Recommended Posts

Arata bine, dar nu e tija seii prea scoasa afara? Mai ofera siguranta?

Ce linie Huret are?

Cred ca e mai noua de 77, ca are ghidajele pentru frana spate "braze-on", nu cu coliere inox.

Nu, șaua și tija nu mai sunt cele originale. Și nici roțiile, deoarece nu sunt un fan al baieurilor, le-am schimbat de tot.

Nu știu să răspund referitor la linie, sunt încă newbie. La descrierea din 77 bate cel mai bine, butuci Normandy, jante mavic și cadrul e Durifort. Pentru 1979 nu am găsit un catalog, să vad.

Da. ai dreptate referitor la ghidaje.

Pai, pune o poza cu schimbatoarele si le identificam rapid si aflam si o data aproximativa.

Mie imi par Challenger, dar...

Exista un pic de albastru pe decals-uri, deci merge, zic si eu.....

Suportul de bidon e din alt film. Dar nu-i nimic, nimeni nu s-a nascut invatat si posesorul se va lamuri.

(mie nu-mi place absolut deloc saua, dar asta e fetishul meu!)

Imi puteti da o greutate aproximativa pt cadrul din poza?

Francesco Moser Leader din ce am gasit eu pe net.

Dupa niste cantariri si scaderi diverse componente de pe ea imi da aproximativ 1800 grame.

Imagine postată

• Upvote 1

Hallo ....... postez si eu aici sa nu mai deschid topic nou :)

Am avut acum cativa ani bicicleta asta, .... despre care nu stiu nimic , .... a mai auzit cineva de firma asta ??? :-??

Era echipata cu Shimano (nu stiu ce model) dar componentele aveau un semn pe care nu l-am mai vazut niciunde

Roti Weinmann

Tuburi Reynold 501 cromalloy (manufactured by Tireynolds limited .... )

Imagine postată

Echipare e Shimano Golden Arow.

Iar numele suna austriac.

O fi avand legatura cu Wili Kasyk asta:

http://www.dieradwer...tt.at/uber-uns/

E genul de bicicleta manufacturata intr-au atelier, in numar mic de exemplare; paleta de culori nu e bogata, sigla nu e prea elaborata iar singurele podoabe sunt inelele alea multicolore care seamana cu semnele de "campion mondial".

Am una asemanatoare:

http://postimage.org/image/f7jr6yqmp/

Posibil sa ai dreptate ..... si ghidonul era inscriptionat cu ''campion''

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

am si eu intrebare intrebatoare...

ma chinui sa gasesc sau sa incropesc un grup de pinioane pe 7 viteze pentru un butuc spate shimano sante (despre care google mi'a zis ca e uniglide), setul specific sante nu il gasesc, setul dura ace din aceeasi perioada, care cica e compatibil e peste bugetul meu actual...si acum cu intrebarile, schimbatoarele sante merg si cu 6 viteze? sau doar 7?, ce alte grupuri de pinioane ar fi compatibile cu butucul asta? si pot sa schimb "freehub'ul" (nu stiu cum se numeste in romana) sa pun unul hyperglide

Imagine postată

eu am schimbat la un butuc care avea caseta uniglide (cred ca la asta te refereai ) cu una hyperglide,aveau acelasi tip de prindere in butuc , acelasi mecanism ...acum ramane sa ii scoti tu caseta butucului pe care il ai, si sa vezi daca reusesti sa gasesti pe piata una care sa se potriveasca dar sa fie Hyperglide :-)

Imagine postată

aceasta este noua mea cursiera veche;))

nu stiu daca este un cadru bun , scrie pe el Tour de Suisse , butucii sunt Shimano 105 , schimbatoarele cred ca sunt Shimano600 , angrenajul si pinioanele tot Shimano , head setul si pedalierul sunt Vesta parca, jenti Mavic, tija sa Zoom , lafel ca si pipa si adaptorul pt pipa,pe ghidon scrie ITM made in Italy de-o parte si de alta a pipei, manetele sunt Shimano Exage , iar franele Shimano Sora....cam atat

Stice cineva ceva de cadru?

Sper ca glumesti cu pipa aia!

:))) este singura pe care o am momentan , probabil de Craciun o sa-mi fac cadou o pipa mai potrivita !

Initial a avut o pipa pe care scria Custom , dar cu aceea ghidonul venea prea jos , si nici nu il fixa indeajuns de bine, oricat de tare as fi strans la o frana mai serioasa se rotea ghidonul .... asa ca momentan m-am descurcat cu ce-am avut ca sa ma pot misca cu biciclul.

intr-andevar in poze vad ca apare parca mai grosolana ca in realitate, oricum tot o pipa cu unchi pozitiv o sa imi iau dar alta culoare , rotunda si mai subtire :-)

sper sa gasesc una care este mai scurta si care nu are un unghi negativ foarte mare,pentru ca cealalta era destul de incomoda , acum 3 luni cautam pe net pipa pentru un bike de dirt si am data peste un magazin online care avea pipe noi pentru cursiere (in genul celei pe care mi-ai aratat-o tu) si erau diverse marimi, sigur acolo gaseam ,plus ca erau30-35 de lei. problema e ca nu mai gasesc siteul :)))

Trebuie sa-i iei o pipa cum a avut ea de la mama ei (ceva de genul),altfel n-o sa mai fie deloc vintage ;).

Eu as fi decupat o fasie de 2X3 cm dintr-o doza de bere si o strecuram intre ghidon si pipa originala, dar tot nu potriveam pe Motobecane o pipa de DH...

gata am rezolvat-o cu cea veche, suprafata interioara era prea lucioasa si am dat cu putin smilgher si acum vad ca tine foarte bine, buna ideea si cu fasia din doza de bere:-) Imagine postatăImagine postatăImagine postată

Mie imi place bicicleta ta, chiar daca e o combinatie ciudata de componente.

Daca tot ai facut o economie la pipa, fa o investitie in niste ghidaje pt camasa cablului de frana...ceva de genul :

Imagine postată

@Gold Special : la 450 de lei.... nu e chiar bicicleta de vis dar e ok , in timp o sa mai slefuiesc ce mai e de slefuit la ea , chestii cum ar fi ghidajul de camasi sau o ghidolina noua , o sa care sa se potriveasca mai bine si care sa fie mai comoda , multumesc pt apreciere si sfat !:-)