shine

Cauciucuri de sosea pentru MTB

Recommended Posts

Pana la urma am luat maxxis overdrive excel, urmeaza sa le montez sa vad cum se comporta.Par destul de solide, sper sa fie si cat de cat rapide.

La pretul ala, eu zic ca merita sa le cumperi. Am avut anvelope Rubena aproape la fel ca astea, numai ca pentru roti de 28.Daca nu ma inseala memoria, timp de un an n-am facut nicio pana, si crede-ma, nu le-am menajat deloc. N-am facut ture lungi cu ele, cea mai lunga a fost Tg-Jiu -Tismana si retur, dar per total am fost multumit de ele.

Am cumparat recent CST Traveller - All Season Compound 1.90 si am facut deja o pana.

Ce parere aveti de cauciucurile astea http://www.racingbik...1.25-v80-32-559 ?

Ma bate gandul sa iau asa ceva, dar mi se intampla sa mai ies de pe asfalt..... Oare sunt predispuse la pana?

Am modelul ăsta pe roți de 28. Dacă ai norocul să nimerești o anvelopă făcută corect, atunci nu vei avea probleme. Pe față nu are nici o problemă. Pe spate, primul cauciuc a fost turnat prost din fabrică, prezenta o gâlmă. L-am schimbat, dar nici cel nou nu m-a ținut mult, de această dată a cedat peretele lateral pe o distanță de 3 cm.

Concluzia: raportul calitate/preț ok.

Multumesc missionnad. Astazi o sa iau bicicleta din service, dar cel mai probabil in weekend o sa ies la o tura mai lunga sa imi dau seama cum se comporta.

Anvelopele sunt destul de rapide,pe acelasi raport de viteza in comparatie cu cele kenda cu crampoane pe care le aveam inainte, acestea permit rularea cam cu 5km/h in plus. Pe raport 42 cu 11 mers lejer fara sa fortez viteza este de 27-28 km/h. Sigur, acum depinde si de cel care pedaleaza. :)

+ viteza buna de rulare

+ rezistente,protectie buna anti-pana

- greutate , aprox 820 de grame.

La pretul lor ( 85 lei) eu zic ca se merita.

Anvelopele sunt destul de rapide,pe acelasi raport de viteza in comparatie cu cele kenda cu crampoane pe care le aveam inainte, acestea permit rularea cam cu 5km/h in plus. Pe raport 42 cu 11 mers lejer fara sa fortez viteza este de 27-28 km/h. Sigur, acum depinde si de cel care pedaleaza. :)

+ viteza buna de rulare

+ rezistente,protectie buna anti-pana

- greutate , aprox 820 de grame.

La pretul lor ( 85 lei) eu zic ca se merita.

Si totusi... 42 cu 11 la 27-28 km/h...? Iti place cadenta de 50 sau cum?

detin maxxis wormdrive cam de 2 luni, am mers cu ele cam 600-700km. am facut de 2 ori traseul de la comana in rest numai pe asfalt

afecteaza cu ceva aceste crapaturi:

http://www.youtube.com/watch?v=jwa0hM5mGzY

http://www.youtube.com/watch?v=aMOAxVT-bFw&feature=youtu.be

pe spate sunt vreo 3 crapaturi destul de adanci.

mie mi se pare ca s-au deteriorat cam repede

Esti amuzant, alea nu sunt crapaturi, ci tăieturi. E o "mică" diferență între cele două concepte.

Pe scurt nu, nu afectează cu nimic rezistența/performanțele cauciucului. Am avut și eu wormdrive, am mers cam un an cu ele, inclusiv pe off-road. Sunt niște cauciucuri ok pentru prețul lor, ar mai fi mers încă vreo 1-2 ani, dar m-am săturat eu de ele.

Cine a vazut va rog undeva Maxxis Detonator 26 pe orange ?

Road Cruiser (de 2.0) mi-am pus eu pe bicicleta recent, tot pentru oras. Se misca bine de tot pe asfalt, pe altceva nu am incercat, insa fac fata cu brio mersului meu mai agresiv, iar cei de la magazin de unde le-am cumparat mi-au spus ca are o buna protectie anti-pana.

Imagine postată

Road Cruiser (de 2.0) mi-am pus eu pe bicicleta recent, tot pentru oras. Se misca bine de tot pe asfalt, pe altceva nu am incercat, insa fac fata cu brio mersului meu mai agresiv, iar cei de la magazin de unde le-am cumparat mi-au spus ca are o buna protectie anti-pana.

Eu am fost destul de multumit de ele ca si cauciucuri de naveta pe roti de 28. M-au tinut vreo 5-6000 de km cu doua pene. O imbunatatire semnificativa la viteza de deplasare s-a vazut insa atunci cand le-am schimbat cu Marathon Racer.

