Recommended Posts

Tipul ala de pe olx este un idiot...tot ce vinde el este prototip/unicat...are un wheeler banal cu shimano rx100 si cerea 7000 de ron iar acum a scazut la 5999 ron ! :))))))  

@@vlady_zch-- Merci :)

• Upvote 1

Nu prea profita deloc,are aceleasi anunturi de luni de zile,nu vinde nimic.Sa fim seriosi,cine vrea sa cumpere frane delta stie despre ce e vorba si care e valoarea lor reala sau ca le poate cumpara de pe ebay cu 200 Euro nu cu 2000 cat cere nea' caisa asta! Sau cine vrea sa cumpere bicla aia wheeler chiar daca e habarnist tot arunca un ochi sau intreaba pe cineva si isi da seama ca bicla aia e low end si ca valoreaza cam de 10 ori mai putin :))  

Eh, întotdeauna apare un fraier dacă așteaptă suficient de mult! Dacă vinde o piesă la 6 luni și tot face profit. Tipul a fost banat în bazarul dirtbike pentru furăciuni, așa că îmi închipui că piesele acestea sunt doar bonboana de pe tort, profitul serios îl face din altele.

Nu prea profita deloc,are aceleasi anunturi de luni de zile,nu vinde nimic.Sa fim seriosi,cine vrea sa cumpere frane delta stie despre ce e vorba si care e valoarea lor reala sau ca le poate cumpara de pe ebay cu 200 Euro nu cu 2000 cat cere nea' caisa asta! Sau cine vrea sa cumpere bicla aia wheeler chiar daca e habarnist tot arunca un ochi sau intreaba pe cineva si isi da seama ca bicla aia e low end si ca valoreaza cam de 10 ori mai putin :))

No, bita aia wheeler ii chiar hidoasa...nu as da nici 500 de lei pe ea, nu vad nimic "unikat" (fikat fikat)  la ea... :))

Giant Speeder Lite

Revin dupa prezentarea timida de anul trecut.

Intre timp, s-a intamplat un upgrade la Shimano 600 tricolor + ceva "facelift".

2d7ap80.jpg

8ybbzn.jpg

20shulg.jpg

N-am uitat nici de observatia lui RaduB de anul trecut: "Sa alba. Ghidolina rosie."

jhdod5.jpg

Sper sa va placa Giant Speeder Lite...

1zcfptg.jpg

• Upvote 5

Giant Speeder Lite

Revin dupa prezentarea timida de anul trecut.

Intre timp, s-a intamplat un upgrade la Shimano 600 tricolor + ceva "facelift".

2d7ap80.jpg

8ybbzn.jpg

20shulg.jpg

N-am uitat nici de observatia lui RaduB de anul trecut: "Sa alba. Ghidolina rosie."

jhdod5.jpg

Sper sa va placa Giant Speeder Lite...

1zcfptg.jpg

Frumoasa bicicleta,sa ai drumuri bune cu ea [emoji2] [emoji2]

Multumesc frumos...

Prin ce metoda ai vopsit-o? Am și eu o Dancelli și un Bianchi pe care vreau sa le înnoiesc [emoji2]

E vopseaua originala...am avut norocul sa o gasesc bine intretinuta si nu foarte "calarita".

E vopseaua originala...am avut norocul sa o gasesc bine intretinuta si nu foarte "calarita".

Am înțeles.Ale mele arata rău,e drept nici nu sunt din cele de top dar mie îmi plac,asa cum sunt.Cu Dancelli fac naveta,am peste 12 000 km în aproape doi ani și o folosesc în ture de cicloturism,și merge foarte fain.

In viata mea n-am mai vazut asa ceva !!!

18639227063_592cfd6d42_o.png

Sunt curios cum o sa-si schimbe asta camasile si cablurile de sub ghidolina aia vopsita... :-??

Nu este bine, nu-mi place... i-au scapat cateva piese:))

Sunt tare curios ce neuroni fac scurtcircuit la respectivul, a vopsit pana si sabotii de frana. Cred ca a ramas fara vopsea ca altfel o facea pe toata.

Ce aveti voi cu omu' daca lui ii place asa de mult culoarea albastra? :-J

Am vazut o bicicleta vopsita complet in rosu, in afara de şa si manşoane. Inclusiv anvelope, lant, pinioane. Cu vopsea din aia la 10lei/kg.

