Rubyca

2012.05.26-27 Cupa Emmedue Sport - Drumul Vinului

Recommended Posts

Pe mine ma intereseaza traseul de 50km sosea, Este la fel de greu? Sau ce inseamna greu?

Stiti exista o lista cu cei care s-au inscris pana acum? eram curios.

Este mai usor decat cel de 100, nu numai ca distanta; vor fi 2 puncte de alimentare complete in dreptul varfurilor de pe profil de la km 12 si 36km (intre "ele" se afla bucla, fara diferente majore de altitudine).

In privinta listei celor inscrisi, intrati pe siteul cupei, http://cupa.emmeduesport.ro -> Inscriere -> butonul Inscrisi -> click pe dropdown-ul din dreptul "Cursa Sosea" si alegeti "50Km". Puteti aplica mai multe filtre, precum curse+categorii+nume, etc. Pentru stergere filtre, click pe X-ul rosu din dreapta-sus a tabelului.

@superfila

Multumesc pentru detalii, m-am regasit si eu pe lista, azi cred ca platesc si taxa.

Intrebam de dificultatea traseului deoarece am sa vin cun mtb rockrider8.0 racing cu cauciucuri de sosea, adica o bicicleta destul de grea pentru cursele de sosea.

Numai bine!

Adrian

Se poate participa cu orice tip de bicicleta la probele de sosea? Ma gandeam ca este obligatorie cursiera...

Mai poate da cineva detalii despre traseu? In ce zone este drumul mai rau (de la km x la km y), pe coborari sau urcari?

Ce se intampla cu traficul pe perioada cursei, este deschis sau inchis temporar? Exista politie pe traseu, merge o masina a politiei in fata plutonului?

Anul trecut nu am fost si as fi curios sa aflu mai multe detalii despre cum va fi. Pentru multi dintre amatori este chiar o noutate o cursa de sosea in Romania.

Merci

Pluton va exista doar la start ,dupa,Dumnezeu cu mila :))

Se poate participa cu orice tip de bicicleta la probele de sosea? Ma gandeam ca este obligatorie cursiera...

Mai poate da cineva detalii despre traseu? In ce zone este drumul mai rau (de la km x la km y), pe coborari sau urcari?

Ce se intampla cu traficul pe perioada cursei, este deschis sau inchis temporar? Exista politie pe traseu, merge o masina a politiei in fata plutonului?

Dvs. puteti lua startul cu o bicicleta mai grea, dar s-ar putea sa fiti dezamagit de peformantele ei :)

In regulament scrie:

"Urmatoarele categorii de biciclete sunt acceptate:

• Sosea 100 km / 50 km: Cursiere, Cyclocross, mountain-bike (26" sau 29"), trekking. Nu este permisa utilizarea bicicletelor de oras (city bike). Deasemenea, recomandam utilizarea cursierelor.
  • Mtb 65 km / 35km: Mountain – bike (26"sau 29") sau trekking."

Se pleaca cu masina de politie / salvare / masina de arbitrii in fata si la sfarsit la ambele curse.

In intersectiile periculoasa (virajele stanga) vor fi oameni/politie rutiera si jandarmi pe alocuri, in zonele cu riscuri pentru a asigura o cursa linistita.

Zonele periculoare, P.A. si intregul road map vor fi postate pe site dupa definitivarea tuturor situatiilor. Consiliul judetean Prahova s-a implicat activ in a ne asigura conditii cat mai bune si avem speranta ca vor proceda ca si anul trecut, la asfaltarea in regim de urgenta a zonelor cu probleme ce le am semnalat. Informatiile complete vor fi postate in curand pe siteul cupei, principala problema de siguranta pentru cursele de sosea ramane felul in care se vor deplasa soferii, nu concurentii.

Pluton va exista doar la start ,dupa,Dumnezeu cu mila Imagine postată

eu mi-am propus sa merg in cel mai tare pluton,eu singur...ca o fi in fata sau in spate...aiasta nu am de unde sa o stiu...

Traseele pentru sosea? Pune cineva o harta gen bikemap sa vedem profilul?

Scuze, da' esti chior de ambii ochi? Traseele sunt puse demult, frumos, pe bikemap, la meniul Trasee.

• Upvote 2

Da eu am intrebat pe un forum, pe un subiect dedicat, am crezut ca macar atita lucru sa faca unii pe aici, sa puna traseul. Si daca nu stiam de existenta bikemap??? Sau sa se faca vreo referire ca sint puse pe undeva, scuze de deranj. Asa, informatia de pe acest forum o gasesti si pe google, la ce mai e bun bun daca e pusa de atita vreme acolo, nu?

Am gasit... ultima fraza m-a derutat complet, nu trebuia sa fi spus pe bikemap...

Pe mine m-ar fi interesat mai mult starea actuala a drumului, daca are gropi sau pietris cum s-a povestit... de asta mai mult am intervenit.

Pai exact, e un forum, unde nu cred ca e cazul sa reluam cu copy/paste informatia de pe site-ul concursului ci poate sa discutam starea traseului sau alte lucruri. Toate concursurile au site-ul pus in prima postare.

