puterfixer

Soft pentru editare video

Recommended Posts

Mers cu bicla pe coclauri, check.

Luat cameră video ca să filmez mersul cu bicla pe coclauri, check.

Filmat mersul cu bicla pe coclauri, check.

Și acum, iaca se adună 'jdegiga de filme brute pe care trebuie să le prelucrez și... nu-mi iese. Ce soft îmi recomandați?

Ca idee pentru ce am încercat deja: Windows Movie Maker e slab rău. CyberLink Power Director pare cel mai potrivit, dar mi se tot blochează*. Adobe Premiere Elements pare mai sărac decât Power Director, bagă un watermark pe toate filmele prelucrate în trial și costă o căruță de bani. VideoPad Video Editor e cam neintuitiv/dificil. AviDemux e foarte spartan și simplu. VirtualDub e înfiorător de complicat gândit.

Vreau să pot mixa secvențe din mai multe filme, să pun muzică în fundal, text peste imagine, și să fac crop din imaginea originală (filmez 960p 4:3 din care vreau să aleg care zonă vreau să o păstrez încât să rămân cu 720p 16:9). Nu mă deranjează să fie contra cost, dar nu o enormitate cum e Adobe și mai ales fără să pot proba înainte cât de bine mă împac cu el.

Idei?

* Notă: se blochează din vina lui, nu a sistemului. Am un Intel i5-2500k, 16 GB de memorie, Windows 7 x64 licențiat etc.

Cred ca Peter Tatoiu te poate indruma cel mai bine.

Mie mi se par foarte bine realizate filmuletele lui.

Am deschis mai demult un topic asemanator, dar nu prea am primit ajutor. Si eu sunt interesat, vreau sa fac niste tutoriale video pentru site.

Si Ombun se pricepe bine.

Eu montez de vreo 17 ani, dar cred ca am folosit mai putine softuri decat cele enumerate. Nu am gasit softul perfect.

Sunt multumit de Premiere iar acum apreciez Avid Media Composer. Nu inseamna ca sunt cele mai bune.

Fiecare mi s-a parut dificil... dar fiecare are avantaje... si hibe. Trebuie doar sa le descoperi.

Tu montezi si personal Marian, dar ai si acces la niste resurse care nu-s chiar la indemana oricui. :)

Eu apreciez stabilitatea unui program, pentru ca, in general, eu nu am nevoie decat de taieturi.

Incearca CyberLink Power Director 9 , cu versiunea 8 si 10 ( 11 nu am probat ) am avut blocaje , il rulez pe un sistem intel celeron de 2 ghz , cu 128 mb video onboard fara probleme .

Dacă Power Director satisface toate cerinţele, e bine - are pretenţii mici. La fel şi Ulead Media Studio Pro 8 sau 10. (Pinnacle - nu; eu, cel puţin, am avut numai experienţe proaste cu el). Dacă nu, poate următoarea încercare ar fi Sony Vegas Movie Studio Platinum 9b (pretenţii rezonabile de procesare, "ştie" rezoluţii mari, face aproape de toate - l-am tot folosit pentru materiale cu diferite codări şi rezoluţii chiar şi de 1440). Variantele din seria 11 sunt (mult) prea "umflate" şi pretenţioase, unele posibil chiar instabile.

în altă ordine de idei: ce "scoate" camera (mts, mov, mpg,...)? Ar fi important de ştiut, pentru că nu toate se comportă la fel în diferitele etape de prelucrare (lipituri, efecte, separarea sunetului, recodări).

Cel mai util mi-ar fi să am o mostră de material brut (vreo 10s, ca să încapă la poştă, mesagerie) şi ceva explicaţii cu cerinţele de prelucrare, ca să pot face oarece probe.

Eventual, întîlnire directă (că văz că tot Bucale...) -> s-ar rezolva mai uşor şi cu programele.

iti recomand Camtasia, un programel foarte simplu...in jumate de ora l-am invatat

Camera e un GoPro Hero 2, scoate fișiere .mp4 codate H.264. Înregistrez În 960p pentru ca să pot decupa bucata interesantă; Îmi oferă și o toleranță mai bună la poziționarea greșită a camerei pe cască.

Voi face o Încercare cu Ulead (Corel) Media Studio și Camtasia. Sony Vegas Movie Studio e enorm de scump din ce-mi amintesc, nu m-aș apropia de așa ceva. Nu mi-e greu să Învăț, Însă unele programe mă enervează cât pot fi de neintuitive și, ca rezultat, neproductive. Prefer totuși complexitatea unor facilități mai multe decât simplitatea unor opțiuni puține, că atunci aș fi rămas la Windows Movie Maker.

Si eu is curios daca exista vreun program gratuit pentru taiere de inceput/sfarsit si concatenat filmulete (care sa nu strice prea mult calitatea).

