Rubyca

2012.05.26-27 Cupa Emmedue Sport - Drumul Vinului

Recommended Posts

@Kimosabe - sper ca te prezinti si tu la start

@ Boske - Cursa de 100 km nu mi se potriveste,merg unde ma "mulez" mai bine...right ?

Ma prezint sefu

OFF TOPIC prea mult ! Terminati cu rautatile ! Rog un MODERATOR SA FACA CURAT!

Consider ca e concurs care merita multe si ofera multe, organizat de oameni care pun suflet, asa ca nu stricati topicul , cu rautati ieftine!

Orice intrebare , neclaritate este bine-venita ca pentru asa ceva e forumul!

Spor la pedalat si antrenati-va ca mai sunt doar 8 zile, pana la start! Ca iarasi , o sa ne intrebam de ce ne bate Cleppe...!

Vineri, 25.05.2012,ora 17.00, din fata Cramei Seciu - as vrea sa fac o tura de recunoastere pentru traseul de 50 km. Cu cat mai multi, cu atat berea de dupa va fi mai rece!!! ;)

Felicitari pentru cei care au facut site-ul concursului, profesional realizat si are chiar grafic orar pentru cursa de sosea la fel ca in marile conpetitii oficiale. Este clar ca organizatorii pun suflet la concursul asta. Sper doar sa ne aduam si noi cat mai multi la start chiar daca vremea nu va fi prietenoasa. Pe sosea macar nu avem probleme cu noroaiele...

Anut trecut nu am fost, si nu cunosc traseul? Este vreo portiune de drum rau, gropi?

maine se anunta multi stropi. se mai tine recunoasterea de mtb35 la 10? - Maine e numai soseaua

- Mtb 35 km - 20 Mai. Start la ora 10.00 din locatia de start a competitiei - Parcul Bucov.

Va rugam sa ne confirmati participarea cel mai tarziu pana in data de 18.05.2012 prin email la cupa@emmeduesport.ro sau tel. 0344567899.

Stropi se anunta si pe 26; cum, participarea trebuie/a anuntata pina azi? Retinusem ca data pina la care se poate face plata este 22 mai, eu astept sa vad luni 21 prognoza pentru 26 si in caz de e ok virez banii in cont.

Cine a fost astazi la recunoastere sosea 50/100 km sa ne spuna si noua cum se prezinta asfaltul in conditii de apa,ce dificultati sunt pe traseu ( daca nu e secret ?! ) :P

Cine a fost astazi la recunoastere sosea 50/100 km sa ne spuna si noua cum se prezinta asfaltul in conditii de apa,ce dificultati sunt pe traseu ( daca nu e secret ?! ) :P

Adica cum, nu ai fost? :o

Am si eu doua sugestii (nu reprosuri :) ) pentru organizatori, sper demne de luat in considerare in vederea editiilor viitoare, daca acum e prea tarziu:

1) ar putea fi benefica o mica o modificare a traseului de 100km sosea: de la km 31 - satul Rotari, in loc sa se continue spre Ceptura - Fantanele, sa se foloseasca noul drum (stanga de la monumentul din Rotari), prin Malu Rosu, care coboara apoi direct in Fantanele. In felul acesta s-ar putea evita portiunea de drum distrus dintre Ceptura si Fantanele, de care se plange mai toata lumea. Un alt beneficiu ar fi un castig de in spectaculozitatea traseului, segmentul dintre Rotari si Malu Rosu fiind extrem de frumos, cu o succesiune de de mici catarari destul de solicitante pe coama dealului, si peisaje pe masura. Iar asfaltul e impecabil.

2) ar fi frumos daca s-ar putea gasi un sistem de calcul al clasamentului general de care sa poata beneficia toti concurentii participanti la cele doua probe 'regina' (100km sosea si 65km MTB). In sistemul actual, doar primii 25 de concurenti la fiecare proba primesc puncte pt clasamentul general. Daca tinem cont ca vor fi probabil in jurul sau peste 200 concurenti la fiecare proba, e destul de frustrant pentru restul celor care fac efortul de a participa la ambele probe, sa nu se poata evalua intr-un clasament general. Ca sugestie, ar putea fi implementat un sistem ca cele folosite in afara (si preluat anul asta si de concursurile din Triada MTB), in care fiecarei probe i se aloca un punctaj maxim (gen 10.000 puncte fiecare), acestea fiind atribuite castigatorului fiecarei probe, si normat apoi corespunzator urmatorilor concurenti (tuturor finisherilor), in functie de timpul la care vin relativ la castigator.

