Rubyca

2012.06.08-10 - Bike Marathon 3 Mountains

Recommended Posts

Eu vin la cursa din ziua a 2-a am vazut ca trecem prim mai multe localitati ma gandeam la noroi de drum de caruta. Ala are sanse de blocare roti. La babele ai spre nisip nu e pb. Nu e noroi lipicios.

Insa acum sunt si mai motivat sa vin, mai ales ca am ratat MMM deoarece mi-a cazut masina pe A1 la km 88. NU mai reiau detaliile de pe celalalt thread.

Incerc sa o repar maine sa imi iaumacar bufful si apoi ma mai uit de detalii. Nu inteleg de ce ridicarea pachetului e la 7AM, atunci statul e la 9?

salutare, 2 intrebari: ce ce chestia aia cu adeverinta medicala, e pe bune? daca am mai participat la curse de 6-7 ore (bine, nu zic in cat au terminat primii) nu e suficient? nu se poate face pa baza de declaratie?

si a doua, nu vreau sa fiu gresit inteles, dar de ce sunt asa putini la tura individuala (inteleg ca 37) ? din cauza ca au asociat tot concursul cu tura pe echipe (pe care evident ca, de ex, eu unul nu as termina-o)? sau e mai greu decat suna 56 km si 1800 diferenta de nivel? intreb pentru ca poate nu e de mine.

Legat de inscrierea pentru etapa individuala de la 3 mountains, as dori sa stiu unde se face plata taxei de inscriere. Inteleg ca se plateste la fata locului? :)

si a doua, nu vreau sa fiu gresit inteles, dar de ce sunt asa putini la tura individuala (inteleg ca 37) ? din cauza ca au asociat tot concursul cu tura pe echipe (pe care evident ca, de ex, eu unul nu as termina-o)? sau e mai greu decat suna 56 km si 1800 diferenta de nivel? intreb pentru ca poate nu e de mine.

- e mult 56 km cu 1800m catarari pentru "the average joe".

- te cam stoarce tura, ce sa zic, trebuie sa te cam tina. La mine e la limita ca si distanta si ca insumare catarari, dar cred ca pot s-o fac in 5-6 ore. Sper sa nu apara probleme pe traseu cu orientarea,altfel nu-mi suna bine.

Cum am promis si pentru ca vremea a fost superba va invit sa vizionati citeva imagini de la prima etapa cea de pe Leaota , traseu parcurs si filmat in sens invers de cum o sa mergeti voi in cursul maratonului. Puneti un Player cu muzica ce va place in timpul vizionarii ca sa fie mai interesant ca nu am avut timp de editare.Daca cineva are timp sa-l urce pe You Tobe va raminem recunoscatorihttp://dl.transfer.ro/Recunoastere_traseu_3_Munti_Prima_zi_-_Leaota-transfer_RO-04jun-a1bd07.mpg! http://dl.transfer.ro

Eu zic sa va linistiti in privinta dificultatii si sa veniti la start doar cu vibratii pozitive. Sigur ca e dificil, insa nu imposibil, si tocmai de aceea trebuie sa fiti acolo. Pe mine prima editie m-a invatat cu adevarat ce inseamna mtb. Vorbim dupa ce o sa terminati, sunt convins ca o sa mai vreti.

• Upvote 1

Nu ma doare capul de dificultate, ci doar de probleme de orientare si salvamontism, ca sa nu ajungem la altele.

I'm there just to do what I know better, just ...shred pe coborari!

eu intreb pentru ca am 2 nunti in seara aia (deh, familia...), dar as vrea totusi sa vin. daca termin in 6 ore, ajung la 19 in Bucuresti, ras tuns si frezat :)

M-am tot uitat,nu vad eu sau...programul de la tura individuala,adica ora startului. Musai trebuie stiut ca sa-mi pot face bine socotelile,plec cu o zi inainte sau in dimineata concursului,validarea si plata se fac la fata locului deci necesita si astea ceva timp. Daca cineva poate furniza informatiile astea ,ii multumesc anticipat.

M-am tot uitat,nu vad eu sau...programul de la tura individuala,adica ora startului. Musai trebuie stiut ca sa-mi pot face bine socotelile,plec cu o zi inainte sau in dimineata concursului,validarea si plata se fac la fata locului deci necesita si astea ceva timp. Daca cineva poate furniza informatiile astea ,ii multumesc anticipat.

e in regulament

http://www.carpathianman.ro/regulament.php?crt=23

intarzieri din cauza platii pe loc -> ultima problema, mai ales ca unii vin de cu seara

@rock Statul la tura individuala este la 9.20 din Complexul Cheile Gradistei. Ti-as recomanda sa vii de vineri, sambata este foarte aglomerat drumul.

