Recommended Posts

în urmă cu 20 ore, Chris 71 said:

restaurarea unui colnago

Spor la treaba, si pep magni-ul arata f bine felicitari

în urmă cu 4 ore, Mookyama said:

Am o mica nedumerit

Daca nu gasesti pe 7 viteze atunci desfa pinioanele si masoara cu un subler grosimea unui distantier, daca e 3,1 mm (cat este la 8 viteze) sau foarte apropiat atunci poti folosi ergopowere cu 8 viteze, nu conteaza ce model alegi athena sau record......Sa fii atent la grosimea distantierului daca e de exemplu e 3,0 sau 3,2 atunci nu o sa se potriveasca, o sa schimbe bine doar 2-3 viteze

Să înțeleg că totul e dat de grosimea distanțierului și ca as putea folosi orice tip de maneta de 8 viteze dacă grosimea lui este 3.1mm

Mno, super! Mersi fain de lămurire și ajutor!

Dupa seria de pe drop out corespunde cu Raleigh din acei ani respectiv 1973 unele nu contin litera de acea banuiesc doar ca e grand sports or super sports

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk

1956 resilion hubs. ...ia priviti aici ce am gasit eu azi

Cred ca la 10 € am facut un deal bun [emoji12] fd7a05fbf4288869fc99dd4464a4dfa6.jpg54f75182f5d41920a307dc6bc75e37b6.jpg579e97811d0b02782d9246c322613808.jpgd5ff9f8ffbdae45b263ba90c84010b8c.jpg

On 7/8/2017 at 10:27 AM, Chris 71 said:

Acum vine partea faina. ..am gasit pe un site un anunt. ...for sale or swap colnago super. ....ii ofer omului din start 200 €. ...nimic nici un raspuns. ..ofera altul 300. ..si atunci sa vezi. Acel moment care ti se intampla o data in viata. Ma suna omul si imi spune ca accepta un schimb cu o bicicleta care sa I se potriveasca. ..OK spun la inaltimea lui 5.5ft aveam doar un peugeot vogue si ala de dama. ..nici o problema zice el. Facem targul stabilim locul de intalnire si apoi incep problemele. ..bicicleta mea era nefunctionala emoji12.png. ..incepe o cursa de tt. ...gat bicicleta cauciucuri noi cabluri noi saboti frana noi banda noua pe ghidon reglaje roti centrate etc. ...100 km si ajung on time.
A fost o adevarata placere sa il cunosc pe Mick Roche in Gorey. ..pensionar omul 63 de ani fost militar ca si mine. Restul nu mai conteaza. ...

E mult de munca dar acesta a fost unul din telurile pe care mi le am propus. ..restaurarea unui colnago. ..1ed628886ae45781e503bf94820b50c4.jpg

De remarcat, in fotografie, cum a "sapat" camasa de frana in top tube. Sa speram ca a patruns doar vopseaua, nu si metalul. :)) De aceea trebuie sa se propteasca in tija de sa. Sa nu uiti sa-i pui schimbatoarele pe cadru, fiind o bicla de la inceputul anilor '80. Asteptam sa-l vedem dupa restaurare, succes!

48 minutes ago, cafe6am said:
On 7/8/2017 at 10:27 AM, Chris 71 said:

Acum vine partea faina. ..am gasit pe un site un anunt. ...for sale or swap colnago super. ....ii ofer omului din start 200 €. ...nimic nici un raspuns. ..ofera altul 300. ..si atunci sa vezi. Acel moment care ti se intampla o data in viata. Ma suna omul si imi spune ca accepta un schimb cu o bicicleta care sa I se potriveasca. ..OK spun la inaltimea lui 5.5ft aveam doar un peugeot vogue si ala de dama. ..nici o problema zice el. Facem targul stabilim locul de intalnire si apoi incep problemele. ..bicicleta mea era nefunctionala emoji12.png. ..incepe o cursa de tt. ...gat bicicleta cauciucuri noi cabluri noi saboti frana noi banda noua pe ghidon reglaje roti centrate etc. ...100 km si ajung on time.
A fost o adevarata placere sa il cunosc pe Mick Roche in Gorey. ..pensionar omul 63 de ani fost militar ca si mine. Restul nu mai conteaza. ...

E mult de munca dar acesta a fost unul din telurile pe care mi le am propus. ..restaurarea unui colnago. ..1ed628886ae45781e503bf94820b50c4.jpg

De remarcat, in fotografie, cum a "sapat" camasa de frana in top tube. Sa speram ca a patruns doar vopseaua, nu si metalul. :)) De aceea trebuie sa se propteasca in tija de sa. Sa nu uiti sa-i pui schimbatoarele pe cadru, fiind o bicla de la inceputul anilor '80. Asteptam sa-l vedem dupa restaurare, succes!

