Rubyca

2012.05.26-27 Cupa Emmedue Sport - Drumul Vinului

Recommended Posts

ar fi misto sa se organizeze mai multe concursuri de sosea. poate as prinde si eu unul. dar puse la punct nu in bataie de joc. lipsa traseelor sigur nu e un impediment

dar puse la punct nu in bataie de joc.

Si ce vrei sa zici cu asta?

Uite feedback:

http://www.freerider.ro/blog/wouter-cleppe-relateaza-despre-victoria-sa-de-la-cupa-emmedue-28456.html

A se remarca aprecierile la adresa concursului, din partea unui om care a vazut poate mai multe decat cei mai multi dintre noi in materie de concursuri si organizare, precum si modul in care isi asuma greselile personale.

De luat aminte !

• Upvote 3

"Nu ca vreau sa te-nbarlig" dar stim cu totii ca atunci cand castigi toate declaratiile sunt de bine, ce n-aiba am fi vrut sa zica, "am castigat dar totul a fot prost" ? Cand esti pe unu' devi generos cu toata lumea. In plus, Belgia este o tara de pe alta planeta. Omu' e civi', nu da cu rahat, ca pana una-alta incaseaza. In momentul in care mai multi concurenti semnaleaza sau se plang de vreo problema organizatorica inseamna ca ea a existat intr-adevar. Deocamdata sunt prea putine concursuri, mai ales de sosea, si, vrei-nu-vrei mergi si participi, ca altele n-ai. Lucrurile se vor indrepta cand vom avea de ales. De exemplu, eu unu' ma feresc de concursurile de la Comana si de toate activitatile pe care le mai organizeaza cei de acolo. Ca mine sunt multi. Cand se va ajunge sa se faca bani seriosi din concursuri, si se va ajunge, Organizarile proaste vor avea de suferit.

Inca veva: Cleppe este de un nivel net superior ciclistilor autohtoni, isi poate permite sa piarda 5-6 min ratacindu-se si tot castiga. La romanasii nostri un minut ne poate da in spate cu 20 de locuri.

Mama ce viteze ati avut pe la asfalt, eu nu cred ca am depasit 60 decat foarte putin, iar in general cam 50, cum imi venea sa-i dau mai tare, cum mai aparea un pic de nisip. Pe Tataru in jos am oscilat intre 40 si 50. Cine i-a dat 70-80 pe aici, cred ca prin Alpi pe unele bucati ar avea sanse mari sa depaseasca bine suta.

Concurentul 276 : Firtat Dan , A mers cu 77.49 km/h pe coborarea de la Varbila ... dar el avea o cursiera ... eu cu MTB-ul nu am putut sa trec de 68.1 km/h ... am puscat frana decat atunci cand mi-a sarit pisica aia in fatza.

68kmph cu DHS? draga Giginic, asta numesc eu cojones :))

• Upvote 1

Sper ca nu supara intrebarea mea,dar unde pot gasi mai mult poze de la cursa de sosea 50 km ?

• Upvote 1

Vezi ca pe thread-ul asta sunt o gramade de link-uri postate! Uite-te pe toate pagiile !

Vali ! daca era un buton de "LIKE" pe aici il apasam :).

Sa fiu sincer cu tine ... bicicleta era "virgina" cand am ajuns la Crama Seciu. Am avut pana pe 25 tot un DHS de prin 2002 din otel ... dar parea de parca ar fi Plumb vopsit. Pe asta am cumparat-o pe 25 seara pe la 8.

Inafara de faptul ca bicileta a venit echipata cu cauciucurile alea cu profil inalt care m-au obosit la greu, in rest se comporta bine .

Daca ma intrebi de ce nu mi-am luat o cursiera pentru concurs ... simplu ... traseele pe care le fac au si drum forestier :P, si voriam neaparat sa ... dau la casat bicicleta veche ca nu o mai suporetam.

Cleppe este de un nivel net superior ciclistilor autohtoni, isi poate permite sa piarda 5-6 min ratacindu-se si tot castiga. La romanasii nostri un minut ne poate da in spate cu 20 de locuri.

