Rubyca

2012.06.08-10 - Bike Marathon 3 Mountains

Recommended Posts

Pai daca esti inscris la M1 te vezi aici

https://docs.google....dNcV9DU1E#gid=0

si am primit si un email de confirmare.

misto, nu apar. si nu am primit nici email de confirmare, ca de asta am si intrebat. m-am inscris pe 3 iunie inainte de 12 noaptea. banuiesc ca nu vin degeaba.

Din moment ce nu se plateste in avans si se vor face inscrieri si la fata locului, nu vad sensul intrebarii...

@doruk Acum doi ani, pe bucata de creasta din Leaota unde a fost concursul, organizatorii au urcat cu cazmaua si au latit toata poteca sa se poata merge cu bicicleta pe ea. Daca se coboara din creasta pe unde a fost si acum doi ani, e super. In a treia zi, se va urca pe unde s-a urcat a doua zi in editia trecuta, un mic push-bike de vreo 20 de minute la inceput, apoi o portiune lunga de pedalat in picioare la limita echilibrului cu 22/32 - pentru cine poate, evident. Coborarea din Saua Strunga mi se pare, fara exagerare, cea mai frumoasa coborare de MTB din Romania. Pe prima bucata sunt cativa bolovani mai mari, in rest e de vis.

pe site zicea ca se inchid inscrierile la 3 iunie.

taxa se plateste in euro (nu vad nicio problema, da' sa stiu) sau in echivalent lei?

Si eu m-am inscris de vreo saptamana si nu apar pe site. Sper sa rezolvam la start, daca nu suntem trecuti online.

Am discutat acum cu Luci despre ultimele intrebari puse pe site.

Pt. tura scurta de sambata achitarea taxei si preluarea numerelor de concurs se fac MAXIM pana la ora 8 ( 6-8 AM). Plata se face in lei la cursul zilei. Se recomanda in continuare ridicarea numerelor cu 1 zi inainte de competitie.

Lista de pe site nu este actualizata. Cei inscrisi in ultima perioada nu apar afisati. Vor putea achita si ridica pachetul de start.

Am uitat sa precizez, NU EXISTA INSCRIERI LA FATA LOCULUI !

Off Topic...dar necesar, nu doar pt concursul asta ci in general pt ce se intampla in ultima vreme la concursurile astea biciclistice de la noi.

Daca de maine ar disparea On Line-u'..ar disparea si concursurile? Prin '96 - ' 97 nici nu stiu cum aflam de concursuri, dar mergeam la o anumita data, intr-un anumit loc. Ma inscriam si ma dadeam la concurs. Sunt foarte mirat sa vad ca organizatorii elimina din start posibilitatea asta. Eu daca o aveam, as fi mers la mai multe concursuri anu asta. Lasati inscrierile online...sunt ok, dar nu le eliminati pe cele la fata locului. E o mare prostie!

Dar cine te impiedica sa te dai fara numar. bafta si spor la pedala!

Mda, pe site scrie ca se fac inscrieri la fata locului, cel putin la M1. In fine, pana la urma ce-i drept iti ia la fel de mult sa te inscri online cat iti ia sa pui un comentariu aici de exemplu, cu atat mai mult cat nu se plateste inainte.

Salutare,

Eu voi veni de vineri, sper sa ajung in jur de 20:00 ca sa prind sedinta tehnica. Insa nu am mai fost prin acea zona (Cheile Gradistei Fundata) si am unele neclaritati (poate unii isi vor da ochii peste cap insa pe seara e mai greu cu orientarea si nu as vrea sa bajbai degeaba).

Eu inteleg ca startul este la Cheile Gradistei Fundata - asa apare si in regulament.

Vad ca exista si Cheile Gradistei Moieciu. Distanta dintre cele 2 este de 5km sau sunt 5km de la CG Fundata la start?

Incerc sa ma cazez la CG Fundata ca sa fie mai aproape.

Pe Google Earts bag ca destinatie Cheile Gradistei Fundata si ma duce undeva insa apare Fundata mai la SV, cam la 4KM!?!Aici chiar nu mai inteleg.

Imi poate da cineva care a mai fost indicatii clare? Presupun ca ar fi utile si altora si e aiurea sa sunam individual la orgnizator, are lucruri mai constructive de facut in zilele acestea.

E bine cu inscrierea intre 6 si 8. Intre 6 si 7 era prea restrictiv. Poate reusesc sa imi iau numarul vineri daca este ok cu organizatorul (repet, ma indoiesc ca ajung inainte de 20:00, vin de la servici din Buc).

