shine

Cauciucuri de sosea pentru MTB

Recommended Posts

A folosit cineva asa ceva http://www.playbike....?id_produs=4645 ? Din specificatii par a fi ok si sunt usurele.

Le-am vazut , le-am dat si telefon unor dealeri , dar nu m-au convins ca merita fata de Detonatoarele 1.5 . Apoi nici specificatiile tehnice nu sunt corecte . Nu au cum sa aiba acelasi gramaj si la 1.5 si la 2.0 , avand aceleasi compozitii . Doua veneau cam 130 ron , iar eu am dat mai putin pe doua Detonatoare rosii :D .

Referitor la crapaturile " de aspect " , eu am cumparat un marker alb de cauciucuri si am conturat putin pe ele si chiar arata bine , dar trebuie sa ai mare grija sa nu-ti tremure mana , ca nu mai poti sterge . Rezista destul de bine si se pot retusa scrisurile vechi albe .

Eu am mai spus si in alte topicuri de "batranetea" unor anvelope si acolo nu erau prea convinsi ca sunt afectate si anvelopele de biciclete asa cum sunt cele auto , dar se pare ca sunt chiar mai afectate . Pana la urma mai repede simti la bicla un cauciuc invechit , ca nu mai are grip-ul corespunzator , fiind mult mai putini factori implicati in miscare , decat la masina .

Shumu si eu eram tentat sa le iau de la ei , dar le-am cantarit si erau mai grele decat specificatiile de pe site . Cele rosii care le-am luat sunt mai usoare decat pe site , desi nu sunt foldable , ca sa nu mai vb de aspect , apoi la ei erau 60 ron parca . Oricum , baga impresii dupa ceva ture . Ai luat si camere corespunzatoare ?

Aseara le-am instalat pe bicla , sunt belea rosii :D . Puteam sa pun pe fata si de 1,25 , dar sunt multumit de alegere si cu 1,5 . Nu sunt foarte subtiri , iar de rulat , se pare ca stau pe toata suprafata , nu numai pe banda neagra . Bicla s-a usurat cu peste jumatate de kg . Rotile acum sunt mai mici decat cele de MTB , dar si mai usoare , impreuna cu noile camere . Se pare ca in rotile mele de MTB a fost bagata si solutie pentru tubeless si de asta erau mai grele rotile cu cateva sute de grame , fata de greutatea lor stock .

Ce camere ai luat si de unde? Mersi

Am luat Maxxis Ultralight 1,5 - 1,75 , cam 100 gr. au in realitate / bucata . Sunt super ok si se comporta f bine cu Detonatoarele mele . Am facut deja vre-o 200 de km si totul este ok . Camerele le-am laut de la Kerobike , de pe 1Mai , la 22 ron bucata . Mai ieftnd e atat NICAIERI nu am gasit camere mai bune sau mai usoare . La 45 ron erau de la Schwalbe la 96 gr , DAR erau intre 1 si 1,5 si chiar nu se merita diferenta .

Am mers si pe ploaie , nu mi-a fugit nici fata , nici spate , dar nici cu viteza mare nu am mers . Cam o data pe saptamana mai dau cam 6-10 pompe mici de mana in fiecare roata si totul este ok .

Tocmai am achizitionat o pereche de Maxxis Detonator 26x1.5. Revin cu detalii dupa prima proba :)

Interesant cauciucul! Sa nu uiti de review, ai grija :)
  • Upvote 1

Uite ca a uitat de review... Tocmai cand speram sa gasesc mai multe pareri despre detorator. Am niste Rubena, nu stiu ce model, si ala de pe spate, dupa 4 luni de folosire nu prea intensa, nu mai are ''zimtii'' care la cumparare erau de vreo 0,5mm. Este neted ca'n palma. De la inceput, la o franare care a blocat roata spate si am tarat cauciucul aprox 1 - 1,5 m, portiunea respectiva a devenit aproape neteda. Parca e din creta facut. Desi e facut in Cehia (mama ce bere au aia) face tara de ras. Deci un mare minus pt Rubena.