Trasul de sosea este super ok.Anul trecut era o zona mai crapacioasa ,insa aia nu e problema daca vrei sa pedalezi.Pietris nu am vazut ,dar e in natura noastra sa facem din tantar armasar ,insa logic ,fiinca e zona colinara ,o ploaie torentiala poate aduce multe aluviuni pe carosabil... Ai insa ocazia sa te intalnesti sa discuti live cu oameni care merg pe bicla cu adevarat si nu in ultimul rand sa faci un antrenament serios,dupa cum te lasa inima.

Multumesc amindurora.

Cred ca voi pune toacla in masina, vin acolo si pe seara ma intorc... Plata o voi face prin transfer bancar.

De la Focsani pana la Ploiesti poti face doar incalzirea pe bicicleta...:) Daca nu vii pierderea e numai de partea ta.

Pe DN2 am mai mers dar nu stiu daca e o idee buna insa am inteles mesajul. Sper sa vin, numai sa nu fie ceva planificat deja in familie ca eu nu am intrebat si nici nu am spus si cum avem doar o singura masina...

Ma, eu cred ca fac plata zilele astea dar as fi vrut alte detalii... plecarea in cursa ar fi la ora 10 (pentru sosea 100km) si intreb daca sint acolo pe la 9 e tirziu? E prima participare si nu vreau sa-mi stric ziua, trebuie sa luam papica de acasa sau in taxa intra si ce tine de alimentare? Nu ma intereseaza cazarea, cred ca dupa final (daca termin) mai stau putin, vad daca reusesc sa vorbesc cu cineva iar daca nu asta e, o tai spre casa. Asadar ceva pregatire speciala?

Sa stii ca am impresia ca va fi o problema cu ajunsul de dimineata, pentru ca din cate am inteles startul e la Crama Seciu, iar pachetul de inscriere se ridica de la Bucov, intre care mai faci o jumatate de ora buna pe bicicleta. Poate ar fi o idee buna sa fi la 8:00 la inscrieri, punand si neprevazutul in calcul.

Cu mancarea stai linistit, anul trecut s-a mancat regeste la PA-uri, iti ajung 1-2 bidoane de apa la tine, eu anul trecut mi-am pierdut bidonul la start si tot mi-a ajuns ce am baut la PA-uri. Anul trecut a fost si masina de asistenta tehnica, inclusiv cu roti de rezerva, desii unii, chiar dintre cei mai buni, au avut probleme si nu au fost ajutati pe motiv ca e prea la inceputul cursei.... Deci un set cu camere si scule uzuale tot e bine sa ai la tine.

Uite, o informatie pe care nu o gasesti pe siteul oficial al cupei... Poate mai apar informatii mai exacte de genul: adunarea se face la punctul X, plecarea catre punctul de ridicare a pachetului de inscriere mai ia Y timp, trebuie sa fiti gata de cursa la ora Z iar plecarea la ora programata. Nu se spune daca putem avea la noi ceva extraconcurs (un gel, un baton, etc) sau musai ne limitam la ce se ofera in concurs si strict la acele puncte. Raspunsuri bune pentru cei care nu au mai avut tangenta nici macar o singura data cu un astfel de concurs... apoi pot diferi organizarile diferitelor concursuri intre ele asa ca orice informatie poate ajuta.

Despre vreme nu se stie inca nimic?

are cineva vreo cursiera de inchiriat pt cupa emmedue tura de sosea????

Iti dau ciclocross-ul meu daca nu gasesti altceva, ii punem slick-uri. Dar nu e nu stiu ce scula, daca vrei il poti incerca la o tura pe la Sotrile intr-o zi. Cam asa arata:

http://www.facebook....&type=3

Doar ca nu stiu inca sigur, mai vorbim peste cateva zile.

Ok, multam, evident ca offroad ma gandeam :)

Uite, o informatie pe care nu o gasesti pe siteul oficial al cupei... Poate mai apar informatii mai exacte de genul: adunarea se face la punctul X, plecarea catre punctul de ridicare a pachetului de inscriere mai ia Y timp, trebuie sa fiti gata de cursa la ora Z iar plecarea la ora programata. Nu se spune daca putem avea la noi ceva extraconcurs (un gel, un baton, etc) sau musai ne limitam la ce se ofera in concurs si strict la acele puncte. Raspunsuri bune pentru cei care nu au mai avut tangenta nici macar o singura data cu un astfel de concurs... apoi pot diferi organizarile diferitelor concursuri intre ele asa ca orice informatie poate ajuta.

Despre vreme nu se stie inca nimic?

Ridicarea pachetelor de concurs se va putea face in zilele anterioare concursului de la magazinul Emmedue din Ploiesti, iar in zilele de concurs, de la STARTUL CURSEI DIN ZIUA RESPECTIVA (deci, pe 26 se vor ridica de la Seciu, iar pe 27 din parcul Bucov). Pe 26 dimineata se vor distribui pachete de inscriere DOAR la Seciu si pe 27 dimineata se vor distribui pachete DOAR in parcul Bucov!

Nici nu ar avea sens sa distribuim altfel, vom actualiza informatia pe site a.i. sa apara in dreptul fiecarei curse programul de ridicare a pachetelor.

Puteti lua ceva extraconcurs. Si nu se vor goli bidoanele la start pentru a fi siguri ca se consuma doar apa Dorna :)

Guest
This topic is now closed to further replies.