Ei a sapat,i-a julit vopseaua pt ca e fost cam scurta camasa. Mie mi se pare foarte ruginita furca sa nu fi mancat rugina si din material si sa nu aiba tija de sa si de ghidon intepenite. Oricum e o afacere buna  cu bicla asta 

@Chris 71 s-o stapanesti sanatos si sa ne-o prezinti si noua dupa restaurare.

Garantat. ..in sezonul iarna primavara [emoji28][emoji28][emoji28][emoji28]

O verificare de roti și butuci campagnolo athena, după 1990 am impresia, unde as putea sa ii duc pentru service? Posibil sa fie niște bile de înlocuit. Simt ca au o problema și nu as vrea sa ii stric mai mult, ca așa e olx.

De asemenea, bicla are niște zgârieturi, nu mari, dar dacă rămâne, as vrea sa o pun la punct cum trebuie. Sau mai rău o stric?
9c768b480a9a542e5a530c658247b6c5.jpg

On 7/18/2017 at 5:27 PM, Mookyama said:

O verificare de roti și butuci campagnolo athena, după 1990 am impresia, unde as putea sa ii duc pentru service? Posibil sa fie niște bile de înlocuit. Simt ca au o problema și nu as vrea sa ii stric mai mult, ca așa e olx.

De asemenea, bicla are niște zgârieturi, nu mari, dar dacă rămâne, as vrea sa o pun la punct cum trebuie. Sau mai rău o stric?
9c768b480a9a542e5a530c658247b6c5.jpg

daca ma pricepeam la restaurari iti raspundeam. dar din ce am auzit poti sa folosesti ""smingen" fin si apa sa aduci la nivel. Apoi cicatricea o poti izola cu lac de unghi sau cu un spray care izoleaza rugina si cam asta e. Te poti uita la postarea mea Cu Stefanoni unde am izolat o bucata importanta din cadru. 

Am sa incerc o gluma, va rog sa o acceptati: nu era mai simplu cu "hartie abraziva"? 

LE: >:D<

• Upvote 2

"Pulbere abrazivă pe suport flexibil" e cel mai PC.

• Upvote 2

On 7/8/2017 at 9:59 AM, Chris 71 said:

In urma cu ceva vreme am cumparat un Pep Magni. ..e acum e gata. ...

E doar al doilea proiect asa ca nu ma judecati prea aspru emoji12.pngemoji12.pngemoji12.png

e219e3438a6868aec02bd7f924afaf43.jpg7ada35ec48ee709ff6a820550c21986a.jpgafdf110cfcefc82c5f5e5512508c9279.jpg

Mie îmi place, arată bine, oricum eu am o slăbiciune pentru Pep Magni, ai aici un cadru foarte bun, făcut de Vanni Losa. Am doar trei observații legate de mici detalii:

1) Stickerul ala ICS tu l-ai pus pe furcă? În mod normal n-ar avea ce căuta decât pe o bicicletă comandată și montată de ICS Zurich, iar una de-aia ar trebui să logo-ul Italcicli pe top tube sau ștanța ICS pe seatstays, după cum poți vedea aici http://www.veloaficionado.com/blog/ics-ital-cicli-systems-exclusive-bike-gold-plated-campagnolo-c-record

2) Ghidolina ai maro nu prea se potrivește cu nimic. Cred că ar merge mai bine o ghidolină neagră sau galbenă, adică să mergi pe una din culorile cadrului.

3) Dacă vreodată te hotărăști să vinzi ceva de pe ea, mă interesează foaia pedalieră pantgrafiata PEP. :D

În rest, s-o călărești sănătos!

• Upvote 1

Mie îmi place, arată bine, oricum eu am o slăbiciune pentru Pep Magni, ai aici un cadru foarte bun, făcut de Vanni Losa. Am doar trei observații legate de mici detalii:

1) Stickerul ala ICS tu l-ai pus pe furcă? În mod normal n-ar avea ce căuta decât pe o bicicletă comandată și montată de ICS Zurich, iar una de-aia ar trebui să logo-ul Italcicli pe top tube sau ștanța ICS pe seatstays, după cum poți vedea aici http://www.veloaficionado.com/blog/ics-ital-cicli-systems-exclusive-bike-gold-plated-campagnolo-c-record

2) Ghidolina ai maro nu prea se potrivește cu nimic. Cred că ar merge mai bine o ghidolină neagră sau galbenă, adică să mergi pe una din culorile cadrului.

3) Dacă vreodată te hotărăști să vinzi ceva de pe ea, mă interesează foaia pedalieră pantgrafiata PEP. [emoji3]

În rest, s-o călărești sănătos!

