Rubyca

2012.05.26-27 Cupa Emmedue Sport - Drumul Vinului

Recommended Posts

Imagine postată

Cupa Emmedue Sport 2012 prin Asociatia Nationala a Ciclistilor isi invita concurentii la startul competitiei care se va desfasura in perioada 26-27 Mai 2012. Editia din acest an continua formula competitionala lansata in 2011 si va ofera 2 zile pline de curse pe sosea si off-road.

26 Mai 2012 este ziua rezervata Curselor pe sosea. Cursa de fond 100km are o ruta imbunatatita care va ridica nivelul de competitivitate: un punct de catarare suplimentar si urcarea de final nou – nouta.

Am introdus o noua cursa: Sosea 50km prin care dorim sa va incurajam cu un traseu accesibil sa va aliniati la start.

27 Mai – ziua traditional rezervata cursei de mountain-bike, cu 2 curse: 65Km Mtb dar si un semi-maraton de 35km. Ambele curse beneficiaza de trasee modificate substantial fata de editia 2011.

O noutate o reprezinta si introducerea unor categorii noi: Family pentru cursa Mtb 35km si o noua categorie de varsta de peste 50 de ani. Concurentii Elite vor fi acceptati in Cursa de Sosea 100km si Mtb 65km si se vor regasi doar in clasamentul Open al cursei respective. Categoriile de varsta vor fi si la aceasta editie rezervate doar amatorilor.

Coborarea de dupa Tataru este plina ochi de nisip; ar exista oare vreo posibilitate sa fie curatata? Sunt totusi cativa km, ma gandesc ca n-ar fi scump de bagat o masina d-aia de salubritate cu perii sa mai rezolve un pic asfaltu'. Acolo e pericol mare de cazaturi si e pacat de catararea aia misto daca dupa aia tre sa stai cu morcovu' ca te duci taras pe nisip.

• Upvote 1

Buna vestea cu +50. Anul trecut nu am participat si mi-a parut rau,anul asta vreau sa particip si la sosea si la mtb. Daca reusesc sa le termin pe ambele va fi mare motiv de mindrie ptr. mine.

Sincer, n-as fi zis ca o sa revina cursa de sosea. Cei de la Emmedue cred ca sunt magicieni de reusesc sa organizeze asa ceva in patria asta a noastra. Va fi o cursa dementiala si salut cu drag renuntarea la DN si la startul neutralizat, traseul nou va fi mult mai frumos, cu mult mai multe catarari si cred ca va stimula mai mult caracterul individual decat strategia de grup. O sa fie un weekend de vis, din nou.

• Upvote 1

Coborarea de dupa Tataru este plina ochi de nisip; ar exista oare vreo posibilitate sa fie curatata? Sunt totusi cativa km, ma gandesc ca n-ar fi scump de bagat o masina d-aia de salubritate cu perii sa mai rezolve un pic asfaltu'. Acolo e pericol mare de cazaturi si e pacat de catararea aia misto daca dupa aia tre sa stai cu morcovu' ca te duci taras pe nisip.

Nu e nicio problema acolo,oricum nu sunt viraje stranse pe coborarea aia. Sunt alte zone "ca dreacu" intre Tarculesti si Ceptura... dar asta face parte din farmecul acestei curse.

Nu e nicio problema acolo,oricum nu sunt viraje stranse pe coborarea aia. Sunt alte zone "ca dreacu" intre Tarculesti si Ceptura... dar asta face parte din farmecul acestei curse.

Ai dreptate si tu, "cine n-are sange / incepe sa plange" :).

Unde se va desfasura concursul pe sosea?

Oameni buni,stiti cum se zice de aia batrini, ca le cam uita si ca cam dau in mintea copiilor? ,cacofonia este intentionata. Aseara cind imi faceam planuri cum sa vin eu, un mos, sa particip la ambele curse, ca imi place si pe cursiera si pe mtb, m-am uitat din nou in calendar si ce credeti ca am vazut? Pe 26 mai vine fata mea cea mare cu gagica-su,din Irlanda,a u casatoria civila la Targoviste,orasul lui ginerica. Spuneti si voi ce sa fac? Mai maninc eu mincare calda daca lipsesc de la casatoria civila? Bine,in nebunia mea as putea sa ma duc la cununie si sa nu prticip la emmedue... haoileo! era taman invers,ce va zisei eu d-astia in virsta,ca uita de la mina pin' la gura?

• Upvote 1

O mică observație din regulament:

47. Punctele de catarare vor fi acumulate astfel :

Locul 1 - 10 pct

Locul 2 - 7 pct

Locul 3 - 5 pct

Locul 4 - 6 pct

Locul 5 - 1 pct

Apropo, poate se decid si organizatorii sa faca un clasament general ca lumea anul asta, cu timpii adunati, nu rahatul ala mizerabil de anul trecut, unde au intrat in clasament doar primii 25. Este dupa mine singurul maaaaareee punct negativ de anul trecut, multa lumea a fost foarte dezamagita. Nu e o chestie ce sa necesite nu stiu ce efort, dar cei care isi scuipa plamanii 2 zile la rand vor sa vada si ei un clasament.

