Rubyca

2012.05.26-27 Cupa Emmedue Sport - Drumul Vinului

Recommended Posts

Puteti da cateva detalii si despre zona plecarii, ma intereseaza unde se poate parca masina. Pe site-ul cursei scrie ca plecarea se face din parcul Bucov, dar comparand harta traseului cu google maps am vazut ca este de fapt din parcul Constantin Stere. Se poate folosi parcarea strandului care se vede pe harta?

Puteti da cateva detalii si despre zona plecarii, ma intereseaza unde se poate parca masina. Pe site-ul cursei scrie ca plecarea se face din parcul Bucov, dar comparand harta traseului cu google maps am vazut ca este de fapt din parcul Constantin Stere. Se poate folosi parcarea strandului care se vede pe harta?

Este acelasi parc, are 2 zone delimitate de strada, se poate parca in ambele parti. Folosim numele de Parcul Bucov intrucat daca cereti indicatii vreunui ploiestean catre parcul Ctin Stere va ridica din umeri. Este un alt eveniment pe 25-26 in parc, dar pe 27 toate parcarile vor fi goale intrucat suntem doar noi, biciclistii.

Pentru cei care nu sint din zona si nici n-au mai fost vreodata va rog sa rezumati citeva aspecte pentru tura de 100km sosea: la ce ora ar fi bine sa ajung acolo si anume unde mai exact, unde las masina, cit mai fac pina la punctul de unde se iau pachetele, de unde se pleaca, etc. N-as vrea sa ajung in ultimul moment si sa ma panichez din nu stiu ce motiv.

Se poate oare cu ciclocross la MTB 35km?

Eu am intrebat acelasi lucru si mi-au raspuns ca pot veni cu ciclocrosul, insa daca termin intre primii trei nu voi fi premiat :-)

Buna asta... Pai ia-o mai incet... Din punctul meu de vedere poate ar trebui sa fie voie cu orice bicicleta, ca se selecteaza ei pe parcurs. Parerea mea e ca e un pic exagerat de ciclocross, fiind un traseu cu urcari lungi sustinute si abrupte, mult single-track destul de abrupt, bolovani, radacini, etc.... Dar na, nimic nu e imposibil, cu atat mai admirabil. Doar ca nu cred ca un ciclocros ar fi in vreo-un fel avantajat sau ca participarea cu unul pe un astfel de traseu ar fi o placere. CX merge la chestii gen Prima Evadare, cu mult plat, sau la trasee gen XCO, unde urcarile, chiar si abrupte, au doar cativa zeci de m, cum ar fi traseul de la Arges, care si ala e totusi cam la limita. Dar pana la urma asa se nasc eroii :)

Prima evadare s-a incheiat, iar noi continuam distractia competiilor din acest sezon.

Am definitivat toate traseele! Acestea pot fi urmarite in sectiunea Curse si Trasee. Vrem sa le parcurgem impreuna o data, inaintea startului competitiei. Va invitam in weekend, 19-20 Mai, la o tura de recunoastere.

Program si intalnire :

- Sosea 100km - 19 Mai. Start la ora 09.30 din zona de start a competitiei - Crama Seciu.

- Sosea 50 km - 19 Mai. Start la ora 10.00 din zona de start a competitiei - Crama Seciu.

- Mtb 65 km - 20 Mai. Start la ora 09.30 din locatia de start a competitiei - Parcul Bucov.

- Mtb 35 km - 20 Mai. Start la ora 10.00 din locatia de start a competitiei - Parcul Bucov.

Va rugam sa ne confirmati participarea cel mai tarziu pana in data de 18.05.2012 prin email la cupa@emmeduesport.ro sau tel. 0344567899.

www.cupa.emmeduesport.ro

VIDEO PREZENTARE!!!!

http://vimeo.com/42111475

Am definitivat toate traseele!

Foarte buna ideea unui tur de recunoastere organizat. Eu imi propusesem tot pentru acest weekend o recunoastere "la pas" de unul singur dar in cazul asta am sa ma alatur voua, sambata la 9.30.

Ceea ce consider mai putin inspirat este amplasarea primului punct de alimentare la km 16, mai ales ca se pleaca cu bidoanele pline, mai util ar fi fost la km 29 in varful catararii. E doar parerea mea :).