Pana la urma am luat maxxis overdrive excel,

in locul tau luam fara sa ma gansesc maxis detonator... rezista pe orice suprafata cu brio, si sunt de 2 ori mai usoare,

Salut, am si eu o intrebare:
- Mi-am luat niste avelope de oras 26x1.75 care sa inlocuiasca anvelopele vechi cu crampoane

Intrebarea este: camera de pe cauciucurile vechi (2.1) va avea probleme pe 1.75?

Va intreb pentru ca le-am montat deja si nu vreau sa am probleme la rulare.

Multumesc anticipat

Merg, eu am pus pe 1.5 camere de 1.9-2.1 si nu am avut nici un fel de problema.

confirm, si eu tot de 1.9 am camera.

Sunt proaspat posesor al unui set de Schwalbe Big Apple 2.15 Performance.

Le-am luat pentru oras/sosea bazandu-ma pe multe review-uri bune. Toti spun ca sunt rapide si foarte comfortabile.

Cu mare parere de rau trebui sa spun ca mi-am luat teapa. Sunt cele mai lente cauciucuri pe care le-am avut pana acum.

Umflate la minimum de 2 bari sunt intr-adevar comfortabile, dar sunt lente si greoaie.

La 4 bari sunt putin mai rapide dar nu cu mult, iar comfortul dispare.

Mai am un set de Continental X-King Protection 2.2 si cu toate ca sunt de MTB, sunt mai rapide si mai comfortabile la orice presiune.

Mai am Maxxis overdrive, Schwalbe sammy slick, si toate ruleaza mai bine.

Mai sunt posesori de Big Apple pe aici ce pot sa-si dea o parere?

Eu am Maxxis Detonator de 1.5 si sunt foarte multumit de ele. Am facut o pana pe spate la vro 700-800 km (a intrat un soi de ciob de piata f. ascutit in cauciuc si a intepat camera). Altfel, par sa reziste bine, ruleaza usor si au aderenta f. buna. Inca nici nu se vede pe ele uzura, arata ca noi.

• Upvote 1

Idem ca a ta.

pe langa detonatoarele de pe bicla mea, aseara am montat pe bicla sotiei in loc de niste cramponate de 2.30 am pus slickuri cst de 1.90, sunt curios de feedback, am sa revin dupa prima tura cu pareri.

Sunt proaspat posesor al unui set de Schwalbe Big Apple 2.15 Performance.

Le-am luat pentru oras/sosea bazandu-ma pe multe review-uri bune. Toti spun ca sunt rapide si foarte comfortabile.

Cu mare parere de rau trebui sa spun ca mi-am luat teapa. Sunt cele mai lente cauciucuri pe care le-am avut pana acum.

Umflate la minimum de 2 bari sunt intr-adevar comfortabile, dar sunt lente si greoaie.

La 4 bari sunt putin mai rapide dar nu cu mult, iar comfortul dispare.

Mai am un set de Continental X-King Protection 2.2 si cu toate ca sunt de MTB, sunt mai rapide si mai comfortabile la orice presiune.

Mai am Maxxis overdrive, Schwalbe sammy slick, si toate ruleaza mai bine.

Am avut si eu Big Apple de 2.1 parca, le luasem pentru ca le gasisem la un super pret si am zis ca o sa ignor latimea din cauza asta. 

Cum spuneai si tu sunt cauciucuri lente dar confortabile. Dupa ce le-am vandut am luat o pereche de CST de 35 lei bucata, ca doar asa ceva se tinea in stoc la momentul respectiv in Romania :)) si mergeam struna. Stiu ca am mers cu CST-urile alea in Thassos in turul insulei si ma gandeam cum ar fi fost de nasol sa am in continuare Big Apple.

Pentru drumuri scurte si rare prin oras sunt bune, de asemenea sunt ok pentru cei care considera ca un cauciuc de 1.5 pe mtb arata urat si vor ceva mai lat.

In rest nu mi-au lasat nici o alta impresie de bine, adica nu as mai cumpara alta pereche. Depinde cat de mult faci naveta cu ele....

pe langa detonatoarele de pe bicla mea, aseara am montat pe bicla sotiei in loc de niste cramponate de 2.30 am pus slickuri cst de 1.90, sunt curios de feedback, am sa revin dupa prima tura cu pareri.

Prima impresie a sotiei a fost: sunt cumva pe foaia mica? deci inainta mult mai usor, iar la finalul plimbarii imi spune ca: da de ce nu mi-ai pus mai de demult slickuri :)

• Upvote 1