Recommended Posts

Am vrut sa o cumpar, dar cand am sunat vanzatorul mi-a zis ca nu mai e valabil anuntul, cu toate ca era adaugat pe site cu o zi inainte...

In schimb am cumparat alta, nu stiu ce este,cel de la care am cuparat-o nu era primul proprietar asa ca nici el nu a stiut sa-mi spuna ce cadru are. Atasez cateva poze cu ce am cumparat, poate stie cineve si poate aveti ceva sugestii de reparat, schimbat la ea. (are cateva zgarieturi superficiale si eu as vrea sa o revopsesc pe toata rosie).

Poze -> http://postimg.org/gallery/3flkl26mw/

Buna seara! am pus si eu ochii pe o cursiera dar nu imi dau seama ce marca e. adica scrie mare pe ea mitral/mistral/mirtrar si prologue 100, dar pe google nu am gasit nimic asemanator. daca a auzis cineva de marca asta sau stie vreun site pe care pot gasi ceva informatii legate de cadru as fi recunoscator.

uitati aici doua poze cu bicicleta. este completa 105.

https://thumbp18-bf1.mail.yahoo.com/tn?sid=14636699232509967&mid=ACfsw0MAAA88U9JlUgAAAE3sJ3g&midoffset=2_0_0_1_5547856&partid=4&f=1423&fid=Inbox&w=3000&h=3000

https://thumbp18-bf1.mail.yahoo.com/tn?sid=14636699232509967&mid=ACfsw0MAAA88U9JlUgAAAE3sJ3g&midoffset=2_0_0_1_5547856&partid=2&f=1423&fid=Inbox&w=3000&h=3000

si inca o intrebare. pe baieu poate scrie naylon sau tire? vanzatorul nu stie ce inseamna baieu, dar mi-a zis ca scrie naylon pe el (material pentru cauciuc) si dintr-o poza se vede ca scrie Heseghi(sau ceva de genul) TIRE pe cauciuc.

Cursiera pe care vreau sa o iau arata identic cu cea din linkul lui lucian (difera doar pedalele si ghidolina). Acele roti nu sunt pentru baieuri, nu?

M-am pricopsit pe cap cu o Locatelli, schimbatoare Sachs Huret, jante aluminiu cu ceva stickere "Sanremo race". 2 foi cu 5 pinioane era, acum e 2 foi cu mai multe pinioane. Drumuri line!

7 pinioane. Stie careva ce e facut daca am un mic joc al rotii pe ax, mai trebuie strans.. ce?

Topicul asta e pentru discutii despre modelele cu adevarat vintage, nu despre problemele tehnice de la niste vechituri luate pe bani putini din targ. Pentru defectiuni scrieti la sectiunea tehnica

• Upvote 1

Gata sefu', desi se putea sugera si mai galant, ca vechimea si provenienta bicicletei nu le consider un criteriu de selectie al forumului. A mea e destul de vintage, de prin anii '80, cel putin asa o consider eu, vintage, mai ales ca e originala, mai putin cauciucurile, saua si cablurile de la schimbatoare.

Nu caut flame sau altceva. Imi cer scuze pentru offtopicul cu pinioanele.

Salutare,

Din moment ce de ceva timp ma bucur de plimbari in compania unei "doamne", m-am gandit ca nu ar fi rau sa ii fac cunostinta cu ceva oameni frumosi si pasionati de bicicletele vintage. Posibil sa existe admiratie, posibil sa existe critici, cert este ca personal le voi trata pe toate cu maxima seriozitate, caci scopul meu aici este cel de a invata cat mai mult.

O sa incerc o scurta prezentare, apoi voi lasa cateva poze sa vorbeasca de la sine. Astfel,

Dancelli

1985 Columbus Cromor tubing

Linie completa Shimano Sport LX

Roti Mavic MA2

Butuci Exage Sport LX

Gume Vittoria 700 - 19

Sa Selle Italia Turbo

Tija sa Gipiemme

Pipa nu este originala si necesita inlocuire de urgenta.

Momentan bicicleta este incaltata cu un set Campagnolo Scirocco 20 cu gume Michelin Tracer Kevlar 700 - 20

Ca si planuri de viitor intentionez schimbarea intregii linii cu Campa C Record, cireasa de pe tort urmand a fi franele Delta.

Vopseaua este 100% originala.

daca echiparea ei originala e SportLx, eu zic sa o lasi asa. Daca vrei sa faci o bicicleta cu echipare Campa C record, cumpara alt cadru si echipeaza-l pe acela. Acest Dancelli e frumos asa

Da...si eu sunt de aceeasi parere...in special ca franele Campa Delta costa probabil cam cat a fost bicicleta intreaga si de abia le gasesti de fel, dar mai sa le gasesti si la pret decent. De obicei cadrele au fost echipate cu o linie in jurul valorii cadrului in vremea respectiva.

Multam fain pentru sfaturi. Stiu ca ideal ar fi sa iau un alt cadru, dar financiar devine din ce in ce mai greu. As vrea un Colnago cu tubulatura SLX, un Rossin, dar asta costa. Rotile le am, le pot pot muta oricand. Problema mea este ca nu sunt atras doar de bicicletele clasice, ci si de cele modern, fiind si beneficiarul unui Cervelo.

Concluzie: pastrez linia asa cum este ea.

Intrebare: ma intorc la Mavic MA2 sau las Campa pe bicla [arata sensational asa :)]

Sfatul meu de om patit e sa o iei usor. Investeste cand gasesti preturi bune; daca ai rabdare, vei gasi chestii foarte misto la preturi decente. Cadrul il vei putea schimba la un moment dat. Nu trebuie sa faci totul odata. Altfel, de acord ca n-are rost sa pui Campa nu stiu de care pe o bicla entry-level. Franele Delta sunt o prostie dpmdv; pe langa pret, mi se pare ca nici nu se incadreaza prea bine in peisaj. Nici chestia cu Colnago sau Rossin nu miroase prea bine. Unii dau un purcoi de bani doar pentru nume; daca nu ai bani de aruncat, uite-te dupa un cadru cu alt nume, dar aceleasi caracteristici (material, geometrie) si de 2 ori mai ieftin. Pastreaza rotile care iti plac mai mult, estetic si functional (nu stiu despre ce e vorba, dar probabil rotile Campa sunt net superioare fata de ce era inainte pe bicicleta).

Intrebare: ma intorc la Mavic MA2 sau las Campa pe bicla [arata sensational asa :)]

MA2 !!!

Ford T cu jante de magneziu ar arăta la fel de "senzațional" :))

• Upvote 1

Norocosule!!!

Acum 2 ani era la vanzare una identică în Targu Mureș (doar cu șa Vetta și ghidolină neagră), ma intelesesem la pret cu proprietarul dar în ziua cand trebuia sa o trimită mi-a zis că s-a răzgândit....mi-au dat lacrimile de dezamăgire.......Chiar eram curios când va reapărea pe piață!

Salut,nu cred ca e vorba despre aceeasi bicicleta; eu am cumparat-o de pe ebay.de masura 58 x 57,5 .