shine

Cauciucuri de sosea pentru MTB

Recommended Posts

Am cautat prin arhiva si nu am gasit niste sfaturi despre achizitionarea unor cauciucuri de sosea. Eu am o Merida Matts 10D. Merg cam la 2 saptamani cu ea pe munte sau pe la vreo cursa organizata. In timpul saptamanii merg cu ea la munca (in masura in care vremea mi-o permite) si sunt vreo 10 km. Din cand in cand mai prestam si ceva ture pe sosea, mai pana la Buzau, mai prin Bulgaria si pentru momentele astea as vrea sa imi iau si un set de gume de sosea. Asadar, ce imi recomandati pentru sosea (marca, marime) si sa se incadreze intr-un buget de 150 de lei perechea.

Inteleg ca vrei roti de sosea pe un MTB de 26", altfel ignora ce scriu. Nu e neaparat o recomandare, iti spun doar ce fac intr-o situatie similara: am un set de cauciucuri de munte si offroad si am un set de Rubena Cobra de 1.9" pentru sosea. Nu sunt fantastice, dar au profil aproape slick si costa doar 30 de lei bucata, avand in considerare pretul mi se pare o alegere destul de buna. Nu stiu cat rezista, ale mele au doar cateva sute de kilometri si fata nu are nici o urma de uzura, spatele se vede ca e folosit, dar cred ca ajung la 2-3000 km. Protectia la pene nu o pot aprecia, nu am facut nici o pana cu ele si merge si frate-meu cu un alt set si i-am trimis si unui var vreo 3 bucati.

Intr-adevar, roti de 26 vreau. Mi se par prea ieftine si m-am invatat din proprie initiativa ca un produs prea ieftin, e un produs prea ieftin. Oricum, daca zici ca se comporta bine, le iau in calcul si pe astea. Le ai demult? sa nu se topeasca dupa cateva luni de folosire :D

P.S. am uitat sa va zic, aspectele legate de greutatea cauciucului le consider ca nu sunt prea importante. 100 de grame in plus sau in minus, sunt ok pentru mine.

Am cautat prin arhiva si nu am gasit niste sfaturi despre achizitionarea unor cauciucuri de sosea. Eu am o Merida Matts 10D. Merg cam la 2 saptamani cu ea pe munte sau pe la vreo cursa organizata. In timpul saptamanii merg cu ea la munca (in masura in care vremea mi-o permite) si sunt vreo 10 km. Din cand in cand mai prestam si ceva ture pe sosea, mai pana la Buzau, mai prin Bulgaria si pentru momentele astea as vrea sa imi iau si un set de gume de sosea. Asadar, ce imi recomandati pentru sosea (marca, marime) si sa se incadreze intr-un buget de 150 de lei perechea.

Ieu i-ti recomand astea http://www.bikexpert.ro/catalog/xenith-150-p-2023.html nu o sa fi dezamagit iar pe 10 km cresti media cu 3-4km.

Sunt la Decathlon niste Michelin super ieftine, se vand la pereche, XC Road parca le zice. Sunt slick-uri, sunt foarte usoare, de 1.5 si o sa zbori cu ele. Nu mai stiu cat costau, vreo 60 RON perechea (nu bag mana in foc). Nu iti recomand alea CST, Rubena etc... la 20-30 lei pt ca sunt foarte grele, astea sunt mai sport, sunt concepute pentru antrenamentul MTB-istilor pe sosea.

Pe exteriorul jantei am gasit doar pe un abtibild, pe care scrie 26` 559 X 17C. 17 C-ul o fi de la faptul ca suporta minim 1.7? zic si eu... ca in alta parte nu am gasit nicio indicatie cu ce cauciuc sa ii pun.

@Campian, nu prea as vrea sa zbor :D, am avut o tentativa pe coborarea dintre Ranca si Novaci, pe la 70km/h si alte vreo 3-4 tentative la coborarea de pe Magura la GMC. Daca pe Transalpina am reusit sa raman pe bicicleta, la Geiger am zburat serios. Si nu mi-a placut...si nu mai vreau :)

[...] Nu iti recomand alea CST, Rubena etc... la 20-30 lei pt ca sunt foarte grele, astea sunt mai sport, sunt concepute pentru antrenamentul MTB-istilor pe sosea.