@marius_eugen, le ai deja de ceva timp. Imi poti spune te rog daca, fata de primii 200 de km in care erai multumit, te-au dezamagit cu ceva? Derapari, comportament pe ploaie, grad de tocire, etc. Ms mult.

Rulez de câteva săptămâni pe o pereche Schwalbe Marathon Extreme Evo Double Defense 26x2,25 pliabile, de 34€ bucata. Până acum nu au nici un semn de uzură, în schimb rulează repede, silențios și cu aderență fantastică. Cu Rubena aveam emoții pe nisip sau la traversarea liniilor de tramvai; nu mai e cazul cu Marathon. E interesant că pe ploaie nu aruncă așa multă apă cum făceau slick-urile. Crampoanele sunt suficiente chiar și pentru a intra în pădure, pe pământ. Recomand.

• Upvote 1

Eu recomand mai bine de 2.0 decat 2.25 ca nu e nevoie de cauciucuri asa de groase pe asfalt si mai ales la drum lung, te incetinesc considerabil datorita latimii. In linkul postat de tine toate modelele costa 90 de dolari, nu 34 de euro.

Păi da, e site-ul american cu comandă direct la mama lor; io le-am luat de pe bike-components, prin urmare și prețul. Am oscilat între 2.0 și 2.25, însă cum cu bicla asta mai ies ușor și în decor pe pământ, iarbă, pietre și noroaie, am considerat că 2.0 e un pic cam subțire pentru ditamai animalu'. Nu simt că m-ar încetini, însă poate și fiindcă le țin destul de tari și mă compar tot cu alte MTB-uri, nu cu cursiere.

@Dan71 - 90 de verzișori = 270Ron pe când 34 euroi = 144Ron ;) plus de asta, după cum bine cred că ști, mai plătești diverse taxe, bașca că durează și mai mult față dacă ai comanda din Europa, so...

So.. :)), imi era lene sa zic la lume cat e in ron. De pe site-ul din USA livreaza doar in USA si Canada. Nu trimit de acolo pana in EU deci pretul nu e pentru international shipping. In caz ca la asta te-ai referit.

Da, pe drum accidentat e un avantaj un cauciuc mai lat. Incearca sa mergi pe asfalt cu sa zicem o viteza medie de 25km/h vre-o 5km, apoi imprumuta un mtb cu roti de 2.0 si zi-mi diferenta. Zi-mi cum zbori pe asfalt :)) .

Eu am cauciucuri mai inguste ca merg mai des pe asfalt, problema e ca am furca cu gat de 1" si porcaria asta de "evolutie industriala" a facut ca sa nu se mai fabrice furci pentru gat de 1 tol cu suspensie(da e alta poveste). Chestia e ca mi-am dat singur seama de diferenta la latime si cramponaj :). Mi-as pune si eu mai late daca as avea pentru ce, chiar daca merg pe asfalt.

Parca e din creta facut. Desi e facut in Cehia (mama ce bere au aia) face tara de ras. Deci un mare minus pt Rubena.

Eu sunt la primul meu set de anvelope pentru sosea (Rubena Cobra 26x1.9) si in cei ~ 1.000 km de folosinta nu m-au dezamagit. Nici nu m-au impresionat foarte tare cu ceva, dar pentru 30 lei bucata pot spune ca sunt excelente. Au ceva urme de uzura, dar mi se pare o uzura normala pentru un cauciuc.

Ma bate tot mai tare gandul sa incerc niste Detonatoare de 1,5 dar nu stiu cat mai protejeaza jentile cand trec peste vreo gura de canal cu magini ascutite (pe DN1 sunt vreo 2 si nu mereu am loc sa le ocolesc)

Minus din partea mea pt Rubena. Nu vb in numele altora.