Doru

• Upvote 1

Eu am ajuns abia azi si doar pe portiunea dintre Vadu Sapat-Gura Vadului pana in Tataru si retur (am plecat din Mizil). Asfaltul e destul de valurit. Problema majora e insa lipsa rigolelor (santurilor) pe marginea drumului. Toata apa care curge de pe versanti curge pe mijlocul drumului. Aduce pietris si pe alocuri noroi. La coborare e destul de nasol. Bine, pentru mine si la urcare. :)

Salutare, pe website se precizeaza data de 22 ca deadline pentru inscrieri - se mai poate face inscirerea/plata in acea zi la orice ora (eg dupa 21:00)?

Cum se va prezenta traseul in urma ploilor, ce tip de pamant este acolo - a refer evident pentru MTB. M-as inscrie la tura scurta insa as dori sa stiu daca sunt noroaie gen Medias/PE sau ar fi mai prietenos...

noroaiele sunt de nivel mediu dar e mai mult pietris. maine fac si eu o recunoastere cu cx-ul dupa ce am reusit sa desluesc traseul de pe bikemap la un zoom mai mare pe googlemaps. Revin cu impresii, poate si poze.

pana la urma a mers cineva in recunoastere weekendul asta pe traseul MTB65?

nu cred ca a fost nimeni pe traseele de MTB, erau niste noroaie monumentale sambata; chiar si pe sosea curgeau fluvii de apa amestecata cu pamant si pietris.

am fost in schimb (tot sambata) in recunoastere pe traseul de 100km sosea, insa am plecat ceva mai devreme decat grupul oficial, in jur de ora 8.

Ca si conditii, traseul e la fel ca si anul trecut: nici mai bun, nici mai prost. M-au surprins in mod placut catararea de la ~km30 si noua varianta de urcare la Seciu, unde panta mai accesibila o sa lase loc mai multor strategii, pentru cei ce vor mai avea resurse sa le aplice.

Cea mai neplacuta portiune ramane cea dintre Ceptura si Fantanele, unde asfaltul e praf, si in conditiile ploii de sambata, toate gropile erau acoperite de un strat consistent de apa, fiind destul de greu de evitat.

Partea pozitiva e ca, oricum ar fi in ziua concursului, n-au cum sa fie conditii mai rele decat sambata trecuta :)

Cea mai neplacuta portiune ramane cea dintre Ceptura si Fantanele, unde asfaltul e praf, si in conditiile ploii de sambata, toate gropile erau acoperite de un strat consistent de apa, fiind destul de greu de evitat.

...n-au cum sa fie conditii mai rele decat sambata trecuta :)

Interesant ca pentru sosea au fost alese trasee cu gropi desi afirmase cineva mai sus ca era o varianta mai buna.

Nu se stie, prognoza nu e imbucuratoare nici pentru acest weekend, cel putin joi si vineri va ploua zdravan in zona.

Traseul e cat se poate de interesant. Cei care au mai urmarit curse pe afara n-or sa fie surprinsi de zonele cu gropi si asfalt prost. E drept ca la noi rideru' are numa' SL-uri si inghite in sec la cea mai mica denivelare dar... asta-i viata :D. Eu sunt chiar curios cum o sa fie in concurs pe ploaie. Sambata a fost interesant.

Intrebare. Vad ca la 100 km sosea, in program apar multe C.P.-uri, la unele scriind 'posibil apa'. E sau nu apa ?

Ciudat sa fie primul C.P. plin de toate la km 16 si la urmatorul (km 47) posibil apa. Macar sa stim ce caram dupa noi. Sper sa nu o luati pe urmele celor din Thassos ... , anul trecut la sosea la 100 km a fost perfect.

Sa nu fie prea multa apa de la natura .

2 chestii sunt clare :

1.Marcajele sa fie vazute de cei mai rapizi rutieri si offroderi .

2.Punctele de alimentare sa fie alimentate cum vrea nea Viorel.

• Upvote 1

da, si eu sunt curios cate puncte de alimentare sunt la 65km Mtb si cam pe unde sunt amplasate. Multumesc.

• Upvote 1

Punctul 7 din regulament se aplica tuturor curselor (MTB, sosea)?

VII. DEPASIREA TIMPULUI DE CONTROL

39. Timpul de control reprezinta distanta calculata in timp in raport de timpul castigatorului cursei. Timpul de control este de 70%. Depasirea acestui timp atrage descalificarea. Concurentii inscrisi la cursa Sosea 100km, care termina cursa înafara timpului de control, vor putea lua startul in cursa de Mtb 65km şi vor fi înregistrati în Clasamentul General al Cupei.

Intrebare. Vad ca la 100 km sosea, in program apar multe C.P.-uri, la unele scriind 'posibil apa'. E sau nu apa ?

Pai nu se stie cum o sa fie vremea, daca ploua sau nu. :antiemo:

Guest
This topic is now closed to further replies.