Recommended Posts

Salut,

Vreau sa imi schimb foile de pe angrenaj, si am gasit unele second hand care se potrivesc. Din nefericire nu am experienta necesara sa imi dau seama de conditia lor (asa am luat si angrenajul actual de "bun" :| ), asa ca am nevoie de ajutor. Pozele de la foi in link-ul urmator:

https://picasaweb.google.com/coosti/10Noiembrie2011?authkey=Gv1sRgCNGQ9augu4HsygE

Sunt in stare buna sau mai caut?

Par a fi in stare buna.

Par zic, pentru ca uzura observata din imaginile marite nu este foarte mare. Insa depinde in ce timp s-a facut uzura aia. Daca maresti suficient de mul imaginile cu verso angrenaj se pot observa rosaturi in stratul de culoare dar dantura nu pare a fi atacata, Nu sever.

Nitratul de Titan este gri cenusiu, o acoperire ceramica. Ce se vede ar putea fi Ti Nitrit. care se foloseste pentru reducerea frecarii la spirale(burghie) si diverse piese in miscare cu frictiune.

Si aia este tot o acoperire ceramica. Mie insa imi pare mai degraba vosire, anodizare.

Au fost o incercare de acum vreo 4-5 ani Juju astea, pinioane, lant, angrenaj(alu/alu/alu), din cate se pare, iar unii din cei care le-au folosit zic ca au mers binisor, destul de mult timp si silentioase.

Asa cum spune BCD 104 este pentru angrenaje cu 4 suruburi(brate) cu distanta 104. SLX, XT, Deore, de la Shimano si oricare mai are BCD 104.

Salut Stefane.Mie imi par foarte bune foile,dar depinde si ce bani costa.Daca vrei sa iei noi,KCNC,te pot ajuta.

Uita-te atent la dintii de la foaia mica si la restul. Deci, are ceva uzura. Eu de obicei schimb foile la 3-4ani iar lantul si pinioanele odata pe an.

Eu de obicei schimb foile la 3-4ani iar lantul si pinioanele odata pe an.

Cat de des le schimbi nu are nicio legatura. Factori mult mai importanti sunt conditiile de utlizare si numarul de kilometri.

Eu de obicei schimb foile la 3-4ani iar lantul si pinioanele odata pe an.

Eu de obicei fac asa cum am “povestit” pe aici:

http://www.ciclism.r...__1#entry430791

Mai fac si altii asa si totusi unii intotdeauna fac mai altfel.

Pentru „masurarea“ uzurii pinioanelor exista din din 1992 ceva ce se numeste

Rohloff Ritzelverschleiss-Messlehre HG-Check

iar din 1995 ceva ce se numeste

Rohloff Ritzelverschleiss-Messlehre HG-IG-Check

• Upvote 1

Cat de des le schimbi nu are nicio legatura. Factori mult mai importanti sunt conditiile de utlizare si numarul de kilometri.

Eu ma si dau ,d'aia le schimb asa des.