Suna asa... putin trist. Ca o resemnare: "Suntem romani, deci....".

Ce bine ca vor creste astia micii, de 9-10 ani: Andrei Strava, Narcis Rosu, Alex Lupsa, Alex Faur, Alexandra Mateescu, Adam Suma, Andrei Petroiu. Ia te uite... am gasit deja o echipa intreaga pentru care merita deschis un drum... :). Poate ca... daca vrem oameni precum Cleppe, tre sa tratam cu mai putin dispreț lucrurile la copii. :) Nu da cu pietre, e doar o parere!

EDITAT: Acum vad ca is aproape toti cu "A" :)

Suna asa... putin trist. Ca o resemnare: "Suntem romani, deci....".

Ce bine ca vor creste astia micii, de 9-10 ani: Andrei Strava, Narcis Rosu, Alex Lupsa, Alex Faur, Alexandra Mateescu, Adam Suma, Andrei Petroiu. Ia te uite... am gasit deja o echipa intreaga pentru care merita deschis un drum... :). Poate ca... daca vrem oameni precum Cleppe, tre sa tratam cu mai putin dispreț lucrurile la copii. :) Nu da cu pietre, e doar o parere!

EDITAT: Acum vad ca is aproape toti cu "A" :)

Ai dreptate. Sa dea D-zeu sa gaseasca suportul de care au nevoie. Din pacate, cel putin la baieti, e greu sa fi motivat sa treci de perioada junioratului, apar tentatiile, discoteca, lovelele, ca sau mai zic cand dau si de miros de "franjurata". :) Stim si noi ca am trecut toti pe la varta aia...
  • Upvote 1

Daca chiar a fost asa nu-mi mai este rusine cu timpul scos de mine....

Interesant e ca la cursa de MTB la Crama Seciu Primii 10 la general au facut coborarea pe asfalt, iar cei care au venit dupa ei au coborat pe offroad . Nu pot sa imi explic daca au gresit si i-au lasat sa mearga pe asfalt pe primii, pe ceilalti de ce i-au directionat pe offroad.

• Upvote 1

In al doilea film "Gailmeia" la 4:12 ce se intamplase cu baietii de pe marginea drumului in stanga?

Si in ultimul film "Varbila" la 2:55 kamikaze pisica care ti-a taiat calea.

Eu am cazut acolo, am intrat prea tare pe viraj si "m-a aruncat" pe zona cu nisip de pe margine unde am pierdut controlul si am cazut. Tipul in verde se oprise acolo sa ma ajute sa ma ridic. Ii multumesc inca o data chiar daca nu il cunosc.

Interesant e ca la cursa de MTB la Crama Seciu Primii 10 la general au facut coborarea pe asfalt, iar cei care au venit dupa ei au coborat pe offroad . Nu pot sa imi explic daca au gresit si i-au lasat sa mearga pe asfalt pe primii, pe ceilalti de ce i-au directionat pe offroad.

Aceia din cate stiu au urcat din nou la Seciu si de fapt au pierdut podiumul ....

Fascinant ramane,pana la urma, interesul manifestat de forumisti fata de acest eveniment care,cu bune si cu rele, a fost unul memorabil. Frica mea cea mai mare, la cursa de 50 km., a fost aceea de a nu fi depasit de Maus sau Cleppe....si am scapat! Pentru mine,ca si pentru multi altii, restul e cancan ;)

De acord cu tine. Memorabil. Si atat de incitant incat astazi am fost la Seciu si am facut traseul de 50 km. Am vrut sa vad cum ar fi fost daca ma bagam la el. A fost frumos, m-as fi clasat mai bine, dar pana la urma nu-mi pare deloc rau ca saptamana trecuta am facut cei 100. Eu unul deabia astept cursa de anul viitor.

"Urmeaza sa ne regrupam , se va da startul tehnic,fara depasiri pe prima coborare"...pfooa,de unde pana unde?s-a plecat ca din pusca...Fair-play = zero , nu cum a facut Wiggins cand l-a asteptat pe Cadel sa-si scoata piunezele din cauciucuri,in rest,fain concurs...

Guest
This topic is now closed to further replies.