Da. ..ai dreptate dar partiala. ..stickerul daca era doar unul singur se pune unde spui tu dar eu am doua asa ca mi sa parut OK pe furca fata
Ghidolina din pacate nu am gasit o alta nuanta de maro pt a putea fi in ton cu saua care este mai inchisa la culoare. .se poate schimba usor cand am sa gasesc nuanta potrivita.
Nothing to sale separately. ..[emoji12] [emoji12] [emoji12]

Ghidolina e montata invers. 

Acest ghidon l am cumparat din anglia si mia placut idea de a elimina banda adeziva de la capete. ..sa sti ca nu incurca cu nimic e OK si cu manusi e perfect chiar. Plus arata bine in opinia mea. f680c5d760a506db748bbadfb5dd2606.jpg

Mâna are tendința să alunece in jos. Vei lua în "răspăr" canturile ghidolinei și o vei beli.

Si la vintage-ul meu au montata ghidolina așa , dar nu au vrut sa umble la manere. 

Singura chestie e că nu o folosesc, deci poate sta și așa...

Mâna are tendința să alunece in jos. Vei lua în "răspăr" canturile ghidolinei și o vei beli.
Si la vintage-ul meu au montata ghidolina așa , dar nu au vrut sa umble la manere. 
Singura chestie e că nu o folosesc, deci poate sta și așa...

E o bicicleta pe care o scot asa duminica la o bere. ...asa ca va tine mult si bine.

Salut! Aveam o cursieră veche, o japoneza Skyway, care era la limita de a se dezmembra dacă încerca cineva să o călărească. Am hotărât să o demontez și sa îi folosesc cadrul pentru a construi o biclă de oraș. Inițial arăta așa

href="http://imgur.com/hBrysKi"> src="http://i.imgur.com/hBrysKi.jpg" title="source: imgur.com" />

Apoi a început transformarea

[img=http://i.imgur.com/eYHavmQ.jpg]
[img=http://i.imgur.com/XLLUsV4.jpg]
[img=http://i.imgur.com/XerX4eS.jpg]
[img=http://i.imgur.com/eISgELV.jpg]
[img=http://i.imgur.com/X5l2Md4.jpg]

O mică schimbare, vopsit electrostatic și Shimano Claris cât a încăput. Au fost niste surprize cu frânele, am aflat cu ocazia asta de diferența dintre cadrele vechi si frânele noi #:-S

[img=http://i.imgur.com/8cQVoZL.jpg]

Acum stă cuminte la umbră și din resturi plus ceva noutăți am hotarât sa încep partea a doua, un single-speed :)

[img=http://i.imgur.com/c7Xb12y.jpg]

Salut! Aveam o cursieră veche, o japoneza Skyway, care era la limita de a se dezmembra dacă încerca cineva să o călărească. Am hotărât să o demontez și sa îi folosesc cadrul pentru a construi o biclă de oraș. Inițial arăta așa

hBrysKi.jpg

Apoi a început transformarea

eYHavmQ.jpg

XLLUsV4.jpg

XerX4eS.jpg

eISgELV.jpg

X5l2Md4.jpg

8cQVoZL.jpg

O mică schimbare, vopsit electrostatic și Shimano cât a încăput. Au fost niste surprize cu frânele, am aflat cu ocazia asta de diferența dintre cadrele vechi si frânele noi #:-S. Până la urmă totul s-a legat și a ieșit ceva rapid și confortabil pentru minunata noastră urbe, Bucureșci

Acum stă cuminte la umbră și din resturi plus ceva noutăți am hotarât sa încep partea a doua, un single-speed :)

c7Xb12y.jpg

Rog admin stergeți postul precedent. Am reusit sa postez fotografii dar postul defect nu mai poate fi editat. Mulțumesc!

• Upvote 3

On 7/22/2017 at 1:32 PM, Chris 71 said:

Da. ..ai dreptate dar partiala. ..stickerul daca era doar unul singur se pune unde spui tu dar eu am doua asa ca mi sa parut OK pe furca fata

Nu m-ai înțeles. Eu nu m-am referit la poziția acelui sticker, ci la faptul că nu are ce că nu are ce căuta pe bicicleta asta. Stickerul ăla se pune DOAR pe Magni de la Ital Cicli. Desigur că e o chestie de gust, dar dă senzația unei laude nemeritate, ca și cum ai pune un logo Mercedes pe un Renault.

• Upvote 2

Ghidolina din pacate nu am gasit o alta nuanta de maro pt a putea fi in ton cu saua care este mai inchisa la culoare. .se poate schimba usor cand am sa gasesc nuanta potrivita.

Adevărat, se poate schimba oricând.

Nothing to sell separately. ..emoji12.pngemoji12.pngemoji12.png

Bănuiam eu ... :D