Recommended Posts

Va salut cu stima pe toti , 
Am si eu nevoie de niste sfaturi si opinii din partea voastra - ce echipare sa pun pe o cursiera SIMPLON ( anii 50 -60 probabil ) ...vechea echipare a ei a fost schimbatoare fata spate campagnolo ( stare deplorabila ) , angrenaj shimano ( la fel ) , roti wiennman , iar ce mi-a atras atentia este ca , cadrul are dropuri shimano ...... bugetul meu ar fii undeva la 900 -1000 ron ( in acesti bani incluzand si roti ) . Astept opinii si sfaturi , va multumesc anticipat .!

Da, am si eu un cadru Flandria cu dropout-uri Shimano si tuburi Ishiwata 022, sunt mai rare. Partea buna legat de echipare e ca trebuie tu sa sti ce vrei de la ea. Vrei sa fie ceva apropiat de ce a fost sau? Pune si tu niste poze cu cadrul sa vada si ochiu nostru...rar vezi cadre din 50-60.

http://s28.postimg.org/79n3fs6gd/image.jpg  

aici cadru gol 

http://s30.postimg.org/6m24w8bo1/29558669_4_1000x700_vand_2_biciclete_sport_timp.jpg

asta era inainte sa ma apuc de ea

Eu in principiu as vrea sa merg pe o linie shimano ( adica sa respect faptul ca are niste drop-uri shimano ) , si as vrea niste recomandari daca se poate ce componente sa iau pana in 900 ron ( schimbatoare , frane , angrenaj , manete frana , manete schimbatoare , pinioane ) ....eventual si un sfat de unde sa le iau (sh sau noi ) .Am zis sa intreb lumea de aici pentru ca va consider "grei" ca si forumisti in domeniul ciclism .  :bici-5:  :bici-3: :D

Pe vremuri Simplon nu-si boteza modelele cu nume ca tot restul producatorilor, ci cu stele, de le 1 la 5 (exact ca hotelurile).

Al tau imi pare a fi modelul de 2 stele (corecteaza-ma daca erau mai multe desenate pe top-tube inainte de grunduire, zoom-ul nu ma ajuta)

Parerea mea este ca e un model de la inceputul anilor '80 si eu l-as coafa cu Shimano 600 Arabesque (pe care il consider unul dintre cele mai frumoase grupuri din istoria Shimano)

Daca nu te grabesti, poti gasi piese la preturi foarte bune si-ti vor ramane bani si de-o sa Brooks :)

Nefiind o cursiera pur-sange, au as aranja bicicleta in stilul randonneur: 

https://www.google.ro/search?q=randonneur+bike&rlz=1C1FDUM_enRO536RO536&espv=2&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=kyuOU_LaDaGS7AbwqYHgCA&ved=0CB8QsAQ&biw=1280&bih=856

Am inteles iti multumesc pentru sfaturile si timpul acordat ( o sa fie cam greu sa gasesc componentele mai ales arabescque fiind la fel de rare ca arrow)....si astept sa vad ce mai zice si "alta lume "

oricum eu nu ma grabesc cu ea pentru ca mai am 2 bicle de vanzare ( o single speed cu cadru M.PITTET si dropuri Campagnolo  si o cursiera carrarra) ...si m-am decis sa le dau pentru ca imi place foarte mult simplonul .

Cu 450-500 Ron iei o cursieră echipată Golden Arrow, poate și Shimano 600. În primăvară era plin de ele prin bazaruri, acum mai rar, e adevărat. Dar dacă nu e grabă se găsesc.

Și pui totul pe Simplon....

Să cumperi o linie pe bucăți iese foarte scump, că nah, ”e vintaje, dă curse, din Jărmania etc” iar bișnițăreala trăiește din reclamă.

Buna tuturor,

Urmaresc de mult acest topic si ma intrebam ce cadru are batranica mea pe care o am de vreo 8 ani. Daca poate sa ma ajute cineva cred ca numai aici o sa aflu ceva despre ea pentru ca vad ca forumul asta este plin de cunoscatori si pasionati totodata.

Pun niste poze si am sa mai revin si cu altele dupa ce termin de pus guma (baieul) pe roata din spate.

post-1040-0-98776200-1401874241_thumb.jpg

post-1040-0-41405700-1401874327_thumb.jpg

L-am citit astazi, merci.

Oare de ce nu mai pot posta si alte poze?

Ia uitati ce am gasit la tara la un prieten in curte.

Cica e a unui neamt care mai vine pe la el vara si urca pe Transfagarasan.

ebyquny6.jpg

aju9ery3.jpg

cu aia urca pe transfagarasan? pana unde?

Imi spuneti va rog cum se pot atasa poze, ca mie imi spune ca pot atasa poze de maxim 47 kB?

Multumesc.

cu aia urca pe transfagarasan? pana unde?

Cu ce crezi tu ca urca „bikerul“ prin anii `70 pe Transfagarasan?

IMG_0002-1.jpg

(cu „aia“ ;) )

• Upvote 5

Deci revin cu poze despre "batranica" mea.

20140603_203305.jpg20140603_203331.jpg20140603_203258.jpg

Totusi nu cred ca este Chesini deoarece pe cadrele Chesini nu am vazut gravat steaua din poze.

Ma poate lamuri cineva?

Ce inseamna asta? Mentionez ca este vorba de .jpg

You are not allowed to use that image extension on this community.

058.jpg

Am reusit

060.jpg

061.jpg

Oare ce cadru este?

@@soso---Intradevar Chesini a folosit in anii 60-70 steluta drept logo si pare a fi un Chesini super special corsa de la inceputul anilor 70 :

9040037685_21d62801b5_z.jpg9042261848_902a8ac526_z.jpg

Si in 2 zile parca vad...de colectie/vintage/pentru cunoscatori..

Nu am de gand s-o vand. Vreau sa mai investesc in ea (sa trec pe clincher) sa am pe ce pedala. Accept si sugestii pentru jante intr-un buget decent (pana in 100 lei/buc).

De ce să o treci pe clinchere? Baieuri se găsesc, lipici la fel.

Cu ce crezi tu ca urca „bikerul“ prin anii `70 pe Transfagarasan?

IMG_0002-1.jpg

(cu „aia“ ;) )

Am un prieten din Tutana (localitate intre Pitesti si Curtea de Arges), gen "bike" de anii 70

Are tot o cursiera veche, la care mai mestereste cand mai are timp.

Merge zilnic pe ea, indiferent de vreme, se duce la Curtea de Arges la piata sau cu alte treburi.

La prima vedere bicicleta nu arata cine stie ce, daaaaaaaar...

la nici o tura facuta impreuna nu pot sa ma tin dupa el, daca e sa ne intrecem, indiferent de traseu

(doar pe offroad la vale cand eu sunt pe mtb)

A participat si la concursul Cozia mtb la tura lunga si a terminat cu jumatate de ora inaintea mea.

Nu mai spun ca a venit de acasa in ziua concursului tot pe bicicleta si dupa concurs... ghiciti.

Asa ca nu conteaza bicicleta asa mult, ci biker-ul sa fie in forma.

El e nea Marin

1498934_792074524144570_7586684820050276

• Upvote 9