shine

Cauciucuri de sosea pentru MTB

Recommended Posts

Road cruiser.

Trec de la 500 de grame la peste 700 gr ? Cu pretul sunt de acord ...

Intrebare : daca scrie ca anvelopa suporta maxim 90 de kg , asta inseamna doar pe ea 90 de kg sau este facuta socoteala per bicicleta ?

Sunt 90 kg "de caciula", adica per anvelopa.

Am mers 2 ani pe Maxxis Overdrive 26 x 1.75, au marele avantaj ca sunt foarte rezistente la pene. In schimb, au marele dezavantaj ca devin instabile pe noroi / umezeala.

Le poti baga pe orice sosele si forestiere uscate.

In alta ordine de idei, nu e cazul sa-ti fie teama de un cauciuc subtire (am trecut si eu prin asta, dar e o evolutie fireasca sa te obisnuiesti sa rulezi si pe altceva decat gogosarii de MTB :P ).

Bafta !

Vreau sa iau si eu un set de slick-uri pt mtb-ul meu, momentan am Kenda Komodo 1,9. Ce slick-uri as putea lua pana in 100 ron perechea? Fara sa mai schimb jantele sau camerele??

Putin peste 100 de lei (pentru 2 bucati) - Maxxis Xenith 40-559.

Mie Detonator 1,5 mi se parut mai "safe" , avand totusi ceva zimti pe margini , iar in cazuri de urgente poti merge mai desumflate cu ele pe la 2 - 2,5 atm . Xenith-ul este foarte slick , mai ales daca vii de pe MTB . Si eu voi incerca doua Detonatoare , dar mai intai caut camere adecvate pentru ele .

Putin peste 100 de lei (pentru 2 bucati) - Maxxis Xenith 40-559.

Si trebuie sa schimb si camerele sau nu?

Eu am niste camere de 1.9 pe care le folosesc in Xenith 1.5, fara sa fie dificil sa le introduc in anvelopa.

Ideea este ca acele camere care merg intre 1,5 si 1,75 sa le poti umfla la 5-8 bari fara probleme . E clar ca o camera de 1.9 -2.3 umflata la 5 bari este mult mai mare decat una de 1,5 umflata la aceeasi presiune , apoi cel mai bun argument care m-a convins sa caut camere adecvate a fost si greutatea lor , cele de 1,5 - 1,75 sunt pe la 100 grame ( cam 22 ron ) , iar cele intre 1,9 - 2,3 depasesc usor 150 de grame , unele decente , altele mai nesimtite sau de downhill ajung la 230 grame .

Deci castigi cel putin 100 - 120 grame numai de la schimbatul de camere corespunzatoare + diferenta imensa intre cauciucuri de MTB la slick-uri de 1,5 ( cam 300 - 500 grame ) .

Am observat ca nimeni nu nu zice nimic despre CST 26X1.4

http://www.bicishop.ro/Cauciuc-biciclete-CST-Traveller-City-26-quot--579.html

Le folosesc de aproximativ 2 ani de zile si sunt destul de multumit de ele tinand cont de cat am dat pe ele

Dezavantajul este ca ai sanse mult mai mari sa faci pana astfel esti obligat sa cari o camera dupa tine (si restul ustensilelor) tot timpu

Credeti ca solutiile antipana se pot folosi si pentru camerele care au balonul intre 1.2 si 1.5 sau astfel de solutii sunt doar pentru camerele de cursire (avand diametrul mult mai mic)

1. Sunt cauciucuri cu "compound" all season , adica nu folosesc numai cauciuc pentru vara , mai moale , pentru aderenta ; La ce bun ca te tin 2 ani , daca aluneca in draci in curbe si pe umezeala ? Ideea este ca dupa fiecare tranta iti vine sa dublezi banii dati pe anvelope ;

2. conteaza mai mult gaura din camera decat latimea camerei ;

3. cel mai important pt mine : are 720 de grame bucata !!!

5. nu are tehnologii noi , kevlar sau alte nebunii ca puncture protection sau altele . Macar de ii puneau o banda reflectorizanta ...

Mai bine asta : http://sportwin.ro/m...-175-c1446.html

sau : http://sportwin.ro/mtb-26/806-cauciuc-bicicleta-rubena-v58-2619.html

"Arata" ok pe foaie , dar ... asta daca gasesti cel putin varianta de 540 gr. . Cealalta de 585 +- 30 gr pentru o anvelopa de 1,5 e MULT . Eu deocamdata m-am hotarat sa mai strang bani si sa iau Detonatoarele de 1,5 sau ... daca ma convinge cineva de 1,25 pe fata , la asta ma mai gandesc .

cred ca este cel de 540g k-shield

"Arata" ok pe foaie , dar ... asta daca gasesti cel putin varianta de 540 gr. . Cealalta de 585 +- 30 gr pentru o anvelopa de 1,5 e MULT . Eu deocamdata m-am hotarat sa mai strang bani si sa iau Detonatoarele de 1,5 sau ... daca ma convinge cineva de 1,25 pe fata , la asta ma mai gandesc .

