Sign in to follow this  
Banditrider

Probleme etriere

Recommended Posts

Salutare, sper ca am postat bine aici..

Am o problema cu etrierele, este vorba de sistem Hayes hidraulice..

-Imi infraneaza rotile si se aude si un scartait foarte stresant..am fost in service si mi-a zis ca trebuie sa duc sistemul de franare la cineva care se ocupa de service-area franelor(adica sa-mi desfaca etrierii, sa curete inauntru, sa schimbe garniturile, daca e nevoie sa schimbe pistonasul si sa-mi schimbe lichidul de frana)

-Mi-a zis sa ma duc undeva in Pantelimon, ca e o reprezentanta Hayes(sper ca am inteles eu bine)..este cam departe de mine(stau in dr. taberei) si nu stiu nici adresa exacta si nici nu sunt sigur ca se vor ocupa de asta

-Am incercat si in decathlon, dar au zis ca nu au sculele necesare pentru asa ceva..

-Franele tin foarte bine, nu pot sa ma plang, dar discul atinge tot timpul o placuta(de aici si scartaitul)..este valabil pt. ambele etriere, dar pe fata e ceva mai accentuat..

1. As vrea sa stiu unde as putea sa ma duc in zona mea, sa rezolv problema si cat m-ar costa..

2. Daca stie cineva o adresa de la reprezentanta Hayes Pantelimon, eventual si un nr. de telefon..

multumesc pentru atentie..

-Franele tin foarte bine, nu pot sa ma plang, dar discul atinge tot timpul o placuta(de aici si scartaitul)..este valabil pt. ambele etriere, dar pe fata e ceva mai accentuat..

Mergi la un mecanic de biciclete ... Care se pricepe !

Franele Hayes se regleaja foarte usor ...

Din ceea ce-ai spus tu nu trebuie shimbat garnituri, lichid, etc.

Parerea mea :)

Pai am fost la un service destul de bun, dar tipul de acolo a zis ca nu se baga la asa ceva, pentru ca este migalos..chiar el mi-a zis ca de asta este nevoie si anume, o curatare a etrierilor..