Sign in to follow this  
tzunoi

29er sau cyclocross

Recommended Posts

Am o "mica" dilema - spre care dintre ele sa ma indrept? Ce vreau sa fac cu ele - pai

- naveta zilnica prin oras

- ture - genul cateva zile plecat de nebun - dar orientat spre sosea / drumuri pavate. Nu drumuri de munte

- ture prin delta - salivez de mult pe la topicul despre delta (nu stiu cine l-a deschis)

Momentan am o bicla dar e buna doar pentru oras deci pentru restul trebuie schimbata

In opinia mea punctele forte si punctele slabe ar fi

29er

Bune

- Mai confortabila la drum lung

- de obicei, e mai bine dotata la aceeasi bani (comparativ cu cyclocross-ul)

- Suspensie fata (asta e si un minus totusi daca nu e blocabila)

- accepta mai multe dimensiuni de cauciucuri

Rele

- mai puti pozitii pentru maini (nu are drop baruri).

- nu se poate pune portbagaj fata din cauza suspensie

- multe nu au gauri de prindere portbagaj spate

Cyclocross

Bune

- drop baruri - mai multe pozitii pentru miini

- mai usoara

- accepta portbagaj fata/spate

Rele

- nu stiu cat de comode sunt din cauza pozitie

- mai scumpe la aceleasi dotari

- nu accepta cauciucuri mari(exceptand surly..da are un pret de fugi)

Candidatii ar fi astia (se pot aduce relativ usor din state...)

29 http://www.bikesdire...ty/29point5.htm

cyclo - http://www.nashbar.c...536_-1___202339

Care dintre ele este mai potrivita? Pro contra pentru fiecare?

eu unul as vota clar pt ciclocros. la drum lung nu se compara niciun mtb 26/29 cu o cursiera/ciclocros.

sunt cadre de mtb-29 care permit montarea de portbagaj si sunt si pentru bicicletele cu furca cu suspensie.

As putea intreba: de ce nu un treking? ca vorba aceea, cam de asta s-a inventat.

Si eu zic la fel, e mai potrivit un trekking, are o pozitie mai comoda, 29 si cyclocross sunt gandite sportiv, pentru competitie.

Intr-adevar discutia ar trebui sa se poarte intre cyclocross si trekking, functie de cata nuanta sportiva vrei sa-i dai. Daca te intereseaza proiecte dinastea fanteziste si exploratorii, uite aici obsesia mea! :))

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/12842-mini-monstercross-cyclocross-touring-bike/

xemax - am vazut proiectul tau. Frumos foc. Sunt curios la cat te-a dus cu totul, pana acum. Nu de alta - dar daca ma apuc sa insumez ce vreau - ca si dotari si sunt deja pe una dintre cele 2 bicle enumerate - imi sare cu mult bugetul :D.

Trekking - nu am vazut o categorie aparte de trekking. Stiu ca sunt unele bicle cu inclinatie spre trekking dar nu prea am vazut sa zica clar - uite astea sunt trekking. Si in categoria trekking am vazut ca sunt bagate si MTB 26 si cyclo/hybrid/road 28..confusing

Cu rotile subtiri se misca rezonabil pe sosea si drumuri de tzara. Dar exact in regim de trekking, mai "batraneste".

In regim de cross, cum il fortez la Prima Evadare, isi arata limitele (adica greutatea mare) si ma munceste din greu.

Asa ca va reveni la scopul initial. Turismul :D

Un topic cu adevarat mai serios, atat un 29er cat si un cyc sunt cele mai versatile biciclete. Amandoua pot fi si pentru trekking (prin asta eu inteleg bicicleta de tura lunga, cicloturism, carat bagaje). Un trekking in sine nu e o bicicleta versatila dar asa cum ai descris parca asta ti potriveste. Furca nu ar trebui sa fie un criteriu, pentru 29er poti avea si una fixa ca alternativa la cea cu suspensie asa cum pentru cyc poti avea una de cursiera ca rezerva. Dar nu are sens sa ai 29er mtb daca nu te dai pe trasee specifice montane.

xemax - cateva intrebari - ca sa imi fac eu niste calcule :). Toate intrebarile presupun cadrul ales de tine - one

- cat e spindle lenght la bb presupunand angrenaj cu 3 foi si 10 viteze?

- ce dimensiunii maxime suporta pe cauciuc - cu si fara aparatorii?

- se poate schimba furca fixa cu una cu amortizare - nu cred ca va fi nevoie...dar just ask.

- cadrul vine cu furca. Are gatul taiat sau il pot taia eu la cat vreau?

- furca vine cu toata cuvetaria?

- cadrul si furca au prinderii de disc? Asta e mai mult just to be sure.

- cat te-au costat jentile + butuci + spite si asamblarea lor?

- cum ai determinat marimea cadrului (stiu competitive fit calc dar ala iti da pentru perf nu pentru touring)

Si multumiri multe :)

Ma coplesec intrebarile tale, insa voi incerca sa raspund cat mai exact. :))

- spindle length: habar nu am, tot ce stiu este ca nu pot monta decat angrenje se mtb/trekking cu foaia mare de max 48 dinti, am vazut un angrenaj deore XT Hollowtech II montat pe un cadru din acesta si asta ma face sa cred ca-l voi putea monta si pe al meu (Deore LX 3x9);

- dimensiune maxima anvelopa: ei sustin ca 2.1, desi parca vazusem pe un forum ca pusese cineva unu de 2.2 - 2.4?!? Cu aripa... Urmeaza sa vedem! :)

- furca cu amortizare: habar nu am, io cautand un cadru cu furca rigida;

- lungimea gatului furcii: aici avem o problema deoarece eu am luat un SH deja taiat, din pacate nu se mai gasesc cadre, de fapt frame-seturi noi pe piata, sau cele pe care le-am gasit nu se livreaza sunt prea scumpe, iar modelul 2012 nu a aparut inca, era estimat pe la 260$;

- de nou vine fara cuvetarie doar cu opritorul ala pentru cablu de frana asta pe langa cadru, furca, pivoti pt V-Brake si ceva ghidaje de cablu;

- rotile le-am luat de ocazie si a fost un chilipir nesperat; m-au costat 300 lei;

- marimea cadrului am determinat-o folosind tabelele de pe siteul marosbike, dupa care am "ajustat-o" in urma unor consfatuiri cu MBZ si in final am cumparat ce am gasit pe eBay.

Dupa cum vezi nu stau prea bine cu logistica proiectului, insa daca te ajuta putem aranja sa-l vezi intr-una din zile. :D