Cum am mai scris, nu o sa fie aglumeratie la ridicarea numerelor de concurs, o sa fiu si eu acolo la inscrieri.

Multumesc Viorel,deci musai trebuie venit de vineri.

@rock Statul la tura individuala este la 9.20 din Complexul Cheile Gradistei. Ti-as recomanda sa vii de vineri, sambata este foarte aglomerat drumul.

Cum am mai scris, nu o sa fie aglumeratie la ridicarea numerelor de concurs, o sa fiu si eu acolo la inscrieri.

O completare:startul este de laComplexul Cheile Gradistei Fundata,Complexul Cheile Gradistei fiind la 5 km.

Vad ca s-a animat topicu. La ce ora e startu vineri, si pana la ce ora gesec joi seara pe cineva la inscrierisi unde? De la ce ora te poti inscrie vineri dimnineata si unde in Stoenesti sau la Cheile Gradistei?

Hai salutare!

Raspunsurile sunt urmatoarele:

Aplicarea pentru înscriere: se face on-line completand formularul de inscriere. Data limita pentru inscrieri este 03.06.2012, ora 24.00. Organizatorul poate oferi un numar limitat de wildcarduri dupa aceasta data. Înscrierea prin fax, telefon sau e-mail nu este posibila.

Validarea înscrierii

- pentru M3: joi 07 iunie, orele 17.00-20.00 şi vineri 08 iunie, orele 06.00-07.00 la Caminul Cultural Stoenesti

- pentru M1: vineri 08 iunie, orele 17.00-20.00 si sambata 09 iunie, orele 06.00-07.00 la Complexul Cheile Gradistei Fundata, BV

Cu precizarea suplimentara de la organizatori ca taxa de inscriere se va plati la validare, la fata locului. Avand in vedere ca nu se plateste in avans, inscrierea e bine sa se faca online, azi sau maine. Teoretic s-au terminat inscrierile pe 3, dar cred ca se poate da un telefon si se rezolva si o inscriere "intarziata".

Tel. organizatori

0722-553.121

O completare:startul este de laComplexul Cheile Gradistei Fundata,Complexul Cheile Gradistei fiind la 5 km.

Adică din drumul spre moeciu de sus faci dreapta, intri in complexul cheile gradistei, dar il lasi pe stanga si continui pe drum 5 km si vreo 350 m urcare. Când am fost eu ultima data era asfaltat pana la ieșirea din complexul cheile gradistei.

Nu cred ca se poate rata complexul, e cea mai mare unitate de cazare din zona (480 de locuri de cazare si 700 de locuri la restaurant), sunt panouri, sageti, indicatoare cat incape. In legatura cu pretul la cazare, e mare, dar si conditiile sunt pe masura. Se poate sta cu cortul in zona complexului, e o poienita unde se va organiza camparea pentru doritori. Mai multe informatii despre locatie sunt pe site-ul lor:

http://www.cheilegradistei-fundata.ro/

Mie mi-a placut mult ce au facut acolo, chiar daca e mult peste ce imi pot permite ca bani.

Mie imi este neclar programul de sambata - mai exact daca intre 6AM(!!!) si 7AM sunt validaride de inscrieri cand este startul? Am citit regulamentul, odata pozitionat nu mai poti iesi din zona respectiva. Si care este timpul limita? Ma refer la M1 cursa individuala. Eu dinp acate ajung vineri la 21:00 sau chiar mai tarziu. O sa primim si harti sau o sa fie postate ca sa le putem printa (nu ma refer la cu altitudinea ci harta prorpiu-zisa). Din regulament reiese ca trebuie sa stim si ceva orientare, daca este cazul.

cred ca regulile astea mai stricte se aplica celor de la M3, noi suntem mai inofensivi, vom fi lasati sa zburdam afara din tarc :)

am insa alte intrebari: eu de unde stiu ca m-am inscris? daca sistemul a avut o eroare?

eu vin dimineata, daca intarzii cumva dupa 7 este permis sa imi ia cineva numarul (desigur, asta in caz ca apar pe lista :) ) ?