Te antrenezi mai bine dacă foloseşti cauciucuri mai grele faţă de cele "race". Părerea mea.

Pe exteriorul jantei am gasit doar pe un abtibild, pe care scrie 26` 559 X 17C. 17 C-ul o fi de la faptul ca suporta minim 1.7? zic si eu... ca in alta parte nu am gasit nicio indicatie cu ce cauciuc sa ii pun.[...]

Acel "17" reprezintă lăţimea jantei (pe interior). Ar trebui să poţi folosi fără probleme cauciucuri între 1.5 - 2.3 pe janta aia.

Am cautat pe gugal si nu reusesc sa ma elucidez nici cu Sheldon Brown. nu reusesc sa identific pe undeva daca imi merge cauciuc de 1.5 pe janta mea. Si parca nu as da 60 de lei pe cauciucuri si sa raman cu ele in sacosa.

Heeeelp. Stie cineva daca pot inghesui cauciucul de 1.5 pe jante cu indice 17?

Daca, intr-adevar, acel 17 reprezinta latimea jantei pe interior, atunci fara probleme poti pune cauciuc de 1.5.

Sper exemplu, la roti Shimano de cursiera, janta avea latimea de 15mm pe interior si mergeau excelent anvelope de 622x23, ceea ce inseamna mai putin de 1".

Am cautat si eu pe Shedon Brown. In tabelul de jos, este clar. O janta de 17mm primeste anvelopa intre 25 si 37. Asta ar insemna chiar o anvelopa de 1". Dar poti pune lejer de 1.5, se va potrivi cu siguranta.

Iti dau eu unul sa incerci? E mai simplu...

O sa trec diseara prin Decathlon, sa vad daca mai au gumele alea pe stoc. Si daca le au pe stoc, o sa te sun maine sa vedem cum facem sa imprumut un cauciuc.

Scavenger, la ultimul tabel, daca fac transformarea din mm in inchi, reiese ca pentru 17 pot pune camera intre 1 si 1.45 :D in conditiile in care eu acum am de 2.1

Sper sa rezolv problema cu Hcampian, ca sa nu mai stau stresat!

Frate shine esti stresat rau...

Merge cauciuc de 1,5 pe janta ta pentru ca ai MTB cu roti de XC daca aveai DH cu roti de DH (adica foarte late) atunci trebuia sa-ti faci probleme, daca jentile sunt inguste pentru frane pe v-brakes chiar merg mai bine cauciucurile de 1,5 decat cele de 2,35. Succes

Mi-am amintit ca am vazut acu' ceva vreme la SBC pe 1 Mai slick-uri de MTB de 0.8. Apoi alea da, s-ar putea sa nu mearga pe orice janta, desi ei mi-au aratat unul montat pe un SunRims Single Track, care numai ingusta nu e.

Sunt la Decathlon niste Michelin super ieftine, se vand la pereche, XC Road parca le zice. Sunt slick-uri, sunt foarte usoare, de 1.5 si o sa zbori cu ele. Nu mai stiu cat costau, vreo 60 RON perechea (nu bag mana in foc). Nu iti recomand alea CST, Rubena etc... la 20-30 lei pt ca sunt foarte grele, astea sunt mai sport, sunt concepute pentru antrenamentul MTB-istilor pe sosea.

+1

Am avut Rubena.. sunt extrem de grele (~900g), dar daca nu te intereseaza asta sunt ok. Am mers ~500km cu unele si nu prezentau urme de uzura.

De aproape un an am Michelin-urile din Decathlon. Merg mult mai misto decat Rubena, dar trebuie mai multa atentie la franare. Aluneca mult mai usor decat Rubena din cauza profilului perfect neted.

Nu am facut nicio pana cu ele, dar unul s-a ales cu 2-3 taieturi dupa ce am mers ~200m pe un drum pietruit.

