nofloz

Trondheim - Oslo( Norvegia) - competitie de 540 km - 23 Iunie

Recommended Posts

Testul suprem de rezistenta ( cum ii zic norvegienii), se desfasoara totul intr-o etapa. Pretul e in jur de 250 de euro daca te inscrii in ultimele doua luni inainte de concurs si la jumate de pret daca te inscrii cu 6 luni inainte.

Eu m-am inscris anul acesta pentru prima oara si sper sa reusesc sa termin competitia cu un rezultat intre 20 si 24 de ore.

Ar fi fost frumos daca Romania ar putea fi reprezentata de o echipa de ciclisti. Anul trecut au fost inscrisi in jur de 4500 de ciclisti ( deci e o competitie destul de mare)

Daca e cineva interesat pentru a participa anul viitor astept sugestii. ;)

Un link pentru cei curiosi :

http://styrkeproven.no/en

si un clip de pe youtube :

• Upvote 1

Daca vrei sa termini in 20 de ore inseamna ca tintesti la o medie de 27 km/h. Complicat:)

Pentru mine 540 de km intr-o etapa mi se pare lipsit de fun. Tine cont ca mergi in Norvegia, unde poate ai sansa sa ploua 24 de ore:(

Tare de tot, succes! Un fel de 24h race pe sosea... Eu zic ca se poate face in 24 de ore, mai ales daca se merge in pluton mare, depinde de alimentatie, de confort si de vremem ca daca ploua, cum zice Ovidiu.... 20 de ore mi se pare la limita suprarealismului, totusi, dar na, nu e imposibil. Limita de 36 h in schimb mi se pare ca permite cam tuturor care nu au probleme deosebite sa fie finisheri. Poti chiar sa dormi o noapte la un hotel daca vrei.

Suntem 11 colegi de la munca care ne-am facut o echipa anul trecut si ne-am antrenat cate o data, chiar de doua ori pe saptamana pentru aceasta competitie. Nu rulam cu viteza mare , dar incercam la antrenamente sa stam in sa cat se poate de mult, cate 6,7 ore si ajungem la o viteza medie de 26, 27 km/h.

20 de ore e foarte optimist, dar 24 mi se pare mai realist. Oricum o sa va tin la curent cu timpul final.

• Upvote 1

Succes!toti cei care reusesc performante din astea ca amatori mi se par niste eroi, niste titani ai soselelor!Bravo!

11 colegi? Da' unde muncesti? La Astana sau de la BMC? Foarte tare, eu nu ma gandeam ca sunt 11 oameni in Romania in total sa se bage la treaba asta.

Acuma serios, primiti CV-uri?

E cel mai admirabil lucru pe care l-am auzit de multa vreme...

Asa ceva as vrea sa incerc si eu anu asta,cati km pot sa fac in 24 de ore de pedalat,o sa fie cam complicat cu mancarea ca o sa trebuiasca gandita bine dar sper sa reusesc.Succes in competitie si sa nu ploua.

Asa ceva as vrea sa incerc si eu anu asta,cati km pot sa fac in 24 de ore de pedalat,o sa fie cam complicat cu mancarea ca o sa trebuiasca gandita bine dar sper sa reusesc.Succes in competitie si sa nu ploua.

Daca ai cumva MTB, poti incerca treaba asta in mod organizat. Se pare ca la Medias se va organiza primul 24h race din Romania. Asta conform cu ce am gasit pe site-ul lor cand am intrat sa vad despre maraton. Scuze de OT.

11 colegi? Da' unde muncesti? La Astana sau de la BMC? Foarte tare, eu nu ma gandeam ca sunt 11 oameni in Romania in total sa se bage la treaba asta.

Acuma serios, primiti CV-uri?

E cel mai admirabil lucru pe care l-am auzit de multa vreme...

Eu muncesc in Norvegia la o firma de distributie de produse sanitare, si ne-am facut o echipa de ciclisti, de la directorul cel mare pana la ala care roaba ( cum se zice pe romaneste) si sunt singurul roman dintre participanti.... Cu CV-ul e mai greu ca trebuie sa vorbesti limba... dar daca vrei sa vii incoace la vreo competitie , nu e nici o problema

Ca sa reusim, antrenamentele sunt relativ ''usoare'' , intre 200 si 300 de km pe saptamana la o viteza medie de 26, 27 km/ h si cu un puls maxim de 75%. Din ce am citit , cica asta ar fi solutia cea mai buna pentru a reusi la distante lungi.

Si da intr-adevar mancarea trebuie gandita bine... e un factor decisiv la reusita. Mersi de urari si succes si tie in proiectul tau....