Hello,

Dupa un an de zile si o saptamana, bita mea a ajuns in final otara mai aproape de proiectul final. Proiectul consta intr-o echipare integrala Dura-Ace 7400. Nu sunt fanatic dupa piese de top, insa mi-a placut extrem de mult cum au abordat piata in acea perioada, si cu siguranta s-au impus tare. Design, durabilitale, rapiditate...M-a fascinat atat de tare acest groupset, incat am zis ca trebuie sa il am pe tot. Nici Exage-ul meu nu-i mai prejos, nu m-a lasat la greu, insa cand iti intra ceva in cap, cu greu il mai scoti. Desi niciodata nu mi-a placut Campagnolo, fiind mai mult de partea Japonezilor, sincer acum vad ca si ei au ceva bijuterii serioase. Super recordul ii treaba serioasa, nu gluma...

SI acum hai sa v-o arat din nou pe baba mea restilizata

11703039_905665772806109_16033519209234411659255_905665912806095_28747383885264810341528_905665989472754_54900897779598311692560_905665932806093_281901906545528

Nu am facut schimbari atat de mari, insa tot in perioada asta urmeaza...

Proiectul este de intinerire, o bita de curse, cu care voi participa la concursurile locale. Stiu ca va fi greu, voi trage de ea, dar are un farmec aparte, se simte altfel decat un carbon, iar asta ma face sa o tin atat de aproape de mine. Bitele vechi au o intorie, ai intodeauna ce spune despre ele, poti fi mandru stiind ca ai asa o frumusete langa tine.

Modificari : 

Ergopowere Dura-Ace 7400 (nu sunt ele intr-o stare prea buna estetic, dar starea de functionare este perfecta)

Gume Continental Ultra Sport pe 25mm

Cabluri, camasi obligatoriu...

Pipa mai scurta, luata de pe o bita elvetiana mai noua.

Ar urma o linie completa  Dura-Ace, adica deraiatoare fata-spate, pinioane, foi, clesti frana si un monobloc pe bile, ca sa pot pastra linia, ca daca ii pun Sealed Cartridge, am stricat totul.

Ma gandesc si la niste roti complete de la Mavic, Aksium Race pe rulmenti, pentru ca sunt usoare si ceva mai durabile fata de cele cu care ii acum.

Desi vreau sa o fac de curse, vreau sa o pastrez cat mai old, cu putintel lifting...

Sper sa va placa, si astept pareri, poate ceva idei despre ce as mai putea sa ii fac. :)

• Upvote 2

Foarte frumoasa...sa o calaresti sanatos...revin si eu cu inca 2 poze proaspete (de azi):

1ibdy0.jpg

jsydf9.jpg

• Upvote 2

Multumesc frumos, Frant. Eu nu imi mai pot lua ochii de la a ta, o adevarata bijuterie. II intradevar minunat sa ai o asemenea jucarie. Arata de parca e scoasa din tipla. Felicitari, sa ai mare grija de ea!!!

Multumesc frumos...au biclele astea vechi de otel ceva special, trebuie sa recunoastem... :-bd

Franele pe care le vinde sunt, intr-un fel, speciale, pentru ca fac parte din cele cateva sute (3-400, nu mai mult) pe care Campagnolo le-a pus la vanzare timp de cateva ore, in '84, la o expozitie prin America. Erau extrem de prost concepute si de aceea le-au retras imediat, urmand sa le reintroduca spre vanzare doi ani mai tarziu, dupa ce s-a rezolvat o parte din probleme. Ma rog, asta nu justifica cei 2000 de euro pe care-i cere. :)) Eu sunt curios cum au ajuns pe mana lui... Probabil ca cineva, prin Italia, suspina dupa ele si dupa Colnago-ul pe care il echipau. :))

Cursiera mea... Motobecane. Roti Weinmann , schimbatoare Suntour (intinzator , schimbator foi suntour). Din pacate , fostul proprietar a decis sa o vopseasca cu spray-ul... O s-a duc la un atelier sa o fac frumoasa ♥

Yg0VA59.jpg

hPDP0SP.jpg

OqLb3hu.jpg

Avand in vedere ca am dat 170 lei pe ea , e foarte buna. (trebuie lantul schimbat a mi-a iesit 121,8 la masuratoare). In rest , functioneaza tot pe ea... 

Ar fi frumos sa incerci sa o vopsesti intr-o schema de culori care sa se apropie cat mai mult de varianta originala. Bafta! m/