La cursa de MTB65 vad ca traseul se intersecteaza de 5-6 ori.

Eu tot n-am inteles (asta din cauza informatiei in contradictoriu de pe forum) unde trebuie/putem lasa masinile.

Daca se pleaca de la Crama Seciu la ora 10 inseamna ca maxim la ora 9 trebuie sa fiu acolo pentru ridicarea pachetului de concurs; daca nu se lasa masina in apropiere si se ajunge de la parcare (care e unde???) pina la plecare pe cursiera trebuie lasat timp si pentru asta, cca 1/2 ora; asadar ar trebui sa ajung in zona pe la 8,15-8,30; asta ca sa stiu cind plec de acasa... Daca e cineva dispus sa-mi dea informatii mai detaliate imi poate lasa un numar de mobil pe privat si sun sa intreb ce neclaritati am.

La cursa de MTB65 vad ca traseul se intersecteaza de 5-6 ori.

Daca urmaresti traseul pe Bikemap o sa vz exact care e sensul de mers pe bucle. E intr-adevar cam ciudat... sper doar sa fim corect indrumati la fiecare raspantie.

Am vazut cum este pe bikemap dar chiar si asa o sa fie greu de gestionat ca unele se intersecteaza dupa cativa km ceea ce inseamna ca o sa ajunga ciclisti din ambele directii.

Eu tot n-am inteles (asta din cauza informatiei in contradictoriu de pe forum) unde trebuie/putem lasa masinile.

Daca se pleaca de la Crama Seciu la ora 10 inseamna ca maxim la ora 9 trebuie sa fiu acolo pentru ridicarea pachetului de concurs; daca nu se lasa masina in apropiere si se ajunge de la parcare (care e unde???) pina la plecare pe cursiera trebuie lasat timp si pentru asta, cca 1/2 ora; asadar ar trebui sa ajung in zona pe la 8,15-8,30; asta ca sa stiu cind plec de acasa... Daca e cineva dispus sa-mi dea informatii mai detaliate imi poate lasa un numar de mobil pe privat si sun sa intreb ce neclaritati am.

In lipsa accesului la docs in acest moment, v-am mazgalit o schita si o poza din zona de start. Puteti parca in parcarea cramei, pe strada aflata dincolo de zona de start sau in directia Boldesti-Scaieni, pe unde s-a urcat anul trecut.

Se parcheaza in apropierea zonei de start, pachetul trebuie ridicat pana in ora 9, timpul de incalzire si pregatire pentru concurs al fiecaruia va determina ora la care acesta trebuie sa ajunga, a.i. la 10 sa fie gata de start. Ne puteti contacta telefonic la 0344567899 (group calling)

Imagine postată

Vai! ce desen frumosss!!

Intrebare: un copil de 13 ani si 9luni (adica 14 neimpliniti la data concursului) poate participa (impreuna cu tatal?

Vai! ce desen frumosss!!

Intrebare: un copil de 13 ani si 9luni (adica 14 neimpliniti la data concursului) poate participa (impreuna cu tatal?

:)) Atata se poate fara corel, cu touchpadul laptopului, la 23:40. Cineva mai priceput se ocupa de schite, vor fi puse pe site.

Raspunsul la intrebarea dvs. este DA, la categoria Family, trebuie sa parcurgeti traseul si sa treceti linia de finish impreuna.

Puteti parca in parcarea cramei, pe strada aflata dincolo de zona de start sau in directia Boldesti-Scaieni, pe unde s-a urcat anul trecut.

Se parcheaza in apropierea zonei de start, pachetul trebuie ridicat pana in ora 9

Daca este asa e simplu... numai sa fie locuri suficiente de parcare. Asta inseamna ca de la punctul de parcare pina la punctul de ridicare a pachetului de concurs si de plecare in cursa nu e distanta mare; unii spuneau de parcul Bucov care e destul de departe. In aceste conditii la 8,45 sa fiu acolo inseamna ca un 7 daca plec de acasa este ok. Am sunat la acel numar dar nu a raspuns, mai incerc.

Vremea se anunta usor ploioasa, poate avem alta prognoza pina luni cind transfer banii.