Cei care v-ati mai dat prin zona, ce gume va puneti? Am inteles de la organizator ca e teren variat, pietre si risk de snake bite. As scoate KoT pregatit pentru Medias si as inaugura Mountain King IIul deoarece si cu ploile din aceasta saptamana nuprea imi face cu ochiul Race Kingul Supersonic.

Si pentru mine a fost confuz acum 2 ani gasirea locatiei. Mergeti la Cheile Gradistei (Moeciu de jos) pt. cei care nu cunosc si de acolo este indicator de urcat sus (dreapta) la Cheile Gradistei Fundata (5 km).

Cat despre resprosurile legate de inscrierile la fata locului regulamentul competitiei cred ca este destul de clar.

Salutare,

Eu voi veni de vineri, sper sa ajung in jur de 20:00 ca sa prind sedinta tehnica. Insa nu am mai fost prin acea zona (Cheile Gradistei Fundata) si am unele neclaritati (poate unii isi vor da ochii peste cap insa pe seara e mai greu cu orientarea si nu as vrea sa bajbai degeaba).

Eu inteleg ca startul este la Cheile Gradistei Fundata - asa apare si in regulament.

Vad ca exista si Cheile Gradistei Moieciu. Distanta dintre cele 2 este de 5km sau sunt 5km de la CG Fundata la start?

Incerc sa ma cazez la CG Fundata ca sa fie mai aproape.

Pe Google Earts bag ca destinatie Cheile Gradistei Fundata si ma duce undeva insa apare Fundata mai la SV, cam la 4KM!?!Aici chiar nu mai inteleg.

Imi poate da cineva care a mai fost indicatii clare? Presupun ca ar fi utile si altora si e aiurea sa sunam individual la orgnizator, are lucruri maiconstructive de facut in zilele acestea.

E bine cu inscrierea intre 6 si 8. Intre 6 si 7 era prea restrictiv. Poate reusesc sa imi iau numarul vineri daca este ok cu organizatorul (repet, ma indoiesc ca ajung inainte de 20:00, vin de la servici din Buc).

Cei care v-ati mai dat prin zona, ce gume va puneti? Am inteles de la organizator ca e teren variat, pietre si risk de snake bite. As scoate KoT pregatit pentru Medias si as inaugura Mountain King IIul deoarece si cu ploile din aceasta saptamana nuprea imi face cu ochiul Race Kingul Supersonic.

O sa zici ca ai ajuns la taj mahal, nu ai cum sa ratezi. Ora 20 e parfum, media mea de ajuns la cazuri e de 1 AM

Dar si pe mine m-ar interesa cam cum cum e terenul, nu atât pentru cauciucuri (cred ca e nepotrivit kot), cât sa îmi fac o idee de media orara. De ex cum pe unde o iei din dambovicioara la sirnea, pe ciocanu? Din sirnea la valea cu calea? Pe asta urci sau cobori? Dacă cobori cum ajungi in matura, pe drumul de magura?:)

Mda, pe site scrie ca se fac inscrieri la fata locului, cel putin la M1. In fine, pana la urma ce-i drept iti ia la fel de mult sa te inscri online cat iti ia sa pui un comentariu aici de exemplu, cu atat mai mult cat nu se plateste inainte.

Nu mi se pare fair sa ma inscriu, stiind ca nu e posibil sa nu ajung. De fapt am facut asta , cred ca de vreo doua ori, fiind foarte sigur ca voi ajunge si nu am am mai reusit ...

Oricum inteleg necesitatea/avantajele inscrierii prealabile online pentru organizatori. Cred totusi ca cea mai buna solutie e un mix . Un numar limitat de locuri disponibile de inscriere la start cu o taxa mai mare, asa cum se practica la alte evenimente.

Oricum va urez distractie placuta si o sa ma multumesc de data asta cu niste fotografii ;)

• Upvote 1

@CiDo Se merge in zona aproape doar pe poteci, de multe ori foarte abrupte sau direct prin albia raului, fire de torenti, drumuri cu bolovani cu probleme de echilibru. Eu nu m-as baza pe o medie orara mai mare de 15 km/h la nivel avansat si 10 la nivel incepator. Doar 10-15% din traseu e pe drum forestier cat de cat. Ca si cauciuc, nu merita nimic de noroi, un Mountain King sau Nobby Nic e perfect, dar eu zic ca fac fata si cele de genul XKing sau Rocket Ron. Cele mai finute doar pentru cine stie ce face, sunt trasee mai mult all-mountain.

