Rubyca

2012.06.08-10 - Bike Marathon 3 Mountains

Recommended Posts

Foarte tare!Ma doare inima,ca nu am putut sa particip...aveam si un coechipier(adica colegul meu avea un coechipier)!In 2013,sigur voi fi acolo...Vreau sa gust cascavalul de la finish :)

Dupa 3 zile de concurs, una mai grea decat cealalta, duminica seara pe fata tuturor se citea intrebarea "Pe unde-i maine traseul?" A fost un concurs extraordinar si pentru toti participantii cu care am vorbit au fost 3 zile pe care nu le vor uita prea curand. Numarul rezonabil de echipe a facut ca inca din prima seara sa ne cunoastem cu toti, dupa 3 zile fiind ca o mare familie. 3 munti care ne-au adus aminte la ce foloseste MTB-ul, in care furca a avut in sfarsit ocazia sa ajunga in capatul cursei la fiecare secunda. Leaota, dupa un inceput "de incalzire" pe forestier, ne-a intampinat pe creste cu poteci aranjate cu indemanare de organizatori pe alocuri astfel incat sa poti trece pe ele cu bicicleta, dar la limita. Bolovani adaugati unde era nevoie, cate o lopata in marginea de iarba unde nu incapeau pedalele... Iar apoi am plonjat efectiv intr-o coborare dementa pe bolovani care parca nu se mai termina, dar nici nu cred ca dorea cineva sa se termine. Apoi Craiul, cu potecile sale ascunse printre vai si prin paduri, dar fara sa faca abatere de la cele doua clasice catarari, Ciocanu si Prapastiile Zarnestilor, a impus un ritm mai variat de urcari si coborari si a avut grija sa nu scape nimeni nespalat pe picioare. Si poate unii si pe cap. Iar pe final, Saua Strunga din Bucegi, care ne facea cu ochiul in fiecare zi in departare, ne-a primit dupa un urcus senzational. Practic o urcare in creasta pe single-trail, cu doua-trei bucati rezonabile de push-bike, dar in proportie de 80% parcursa pe bicicleta la limita echilibrului. Iar pe final, in extaz, poate cea mai lunga coborare continua de single-trail de la noi, oricum una din cele mai iubite, ne-a purtat in sicane, printre stanci si radacini, pe poteci uneori prea inguste pentru cauciucurile de 2.1, cu vantul vajaind in urechi, prin poieni si paduri care treceau ametitor prin fata ochilor, totul sub supravegherea atenta a peretilor stancosi ai Bucegilor care ne vegheau din dreapta, terminandu-se intr-un torent stancos in Moieciu de unde pe forestierul prafuit pana sus la complex am tras ca nebunii dupa ultimele secunde la clasamentul general, cu transpiratia curgand siroaie in ochi de la caldura infernala de amiaza. Asa ne-am petrecut 34 de iubitori ai MTB-ului pe munte 3 zile de agonie si extaz.

Pentru mine si colegul meu Sorin a fost o cursa superba, in care am tras la maxim, ne-am depasit limitele si am reusit o clasare de care suntem mandrii si mai ales am reusit sa pastram voia buna si forma pana in ultima zi si, pe cuvantul meu, dupa sosire imi venea sa ma duc sa mai fac traseul inca o data.

Pe final, o promisiune ne-a adus si mai multa bucurie: editia viitoare s-ar putea sa se numeasca 4Munti si sa includa ca prima proba Iezerul, cu provocatoarea lui urcare la Crucea Ateneului si coborarea ametitoare la cabana Voina. Pana atunci, vom visa la asta. Si acum, cand imi inchid ochii, simt inca senaztia virajelor printre bolovani, salturile peste damburile de iarba si transpiratia curgand siroaie pe spate cand pedalam pe bicicleta la limita echilibrului printre turistii mirati de pe poteca ingusta si abrupta spre creasta Leaotei....

Nu pot sa zic decat: 3Munti - cu MTB-ul pe munte, un film in care multi nu au avut curajul sa joace...

Mi-a placut asta cu"multi nu au avut curajul sa joace" Marturisesc ca nu sunt un tip fricos,dinpotriva...Pe facebook am primit invitatia unui tinar la dhs,am fost onorat,i-am raspuns ca am totusi 62 ani si nu am avut curajul sa ma inscriu decit la etapa individuala,e drept ca am fost si un pic egoist,dupa emmedue m-am cam dedulcit la podium...aici am vinat podiumul,chiar loc 1 pe care l-am si obtinut. Acuma,aceast moft fiind satisfacut, ma bate gindul ca la anu' sa particip in echipa,la toate 3,depinde si de starea de sanatate ca pasiunea de bicicleala exista.Mi-ar fi placut sa bifez pe toate cele 3,aveam cu ce ma lauda la virsta mea,sper sa o pot face la anu' tineti pumnii strinsi ptr.tataica rock!

