gotto

iPhone bike computer

Recommended Posts

Thanks. Problema e ca eu evit sa cumpar din afara pentru ca dureaza foarte mult.

De aici, ajunge coletul dupa 14 zile si nu am rabdare. Pe Romania nu am gasit nimic, afara nici nu am cautat.

Stie cineva pe Romania de existenta unui asemenea suport?

Si ii intreb pe cei care deja au diferiti suporti. Cum se comporta telefonul la vibratii?

La al treilea copac virati ușor dreapta și la următorul boschet la stânga...

In primul post scrie... Folosesc bicla in oras, in Bucuresti, si in afara doar pe sosea. Fara mountain bike. In orase noi folosim alte repere. La tara da, merge sa ai repere copaci, fantani, capite, etc.

gotto, relax...

vizavi făcea o glumă.

ca și mine, puțin mai jos.

Ca fanboi epăl care mi-s, aj zice că ejti un pic cam crispat.

Mai aproape de bil gheits decât de stiv giobz ;)

Nu imi e foarte clar din poze: in aceste carcase exista loc pentru conector si orificiu prin care sa treaca acel cablu usb de origine din pachetul telefonului? Intreb in ideea de a conecta o baterie externa...

Eu folosesc doar MotionX-GPS pe un Iphone 4 intr-un hardcase dedicat cu prindere pe ghidon.

Problema autonomiei am rezolvat-o cu o baterie externa de 4000mAh conectata in permanenta la Iphone.

Merci pentru sugestii. Am instalat si eu MotionX-GPS si am comandat acel hardcase. Baterie externa eu am de 3500mAh, cu incarcare solara (cica).

Ce harti folosesti in MotionX-GPS?

gotto, relax...

vizavi făcea o glumă.

ca și mine, puțin mai jos.

Ca fanboi epăl care mi-s, aj zice că ejti un pic cam crispat.

Mai aproape de bil gheits decât de stiv giobz ;)

Daca e sa fiu exact, numele lui este Linus Torvalds. Dar cum n-are legatura cu topicul propun sa ne oprim aici.

C A T A L I N: Da, ai loc sa scoti cablul USB standard. Ca solutie de alimentare externa ai multe optiuni, cea mai tare mi se pare un dinam pus pe butucul fata. Costurile sunt cam mari totusi.

Nu stiu in ce masura tensiunea care variaza functie de viteza e recomandata pentru alimentarea a altceva decat un bec/led. Daca bateria externa tine la o tura de o zi, sunt multumit.

Si nici nu exista butuci cu dinam XTR :P

Cred ca merge solutia cu dinam, dar cu un tampon de acumulatori, ca la masina. Curentul sa fie stocat in acumulatori.

La ce soare am prins in ultimile ture, eu zic ca un d-asta e perfect. http://www.voltaicsystems.com/

Sunt foarte scumpe alea. Iei de pe dx.com baterie de 11 Ah cu incarcare solara cu 80$

Bicicleta ta arata mai hi-tech decat a mea :) Enterprise, nu altceva. Pe Motion-X eu folosesc hartile Open Cycle Maps ( ei le zic Motion X Terrain ) descarcate inainte. Cand merg prin locuri necunoscute incarc si track-ul GPS si dau "follow".

Incarcatorul solar face ceva sau e mai mult decorativ ?

L.E.

O sugestie: bateria trebuie sa stea intr-o gentuta de cadru impermeabila, altfel, la prima balta sau ploaie...problem.

Bun, Metion X Terrain am descarcat si eu, PH - BZ - BV - DB ocupa cam 1.5 GB. Fotocelula urmeaza sa o testez, din specificatiile tehnice ar asigura un curent de 100mA, deci clar sub consumul telefonului cu GPS-ul si ecranul active, insa e posibil sa ajute. Bateria are 3500mAh, ar trebui sa ajunga pentru o zi. Deocamdata o las fixata acolo, cu velcro-tape. Daca se buleste, imi iau o baterie simpla, de capacitate cat mai mare, si o pun in gentuta de sub sa.

Eu o folosesc p'asta pe Android. Nu stiu care ar fi echivalentul ei in AppStore.

O chestie draguta pe care o are aplicatia este posibilitatea redarii traseului efectuat in google earth.

Ai mai multe metode, fie Itunes drag and drop, dropbox, email, Ifile, etc. Pana te mai obisnuiesti foloseste-o pe prima.

Motion-X foloseam si eu cand aveam Iphone, cred ca e cam cel mai complet.

Folosesc Strava pe iPhone, este printre cele mai folosite aplicatii la nivel mondial, sistemul lor de Segmente pe care poti concura cu cei din localitatea ta este genial. Ulterior si alte aplicatii au adaptat ceva similar, dar startul a fost deja dat de Strava si acum au cei mai multi utilizatori atat ios cat si Android.

Sunt din Iasi si aici suntem deja foarte multi cu Strava, inclusiv cu Clubul de ciclism inscris la ei pe site.

Stiti vreo aplicatie pt iphone care sa incarce .gpx-uri si sa aiba si harti offline ?

Incercati si "Cyclemeter" free.

Are tracking gps, viteza maxima, medie, ascensiune, inregsitrare pe zile, ture etc. O folosesc de 2 luni si sunt foarte multumit de varianta free.

Varianta paid are mai multe functii, inclusiv .gpx daca nu ma insel. Mai verific odata.

@MaC-ule: Merci! Si cred ca iau si varianta cu plata, e 5 dolari. Am dar harta Romaniei jos, 81 MB, exact ce trebuie!

Da, uitasem de extensia aia de 5 dolari. Oricum e f putin fata de alte softuri similare.