Recommended Posts

Cam cat Ghita Muresan cred. Doar lui cred ca ii vine bicla asta ,dupa parerea mea e un 70

Salut oameni buni. Sunt nou pe acest forum. Felicitari pt ce faceti. ..si eu sunt un fel de batran cu o batrana pe langa mine. ..o tin in dormitor ca e vreme urata poate peste doua saptamani sa o scot la plimbare. ...acum 6 luni am inceput sa reconditionez biciclete vintage. Si am facut vreo 5 deja. Mi ar face placere sa schimbam pareri opinii poate chiar si colaborari. 

17 hours ago, rhuudas said:

Cam cat Ghita Muresan cred. Doar lui cred ca ii vine bicla asta ,dupa parerea mea e un 70

In niciun caz! E de 65 cm.

Parca o vad pe olx: ”eu am 1,70 si mi-e putin mare”....

As area o intrebare domnilor. ...stiti cumva care ar fi valoarea unei Flandria de pe la 1970 cadru Romani Telaio cred nu sunt sigur columbus sl desigur echipata full cu campagnolo record? 

Cred nu sunt sigur Columbus de care, de exemplu.

Sau, vorba unor colegi de alt forum: pune, frate fro doua poze....

în urmă cu 18 ore, sorin7sorin said:

Parca o vad pe olx: ”eu am 1,70 si mi-e putin mare”....

Daca era a mea aveam si vila a carei usi de garaj se vad in fundal ,foarte suspiciosi si extrem de critici am devenit. Va las cu bine

Cred nu sunt sigur Columbus de care, de exemplu.
Sau, vorba unor colegi de alt forum: pune, frate fro doua poze....

56. 05e87a71a259ed6bbf6889dd9a65753c.jpg61b3ff38f3af3b9fb258e792010ba392.jpg8b9b58e42f92ceb873c29a64cc604976.jpg

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk

NOS sau rabla revopsita la sray? Marimea 56 sau 48 sau 64? Si ar mai fi variabile.....

Ce variabile ca eu nu ma stiu. ...nu sunt mecanic

Restul pozelor peste vreo 3 - 4 saptamani cand va fi gata

Mai am un fer pe aici. ....2947299bccea204316c251e55fa5c4de.jpg9ff7eb783a8078828d26b43daea4dc13.jpg96e6074d86a70c45a167f313c344676c.jpgac326a9d94c3fc8d69b11af59a16cb93.jpg29b54e29a4158fcda90b791a04d5663f.jpg

Pai nici nu e. ...cand am cumparat cadrul mai area doar o mica parte din sigla atat doar. ..asa am reusit sa aflu ca e flandria. Apoi am facut ceva cercetari si am vazut ca sunt extrem de rare. Majoritate din ele sunt cu cadru ishiwata 022. Se zice ca lui Freddy Martens nu ia placut deloc cum raspunde cadrul ishiwata a luat bicicleta a plecat in italia la columbus si asa sa ajuns la acest model .acest cadru seamana foarte mult cu cele columbus construite pt colnago. De aici si supozitia unora de pe aici ca ar fi un Romani.
Apropos de vopsea. ..nu e din spry (cum au scris uni )e o vopsea pe baza de apa folosita in industria auto. ...
Esti tare frate ca fierul. Ai reusit sa identifici un decals. Felicitari. ...

Ironia ta e gratuita!

Cum poti dovedi - in cazul in care vrei sa o vinzi - ca e ceea ce arata decalsurile puse de tine? Cum ii poti dovedi, adica, valoarea? Decalsurile facute la imprimanta nu dau prea mare incredere! Valoarea pe piata e data de originalitate sau macar de o restaurare serioasa.

Daca ai facut-o pentru tine si placerea ta, nimic de comentat. Sa te bucuri de ea si sa-i dai o a doua tinerete!

• Upvote 4

Foarte simplu. ...furca are imprimata sigla columbus pe ea. ...cred ca sti unde. ..iar cadrul are o serie o marca si unde a fost fabricat. ..dar banuiesc ca stiai toate acesta. ..greseala mea.
Tu ce ai construit ?

In pozele pe care le-ai pus nu se vede nici sigla, nici seria si marca. Asa ca am comentat doar pe ce se vedea.

De construit....acum termin un Lego Ideas.:*

• Upvote 5

Da corect. Perfecta dreptate.

Eu am vrut sa o dam la pace. De acea am intrebat ce ai construit. Permitemi sa rectific. La ce proiecte ai lucrat sau lucrezi. Si ma refer aici la biciclete binenteles.

Momentan am renuntat la proiectul meu, fiind nitel prea costisitor in perioada asta. Asa ca sunt in cautare de o bicicleta, fara pretentii, dar sa fie cat de cat intretinuta, clasica, nu vreau sa ajung la vopsitorie, eventual punerea in functiune sa fie cu cat mai putine batai de cap (cabluri, camasi, etc), desi nu mi-e frica sa imi murdaresc mainile.

Sau daca are cineva putitica rabdare si vrea sa dea un ochi pe 2-5 linkuri si sa ii trimit PM, i-as ramane tare indatorat. Priceperea mea e prea limitata.

Multumesc!

29 minutes ago, PVN10 said:

ce mărime la cadru?

Poate ar merge la extreme, 53-57, chiar daca e nitel mai mic, un cadru pentru 178cm :) 

Poate ar merge la extreme, 53-57, chiar daca e nitel mai mic, un cadru pentru 178cm [emoji4] 

Buget? ??poate gasesc ceva.

Salut, caut de ceva vreme să-mi termin cursiera Mondia și m-am împotmolit la manete schimbătoare. Caut de ceva vreme un set cu prindere braze-on de 2x6, preferabil indexate. Unde as putea găsi? Pe siteurile interne nu am găsit, iar pe afară, prețul mi ar pare exagerat. Nu caut ceva anume, sunt mulțumit și cu Suntour, dacă găsesc.

Mulțumesc.

Vezi ca poti sa pui si maneta dreapta de 7, cu reglaj corespunzator.

Sunt vreo doua anunturi pe bazar, unul cu niste Shimano 600 care par a fi SL-6400, la Piatra Neamt. Numai sa se potriveasca prinderea, ca unele au distantierele alea putin mai joase.

On 2/11/2017 at 10:21 AM, Chris 71 said:

Buget? ??poate gasesc ceva.

Mic, din pacate...inca ma gandesc la proiectul meu. 200, maxim 300 euro, daca e ceva mai...M-as multumi si cu linia Arabesque 600. Manetele ii plac la nebunie cum arata, asa, perforate... Am gasit una pe olx, din pacate e nitel ruginita ici colo si nu as vrea sa o "stric" cu o revopsire. Omul tare fain, de altfel, iar pretul se incadra si in buget.

On 2/10/2017 at 2:50 PM, Mookyama said:

Poate ar merge la extreme, 53-57, chiar daca e nitel mai mic, un cadru pentru 178cm :) 

Pentru înălțimea de 178 cm, cadrul ar trebui să fie cam 55 - 58, depinde un pic și de lungimea picioarelor. La mărimea de 53 ți-ar fi cam mic.