Succes!toti cei care reusesc performante din astea ca amatori mi se par niste eroi, niste titani ai soselelor!Bravo!

Multumesc!

Daca ai cumva MTB, poti incerca treaba asta in mod organizat. Se pare ca la Medias se va organiza primul 24h race din Romania. Asta conform cu ce am gasit pe site-ul lor cand am intrat sa vad despre maraton. Scuze de OT.

Din ce am vazut nu e mare branza cursa de 24 de ore de la Medias.Acelasi traseu in care te invarti 24 de ore,alimentatia din buzunarul propriu,totul trebuie sa vina de la tine,numai traseul e facut de ei,asta nu mi se pare ceva asa organizat ca ai putea sa o faci si tu exact cum vreau sa o fac si eu.

Eu muncesc in Norvegia la o firma de distributie de produse sanitare, si ne-am facut o echipa de ciclisti, de la directorul cel mare pana la ala care roaba ( cum se zice pe romaneste) si sunt singurul roman dintre participanti.... Cu CV-ul e mai greu ca trebuie sa vorbesti limba... dar daca vrei sa vii incoace la vreo competitie , nu e nici o problema

Aha, eu credeam ca sunteti de la o firma din Iasi. Asa da, mai merge, intr-o tara cu apa calda la robinet probabil jumatate din oamenii sanatosi ar putea sa pedaleze 24 de ore.

Cum se alearga noaptea? In Norvegia vad ca se merge intre 2 orase, nu e un circuit in interiorul unui oras care poate fi inchis si luminat. Nu se fac ecarturi mari intre grupuri?

Cum se alearga noaptea? In Norvegia vad ca se merge intre 2 orase, nu e un circuit in interiorul unui oras care poate fi inchis si luminat. Nu se fac ecarturi mari intre grupuri?

Da... dupa cum a zis si colegul de mai sus noaptea tine doar 3 ore dar si atunci nu e intuneric bezna, e cam cum e pe inserat...

Competitia s-a terminat cu bine dupa 540 de km facuti in 24:16. ( Din 10 cati eram ... am ajuns la final 9)

Am inceput in Trondheim cu o temperatura de 24 de grade, dupa aia am continuat peste muntele Dovre care a durat cam 8 ore si cand am ajuns in varf am dat peste zapada si cam 6 grade. La coborare a inceput ploaia cu un vant puternic ( fata - lateral) :) Trebuia sa pedalam in forta ca sa mentinem viteza. Cam dupa 350 de km, adica dupa ce am trecut de Lillehammer aveam acelasi vant dar acum il aveam in spate :) ... numai ca ploaia nu s-a oprit deloc..... Si continuind asa am ajuns intr-un final la finish... Uzi, epuizati, cu dureri... ;)

http://www.endomondo.com/workouts/m5DRwzRJxHA

• Upvote 4

Bravo domnule .Poate ca nu distanta te omoara cat conditiile meteo ...Asta nu se uita asa usor :)

Ai timp sa treci prin toate starile consumand cele 16800 de calorii. 8-X Felicitari.

Peste o saptamana cand isi revine...Oricum mi se pare ca la intrebarile tale a raspuns din prima ,doar ca nu in daneza ci in romaneste.

• Upvote 2

Bravo domnule .Poate ca nu distanta te omoara cat conditiile meteo ...Asta nu se uita asa usor :)

Multumesc! ;) Corpul incepe incet incet sa isi revina...

dar mai scrie detalii.Cat ai stat,cum ai stat,ce ai mancat?ce dureri ai avut?a plouat etc?

Am stat la hotel cu o seara inainte de competitie. Iar ca sa rezist am inceput pregatirile cu o saptamana inainte - carbohidrati in fiecare zi (pasta , pizza - portii uriase) cu 4 l de apa / zi, am inceput sa iau pastile de sare ( la fiecare juma de litru de apa baut luam cate o pastila de sare), magneziu, calciu si proteine multe.

Cu 3 zile inaintea competitiei am inceput sa beau numai bauturi sportive ( magneziu si carbo). Iar in restul timpului ... ma relaxam cat puteam de mult

Antrenamentele pentru competitie le-am inceput de anul trecut din luna iulie, dar au devenit mult mai serioase in luna martie anul acesta ( 200, 300 de km in fiecare saptamana). Am avut cred in jur de 3000 de km facuti de la jumatatea lui martie pana in iunie. ( din care vreo 650 de km au fost competitii)

Iar competitia a decurs fara incidente prea mari ( am avut o singura pana) Timpul facut de mine si colegii mei a fost bun... zic eu...in conditiile care au fost (ploaie, vant). Plus ca mai erau vreo 2 care trebuiau impinsi la deal....

Cel mai bun timp a fost de 13:17.