Pe 26 mai vine fata mea cea mare cu gagica-su,din Irlanda,a u casatoria civila la Targoviste,orasul lui ginerica. Spuneti si voi ce sa fac? Mai maninc eu mincare calda ...

Rock, sa faci toate la timpul lor..., cat despre concursuri : ai toata viata inainte :)>- .

PS. Si eu am probleme mari cu prezenta , cu toate ca era singura cursa de sosea din tara(pt.noi).

Salutare! sti ca aia batrani mai au momente de ratacire... fica-mea are cununia civila nu in timpul concursului emmedue ci la o saptamina dupa prima evadare...deci nu voi fi prezent la comana. Acum partea nasoala este ca ieri,30 apr. in bulgaria,mi-am paradit ambele roti de la cursiera plus barba...unul din baieti,Marian din otopeni,impresionat de cum biciclesc la 62 ani precum si de pensia mea "uriasa de cca 800 roni",mi-a promis un set de roti complet echipate,se pare ca nu e compromisa participarea la sosea,la mtb oricum veneam. In citeva zile astept rotile,mai sunt si oameni cu suflet pe lumea asta...

Mie nu imi este foarte clar care este traseul de semi-maraton MTB (35km). Pe site, orice traseu as alege, imi este prezentat un traseu de 93.4 km (nu-mi este clar ce traseu vrea sa fie). Este o problema cu browser-ul meu sau inca nu au fost urcate traseele?

Scrie mai jos pe pagină că-s în curs de definitivare cele de MTB.

Si eu sunt interesat sa particip la proba de 50km pe sosea la acest concurs. Sunt prea deplasat daca vin cu MTB cu roti de sosea? Adica o sa fac o nota discordanta fata de ceilalti participanti?

Numai bine!

Adrian

vin cu MTB... o sa fac o nota discordanta fata de ceilalti participanti?

tu nu, ei da.

Am fost iar azi pe Tataru si pare ca s-a mai curatat un pic; in cateva ploi poate se duce tot nisipu'...

Chiar daca s-a renuntat la DN1, plecarea la sosea se va face tot in coloana organizata pentru primii 5km. Se observa de pe profil ca se coboara tot dealul Seciu si riscul de accidentari este prea mare pentru a permite un start liber. Soseaua este noua, dar relativ ingusta pentru un grup compact.

In privinta clasamentului Cupei, suntem in discutii pentru a gasi o modalitate completa de stabilire a unui clasament. Desi este conform UCI, calculul cu puncte si limitarea la 25 pozitii are neajunsuri. Eu personal inteleg necesitatea unui clasament complet (cu toate ca la toate concursurile la care am participat punctele de alimentare erau mici restaurante pentru mine, tot am derulat in pagina de rezultate sa imi caut pozitia in clasament :)). Sistemul "german" cu adunarea timpului poate genera probleme daca la mtb avem timpul EXACT din chipuri si la sosea timpii de arbitru, in plus se aduna 2 tipuri de curse diferite dpdv tehnic. Avand participanti deja inscrisi la cupa, modificarea modului de calcul pentru primele 25 pozitii nu mai este oricum o optiune anul acesta. Propunerea ce o discutam este de a socoti timpii adunati pentru pozitiile 26+. In felul acesta nu se incalca regulamentul in vigoare si fiecare concurent isi poate vedea pozitia, pana la urma merita felicitat pentru simplul fapt ca a incheiat cu succes ambele curse lungi.

Exista doritori pentru o tura de antrenament pe traseul de 65km al cupei emmedue pe vineri dupa-amiaza? Aproape 100% merg spre Ploiesti vineri!

Exista doritori pentru o tura de antrenament pe traseul de 65km al cupei emmedue pe vineri dupa-amiaza? Aproape 100% merg spre Ploiesti vineri!

Mica sansa , lumea pastreaza energie pt prima evadare :D .

@Kimosabe

Pe mine ma intereseaza traseul de 50km sosea, Este la fel de greu? Sau ce inseamna greu?

Stiti exista o lista cu cei care s-au inscris pana acum? eram curios.

Numai bine!

Adrian

Sunt pe site-ul oficial toate informatiile.

Greu inseamna ca are 3 urcari grele si una mai usoara cel de 100km.

Cel de 50km are o urcare scurta (Varbila) si una mai lunga (Seciu).

Bonus, cel de 100 de km are niste zone de asfalt mai prost si coborari pe drumuri destul de inguste :)

Guest
This topic is now closed to further replies.