Cel de pe fata este ok. Foarte mici semne de uzura. Dar cel de pe spate e aproape praf. Am mers numai pe asfalt, maxim 30 de km pe zi, din 15 martie pana in prezent. Pe ele este specificat undeva 65psi. Nu scrie nici minim nici maxim. Simplu, 65psi. Ok, 65 sa fie, dar din 2.0 devine 2.4 cand ma urc pe bicicleta. Deci, desi presiunea maxima (zic eu) este vreo 4,5atm, eu am bagat cam 5 si tot se lasa rau. De zgomot nu mai vorbesc. Parca am ventuze pe calea de rulare. In toate conditiile astea eu nu pot sa-i recomand pe cei de la Rubena.

So.. :)), imi era lene sa zic la lume cat e in ron. De pe site-ul din USA livreaza doar in USA si Canada. Nu trimit de acolo pana in EU deci pretul nu e pentru international shipping. In caz ca la asta te-ai referit.

Ar fi fost și culmea să trimită în UE când e plin de cauciucuri pe - să zicem, ca un exemplu - bike24 :) în afara faptului că le mai găsim și prin țărișoara noastră mioritică, culmea :P

Am oscilat între 2.0 și 2.25, însă cum cu bicla asta mai ies ușor și în decor pe pământ, iarbă, pietre și noroaie, am considerat că 2.0 e un pic cam subțire pentru ditamai animalu'. Nu simt că m-ar încetini, însă poate și fiindcă le țin destul de tari și mă compar tot cu alte MTB-uri, nu cu cursiere.

De fapt marele avantaj o sa-l simti daca ajungi pe undeva unde-i mai nisipos (Vadu, Delta, etc.) ;)

Rulez semi-slickuri de 1.75" pentru asfalt si touring, care cu exceptia drumului spre plaja de la Vadu s-au comportat foarte decent in situatii de offroad - chiar si cu noroi. Doar pe nisip a fost ceva mai dificil.

Pana strang bani de cursiera :) m-am hotarat sa schimb Rubena Cobra 26x1.9 cu Maxxis Detonator 26x1.5. De Rubena nu sunt dezamagit, dar trag cam tare sa pot mentine o medie de 27-30km/h pe ruta Ciolpani-Baneasa. Vreau schimbarea nu ca sa trag mai putin, dar ma gandesc ca poate mai cresc media cu 2-3km/h.

Intrebarea mea e daca stie cineva vreun magazin in romania care are pe stoc si varinata pliabila eventual si rosu cu negru :D? Sau diferenta intre "sarmoase" si pliabile nu e prea mare ca sa-mi bat capul si buzunarul. Am inteles totusi ca ar fi si o diferenta de compus intre cele 2 variante nu doar de constructie.

Eu am acum Detonator 1,25 pe fata si 1,5 pe spate . Se comporta ok , dar se simte diferenta la mers in conditii imperfecte de asfalt , cu cel de 1,25 fata de cel de 1,5 . Trebuiesc umflate bine , dar NU la maxim , altfel simti orice pietricica de pe asfalt .

Este o diferenta imensa dintre detonatoarele astea subtiri si usoare si cele Rubena de 1,75 sau altele de 2.0 . Nu se poate merge cu ele in padure sau off-road si nici nu am pretentia sa mearga pe acolo , ele se simt cele mai bine pe asfalt . Sunt destul de moi ca "reteta" de anvelopa , dar ai un grip f bun si nu aluneci daca esti atent pe ud . Trebuiesc evitate franele cu blocare , pt ca se tocesc destul de repede . Iti vine cheful de ture mai lungi imediat ce iesi pe asfalt "intins" si simti ca mai mult de atat nu ai ce sa ceri de la ele . Nu am prea multi km cu ele , dar pana acum nu am avut parte de nici o pana . Cam o data pe saptamana mai dau vre-o 7-8 pompe de mana mici in roti si totul este ok , dar asta mai mult din cauza camerelor , care sunt de 1,5-1,75 Maxxis .