Mai, tot n-ai inteles? Masinile vor fi parcate in zona startului (e loc destul prin zona), in parcul Bucov a fost ridicarea pachetelor anul trecut, organizatorii au spus mai sus clar ca anul asta se ridica pachetele de la crama Seciu, la start. Mai clar de atat nu stiu ce poate sa fie. Iar cu planurile de ajuns la 8:45 mi se pare cam tarziu, adica iti lasi 15 minute pentru ridicarea pachetului. Eu as pleca la 6 in locul tau, sa fiu la Seciu pe la 8. O sa fi surprins cate prostii ai de facut inainte de start (prins numere, reglat pe la bicicleta, bagat apa in bidoane) ca te trezesti ca se da startul si nu esti gata. E bine sa iti lasi timp suficient. Unde mai pui ca poti da pe drum de vreo-un blocaj, un accident, ceva.

Am vorbit cu Vlad pe mobil si mi-a spus ca anul trecut a fost parcarea la Bucov iar anul asta se parcheaza in jurul zonei de plecare. Nu era vorba ca nu am inteles atita timp cit erau mai multe informatii contradictorii. Acum, ca am aflat de la sursa este ok. Problema e sa nu ploua...

Mai, tot n-ai inteles? Masinile vor fi parcate in zona startului (e loc destul prin zona), in parcul Bucov a fost ridicarea pachetelor anul trecut, organizatorii au spus mai sus clar ca anul asta se ridica pachetele de la crama Seciu, la start. Mai clar de atat nu stiu ce poate sa fie. Iar cu planurile de ajuns la 8:45 mi se pare cam tarziu, adica iti lasi 15 minute pentru ridicarea pachetului. Eu as pleca la 6 in locul tau, sa fiu la Seciu pe la 8. O sa fi surprins cate prostii ai de facut inainte de start (prins numere, reglat pe la bicicleta, bagat apa in bidoane) ca te trezesti ca se da startul si nu esti gata. E bine sa iti lasi timp suficient. Unde mai pui ca poti da pe drum de vreo-un blocaj, un accident, ceva.

Nu mai fii asa malitios Horace :)

Una peste alta sambata voi fi la recunoasterea oficiala a traseului . Sosea /50 km

Am vorbit cu Vlad pe mobil si mi-a spus ca anul trecut a fost parcarea la Bucov iar anul asta se parcheaza in jurul zonei de plecare. Nu era vorba ca nu am inteles atita timp cit erau mai multe informatii contradictorii. Acum, ca am aflat de la sursa este ok. Problema e sa nu ploua...

Mikinina daca mergi la fel de mult pe cat scrii o sa fii bine dar am o banuiala ca esti praf ;). De abia astept sa te vad la actiune, o sa ma prezint ca m-ai omorat cu avalansa de topicuri. Parca ai 14 ani.

• Upvote 1

Nu mai fii asa malitios Horace

Una peste alta sambata voi fi la recunoasterea oficiala a traseului . Sosea /50 km

Astia antrenati ar trebui sa faca recunoasterea la traseul de 100Km :)

Astia antrenati ar trebui sa faca recunoasterea la traseul de 100Km :)

Pai Rapso nu este antrenat/bun :D

Mikinina daca mergi la fel de mult pe cat scrii o sa fii bine dar am o banuiala ca esti praf ;). De abia astept sa te vad la actiune, o sa ma prezint ca m-ai omorat cu avalansa de topicuri. Parca ai 14 ani.

Pai de unde ai tras concluzia asta? Intreb pentru ca nici unul nu a fost in stare sa expuna da capo al fine tot ce trebuie... Care avalansa nene? Macar ai citit ce am intrebat si ce mi s-a raspuns? Si am 41 ani nu 14.

Iar daca vin o fac pentru mine nu sa pozez sau sa ma laud dupa aia ca am facut ceva...

Pai Rapso nu este antrenat/bun

Gata am inceput cu rautatile :D

@Kimosabe - sper ca te prezinti si tu la start

@ Boske - Cursa de 100 km nu mi se potriveste,merg unde ma "mulez" mai bine...right ?

Guest
This topic is now closed to further replies.