Aseara la ora 22.00 am incercat sa vorbesc cu Luci (organizatorul), dar avea telefonul inchis. Am aflat apoi ca nu ajunsese acasa, era inca undeva pe traseu, la amenajare. Va spun asta pentru ca sa intelegeti de ce nu primiti instantaneu raspunsuri, de ce nu apar imediat modificari in liste sau pe site etc. Implicarea lui in organizarea acestui concurs depaseste cu mult imaginatia noastra, numai ca aceasta nu se reflecta neaparat in ceea ce se poate vedea imediat. Personal mi se par destul de clare prevederile din regulament. Deoarece traseele ajung la altitudini mari, si se desfasoara in munti, mi se pare corect ca sa se ceara o minima cunoastere a "regulilor" ce se aplica acolo.Daca la Geiger nu se cer prin regulament nu inseamna ca nu trebuie sa le stim. Chiar si cand iesim la ture prin munti ne supunem acelorasi riscuri ca in timpul acestui concurs, deci cred ca nu ne face nici un rau organizatorul cand ne cere sa ne pregatim pentru siguranta noastra. Plus ca, dupa cum se poate observa, competitia face parte din seria CarpathianMan, care are mai multe concursuri, toate in conditii similare, deci este si un regulament general. Totusi, nu cred ca veti da teza la intrarea in zona de start. Si nici ca orele vor fi respectate cu strictete militara. Daca cititi regulamentele celor doua curse, veti gasi si orele de start.

In rest, cursa se va desfasura ca oricare alta la care ati participat, traseul va fi marcat , vor fi puncte de alimentare, arbitrii, nu va fi nevoie de harta.

Azi noapte s-au inchis inscrierile, verificati pe la amiaza daca apareti acolo.

Fiti la start si veti primi mai mult decat o cursa

Si un trailer ce acum l-am observat si eu. Din cate scrie pe site (si din cate stiu si eu) pentru M1 inscrierea se va putea face si la fata locului, nu cred ca va fi o problema. Taxa la M1 e (de pe site) 17 euro, m-au intrebat unii ca n-au gasit pe site.

[media=]

[/media]
  • Upvote 1

Deci daca imi rezolv problemele, ma scol cu noaptea in cap si la 6:30 sunt acolo pot sa ma inscriu ? din pacate acum nu stiu daca pot sa vin ....

Am fost anul trecut pe traseul din prima zi de la M3. Urcarea din Stoenesti pe Leaota, te stoarce de puteri, atat prin lungime, undeva in jur de 30 de km, cat si prin natura terenului. La inceput drum de tara si forestier, iar la final pietros specific altitudinii in cauza. Dupa ce ajungi pe Leaota zici ca ai scapat de greu, ca doar vine vale, de care te bucuri cam 10 minute, dupa care urmeaza carat si impins de bite la vale, pe alocuri cu jnepeni pitici si iarba de o jumatate de metru. Portiuni lungi in care nu poti sa mergi pe bita, iarba mare, cu acele galme specifice ce te arunca in cap, poteci erodate in timp de oi, ascunse privirii de iarba, ce mai, sarea si piperul turei.

Din Curmatura Fiarelor incepe o coborare tehnica printre arbusti si jnepeni, daca va e mila de vopseaua de pe bita, asta e. La intrarea in padure se deschide o poteca faina si urmeaza cativa kilometrii de coborare bestiala, sa va tina franele.

Se trece prin Fundatica (daca nu ma insel) si pana la finish mai sunt cateva portiuni cu pante ca pe casa, menite sa stoarca din tine si ultimele picaturi de putere.

Traseul din ziua a 3 de la M3, este marcat de urcarea pe Bucsa, portiune lunga, tare, cu push bike la greu. Din Saua Strunga se coboara pe o poteca pietroasa si ingusta, cu ruperi de nivel, unde trebuie mers cu grija (aici am lovit de cateva ori cadrul in zona butucului pedalier) . Noi am facut-o aproape in intregime pe bita. Din Poiana Gutanu se mai linistesc lucrurile si se poate merge tare. Finalul cu urcarea la Cheile Gradistei o sa stoarca din nou din voi ultimele picaturi de energie.

Daca este vreme nasoala o sa fie un concurs de pomina.

Recomandat doar celor care au ceva experienta pe munte.

Bafta participantilor.

Guest
This topic is now closed to further replies.