Recommended Posts

Salut

intreb si eu aici ca sa nu mai deschid alt topic: a auzit cineva ceva de producator / fabricant Mattollini? Merg sa vad azi o bicicleta a unui prieten cu echipare campagnolo si sunt curios sa aflu mai multe informatii.

Cautarile obisnuite pe gogu' nu prea au dat rezultate.

Multumesc

Poate tot de el dai si la prietenul tau :)

Multumesc, acela l-am gasit si eu. E drept am fost cam evaziv, nu ma refeream la reconstructia uneia, ma refeream mai mult la informatii legate de producator, un istoric, o gama de biciclete construite in trecut, eventual niste brosuri, cum am gasit de exemplu pentru Koga Miyata.

http://www.koga.com/koga_uk/my-koga/past-brochures//#older

E bun si acela, am vazut si bicicleta si e cam asa:

- Mattolini Special e denumirea scrisa pe ea, dimensiuni ar fi top tube = 53, seat tube = 53

- Echipare Campagnolo (butucii, manetele schimbator, tija ja, schimbatorul fata / spate)

- jante amrosio excursion cu niste anvelope care trebuie schimbate

- ghidolina 3ttt

- manete frana si frane single pivot modolo

- angrenajul pedalier nu stiu, nu am reusit sa il identific posibil tot campagnolo

- pe tuburi are un sticker sters dar se poate citi....BUS, deci probabil tubulatura Columbus (nu stiu de care, stickerul e foarte sters)

- e de culoare albastra cu galben si are aproape peste tot inscriptionat Mattolini inclusiv pe angrenajul pedalier

Sunt curios cam de cand e asta si daca e echiparea originala. M-am dat cu ea, merge bine, dar imi este mica din pacate, altfel mi-ar fi placut.

Daca mai aveti si alte informatii va rog

Multumesc

Poate tot de el dai si la prietenul tau :)

as vrea eu...macar o fi o marime mai mare!

salutare tuturor!

azi a ajuns acasă motobecanița, o motobecane super mirage din 1984, cu absolut toate piesele de origine și intr-o stare apropiată de nou!!!!!

tare aș dori să v-o arăt, însă habar nu am ce trebuie să fac pentru a posta o fotografie! mă ajutați, vă rog?

mulțumesc mult!

salutare tuturor!

azi a ajuns acasă motobecanița, o motobecane super mirage din 1984, cu absolut toate piesele de origine și intr-o stare apropiată de nou!!!!!

tare aș dori să v-o arăt, însă habar nu am ce trebuie să fac pentru a posta o fotografie! mă ajutați, vă rog?

mulțumesc mult!

Photobucket sau picasaweb.Upload-ezi poza acolo si dupaia copiezi linkul aici.

Photobucket sau picasaweb.Upload-ezi poza acolo si dupaia copiezi linkul aici.

mulțumesc!

așadar, despre ea este vorba!

Imagine postată

Imagine postată

intrebarea mea este următoarea:

la maneta această de frână

Imagine postată

se poate face ceva astfel încât să devina așa ceva? am găsit pe sheldonbrown: se numesc extension levers.

Imagine postată

nu râdeți de mine, rogu-vă!

mulțumesc!

Daca iti reglezi ghidonul in pozitia corecta o sa te obisnuiesti rapid cu actionarea manetelor de frana.

S-o calaresti cu placere, pare virgina :D

Nu sunt cam sus manetele?

ba da! eu am schimbat poziția ghidonului, dar nu este OK. tocmai din cauza aceasta vreau sa pot monta și sistemul de frânare despre care întrebam mai sus. adică să pot acționa frâna când am mâinile pe partea superioară a ghidonului. daca nu se poate, schimb ghidonul cu totul și montez unul flat (știu că este o impietate, însă vreau să mă simt bine și să îmi facă plăcere să merg cu bicicleta..).

mai exista un sistem. cel de mai jos. însă nu mă pricep dacă se poate adapta pe ceea ce există acum pe bicicleta mea.