Cred ca Vyk nu a inteles unde e startul, acesta se da la 10 m in fata intrarii de la hotel, nu e mare lucru de ajuns.

Pentru inscrieri intarziate, ajungeri tarziu in zona, etc... eu nu inteleg de ce lumea tot intreaba pe aici in loc sa foloseasca instrumentul modern numit telefon mobil si numarul organizatorului, parca dor degetele sa dai un telefon. Sunt convins ca orice doleanta se rezolva astfel.

Dacă cobori cum ajungi in matura, pe drumul de magura? :)

vroiam sa zic cum ajungi in magura, nu e o gluma proasta, nu mai pot edita

@CiDo Se merge in zona aproape doar pe poteci, de multe ori foarte abrupte sau direct prin albia raului, fire de torenti, drumuri cu bolovani cu probleme de echilibru. Eu nu m-as baza pe o medie orara mai mare de 15 km/h la nivel avansat si 10 la nivel incepator. Doar 10-15% din traseu e pe drum forestier cat de cat. Ca si cauciuc, nu merita nimic de noroi, un Mountain King sau Nobby Nic e perfect, dar eu zic ca fac fata si cele de genul XKing sau Rocket Ron. Cele mai finute doar pentru cine stie ce face, sunt trasee mai mult all-mountain.

tot vin, numai de-al naibii.

Dar cine te impiedica sa te dai fara numar. bafta si spor la pedala!

bunul simt :) ?

• Upvote 1

@hcampian

pt M1 ce recomanzi, nobby nic-fata / racing ralph-spate sau nobby nic-fata si spate?

Multumesc

De exemplu eu o sa vin cu Nobby Nic pe spate si Mountain King pe fata, ca asa le am acum puse. Pe de alta parte, daca aveam pe spate Small Block 8, nu-l mai schimbam, veneam cu ala. Adica raspunsul meu e 50/50, pe fata insa m-as duce doar cu ceva aderent. Inclin totusi spre NN cu NN, ca nu prea sunt zone de fuga.

Hopa! Deci trebuie sa dau jos rocket ron. Sau sa îl las pe spate si sa pun nobby nic pe fata? Am chiar de 2.2. mai am maxxis advantage, crossmark si Kenda sm8, dar eu pe asta nu îl pun.

Întreb pt ca in momentul de fata am rocket ron pe fata si advantage pe spate si dacă fac schimbări ar trebui sa le fac vineri noapte după 10 in conturile in care sâmbăta la ora 7 trebuie sa fiu acolo, nu?

Din ce zici tu, da, idealul ar fi Nobby pe fata si Rocket Ron pe spate. Ce sa zic eu in comparatie pe unde ai fost, e cam genul turelor lungi de la Azuga si Predeal poate, doar ca peisajul e mai frumos si mai exista si bucati prin rau.

noahvosenn, nu cred ca este cazul sa ma iei peste picior. Am fost tentat sa iti intorc "favoarea" insa bunul simt primeaza. Sper sa il ai macar pe traseu. Confuzia mea a plecat tot de la Google maps deci chiar ai postat degeaba.

Acum sunt lamurit. Noroc cu oameni care chiar ajuta cu ceva. Multumesc Viorel.

Horatiu m-a uns la suflet pe de o parte (azi am pus Mountain King 2 pe spate si am lasat pe fata XKing, varianta default a mea pentru fata), pe de alta parte m-a pus la loc (medie de 10la ora...deci sa ma astept la 5h).

Vedem la fata locului, vreme buna si atentie sa fie. Eu ajung dupa 8PM, probabil un 9-10, sper sa imi pot lua pachetul de vineri totusi ca sa nu ma scol la 6juma sambata.

Sa avem bafta si sa fim in forta!

De preferat ceva mai cramponat si lat pe fata, gen XK sau RocketRon sau NN de 2.1 sau 2.2, iar pe spate merge si un RK sau XK sau SM8. Eu de exemplu o sa vin cu gume Maxxis Aspen de 2.1 fata spate. Vreau sa le testez pe acest traseu ca sa-mi fac o idee pentru alte concursuri. Stiu zona destul de bine, cu ceva mai multa tehnica si tupeu, se poate rula fara probleme cu gume race.

Eu ajung maine la ora pranzului in Bran si am timp sa-mi fac o idee pe traseu cum se tin gumele Maxxis. Am de backup o bicicleta cu XK 2.2 fata-spate.

Guest
This topic is now closed to further replies.