Frumoase povestile ! Frumoase fotografiile ! Impresionanta istoria Hoinarilor !

Totusi nu prea inteleg chestia cu "cei care nu au avut curajul sa joace"; exista motive legat de masini stricate , bani , familie , accidentari , serviciu etc. ...

• Upvote 2

O serie deosebita de poze din ziua 1 de concurs de la Mihai Benea, care a urcat pana in varful muntelui pentru a ne lasa niste amintiri frumoase:

http://muntiicarpati...ntains-ziua-1/#

Multumim de poze, au aparut si din zilele 2 si 3

http://muntiicarpati...ntains-ziua-2/#

http://muntiicarpati...ntains-ziua-3/#

• Upvote 1

Pe mine chiar nu ma deranjeaza ce a spus hcampian,chiar daca am participat la cursa individuala si "nu am avut curajul" sa joc in Liga Mare.Cine a participat intelege ce a vrut sa spuna.Este poate singurul concurs MTB,inca, nepoluat de "circopiteci".Au trecut 3 zile si eu inca visez noaptea tot ce a fost legat de acest concurs(chiar nu glumesc),Este MTB in stare pura.

Zvonul ca la anu' nu o sa mai existe cursa individuala,initial,m a intristat.Dupa care am rumegat informatia si a inceput sa mi placa ideea.Este singurul mod decent de a nu polua acest concurs.Este selectie la singe.Pe cine tine "instalatia" sa se dea 3-4 zile prin munti,e binevenit.Sper sa fiu indeajuns de pregatit la anu' sa pot participa la cursa lunga.Este genul de tura (este un pic nepotrivit termenul de concurs ) pentru care merita sa te pregatesti tot anul.Cred s a observat ca m a cucerit 3Munti:D

• Upvote 1

Nu era vorba de cursa asta, era vorba de o gramada care au MTB si nu l-au scos in viata lor la munte, dar se dau mari MTB-isti de Baneasa si 2 forestiere pe la Predeal fara sa aiba curajul sa faca un pas inainte si marea lor aventura e ca au impins bicla pana pe Omu si inapoi sau au urcat cu scaunul la Azuga si si-au dat drumul la vale pana la Comarnic, era o ironie la adresa acestora - metebisti de forestier. Toti cei care au avut curajul sa infrunte cursa de 1 zi sunt niste invingatori, mai ales ca nu au prea fost abandonuri. La fel si cei care s-au incumetat la curse adevarate, ca Geiger, sau care nu participa la curse dar bat in lung si-n lat muntii in cautare de noi provocari.

In schimb, ma bucur fantastic de pozele profesioniste si impresionant de expresive...

dragilor eu zic sa mai spunem si altceva ceva, poate toata aceasta atmosfera, acest farmec si transparenta ar treb sa o regasim si la celalate concursuri din tara, nu mai zic ca avand in vedere nr mic de participanti premierea pt locul 1,2, si 3 au fost surprinzatoare as putea spune cu toate ca nimeni nu a venit la acest concurs pt asta, tot respectul pt organizatori si pt Luci care pt multi este un mentor si un om de toata isprava.

Lasa domnu' ca din cate vad ca zici ca ai facut, n-ai prea fost prin tara. Acuma asta e, ce naiba poti sa faci, la anu' s-ar putea sa fie 4 munti, deci cu 33,33% mai fain :)

nu mai trebuie puse in balanta realizarile lui Luci, este un exemplu pentru toti dintre noi. Am toata stima pentru el in ceea ce priveste implicarea in organizarea unor concursuri deja cu traditie.

Insa m-au deranjat oarecum afirmatiile facute de unii si de altii ca nu am avut curajul sa jucam in Liga Mare, nu am fost actori intr-un astfel de film, etc, ca si cum daca nu ai participat la 3 munti nu existi sau esti considerat din alta rasa de biciciclisti.

Clar ca un astfel de concurs nu se adreseaza celor care se dau in parc sambata si duminica, dar trebuie sa va ganditi si la multitudinea de alte aspecte care pot conditiona participarea la un asa concurs.

Personal stiu cativa oameni care au facut tusa din motive financiare, oameni care cu banii de la 3 munti isi intretin un an de zile bicicleta. Altii sunt in concediu, au copii, multe alte treburi ce nu sufera amanare. In fine, sper ca m-am facut oarecum inteles.

Parcurgerea unui traseu de genul 3 munti, in afara unui concurs, nu inseamna ca altii nu sunt interesati de zona, de faptul ca planifica si realizeaza astfel de ture, oameni care nu au nevoie sa fie bagati in seama de te miri cine, doar pentru ca a participat la un concurs.

