shine

Cauciucuri de sosea pentru MTB

Recommended Posts

Eu am folosit sezon 2011 Conti Town&Country 2.1 pentru vreo 2000km. Cel de pe spate a facut explozie la o iesire de 110 km pe la km 60 si am avut noroc ca un nene de prin sat l-a cusut cu nailon si il folosesc in continuare pe fata. Din punctul meu de vedere ar trebui o anvelopa mai subtire pentru asfalt de aia mi-am comandat ContiSportContact 1.6, mi-a fost frica de 1.3 sau mai mici. Am mers pe un treking cu scwalbe lugano de 20-622 umflat la 90 psi si pot sa zic ca anvelopa subtire face toti banii cu conditia sa ai asfalt de calitate.

Schwalbe land cruiser un compromis decent pt cei care umbla cu mtbul pe sosea (4 atm).

Daca te abati ulterior si pe offroad se descurca binisor (2.5 atm).

Sunt cam grele insa foarte rezistente.

A folosit cineva Continental City Contact? Le-am găsit la un preț foarte bun și-s curios cât de bine se comportă (aderență, rezistență în timp, etc.).

http://www.roadbikereview.com/cat/wheels/tires-clincher/continental/city-contact/prd_419045_2489crx.aspx

http://www.bikeradar.com/gear/category/components/road/product/city-contact-10189

gasesti multe pareri pe google daca vrei, oricum eu zic ca acest tip de cauciuc e facut sa fie ieftin, sa tina si nu sa fie usor si alte nebunii. La banii astia nu poti sa ai pretentii de ceva cauciucuri minune dar cred ca pt oras doar nu are rost sa investesti foarte mult. Si eu am pt oras ceva cauciucuri mai ieftine de la Schwalbe. Cred ca astea grosolane fac mai greu pana , snake-bite. si in plus poti sa scartai cauciucul de asfalt la frane fara sa te doara sufletul :)

am decathlon rr 5.0.cauciucurile sint rubena 26-2.0.si isi cam dau duhul in o luna-doua.ce cauciucuri sa -mi iau tinind cont de faptul ca o folosesc atit pe sosea cit si pe poteci,la cimpie?multumiri.

p.s. cam pina in 50 de lei bucata $-)

am decathlon rr 5.0.cauciucurile sint rubena 26-2.0.si isi cam dau duhul in o luna-doua.ce cauciucuri sa -mi iau tinind cont de faptul ca o folosesc atit pe sosea cit si pe poteci,la cimpie?multumiri.

p.s. cam pina in 50 de lei bucata $-)

Incearca maxxis overdrive, mie mi se par indestructibile.

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=4082

Numa sa gasesti un site care care sa le aiba pe stoc, eu mi-am luat iarna trecuta si tare greu le-am gasit. Daca le cauti pe google o sa gasesti si o gramada de review-uri.

Salutare.

Am cumparat si eu dupa multe luni de 'cautari pe forum' niste cauciuciri de asfalt (Schwalbe Marathon Racer 1.5, 380 grame, foldable, speed grip compound):

Le astept si eu sa vina. Am oscilat intre ele si Marathon Supreme. Pana la urma am luat Racer, 26x1,5 pentru fata si 26x1,75 pentru spate, ambele pliabile. Le voi folosi impreuna cu doua camere Schwalbe XXlight in care vreau sa bag putina zeama pentru cauciucuri de sosea de la Stan.

Incearca maxxis overdrive, mie mi se par indestructibile.

http://www.playbike....?id_produs=4082

Numa sa gasesti un site care care sa le aiba pe stoc, eu mi-am luat iarna trecuta si tare greu le-am gasit. Daca le cauti pe google o sa gasesti si o gramada de review-uri.

mersix de sfat.cunostintele mele tehnice nefiind atit de inalte ,vin cu inca o intrebare:

am vazut ca cele recomandate sint 26'-1,75.cele care le am eu acum sint 26'-2.0.nu inteleg ce e cu diferenta aia de la 1,75 la 2.0 si daca se mai potriveste camera pe care o am acum(2.0) cu cea pe care o cumpar(1,75). :-B .multumesc.