Urmatoarele or sa fie Xenith. Calea de rulare pare mai groasa si mai rezistenta decat la Michelin.

am fost aseara in Decathlon, si am vazut mai multe modele de Michelin, nici unu` nu era XC roads, incepand cu 70 de lei bucata. Hcampian, poate poti sa pui o poza cu profilul celor pe care le ai tu si le recomanzi, cel mai probabil o sa fac in weekend o vizita pe la Decathlon. Si daca nu s-or potrivi, stiu pe cine dau vina:pe Sheldon! :))

Probabil nu-l mai au :(

Nu era nici ultima data cand am trecut eu pe acolo.

Asa arata:

Imagine postată

Salut!

O problema similara am avut si eu dar am rezolvat-o cumparand cauciucuri Schwalbe Hurricane. In ceea ce ma priveste sunt foarte eficiente pentru sosea (calea de rulare este aproape slick) si in plus daca e cazul iti pot da si capabilitati offroad basic (au canturi/crampoane rigide pentru borduri, linii de tramvai, etc.). Au protectie la pana si se gasesc si cu banda reflectorizanta. In plus te incadrezi si in buget, din cat imi aduc aminte in primavara erau cam 100RON perechea. Un alt atuu: rezista la o greutate destul de mare (125kg), eu aveam nevoie :)

Imagine postată

am mai dat o tura pe la Decathlon, si tot nu au aparut. Nu imi mai pun prea mari sperante. Poate la anul. Oricum acum imi trebuie cauciucuri de iarna :D

Am o dilema in alegerea unor anvelope pentru asfalt la MTB-ul meu asa ca va rog sa-mi spuneti din experientele voastra ce ati alege intre Schvalbe Marathon Kevlar 2.0 si Schwalbe Big Apple 2.0. sau alta varianta in aceeasi gama de pret (~100 lei/buc) .Scopul lor va fi o utilizare zilnica de 30km x 2 - naveta Ciolpani - Bucuresti(Baneasa). As fi cumparat direct Schwalbe Marathon Dureme sau mai bine inca o bicicleta mai adecvata acestei utilizari, dar momentan nu am cu ce :)

Pentru balaurit prin padurile din zona mea sau altele am anvelopele stock pe care e pacat sa le tocesc pe asfalt.

Daca banii sunt limitati am scris mai sus de cauciucuri slick la 30 de lei. Da, sunt un pic mai grele (vreo 100 de grame in plus) fata de altele de 3 ori mai scumpe, dar la banii astia eu sunt multumit, le folosesc de 6 luni si sunt in stare buna.

Salut!

O problema similara am avut si eu dar am rezolvat-o cumparand cauciucuri Schwalbe Hurricane. In ceea ce ma priveste sunt foarte eficiente pentru sosea (calea de rulare este aproape slick) si in plus daca e cazul iti pot da si capabilitati offroad basic (au canturi/crampoane rigide pentru borduri, linii de tramvai, etc.). Au protectie la pana si se gasesc si cu banda reflectorizanta. In plus te incadrezi si in buget, din cat imi aduc aminte in primavara erau cam 100RON perechea. Un alt atuu: rezista la o greutate destul de mare (125kg), eu aveam nevoie :)

Imagine postată

Este si modelul acela cu balonul de 1.9 sau mai mic? 2.0 sunt cam groase, pe fata am 1.9 si pe spate 2.1 dar nu as merge pe 2.0. Vreau sa cresc distanta parcursa pe sosea cu MTB vara asta si pana acuma am folosit doar cauciucuri de offroad. M-ar tenta sa iau modelul cu banda reflectorizanta, am vazut ca e cu o lira in plus sau ceva de genu de 26".

am un set de cauciucuri de munte si offroad si am un set de Rubena Cobra de 1.9" pentru sosea. Nu sunt fantastice

asta m-a facut sa nu le iau in calcul. Spune-mi te rog cum se inteleg cu penele :) si cum e aderenta pe ploaie?

asta m-a facut sa nu le iau in calcul. Spune-mi te rog cum se inteleg cu penele :) si cum e aderenta pe ploaie?

Nu stiu pe care dintre versiuni o are Adrian(sunt trei Cobra 26x1,9) si nici ce il nemultumeste la ele. Eu am versiunea Sport si dupa 1300 km nu au semne de uzura. In privinta aderentei pe ploaie, cat esti pe asfalt, nu sunt probleme.