Eu mi-am luat 2 Detonatoare de 1.5 rosii si dupa ce mai gasesc si o camera decenta pentru ele abia astept sa fac ceva ture de sosea .

Inainte sa le cumpar am cantarit tot ce aveau vre-o 4 magazine si nimic nu era sub 500 gr. NIMIC de la Schwalbe , care se apropiase la 550 gr cu un Oriflame ( ca nu e subtire , dar era cel mai usor ) , de la CST NIMIC sub 600 gr si de fapt cele mai grele din toate magazinele . Nici Rubena nu erau mai extraordinare si nici Vittoria .

Diferenta intre cele de MTB si Detonatoarele de 1.5 este mare , DAR in realitate , pe spate , unde este greutate mai mare va sta pe tot profilul , iar pe fata , daca le umfli bine , va rula doar pe banda neagra .

Ca aspect am gasit si un "tyre pen" in ajutor , adica un fel de marker alb , care schimba aspectul tuturor anvelopelor :) .

Aseara le-am instalat pe bicla , sunt belea rosii :D . Puteam sa pun pe fata si de 1,25 , dar sunt multumit de alegere si cu 1,5 . Nu sunt foarte subtiri , iar de rulat , se pare ca stau pe toata suprafata , nu numai pe banda neagra . Bicla s-a usurat cu peste jumatate de kg . Rotile acum sunt mai mici decat cele de MTB , dar si mai usoare , impreuna cu noile camere . Se pare ca in rotile mele de MTB a fost bagata si solutie pentru tubeless si de asta erau mai grele rotile cu cateva sute de grame , fata de greutatea lor stock .

Schwalble hurricane. Am luat o pioneza, pana, dar cred ca cu orice cauciuc faci pana ca trece acul pana in camera.

Un minus, cauciucul pe margini unde e scris numele firmei si modelul cu alb prezinta crapaturi. Ce e drept sunt doar de suprafat dar..ce naiba? Am luat cauciucul de 2 luni.

Eu oricum nu iau in considerare cate atmosfere sunt in el, umflu roata beton cu pompa de picior si scad din presiune numai daca terenul de rulare este accidentat.

O parere?

Crapaturile din cauciucul de pe margine nu sunt ok si pot fi de la presiune prea mica sau ai mers cu el desumflat ( dupa ce ai facut pana probabil ) . Mai poate fi si din cauza cauciucului imbatranit / folosit necorespunzator . Poate ar fi cazul sa folosesti un instrument de masura al presiunii pe viitor . Ce unora li se pare " beton" altora li se pare putin , mai ales ca spui ca-l mai desumfli pe teren accidentat .

35-70 PSI / 2,5-5,0 BAR - din specificatii .

Cauciucul îmbătrânește încă din momentul în care a luat ființă în fabrica de anvelope. Condițiile improprii de depozitare accelerează deteriorarea, însă aceasta progresează și dacă-l ții în condiții bune. E un risc cunoscut la anvelopele auto, unde trebuie să fii atent să iei gume de iarnă de fabricație cât mai recentă, nu de 3-4 ani vechime fiindcă s-ar putea să fie neutilizabile după doar un sezon. La această îmbătrânire se adaugă uzura.

Aceeași îmbătrânire continuă are loc și la alte produse la care compoziția chimică se alterează în timp. De exemplu, acumulatorii.

Un minus, cauciucul pe margini unde e scris numele firmei si modelul cu alb prezinta crapaturi. Ce e drept sunt doar de suprafat dar..ce naiba? Am luat cauciucul de 2 luni.

Dai un telefon la Schwalbe, trimiti marfa inclusiv chitanta de la dealer si o sa-ti inlocuiasca marfa reclamata.

Nu esti tu nici primul nici ultimul.

Mai exact la dealerul Schwalbe pe RO (assport/bikexpert) ca la Schwalbe DE te costa transportul cat doua anvelope noi si oricum te vor indruma catre RO.

Dar nu te mai deranja pt ca acele crapaturi pe label (chiar si pe restul flancului), daca-s doar cosmetice, nu fac obiectul garantiei.

Scrie pe schwalbe america: "Here are a few examples of what is NOT considered a Factory Warranty Defect: ... Tires with cracking sidewalls as this a cosmetic issue that has no effect on the performance of the tire and is often due to the psi being set too low."

Eu ma gandeam ca de la presiunea prea mare, nu prea mica. Nu am mers niciodata cu anvelopa pe pana. A stat desumflata doar o noapte pana am reparat pana a doua zi.

Presiune 'prea mica' nu inseamna numai mers pe pana. Daca pt greutatea ta ar fi trebuit sa ai, dau o valoare din burta, cel putin 4 bari atunci 3,5 e 'prea mica'. 'Prea mica' a fost si cand ai facut pana de cand a facut plici si pana te-ai oprit. Asta teoretic. Practic n-are sens sa-ti bati capul.

Daca anvelopa nu face galme, nu se vad sau nu ies fire, sarme, nu are gauri, crapaturile nu se lungesc/adancesc pe zi ce trece atunci baga mare mai departe :)