Varianta rosie arata demential pe bicla mea , fiind visinie cu putin alb si negru , a schimbat aspectul imediat si parca mi-e mai draga asa :D .

Ultimul magazin unde am vazut variantele rosii si pe 1,5 si pe 1,25 a fost la Ion , DKBIKE , care s-a mutat din Crangasi sper Lujerului o statie jumate si in sfarsit si-a facut un magazin si mai respectabil . La montaj mare grija la centrarea cauciucului pe janta , trebuie umflat incet prima data si sa ajustezi pozitia marginii pe janta pana este totul ok , altfel cauciucul nu va fi centrat si vei merge in barci .

Nu cred ca as incerca unele si mai slick decat Detonatoarele , pentru ca mi-e de ajuns , apoi in oras trebuie sa ai un minim de grip . Diferenta de model intre 1,5 si 1,25 este in lipsa unor desene de pe calea de rulare , care la 1,25 nu s-au mai agitat sa le deseneze .sa nu uitam totusi ca in raportul pret/calitate/greutate Detonatoarele cam troneaza ! Daca le veti cantari , veti observa diferente intre greutatile declarate de producator si cele reale , cel de 1,5 are sub 460 gr , iar cel de 1,25 cam 320 gr. . Daca faceti diferentele de la Rubena si altele cu pretentii la acestea , veti observa diferente considerabile de greutate .

As vrea sa imi spun si eu parerea despre Schwalbe Hurricane. Dupa ce l-am folosit cateva luni mi se pare cel mai bun cauciuc pentru teren mixt. Pe asfalt am viteza si pe teren accidentat are aderenta buna.

La grip arata cum ca nu e asa de performant. Intr-o tura offroad unde am intalnit drum de tara, mai prietuit, mai namolos, am prins si zone unde era apa maloasa si a trebuit sa trec prin ea, am urcat unde paraul si drumul erau tot una, am mers pe drum cu multe priete, pe iarba si cauciucul s-a comportat bine. Mi-a alunecat doar de cateva ori la accelerare si la opririre a fost ok dar nu perfect. In ciuda faptului ca s-a crapat usor cauciucul pe margine acuma cateva luni doar la suprafata, nu am avut probleme cu el pana acuma.

L-as compara cu http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=6161 ca si uz all road, posibil ca maxix-ul sa prinda mai bine datorita crampoanelor mai pronuntate pe margine. Daca foloseste cineva rog sa scrie o parere.

Din păcate nu-mi place ideea de cauciuc "mixt". E drept şi că n-am avut ocazia decît o dată să încerc aşa ceva dar n-aş putea spune că m-a impresionat. Şi teoria din spate mi se pare că scîrţîie: aderenţă pentru asfalt doar pe centrul anvelopei şi grip pentru offroad doar pe margini. Pentru că un alt fel de-a spune că pe offroad nu ai grip pe centru (cea mai folosită parte a anvelopei) şi pe asfalt nu ai aderenţă în curbe.

La care problemă se adaugă şi cea a lăţimii, pentru că pe asfalt în general ai nevoie de roţi mai înguste şi ai parte de mai puţine şocuri decît pe offroad. Ce lăţime să alegi să împaci şi capra şi varza? 1.75? Hmm.

Soluţia ideală este anvelope de off-road pentru off-road şi de asfalt pentru asfalt.

Dar pentru cei care vor totuşi un compromis sugerez o roată mixtă doar pe spate, iar pe faţă două roţi, una cu anvelopă de asfalt şi una cu anvelopă de offroad, şi se schimbă roata în 30 de secunde în funcţie de destinaţie. Alternativ, se poate folosi o singură roată şi schimba doar anvelopa, oricum e mai rapid decît să schimbi roata sau anvelopa din spate.

Ideea de bază este că la roata din faţă nu se poate face rabat la aderenţă, dacă-ţi derapează roata spate aterizezi cel mai probabil pe picioarele tale, cînd derapează faţa aterizezi în bot.