Windows Movie Maker imi suprasatureaza culorile si face filmul sacadat, asa ca le concatenez cu Youtube Editor.

Nu mi-e greu să Învăț, Însă unele programe mă enervează cât pot fi de neintuitive și, ca rezultat, neproductive.

Din experienta mea programele productive sunt cele contraintuitive. O interfata intuitiva e buna pentru a incepe repede lucrul si a face lucruri simple dar nepotrivita pentru chestii complexe cu termene limita de predare.

Nu mi-e greu să Învăț, Însă unele programe mă enervează cât pot fi de neintuitive și, ca rezultat, neproductive. Prefer totuși complexitatea unor facilități mai multe decât simplitatea unor opțiuni puține, că atunci aș fi rămas la Windows Movie Maker.

Din experienta mea programele productive sunt cele contraintuitive. O interfata intuitiva e buna pentru a incepe repede lucrul si a face lucruri simple dar nepotrivita pentru chestii complexe.

Păi, de problema asta nu ştiu cum s-ar putea scăpa. Fiecare program mai acătării are ambÎţu' la nişte reglaje/comenzi originale cretine ("neintuitive"), aşa că (a)Dobi are stilu' lui şi Vegasu' fiţele proprii... În final, fac de toate, da trebuie să mai fii şi În viaţă cÎnd se-ntÎmplă asta. Plus diferenţele dintre versiuni, aşa, de doru' schimbării... Oricum, omu' trebuie să ştie foarte bine ce vrea şi de unde să-i comande programului.

Unele blocaje/nefuncţionări pot veni şi de la incompatibilitatea cu windozu7 şi, mai ales, cu 64b. ŞI din motivele astea ziceam mai sus de o ÎntÎlnire directă (probe cu diferite programe, funcţionale).

Si eu is curios daca exista vreun program gratuit pentru taiere de inceput/sfarsit si concatenat filmulete (care sa nu strice prea mult calitatea).

Windows Movie Maker imi suprasatureaza culorile si face filmul sacadat, asa ca le concatenez cu Youtube Editor.

Pt. tăiat, lipit (FĂRĂ recodare, deci nu se strică deloc originalul), recodări (sunet, imagine), resincronizări - diferitele variante de Avidemux şi VirtualDub(Mod) sunt foarte bune. Mai e şi seria TMPGenc, dar nu e gratis aşa, direct (.!.). Pt. alte intervenţii, Încep să fie necesare programe de tip masă de montaj (de care s-a vorbit mai sus).

Problemele cu WMM (care, oricum, e nasol) pot avea cauze multiple, combinate (codecuri, reglaje windoze, etc.).

Daca ai acces la un Mac, pentru nevoile unui amator ( dar nu numai ), mi-e greu sa ma gandesc la un program mai prietenos decat Imovie. Mai ales ca Mac-urile astea au oaresce idee despre editarea video si nu chiar de ieri. :) Exista si pentru Ipad o versiune mai light, si nu e rea deloc.

Eu folosesc Adobe Premiere (CS4) si il recomand. Am un laptop cu 2 gb ram si 1,6Ghz procesor dual core si functioneaza OK. Dureaza ceva la render dar am timp.

Un exemplu de film pe care l-am facut cu el:

Si daca vrei si muzica, Magix Music Maker, am 'compus' vreo 3 melodii, tot pt filmuletele mele :)

Apropo, Ulead Media Studio a devenit Corel VideoStudio Pro X5, care nu vrea să treacă de fereastra de activare a trial-ului - deși în contul meu Corel a apărut cheia temporară. La naiba, trebuie piratat ca să poată fi încercat?!?!

Din păcate, cu Mac-urile nu am avut tangență mai deloc. Știu că pentru multimedia sunt imbatabile, dar... asta e.

cu cel puțin unu' ai avut totuși de-a face ;)

glumesc.

Ai putea lua în calcul o achiziție a unui portabil apple SH...

Și ai putea avea 2 lectoape într-unul (să pui și uindoze în BootCamp - pt. aplicațiile care nu-s portate pe macosx)

Eu am folosit Sony Vegas foarte mult. Poate corectura de culoare, stabilizarea imaginii si alte jucarii utile la astfel de editari. Recunosc ca nu am dat bani pe el...

Te-ai uitat la una din cerințele esențiale, și anume să pot alege din fiecare segment video sursă (filmat în format 4:3) o zonă 16:9 aleasă de mine care să intre apoi pe timeline? :)

Cineva mi-a recomandat Wondershare

Eu nu folosesc programe de editare video deci nu pot spune dacă e o recomandare bună.

Poți încerca.

Se pot edita filmulete cu GoPro Studio daca filmuletul nu vine de pe o camera GoPro ?