Imagine postată

Daca iti reglezi ghidonul in pozitia corecta o sa te obisnuiesti rapid cu actionarea manetelor de frana.

S-o calaresti cu placere, pare virgina :D

mulțumesc mult! și da, este ca nouă! nici mie nu mi-a venit să cred când am vazut-o!

Ghidolina aia e dintr-o bucata cu tot cu mansonul pentru maneta de frana. Pur si simplu nu poti muta maneta in alta pozitie. Dar se poate rasuci ghidonul in jos.

Manete de frana cu comanda dubla se mai gasesc pe ici-colo. Dar trebuie schimbate cu totul nu se pot atasa acele extension levers. Si daca gasesti si le schimbi, trebuie sa schimbi si ghidolina.

Al doilea sistem de extra manete sunt pentru ciclocros. Se gasesc de cumparat separat si sunt compatibile cu majoritatea manetelor de cursiera.

mulțumesc mult! și da, este ca nouă! nici mie nu mi-a venit să cred când am vazut-o!

întrebare, mai mult așa, pentru amorul propriu: este o clasică sau o vintage? sau niciuna din ele, ci doar o bicicletă mai veche, și atâta tot?

Ghidolina aia e dintr-o bucata cu tot cu mansonul pentru maneta de frana. Pur si simplu nu poti muta maneta in alta pozitie. Dar se poate rasuci ghidonul in jos.

Manete de frana cu comanda dubla se mai gasesc pe ici-colo. Dar trebuie schimbate cu totul nu se pot atasa acele extension levers. Si daca gasesti si le schimbi, trebuie sa schimbi si ghidolina.

Al doilea sistem de extra manete sunt pentru ciclocros. Se gasesc de cumparat separat si sunt compatibile cu majoritatea manetelor de cursiera.

păi, dacă se pot monta cele de ciclocross, asta voi face. sper ca puriștii să nu înfiereze prea tare intențiile mele! nici mie nu-mi prea plac planurile astea, însă chiar vreau să pot frâna când trebuie, nu două secunde prea mai târziu...

Ghidolina cu mansonul sunt de o frumusete rara, ar fi pacat sa le schimbi. Felicitari pentru achizitie!

Are dreptate dinica,arata de parca acum a iesit din fabrica.Adevarul este ca sunt putini rideri asa de inalti care sa alerge cu adevarat bicicleta.

Edit: Si fundalul ala... 8->

ce mi se pare mie cam aiurea in design-ul bicicletei, este cromatica: șa și ghidolină negre pe un cadru argintiu cu stickere maron... ca dracu'!!!!!!! vreau să-i cumpăr o brooks B17 și chiar nu stiu dacă trebuie să o aleg maron sau neagră. adică să se pupe cu ghidolina, sau cu stickerele de pe cadru?

Daca din fabricatie e negra,neagra ar trebui sa ramana,nu?

Ghidolina cu mansonul sunt de o frumusete rara, ar fi pacat sa le schimbi. Felicitari pentru achizitie!

mulțumesc mult! mă uit la ea de la prânz încoace ca prostul și încă nu-mi vine să cred că e a mea :))

Daca din fabricatie e negra,neagra ar trebui sa ramana,nu?

așa este! mulțumesc pentru a-mi fi ușurat decizia!

"întrebare, mai mult așa, pentru amorul propriu: este o clasică sau o vintage? sau niciuna din ele, ci doar o bicicletă mai veche, și atâta tot?"

Și o bicicletă de 2 ani poate fi "mai veche" dacă ne holbăm la colecțiile din 2013 care bat la ușă :)) Poți afla ce vîrstă are căutînd ceva marcat precis. Dacă are butuci Maillard, vezi că ăia sînt ca un soi de certificat de naștere, că-s marcați cu săptămîna și anul nașterii.

Cît despre "clasic" și "vintage", iarăși termenii sînt largi și supuși interpretărilor. Personal prefer să spun că este o bicicletă din anii '50, '70, '80, sau precis din anul cutare - dacă-l știu - și să evit etichetele de tipul ăsta, deloc relevante după mine.

Să o stăpînești sănătos!