cosmin2000us

Solicit indrumare - bicicleta de oras in buget fix

Recommended Posts

Asa cum scrie in titlu am un dhs nu conteaza modeul ca este unul foarte ieftin, am bagat niste bani in el dar degeaba bicla de rahat tot de rahat e chiar daca ii pui pedale calumea :))).Am nevoie de un sfat cam ce bicla sa imi iau de oras posed cca 800 de ron Pot primi un sfat bun? Am vazut de curand tot un DHS :)) 1181A Merci de raspunsuri

Te sfatuiesc sa te orientezi catre piata SH. Pentru oras ai aici cateva biciclete din care sa alegi: ciclop.eu; cityclete.ro; bykeservice.com

Găseşti multe biciclete SH excelente la banii ăia, pentru oraş. Orientează-te spre ceva cu roţi de 28" şi uită de MTB-uri, în special de praştiile cu full suspension.

Din pacate, pe aici nu prea sunt experti, ci maximum foarte priceputi.

Expert e ala care are atat de multe cunostinte ca poate clasifica ce fac altii. Cum ar fi Sheldon Brown.

Acum legat de sfaturi, e ca si cum ai vedea niste barbati casatoriti la o masa intr-o carciuma, te asezi la masa lor si-i intrebi direct, ma ce nevasta sa-mi iau?

Revenind la bicicleta, importante sunt marimea, scopul, bugetul.

De marime nu dai detalii, de scop inteleg ca este pentru oras strict si doar bugetul e cam sigur.

In scopul declarat pot intra mai multe tipuri, asa ca ar fi bine sa precizezi ce tip de deplasare faci in oras. Rapida, placuta, necesara?

Ca bicla poate fi cursiera, SSP, trekking, city...

* modificat titlu

Din pacate, pe aici nu prea sunt experti, ci maximum foarte priceputi.

Expert e ala care are atat de multe cunostinte ca poate clasifica ce fac altii. Cum ar fi Sheldon Brown.

Acum legat de sfaturi, e ca si cum ai vedea niste barbati casatoriti la o masa intr-o carciuma, te asezi la masa lor si-i intrebi direct, ma ce nevasta sa-mi iau?

Revenind la bicicleta, importante sunt marimea, scopul, bugetul.

De marime nu dai detalii, de scop inteleg ca este pentru oras strict si doar bugetul e cam sigur.

In scopul declarat pot intra mai multe tipuri, asa ca ar fi bine sa precizezi ce tip de deplasare faci in oras. Rapida, placuta, necesara?

Ca bicla poate fi cursiera, SSP, trekking, city...

* modificat titlu

As dori de trekking.Ideea este ca ma gandeam ca cu 500 de ron pot sa ii pastrez astiea care o am doar cadrul si sa ii schimb absolut tot de pe ea .Oare se merita?

Strict pentru oras o sugestie ar fi eleganta asta. S-ar putea sa iti dea putin de furca la deal, existand cateva urcari prin capitala asta. Eventual de diferenta de bani arunci in ecuatie o cursiera veche cu schimbatoare pe cadru ;)

Daca te gandesti sa cumperi ceva de la BykeService, si eu ii recomand. Livrare + Ramburs la 40+13lei prin Nemo. Chiar ieri am primit o oraseanca de la ei.

P.S.

Oare se merita?

Strict pentru oras o sugestie ar fi eleganta asta. S-ar putea sa iti dea putin de furca la deal, existand cateva urcari prin capitala asta. Eventual de diferenta de bani arunci in ecuatie o cursiera veche cu schimbatoare pe cadru ;)

Daca te gandesti sa cumperi ceva de la BykeService, si eu ii recomand. Livrare + Ramburs la 40+13lei prin Nemo. Chiar ieri am primit o oraseanca de la ei.

P.S.

Asta are ceva?:

http://www.sportaddict.ro/bicicleta-mountec-1181-a-dhs

Nu este extraordinară nici ca MTB. Ca fiabilitate am nişte rezerve, chiar şi preţul e prea mare pentru ce oferă.

Renunta la ideile de a-ti lua o pentru oras un fier greu "full-suspension". Arunci banii pe fereastra.

Daca nu vrei o bicicleta cinstita second, asa cum incearca lumea sa-ti indice, macar arunca o privire la asta :

http://veloteca.ro/b...peed-one-1.html

E o bicicleta single-speed cu raport de transmisie potrivit pentru Bucuresti. Se incadreaza in bugetul tau de 800 de lei.

Ti-am recomandat-o pt ca vad ca fugi de bicicletele clasice de oras. Oricum faci treaba mai buna cu ea decat cu pocnitoarea DHS...

• Upvote 2

De curiozitate, Traveller, de unde ştii ce raport are One-1? Că nici pe site la Leader nu figurează decât foaia (44T).

PS: Văd că Dotek încă trăiesc şi fac angrenaje. :) Am avut angrenaj de la ei... acum mai mult de 10 ani, nici nu mai ţin minte exact. Sunt folosiţi de producătorii est-europeni de biciclete pentru modelele ieftine şi foarte ieftine. Nu-s spectaculoase dar îşi fac treaba. Păcat că nu le comercializează nimeni retail în magazine, în special cele single-speed cred că ar avea căutare...

Ochiometric, eu zic ca are pinion de 17 / 18. Ceea pentru Bucuresti e potrivit. Ca de gasit, nici eu n-am gasit detaliul scris pe undeva.

Bicicleta e intr-adevar un model ieftin, dar pentru deplasare urbana ar merge.

Sigur, n-are accesorii urbane (aripi, portbagaj, lumini), dar cautatorul nostru nu prea pare fan de din astea si am "adaptat" oferta ;)

Parerea mea e ca in banii astia gasesti ceva trekking decent cu echipare Shimano entry level De curand mi-am luat in 450ron un trekking sh. Ti-as sugera sa stai cu ochii pe mercador. Site-urile de profil pot fi desigur o optiune dar oferta e mult mai limitata.

N-as merge pe single speed decat daca stilul de mers e parc/plimbare.