesc musai pantofi cu placute. Asta pt naveta. Pt iesiri pe sosea nu vad ce ai avea impotriva Look-urilor.

Uuaaaau!

Ce culori. excelent!

@ Intrebarea logica  "de roman":  n-o vinzi?  :D  Sau macar spune de unde ai cumparat-o si cat ai dat pe ea, ca asa ceva din 1994 n-am mai vazut! Ce-a facut proprietarul: a cumparat-o si doar a tinut-o in sufragerie sa se uite la ea?!

Nu credeam sa mai existe biciclete vechi de 20 ani atat de aratoase!

p.s.: la cum arata acum, nici ca as folosi-o; mobilier in sufragerie scrie pe ea, ca e pacat sa bagi asa ceva pe drumurile si traficul din romania!

@@gowriel--Intradevar arata bine dar are mici semne de uzura cum ar fi puncte de vopsea sarita,mici zgarieturi care nu se vad in poze.Nu am de gand sa o vand e o raritate la care tanjesc de mult si nici nu cred ca s-ar preta pietei din Ro  :)

@@Vali-THX Stai linistit , nici n-as indrazni sa pun intrebarea serios! Logic , o s-o tii pentru ochiul tau, ca banii cam au inceput sa fie=kaca!

Totusi, macar atat intreb: de unde ai cumparat-o si cum arata proprietarul? tanar sau batranel?

Eu n-am vazut de multi ani o bicicleta in "halul asta de intretinuta" si mai ales NE-folosita!

@@motanel.mobil hehe, daca a dat 300 ron pe asa ceva, mai ca-mi vine sa  ma apuc de ros unghii...

(cam atat sau chiar 400 ron trebuie sa dau eu acum doar pe niste piese pentru viitoarea cyclocross).

Iar fumeile niciodata nu-s multumite de ce face barbatul ; nu intru in "detalii" :-

bafta!

la 300 de roni, ar trebui sa fie multumita! :))

Nu e chiar NE-folosita, uitati'va la crom, dar arata impecabil. Mie'mi pare restaurata...dar de profesionisti. Si eu sunt de parere ca nu'i sta bine cu platformele alea de pedale. Tot ceva campa cere si macar niste mini christophe in amintirea vremurilor bune.

Mie'mi pare restaurata...dar de profesionisti.

:blink:  ??

Te asigur ca e 100% asa cum a iesit din fabrica,nu e nimic restaurat ba chiar se vede vopseaua matuita de soare.Rossin a folosit aceeasi cromatica si pe alte modele :

507942725c5ea1d699693ac04.jpg4222710818.jpgDSC00280.JPG

@@Vali-THX astia-s useri invidiosi/rautaciosi  :D

motanel , cum sa fie restaurata?!  mergi si studiaz-o de aproape sa te convingi!

iertare si ingaduinta, n'a fost cu intentie de persiflare. Arata' prea bine vopseaua pentru 20 de ani...Asa am crezut cu capul meu prost. Nu da'ti cu paru' :)) Probabil asa e vopseaua Dupont, e pe viata!

Jur ca nu sunt invidios si nici rautacios. Eu chiar sunt bucuros ca exista oameni in Romania care au si care apreciaza un anumit look al cursierelor.

Eu sunt invidios pentru Arena, nu pentru Rossin :))

Sa va dea Dzeu sanatate si cursiere cat mai frumoase si sa pune'ti poze mari si clare pe forum, sa avem ce admira.

In al 2'lea rand, vreau sa spun ca nu e nimic rau in restaurare, daca e facuta cu cap. Mai ales cu materialele, rasinile si chimicalele din ziua de azi.

Si chestia cu 300 de roni....e o gluma.

• Upvote 1

Deja nu mai vorbim de biciclete aici ci de opere de arta