Pentru curiosi cateva foto de la o tura care prin lungime si dificultate a surclasat ziua 1 din 3M (localitatea Bran-Fundata-Rucar-Stoenesti-Vf Leaota-Curmatura Fiarelor-Fundatica-Bran):

https://picasaweb.google.com/110439327508330806579/27082011Leaota

Nu doresc in nici un caz sa ma laud, sa intru in polemici cu voi, dar sa fie bine inteles ca exista si alti oameni, animati doar de dorinta de-a face munte pe bicicleta.

Am scris toate acestea ca pe un off al meu, nu voi raspunde la nici un fel de provocari, chiar nu doresc sa pierd prea mult timp in fata calculatorului, mai bine ma duc si mai dau o pedala

• Upvote 6

Pai cine spune, ala este,ca magaru din poveste ...Nici eu nu am fost ,asta nu inseamna ca nu aveam curajul:)

E a2a ora cand il ratez si tare as fi vrut sa dau o tura pe acolo..

Doruk nu stiu cine te-a enervat ca nu am citit chiar tot si toate(daca nu e cu poze...) ,insa cine stie la cine se referea ,eu personal chiar nu ma simt.

Imi pare rau ca l-am lasat de izbeliste pe coechipierul Rares ,imi pare rau ca nu am facut nici macat o tura prin zona aia de poveste,insa am fost si eu la o tura cu mai mult de 3 munti :).

Am scris toate acestea ca pe un off al meu, nu voi raspunde la nici un fel de provocari, chiar nu doresc sa pierd prea mult timp in fata calculatorului, mai bine ma duc si mai dau o pedala

Pt. ca ti-a fost lene sa citesti tot. Era o ironie la adresa celor care nu merg NICIODATA la munte cu MTB-ul din dotare, de multe ori echipat cu super XTR-uri si alte nebunii, oameni pe care nu o sa incetez sa-i ironizez niciodata, de cate ori am ocazia, indiferent de ce argumente mi se aduc, pentru ca e libertate de exprimare. Inca o data, nu au fost ironizati oamenii care nu au participat la acest concurs, sau care nu participa la concursuri deloc dar merg pe munte.

• Upvote 1

Vezi ca ai probleme cu coloana cervicala ca prea stai spre stanga... :)

PS e vorba de baiatul care a filmat nu de Campian care a postat cat pictam eu mesajul.

• Upvote 1

Vezi ca ai probleme cu coloana cervicala ca prea stai spre stanga... :)

PS e vorba de baiatul care a filmat nu de Campian care a postat cat pictam eu mesajul.

Din cauza ca am furca fixa la bicla - se schimba mereu pozitia castii, de la trepidatii. Ar fi trebuit sa ma opresc dupa fiecare coborare pe pietroaie sa o strang.

Si cu ocazia asta inca o filmare

stefanalex60 cum ai reusit sa pui videoul direct in post?

Nu cred ca am facut eu ceva deosebit. Cateodata si mie mi se intampla sa apara doar linkul.

Mai incearca odata. succes.

Pt. ca ti-a fost lene sa citesti tot. Era o ironie la adresa celor care nu merg NICIODATA la munte cu MTB-ul din dotare, de multe ori echipat cu super XTR-uri si alte nebunii, oameni pe care nu o sa incetez sa-i ironizez niciodata, de cate ori am ocazia, indiferent de ce argumente mi se aduc, pentru ca e libertate de exprimare. Inca o data, nu au fost ironizati oamenii care nu au participat la acest concurs, sau care nu participa la concursuri deloc dar merg pe munte.

Lui doruk nu i-a fost lene sa citeasca. Dimpotriva. Continutul postului #123 este acelasi si pentru el si pentru noi ceilalti. Posturile #134 si #141 sint improvizatii tardive si fara legatura cu topicul.

Ma tot gandeam zilele acelea daca in spatele linkului inactiv din sectiunea galerie foto a siteului CMan* sunt mai multe imagini sau linkuri spre alte galerii. Au fost destui de multi fotografi, in zona de rau cel putin 2-3 si cred ca mai sunt imagini nevizionate.

Si eu as vrea mai multe poze de pe traseu dar se pare ca trebuie sa mai avem rabdare :)

Eu cred ca nu ati inteles corect afirmatia lui Horatiu! Faza e asa, echipa Ciclomed 87 avea o camera go pro hero si echipa Rock Machine nu a avut curajul sa joace in film, luand-o cu mult in fata!

Sincer, lasati-o balta, decat sa cautati un flame war pe un forum mai bine faceti orice altceva. La cata sensibilitate e pe topicul asta mai ca iti vine sa crezi ca esti pe unica.ro sau ceva de genul...

• Upvote 2

Sa nu uit un aspect foarte important,multe multumiri si pe aceasta cale lui Emil de la Probike-Brasov .Fara ajutorul lui n ar fi existat ptr. mine 3Munti 2012.A reusit sa mi repare frina spate cu 10 minute inaintea startului.Multumesc si cind ne vom revedea,mai dau o bere :cheers:

Guest
This topic is now closed to further replies.