Recommended Posts

Merge 100% daca ai deraior si shifter pentru acelasi numar de viteze facute de acelasi producator pentru aceeasi disciplina. Nu vad ce legatura ar avea caseta cu capacitatea unui deraior de a accepta sau nu shiftere indexate - in pricipiu, orice deraior functioneaza la fel indiferent de tipul shifterului.

Exista si situatii in care poti combina sosea cu mountain, de exemplu la Shimano pe 9 viteze am deraior XT cu shifter Dura-Ace care poate fi trecut pe index sau friction (merge perfect in ambele moduri).

ok, incerc sa inteleg. nu ma pricep deloc pe partea tehnica. tomai de aceea nu sunt sigur ca am formulat corect intrebarea. ceea ce ma intereseaza pe mine este daca exista shiftere indexate asa cum am eu acum pe bicicleta, adica manete dintr-acelea montate pe downtube. numai ca in loc sa mearga lin, sa faca un clic la schimbarea pinioanelor. nu as vrea sa montez ergopowere.

Superba ,dar ce fel de columbus?Este foarte important

Superba ,dar ce fel de columbus?Este foarte important

Din pacate doar Columbus Aelle.

NUI BAI stai tu linistit cadrele de calitate ;max ,el os,sl slx etc greu o sa gasesti la noi in tara ,in schimb o sa le gasesti pe e-bay la straini .Piata noastra mereu a fost saraca cu oteluri si bikle de calitate
  • Upvote 1

Mi-am facut un singlespeed, cu piese de cursiera , si vreau sa stiu ce fel de butuc am pe spate , caci nu are nimic scris, sau poate nu stiu eu unde sa gasesc scrisul , daca il recunoaste cineva sa imi spuna marca si modelul . multumesc anticipat https://picasaweb.google.com/108310512302549529993/SSPNuFIXIE#Imagine postată

Presupun ca toate aceste biciclete vechi au aceeași marime a tijei de sa - si anume diametrul de 26.

Unde gasesc asa ceva? Eu am astfel de tija argintie, dar fara nuca din capat, si se potriveste cu saua curenta (un model vechi) dar vreau sa iau o sa moderna, si se schimba problema... am nevoie de tija cu nuca in cap, si pe unde am intrebat , am primit raspunsul: "asa ceva nu se mai gaseste" . Pe internet am gasit ceva in Arad, un Promax ( http://www.racingbik...a-promax-sp-776 ) dar de culoare neagra (doresc argintie).

Cam asa arata "proiectul" meu in casa bunicii :D

Este un Triumph

Imagine postată

Nici pomeneala! Tije de sa sunt de toate marimile. Am dat de niste vechituri cu niste dimensiuni foarte atipice pe care nu le-am gasit nicaieri.

Am vazut la multe cursiere vechi tija de 26,6 sau 26,8. Dar si de 25,4 sau chiar mai subtiri.

Vezi pe la angrosistii de SH, ar trebui sa gasesti ceva cu 10-15Ron. Dar sa fii sigur ca ai masurat cum trebuie!

Cu șublerul am masurat :D

Tijele au avut mai multe dimensiuni dupa cum si tevile cadrelor in timp s-au modificat .La tija sea cele mai comune erau 26,6mm si 27,2 mm.

Greu o sa gasesti asa ceva dar se mai gasesc tija campagnolo 26,6 mm si o dai la strung si ti-o face de 26 mm ,26mm au fost niste tije sea la biklele CINELLI pe vremuri si la biklele frantuzesti in special la VITUS care folosea chiar 25mm.

sanatate

Ehe....multa lume are nevoie, inclusiv eu!

Era pe undeva pe net, pe forumurile americane, un tutorial de transformare a rezervelor "nu stiu de care" in rezerve pentru AX., dar nu mai stiu unde l-am salvat.

merg bbb / bbs - 23ct

Un calduros ''multzam'' si de la mine !

Si mai fac o incercare: stie cineva vreun butuc de fata ''dura ace AX'' in stare foarte buna, disponibil?

Sau mai bine: ce conuri sunt copatibile cu acest butuc? Si unde le gasesc?

am si eu intrebare intrebatoare...

ma chinui sa gasesc sau sa incropesc un grup de pinioane pe 7 viteze pentru un butuc spate shimano sante (despre care google mi'a zis ca e uniglide), setul specific sante nu il gasesc, setul dura ace din aceeasi perioada, care cica e compatibil e peste bugetul meu actual...si acum cu intrebarile, schimbatoarele sante merg si cu 6 viteze? sau doar 7?, ce alte grupuri de pinioane ar fi compatibile cu butucul asta? si pot sa schimb "freehub'ul" (nu stiu cum se numeste in romana) sa pun unul hyperglide

Imagine postată

Din cate imi amintesc am prin casa un set de pinioane pentru Sante de 6 sau 7, putem discuta pe PM. Schimbatoarele sante mergeau pana la 7. Manetele de pe cadru mergeau in sistem indexat pana la 7 dar setate pe liber le-am folosit cu 9 pinioane.

Azi nu m-am putut abține și mi-am mai luat una. Prețul a fost de 20 de euro.

Din cât am răsfoit, e o țigăncușă Gitane, de la sfârșitul aniilor 70. Fostul proprietar îmi zicea că și gumele sunt cele originale.

Frânele sunt Mafac Racer, jantele Dural Mavic, ghidon 3 TTT, restul rămane să le identific.

Merge tare tare bine.

Mâine îi montăm ghidolină nouă.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Cea mai batrana dintre batranele mele.

Cadrul nu stiu ce firma e; il apreciez undeva sfarsitul anilor 70 dar e f. posibil sa ma insel. Se vede emblema pe furca, in partea superioara.

Mai am de schimbat cercurile cu altele campagnolo; echiparea fiind completa campagnolo nuovo record cu putina personalitate - brat pedala editie speciala :) (din pacate nu am setul)

Culoarea , imbinarile tuburilor si forma cadrului, ma face sa cred ca este un Puch Mistral . Uita te in pozele mele si ai sa vezi similitudinile.

Așa arată după ce am curățat-o și i-am pus ghidolină.

Imagine postată

Încă nu am gasit o bicicletă în cataloagele Gitane având cadrul Durifort, dar mai caut.