Sign in to follow this  
marcelino

Vreau bicicleta asta - MTB Botecchia 510

Recommended Posts

Spune-ne şi cum o vei folosi, ce fel de activităţi, pe ce fel de teren, ce fel de vreme etc.

am uitat sa mentionez ca ma dau cu ea prin padure si strada, mai mult macadam si pamant adica nici extrem ,dar nici usor undeva la mijloc pe vreme frumoasa, daca ma prinde ploaia ... ghinion.

Daca p-aia o vrei, p-aia ia-o!

Cadrul merge, are si suport etrier, ai si pe furca. Poti trece la disc daca simti nevoia.

Schimbatorul spate e cam slab. Nu chiar petarda dar nici vreunul in firea lui.

Angrenajul merge, franele sunt rezonabile.

Rotile nu stiu, nu sunt prea clare componentele in sine. Oricum sunt nivel de intrare.

Si cu furca te descurci daca nu esti pretentios.

Cam asta e parerea de bicicleta.

bicicleta este ok (cred eu) pentru ce o vei folosi tu,schimbatorul spate este cam slab,dar iti iei ce vrei tu,mai poti opta si pentru un Focus Highland Peak 2011,care este in jur de 1600 ron.mai uita-te si cand te hotarasti i-ati bicicleta care iti place!

Topicul e clar reclama la site... dar cu toate astea e interesant ca apare firma bottecchia si la noi... ar fi interesant un showroom. Bicicleta mi se pare foarte ok ca si pret si as prefera-o oricand unei merrida sau cube entrylevel... poate chiar si numai pentru faptul ca e facuta in Italia.

Eu am vazut in Italia o fixa si ramasesem marcat de catde bine arata... de fapt bicicleta era expusa ca si decor in vitrina unui magazin de haine.

Imagine postată

Posibil sa nu.

Ofertantul e al unei pravalii din Buzau, marcelino din Pitesti.

Daca miroase a reclama pentru site da report si se executa. :)

Topicul e clar reclama la site...

Stai tu linistit ca nu e nici o reclama. Lu' Marcel i s-a pus pata pe Bottecchia aia deoarece pretul acesteia este unul accesibil pt el (momentan doar teoretic) si pt ca ii place cum arata.

Si mie imi place cum arata. Marcelino, mi-o poti cumpara mie?

Nu fac nici un fel de reclama,incerrcam doar sa aflu nistee pareri deoarece sun mai mult decat novice in tehnica si branduri, daca deranjeaza inntrebarile mele puteti sterge topicul. Multumesc lbzk si mbz pentru sprijin. Odden daca as avea banii as cumpara-o imediat pt mine.

Si mie imi place cum arata. Marcelino, mi-o poti cumpara mie?

momentan nu pot sa o cumpar , dar poate reusesc [-O<

offtopic

Din cursiera in fixed ,sunt clare lucrurile s-a discutat este posibila transformarea .

Invers , daca sa presupunem achizitionez o fixa cum e modelul vintage de mai sus ,ulterior se poate transforma in cursiera ?

Ma gandesc difera distanta de deschidere a furcii spate (cursiera vs. clasica fixed) iar pinioanele nu prea au unde intra - gresesc ? 

multumesc

daca are ureche pentru sch fata se poate, daca nu ... si alte mici detalii, dara daca e un otel se mai pot suda, etc., desi ...

Despre ureche spate discutam nu ?

schimbatorul fata din ce stiu se prinde de cadru prin strangere cu surub.

Din poza , forma respectiva de cadru nu are ureche pe spate - inteleg ca nu exista solutii ?

Dar de ce v-ati complica voi cu transformat din cursiera in fixie sau vice-versa?

Despre ureche spate, da. Cum cadrul ala pare sa nu aiba, teoretic poti monta asa ceva:

http://www.santacruzbikes.co.uk/product.asp?id=43

Ar mai fi desigur problema ca trebuie sa introduci un butuc de 130 mm intr-un spatiu mai ingust (probabil 120 mm). Mi se pare o complicatie inutila. Strici cadrul de pista, pacat. Mai bine iei o cursiera sh.

• Upvote 1

intrebam ca idee , de ceva vreme imi dau tarcoale diverse ganduri :D

multumescTraveller

Bicicleta e foarte buna si firma.Eu am o Bottecchia FX500 care merge foarte bine franele sunt mai bune decat unele pe disc ieftine(are un prieten si le-am comparat),merge si pe drumuri forestiere foarte bine(pe o viteza mai mica),furca nu e cea mai bune dar daca nu mergi pe pietre iti e buna.  :D Eu ti-o recomand din propria experienta.Singurul lucru mai rau e ca are camere presta si se gasesc mai greu dar la un magazin de specialitate sau dechatlon gasesti sigur(sau lancearmstrong.com/foundation, tocmai etc.)

Probabil ca deja ai luat bicicleta dar postez in caz ca nu te-ai hotarat inca.  Eu mi-am cumparat o bicicleta ieftina, a costat 300 lei, redus de la 600 lei, importator si distribuitor Neuzer. Stiu ca nu este cine stie ce dar pentru ce o folosesc eu cred ca este buna (scurte plimbari prin Bucuresti). Prea multe nu stiu despre ea nici eu si mi-ar prinde bine niste pareri mai avizate.
Bic. MTB Revo-6 J.D
Marime - 26"
Cadru Otel Hi-ten
Furca fixa Otel Hi-ten
Viteze -18
Schimbator fata/spate- Shimano TZ-50/TZ-31
Maneta schimbator- Shimano Revoshift
Frane fata/spate Tip V # alu Logan

1. http://imageshack.us/a/img856/3494/07rs.jpg

2. http://imageshack.us/a/img818/1600/3k28.jpg

3. http://imageshack.us/a/img713/6364/rl91.jpg