Camera are un interval pe care "lucrează", de exemplu Schwalbe XXLight cum am eu merge să o folosesc cu cauciucuri cu dimensiuni de la 1.5 la 2.1.

în mod cert o să poţi utiliza camera actuală pe un cauciuc de 1.75.

multumesc,croco!deci tot ce conteaza este ca respectivul cauciuc sa fie de 26' ca sa intre pe janta caci camera se potriveste oricum pe 1,75 sau 2,0.corect?luminati-ma-pt cultura mea generala- ce sint acesti factori(1,75 sau 2.0).

imi luai kenda k948 26*-1,75.la 50 de lei perechea.par acceptabile si par mai bune ca vechile rubena care se cam tocisera.

mai am o intrebare :-T :cistigul la capitolul viteza ar trebui sa fie semnificativ cu noile cauciucuri de 1,75 fata de cele vechi de 2.0?ar trebui sa simt asta?intreb pt ca deocamdata nu am dat pedala cu ele si nici nu voi iesi in urmatoarele zile,plecat fiind...

Castigul la viteza o sa-l ai daca cele de 1,75 sunt netede si cele de 2.0 sunt cramponate.

Salutare am si cauciucurile astea B'twin sport TR 26x2.0 - http://www.decathlon.ro/RO/pneu-b-twin-sport-tr-26x2-0-178684205/ si as vreau sa pun unele de sosea dar care sa fie bune si pe asfalt umed si nici sa nu fiu nevoit sa schimb camerele sau altceva.

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi ideei? Suma maxima pt ambele 100 - 150 ron.

Multumesc frumos !

Adrian

cele de mai sus sunt o varianta, asta daca te grabesti sa le mai prinzi la pretul ala.

@adi.murariu

Merci de indicatie.

Dar in general ca un cauciuc de sosea sa se potriveasca pe roata si cu aceeasi camera e importanta sa aiba latimea cauciucului anterior?

Alte detalii in plus?

Numai bine!

Adrian

Camerele suporta o plaja de marimi de cauciuc pentru care sunt garantate de catre producatori. La anvelope de 26x2.0 de regula se pun camere care suporta anvelope intre 1.75 - 2.1 sau chiar 2.35. Nu cred ca producatorul bicicletei tale a pus camere de DH (down hill) care sunt mai groase in carne, mai late (suporta cauciucuri de pe la 2.1 si merg pana pe la 3.0) si mai scumpe decat camerele obisnuite si in plus nu se potrivesc pe anvelopele tale de 2.0.

Daca vrei sa fii absolut sigur ca nu ai probleme de compatibilitate intre anvelopele dorite si camerele detinute, dai frumos cauciucul jos de pe janta si vezi daca ai dimensiunile stantate pe camera.

iupii, mi-au sosit marathoanele Racer si vad ca si norii dau sa se imprastie dupa ninsoare de dimineata. Maine n-am cum sa scot bicilu' din garaj ca am de facut cumparaturi, dar in weekend sper sa le bag in paine si am sa revin cu impresii. Ca o prima impresie imi par extrem de moi si fragile :)

Salutare tuturor,

Ma intereseaza niste cauciucuri de 26 pentru MTB, mai mult pentru oras si vreme uscata. Momentan am pe bicicleta Continental Traffic, de care nu ma plang, insa bicicleta mea are cam 14 Kg si as dori sa reduc cumva aceasta greutate. Cauciucurile pe care le am cantaresc aprox 850g bucata. Caut ceva mai usor, dar in acelasi timp sa fie si calitative, la un pret de maxim 150-200 roni perechea.

Am gasit http://www.marosbike.ro/preturi_/Anvelopa_Continental_Twister_Supersonic_26x1.9-499.html, care sunt foarte usoare, mi-ar reduce masa bicicletei cu aprox 1 kg. Insa nu am gasit pareri despre ele. Le-a incercat cineva? se merita investia?

Am 70 Kg, si un stil de mers pe bicicleta destul de linistit.Voi ce anvelope imi recomandati?

Anvelopa Continental Town&Country 26*1.9

tot de la maros,

foarte usoare nu sunt dar compenseaza prin lipsa crampoanelor.

eu le am pe MTB si sunt perfecte pentru oras si teren usor