Recommended Posts

moaaa. ce furca fata.. si dc roata spate e asa aproape de st?

Nu as fi dat 50 de euro pe aia cu 1000 de euro, nici daca eram amenintat cu pistolul...as fi dat probabil 100 de lei pentru piese...mai exaxt pentru roti. Daca va uitati la pozele detaliate, mai exact la poza cu clestele de spate, se vede ca tabla aia care nu se pune la cursiere-semicursiere, decat la bicicletele de oras (cea pe care vine montata clestele) este sudata de cadru...deci nici cadrul nu este bun.

Are pipa de Tohan si manete de frana pentru ghidon drept. L-as bate cu ghidonul pana il fac drept, pe ala ce a montat-o

• Upvote 1

Pai stie si vanzatorul ca numai e de colectie, din moment ce i'a pus roti de generatie mai noua (alea Taurus). Dar are dreptate, este o bicicleta speciala. Este o bicicleta costum... sau custome!? Nu conteaza, e customizata clar. Omul, de buna credinta, la 1000 de euro a vrut sa'i puna macar cauciucuri noi. Dar nu a gasit cauciucuri pentru rotile originale, care erau mai micute. Si i'a pus roti de 28, unde ai avantajul ca gasesti oriunde si oricand cauciucuri. Dar, a aparut un neprevazut cand a vrut sa monteze franele. Sabotii nu picau unde trebuie. Din cauza asta, a fost nevoit sa sudeze tabla aia acolo. Dar hai sa fiu elegant, deci a sudat podul franei un pic mai sus, ca sa poata monta macar o frana. Ca pe fata n'are ce sa'i faca, nu'i poate monta frana. Dar la 1000 de euro ce vreti? Vreti frana si pe fata ??

Va salut, am achizitionat o cursiera de otel, asemanatoare cu aceasta .  -problema ar fi ca, pe alocuri, vopseaua este sarita, ciupita, pana la metal si cadrul prezinta urme de rugina.

Nedumerirea mea ar fi daca asemenea cadre mai prezinta siguranta in exploatare. Sa zicem ca la exterior indepartez rugina, vopsesc cu grund etc. Dar cu cum ramane cu interiorul ? Cu siguranta e plin de rugina.

Exista riscul sa crape din cauza coroziunii ?

Cadrul este Columbus, ori din teava Columbus, nu stiu exact care ar fi denumirea corecta.

Mesajele cu link-uri catre siteurile de vanzari, vor fi sterse imediat.

--------------------------------------------------------------

@@cross

normal ca acolo unde roade rugina, otelul se deterioreaza

Da, am scos tija de sa, m-am uitat in interiorul tevii, in seat tube, pare curat, dar tot are cateva urme de rugina. Mai exact, arata ca niste firmituri de paine care stau lipite de peretii interiori ai tevii. " Firmiturile" sunt foarte mici. Nu stiu daca m-am facut inteles.

Stiam ca otelul Columbus nu rugineste...

Stai fara frica, nu e grav, inca n-am vazut cadru rupt din cauza ruginei.

Bagi feruginol in el, il speli cu apa si il usuci repede cu foehnul, in cuptor, etc... Apoi torni niste ulei in el.

Exista o substanta numita Frame Saver ce se pulverizeaza in cadru cu scopul de a-i impiedica ruginirea.

Dar nu se gaseste la noi, e scumpa si iti ingreuneaza bicla.

Uleiul, bineinteles ar avea rolul de a creea un mediu "gras" pe peretii cadrului. Nu sa balteasca in BB.

Multumesc pentru raspunsuri. Am sters cadrul pe interior, atat cat am putut, cu diluant. Asta am avut prin casa. Ce-i drept, pare curat pe dinauntru.

Am "turnat" ulei de lant Finish Line. Interesant si acel Frame Saver .

In legatura cu petele sau punctele de rugina de la exterior, ar exista un lac transparent pentru metal, cu care sa acopar portiunile expuse ?