Privind lăţimile, Sheldon Brown a făcut nişte recomandări. Pe scurt, se poate alege o roată faţă puţin mai îngustă decît spatele pe asfalt (dar atenţie la borduri etc.) şi se recomandă o roată mai lată în faţă, pe offroad în particular din motive de aderenţă şi tracţiune, şi în general din motive de confort sporit.

Deci compromisul ar fi mixtă de 1.75 pe spate, cu una de asfalt de 1.5 respectiv una de offroad de 1.90-2.1 pe faţă. Dar atenţie şi la greutatea bicicletei, a călăreţului şi a încărcării. Este posibil ca ele să dicteze un necesar de lăţime mai mare pe ambele roţi. Nu uitaţi că roata mixtă de pe spate, în abordarea asta, va trebui să facă faţă şi la solicitări offroad.

Este o anvelopa de asfalt ce iti ofera posibilitatea sa abordezi si portiuni de offroad. De cand o folosesc nu am alunecat intr-o parte in curbe si nu am fost nevoit sa ma las asa de tare incat sa derapeze cauciucul in nici o situatie si am luat curbe cu 40-50km/h, m-am folosit de latimea benzii.

Eu merg predominant pe asfalt si de aceea am preferat o anvelopa mixta ca imi place sa merg si pe off road.

Te intreb, tu cand mergi pe asfalt atinge toata suprafata cramponata sau numai partea din mijloc, eu de obicei umflu rotiile destul de tare sa imi fie mai usoara deplasarea, nu dezumflu sa atinga marginiile. La asta nu te-ai gandit. Cand mergi pe offroad mai desumflii roata sa poata lua in primire si pietre, radacini etc. astfel te pot ajuta crampoanele de pe margine. Nu se compara cu un cauciuc cramponat corespunzator dar te duce la destinatie. Aderenta la franare nu este asa de buna, in orice caz, pe iarba patineaza.

Cand voi avea bicicleta special pentru ture montane si de deal voi avea cauciucuri de MTB cramponate corespunzator, exemple gasesti in topicul celalalt despre cauciucuri.

Pe fata am tot timpul cauciuc schwable mountainner II care este pentru off road.

recomand rubena flash 26*1.5... am bagat in ele 5-6 atm si n-am avut probleme nici pe sosea nici in afara ei. :rolleyes:

eu propun mutarea unor posturi intr-un nou topic intitulat "Anvelope MTB pentru ture mixte" :) pai ori e sosea ori nu mai e :P

Eu ieri mi-am luat aceste cauciucuri http://sportwin.ro/mtb-26/990-cauciuc-bicicleta-cst-26-x-140-traveller-city-classic.html si le-am testat doar azi vre-o 20 de minute si ceea ce am sesizat este ca zgomotul la rulare s-a redus semnificativ si ca am atins maxim 51.9 km(cea mai mare viteza pe plat) si va mai pot spune ca au 640 de grame ceea ce mi se pare cam mult pentru niste slik-uri de 1.4 dar fie.

Am avut Schwalbe Land Cruiser (26x1.90/2.0) si sunt ok in linie dreapta, dar pe ud, intr-un sens giratoriu luat cu 15km/h, fara frana, mi-a plecat spatele la plimbare.

Trecut pe Hutchinson Top Slick 2 (26x1.2) roata e mult mai mica in diametru(cam cat una de 24"), echivant urcarii 2 pinioane. E perfect slick, dar nu a comentat niciodata pe asfalt iar pe nisip-pamant-macadam-piatra sparta(nu stiam ca o sa fie asa, n-as fi indraznit) s-a comportat previzibil.

Pro: aderenta extraordinara chiar si pe ud, viteza pe masura, arunca putina apa (sau fiind mai scunde ajunge mai greu sus)

Contra: necesita presiune mare(5-6atm) altfel se fac ciur(snakebite, pene), comfort minim (simti orice gropita si denivelare), trebuie alte camere (au in Decathlon cu ~12 lei camere de 1.25-1.5)