vectorart

Upgrade transmisie sram x4 - x7

Recommended Posts

Salut,

Momentan am pe bicicleta echiparea SRAM x4 - 8 viteze pinioane si as vrea sa trec pe X7 - 10 viteze pinioane, piesele o sa le iau de pe amazon (am facut un wishlist http://www.amazon.com/registry/wishlist/OSJ53IS13NJS/ref=cm_wl_act_vv?_encoding=UTF8&reveal=&visitor-view=1)

Din pacate deocamdata bugetul meu nu imi permite un pedalier X7 - 10 viteze pinioane (e vreo 200 $), exista solutii sa depasesc aceasta problema, sau sa trec pe 9 viteze in loc de 10 pentru ca am vazut ca pedalierele sunt ceva mai ieftine, desi nu prea ma incanta solutia aceasta cu 9 viteze.

As ramane cu pedalierul vechi de la X4 pt ca e un pedalier bun, are vreo cativa mii de kilometri offroad si nu am avut surprize inca cu el.

Sunt asa mari diferente intre pedalierul pentru pinioane 9 viteze si cel de 10 viteze?

Mersi frumos.

Nu sunt expert, dar banuiesc ca diferenta intre angrenajul pentru 9 si 10 viteze este distanta intre foi. Mai mica la 10, mai mare la 9. Deci daca ai avea vreo problema cu aceasta configuratie, ar fi cauzata de schimbatorul din fata, mai precis maneta de schimbator. Daca chiar este asa, atunci poate sa fie foarte enervant, schimbatorul ar facea pasi prea mici pentru a conduce lantul de la o foaie la alta. Dar ma indoiesc ca ar fi atat de drastic. Pot avea loc din cand in cand mici inexactitati, dar atat.

Pe de alta parte: esti sigur ca vrei 10 viteze? Pentru ce?

Si mai mult: de ce te complici cu amazon? :P Nu le-am luat fiecare la rand dar sunt sigur ca gasesti si la noi toate piesele la preturi similare sau chiar mai mici.

bicicleta merita sa investesti in ea? daca a venit pe 8v nu pare mare branza. mai bine alta.

Ma gandeam eu ca e ceva cu distanta intre foi.

Bicicleta la originea ei este un Rockrider 5.2 cumparata de la Decathlon cu 1200 ron, am mai investit 1200 ron in butuci si frane pe disc si inca 800 lei in furca plus multe sute de lei in accesorii, cauciucuri, intretinere etc, care oricum trebuiau la orice bicicleta.

Ideea e ca eu am devenit pasionat de MTB treptat, acum cu cat iesirile sunt mai interesante cu atat se simte nevoia de ceva in plus, cunoscatorii stiu asta :D.

Normal ca imi dau seama ca o bicicleta noua este si mai performanta si mai ieftina, dar nu prea vreau sa o vand in aceste circumstante in care am investit destul de mult, investitie care totusi a fost facuta in timp.

Ideea cu 10 pinioane e ca acum la mine nu prea mai are rost foaia mica decat la urcari destul de grele, insa daca voi trece pe 10 pinioane cu pinionul mare de 36 ma voi descurca si cu foaia medie.

Amazonul e o solutie deoarece beneficiez de anumite avantaje in sensul ca nu platesc taxe de transport si alte taxe vamale., iar preturi similare nu cred ca exista in Romania.

1.schimbatorul fata ales de tine e direct mount si sigur nu o sa ti se potriveasca

2.schimbatorul spate e de 9 viteze

3.mai bine rascoleste netul si poate gasesti un set complet 3 X 1O sau 2 x 10.Eu mi-am pus recent 3x10 shimano si acum ma gandesc daca isi are rost foaia mica.

Eu stiu ca Decathlon are un sistem prin care poti sa le vinzi echipamentul vechi (cumparat de la ei) si primesti niste bonuri valorice cu care poti achita echipament nou.

http://www.decathlon.ro/RO/8-1-2011-175329827/ e echipat X7 din cate zice descrierea, furca mi se pare ca e Recon Solo Air si tin minte ca in magazin mi s-a parut chiar frumos cadrul, pentru ce scoteau baietii astia in alti ani. Vezi daca nu te poti incadra mai degraba la un upgrade de bicicleta cu banii pe care i-ai da pe transmisie completa x7. Intr-adevar, e pe 9 viteze insa pretul e foarte bun pentru echipare.

Sa inteleg ca tu de fapt vrei sistem 2x10? In acest caz nici manetele, nici schimbatorul de foi nu le-ai ales bine.

Ori mai vinzi ceva din piese, mai pui niste bani si iei un set din asta: http://www.raidextre...roupset-sram-x7 (estimand angrenajul la 190 usd, iesi mai ieftin cu aceasta varianta...asta daca vrei neaparat Sram X.7). Dar eu cred ca cu banii astia deja iei un set XT.

De vandut mai greu ca o sa pierd destul de multi bani in ea.

Desi nu prea folosesc foia mica nu as prea renunta la ea, sunt cazuri in care e de ajutor si fara de ea nu prea se poate, oricum in cazurile alea consum mai putina energie mergand pe langa bicicleta :).

@luci1606 nu stiu inca ce inseamna direct mount dar o sa ma interesez, iar schimbatorul spate e de 10 v doar ca e un bug la amazon se pare.

Multumesc pentru informatii o sa trec la x7 pe 3x9 pinioane cu pinionul mare de 34, toata treaba asta e pe la 750 ron cu piese din Romania, sper sa pot sa vand transmisia mea x4 sa mai scot vreo 200-300 ron de acolo.

Nu cred ca merita acum sa dau aproape dublu pentru 3x10 doar ca sa am un pinion de 36 :)

Pe 3x9 ai foaia mica de 22 si pinionul mare de 34. Pe 3x10 ai foaia de 24 cu pinion de 36, deci e mai usor de dat la 3x9. 3x9 cu 22-32-44 pe fata si 11-34 pe spate iti ofera cea mai larga plaja de rapoarte in momentul de fata.

Pe 3x9 ai foaia mica de 22 si pinionul mare de 34. Pe 3x10 ai foaia de 24 cu pinion de 36, deci e mai usor de dat la 3x9. 3x9 cu 22-32-44 pe fata si 11-34 pe spate iti ofera cea mai larga plaja de rapoarte in momentul de fata.

Asa m-am gandit si eu prima data ,avand in minte angrenajul 3x10 de la Shimano,dar am verificat pe site-ul Sram si ei au angrenajul X7, pt 3x10,cu foi de 22-33-44 (http://www.sram.com/.../path/term-id/8) si pinioane 12-36 (sau 11-36,dar e un model superior si costa mai mult)